PDA

Zobacz pełną wersję : Zakup Mondeo przez osobę nieznającą się na samochodach



Pan Mondeusz
28-02-2013, 14:10
Chcę kupić Forda Mondeo. Na motoryzacji znam się od strony użytkowej, czyli jeżdżę ;) O mechanice pojęcia zbytniego nie mam, więc ostrzegam: wątek może zawierać pytania irytujące dla fachowców.

Na początek:
1. Chcę kupić Forda Mondeo MK3 PB i przerobić go na gaz. Celuję w silnik 2.0, w ostateczności 1.8 125 KM, jeśli trafi się jakiś wyjątkowy wart grzechu egzemplarz. I teraz pytanie: czy z budżetem 15 tysięcy jest szansa na kupienie sensownego egzemplarza z 2004 roku (chcę, aby był po 1 lifcie)? Mam rozeznanie w cenach na serwisach internetowych, ale pytam o opinię osób zorientowanych, ponieważ średnia może kłamać (mnóstwo jest ofert z podejrzanie tanimi sztukami).

2. Przed zakupem chcę sprawdzić auto w warsztacie. Jest różnica, czy zrobię przegląd w ASO, czy nie (oprócz cenowej;)? Mój znajomy ma warsztat i pierwotnie tam chciałem upatrzonego Mondeusza zaprowadzić, ale zastanawiam się, czy w ASO nie uzyskam więcej/dokładniejszych informacji...

Cinek
28-02-2013, 14:20
1. Chcę kupić Forda Mondeo MK3 PB i przerobić go na gaz. Celuję w silnik 2.0, w ostateczności 1.8 125 KM, jeśli trafi się jakiś wyjątkowy wart grzechu egzemplarz. I teraz pytanie: czy z budżetem 15 tysięcy jest szansa na kupienie sensownego egzemplarza z 2004 roku (chcę, aby był po 1 lifcie)? Mam rozeznanie w cenach na serwisach internetowych, ale pytam o opinię osób zorientowanych, ponieważ średnia może kłamać (mnóstwo jest ofert z podejrzanie tanimi sztukami).
Szansa jest zawsze, chociaż będziesz musiał konkretnie poszukać, co się nie przekłada na finanse, bo i tak wydasz na paliwo i sprawdzanie auta. Lepiej dołożyć trochę i kupić w miarę pewne auto z okolicy. Ja swoje Mondeo kupiłem we wrześniu za 16,5 tys, ale miałem w nim do zrobienia łączniki stabilizatorów i kilka innych niezbyt kosztownych rzeczy w zawieszeniu.


2. Przed zakupem chcę sprawdzić auto w warsztacie. Jest różnica, czy zrobię przegląd w ASO, czy nie (oprócz cenowej;)? Mój znajomy ma warsztat i pierwotnie tam chciałem upatrzonego Mondeusza zaprowadzić, ale zastanawiam się, czy w ASO nie uzyskam więcej/dokładniejszych informacji...
To już zależy od ASO co deklarują się wykonać za pieniądze, których od Ciebie żądają. Czasami lepiej jest pojechać do dobrego mechanika czy na stację diagnostyczną oraz sprawdzić powłokę miernikiem lakieru.
ASO zrobi to samo lub mniej i to za większe pieniądze. Nikt oczywiście nie powiedział, że zrobią to dokładniej. Ostatnio czytając opinie na temat różnych autoryzowanych serwisów wnioskuję, że godnych polecenia jest niewielki procent :)

Pan Mondeusz
28-02-2013, 14:50
W grę wchodzi raczej tylko auto z okolicy (póki co - jeśli będą problemy ze znalezieniem, to może zmienię strategię). Na razie nie spieszy mi się, więc mogę czekać i obserwować :) W razie czego mogę rozciągnąć budżet o tego dodatkowego tysiaka. Muszę jednak zostawić środki na instalację LPG, a to, z tego co wiem, 3 kwałki kosztuje...

Dylemat ze sprawdzaniem samochodu mam, ponieważ jest opcja skorzystania z usług znajomego, więc zaufanego człowieka, tyle że z nieautoryzowanego warsztatu. Niestety ostatnio ktoś mi powiedział, że w ASO lepiej to ocenią, bo w końcu siedzą tych modelach na co dzień, poza tym gdzieś przeczytałem, że Ford daje aktualny soft diagnostyczny tylko ASO, więc inne warsztaty nie sprawdzą samochodu dobrze - i pojawiły się wątpliwości... Pogubić się w tym można ;)

Jeszcze uściślenie - chcę kupić Mondeo MK3 2.0 PB w wersji hatchback/sedan (ew. 1.8 125 KM)

Cinek
28-02-2013, 15:09
Dylemat ze sprawdzaniem samochodu mam, ponieważ jest opcja skorzystania z usług znajomego, więc zaufanego człowieka, tyle że z nieautoryzowanego warsztatu. Niestety ostatnio ktoś mi powiedział, że w ASO lepiej to ocenią, bo w końcu siedzą tych modelach na co dzień, poza tym gdzieś przeczytałem, że Ford daje aktualny soft diagnostyczny tylko ASO, więc inne warsztaty nie sprawdzą samochodu dobrze - i pojawiły się wątpliwości... Pogubić się w tym można ;)

To wszystko zależy od ASO. Nic nie zaboli jak przed sprawdzeniem zadzwonisz do serwisu, zapytasz ile taka usługa kosztuje i co zawiera - a wtedy już sam zadecydujesz czy warto. A myślisz, że zwykli mechanicy nie mają styczności z Mondeo? W ASO nie stosują wielce zaawansowanych technologii diagnostyki.

