PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Interfejs do BINGO



alienides
25-05-2006, 19:40
A wiec jest tak:
Brat ma laptopa i kabel do swojego autronica al 700. Chcielismy to podlaczyc jakos do mojego BINGO M. Korzystalismy ze schematu lyssy-ego (http://www.mondeoklubpolska.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=14285).
Podlaczylismy po kolorach i nie dziala, zamienialismy kolory (tylko nie +/- :)) ) i tez lipa. Na laptopie jest zainstalowany soft do BINGO ale ciagle pokazuje ze jest brak polaczenia. Kabel na 100% jest ok bo u brata dziala bez problemow. Wiec mam pytanie czy my cos zle robimy, wylaczony zaplon odpada :) Gniazdo tez jest ok bo gazownicy podlaczaja bez problemow. Czy moze ten kabel nie nadaje sie do BINGO, chociaz na Allegro sprzedaja jeden i ten sam kabel tylko z przejsciowkami. Jak ktos ma jakies pomysly to bede wdzieczny :pad:

insider
25-05-2006, 21:54
moze ja sie wypowiem, bo to bym moj temat i moj problem.... a mianowicie... z tego co doszedlem to samo wykonanie tak jak na schemacie jest nie gwarantuje poprawnosci dzialania ukladu, bo oprogramowanie musi miec po stronie komputera we wtyczce odpowiednio zwarte jeszcze 2 piny.... tylko nie wiem ktore - ale fakt, bez tego nie dziala.... bo tutaj nic nowego nie wymyslimy, przeciez tutaj caly czas chodzi o komunikacje poprzez serie ukladow na 232.... :wall:

alienides
25-05-2006, 22:41
Wiec tobie udalo sie polaczyc czy nie? Wtyczka sklada sie z 4 kabli wiec moze sprobuje doswiadczalnie. Mozliwosci nie ma za wiele tym bardziej ze odpada +/-. Mam nadzieje ze nic sie nie spali :)

lyssy
25-05-2006, 22:45
No ja nie wiem czemu wam to nie działa :jezyk1: Co prawda ja z Diego gadam, ale wtyk jest taki sam - a fejsik na MAX232 bez żadnych innych udziwnień, tyle że zasilany z samochodu...

Jeżeli faktycznie idzie o zwieranie czegokolwiek, to może par RTS/CTS i DTR/DSR. Tak jak widać tutaj (http://www.hardwarebook.net/connector/serial/serial9.html), trza by zewrzeć 7 z 8 i 4 z 6... Może to pomoże?

insider
25-05-2006, 23:00
niestety nie chcialo mi sie bawic... i sobie odpuscilem bo zabraklo mi czasu na tego typu zabawe... moze to cos pomoze.... kto wie....

alienides
26-05-2006, 22:21
Dzisiaj przerobilismy chyba wszystkie mozliwe kombinacje z tymi kablami (poza + do - :)) ) i nic. Ciagle brak komunikacji :wall: Nie probowalismy z hyperterminalem bo nie bylo go na kompie. Ale poza tym wszystkie mozliwe pozycje kabli, zwierania, zamiana miejscami itp. nawet podlaczenie zasilania bylo zewnetrzne i tez nic. Mam tylko pytanie czy najpierw uruchamiamy program a pozniej zaplon czy na odwrot? Zreszta probowalismy na oba sposoby ale warto by wiedziec. Bede sie dalej meczyl bo nie usmiecha mi sie kupowanie interfejsu na Allegro za kilkadziesiat zl :(

lyssy
26-05-2006, 22:53
A próbowałeś pozwierać odpowiednie piny we wtyczce komputerowej? Bo zwieranie kabelków we wtyczce diagnostycznej to raczej dobrych rezultatów nie przyniesie... :satan:

Ja podłączam interfejs do centralki LPG, potem włączam zapłon i na końcu odpalam program. Wyłączenie/załączenie zapłonu nie wpływa na komunikację - po prostu program na chwilę traci połączenie z centralką.

Może istotne jest podpięcie interfejsu do centralki przed włączeniem zapłonu? Tak żeby centralka "rozpoznała" podłączony interfejs (odpowiedni poziom na wejściu)? Co prawda mam wrażenie, że gazownicy podłączają swoje interfejsy w dowolnym momencie, ale kto wie...

Na Elektrodzie ludki piszą, że warto spróbować różnych wersji programu konfiguracyjnego - bo podobnież niektóre kombinacje wersji nie działają... :wall:

Jeszcze dla pewności schemacik:

http://img217.imageshack.us/img217/3136/interfejssch2pu.th.jpg (http://img217.imageshack.us/my.php?image=interfejssch2pu.jpg)

insider
27-05-2006, 22:51
mialem zrobione dokladnie tak samo i lipa... dzisiaj bylem u mojego gassmaniaka i tak przyjrzalem sie temu kabelkowi.... on tak jakos inaczej mial te przeowy polutowane... mial jakos kolory zamienione miajscami.... trza pokombinowac bedzie jeszcze :)