Pan Mondeusz
01-03-2013, 11:39
Bardziej chodziło o to, że w ASO znają się lepiej, bo pracują tylko na Fordach. Masz rację - najlepiej zorientować się w cenie i zakresie przeglądu, podjąć decyzję na tej podstawie.

Mam pytanie w kontekście identyfikowania Fordów Mondeo, przy których ktoś mocno majstrował (tj. składał je np po poważnym dzwonie): czy jest gdzieś w sieci zestawienie graficzne (np. zdjęcia) chociaż najważniejszych różnic w wersjach przed i poliftowych? Z tego, co sobie poczytałem na forum, to tych detali trochę jest i nie wiem, jak je identyfikować (np. różnice w środku samochodu, zegary chyba się różnią w FL?).

Cinek
01-03-2013, 12:00
Bardziej chodziło o to, że w ASO znają się lepiej, bo pracują tylko na Fordach. Masz rację - najlepiej zorientować się w cenie i zakresie przeglądu, podjąć decyzję na tej podstawie.

Mam pytanie w kontekście identyfikowania Fordów Mondeo, przy których ktoś mocno majstrował (tj. składał je np po poważnym dzwonie): czy jest gdzieś w sieci zestawienie graficzne (np. zdjęcia) chociaż najważniejszych różnic w wersjach przed i poliftowych? Z tego, co sobie poczytałem na forum, to tych detali trochę jest i nie wiem, jak je identyfikować (np. różnice w środku samochodu, zegary chyba się różnią w FL?).

To wszystko jest na forum, graficznie wszystko w jednym miejscu to nie wiem czy gdziekolwiek znajdziesz. Najczęściej składaki mają inne lampy, zderzaki, atrapy. Zapoznaj się również w różnicach jakie pozwalają rozpoznać auto z przekładki tj. panelu z włącznikiem świateł, konsoli, czy naklejkach na tylnej klapie.
Informacji o różnicach można się spokojnie nauczyć w dziale "Kupujemy mondeo" - jest tu mnóstwo takich "perełek" starannie ocenianych przez forumowiczów.

Pan Mondeusz
01-03-2013, 12:12
Przeglądałem już forumowe wątki o różnicach po FL. Miałem jednak nadzieję, że znajdę gdzieś zestawienie graficzne - jak się nie jest opatrzonym z danym modelem, to na podstawie samego opisu czasami ciężko zaczaić co i jak ;) No ale jak innego wyjścia nie ma, to trudno, trzeba jakoś te rozproszone informacje poskładać do kupy :)

Co do przeglądu w ASO, to już się wypytałem. Wygląda na to, że sprawdzą mi dokładnie to samo, co w warsztacie znajomego, tyle że zapłacę za to 3,5 razy więcej.

Cinek
01-03-2013, 12:42
Co do przeglądu w ASO, to już się wypytałem. Wygląda na to, że sprawdzą mi dokładnie to samo, co w warsztacie znajomego, tyle że zapłacę za to 3,5 razy więcej.

A widzisz - mówiłem :) Ogarnij najlepiej mechanika z interfejsem i czujnikiem lakieru, a wtedy sprawdzi Ci wszystko za jednym zamachem i w przyzwoitej cenie.

Pan Mondeusz
04-03-2013, 11:05
Dotychczas nastawiałem się na to, że kupię Mondeo z silnikiem PB i wstawię gaz. Zastanawiam się, czy sensowne byłoby kupienie Mondeo już z gazem? Obawiałbym się o jego stan, bo naczytałem się, że do Forda gazownik musi mieć głowę, bo inaczej silnik dostaje po d... . Czy ew. sprawdzanie takiego auta (z gazem) to u zwykłego mechaniora, czy tylko u gazownika?

Tycak
04-03-2013, 11:58
Co prawda nie do końca spełnia Twoje wymagania ale za to mieścisz się w budżecie i nie będziesz musiał nic dokładać :hmm:
Zadbany i gotowy do jazdy, a przy okazji zostanie na forum :bigok:

http://mondeoklubpolska.pl/showthread.php/103542-Sprzedam-moje-Mondeo-V6-)?p=2007565#post2007565

Pan Mondeusz
04-03-2013, 14:30
Co prawda nie do końca spełnia Twoje wymagania ale za to mieścisz się w budżecie i nie będziesz musiał nic dokładać :hmm:
Zadbany i gotowy do jazdy, a przy okazji zostanie na forum :bigok:

http://mondeoklubpolska.pl/showthread.php/103542-Sprzedam-moje-Mondeo-V6-)?p=2007565#post2007565

Hehe, przyznam, że już go obczajałem i nawet mi w głowie zaświtało "A może by tak...", ale zaraz wstrzymałem zaprzęg ;) Fajna gablotka, jednak nie ten silnik i nie ten region.

sssV
04-03-2013, 17:07
Co prawda nie do końca spełnia Twoje wymagania ale za to mieścisz się w budżecie i nie będziesz musiał nic dokładać :hmm:
Zadbany i gotowy do jazdy, a przy okazji zostanie na forum :bigok:

http://mondeoklubpolska.pl/showthread.php/103542-Sprzedam-moje-Mondeo-V6-)?p=2007565#post2007565

Hehe, przyznam, że już go obczajałem i nawet mi w głowie zaświtało "A może by tak...", ale zaraz wstrzymałem zaprzęg ;) Fajna gablotka, jednak nie ten silnik i nie ten region.


Masz podane auto na tacy, w idealnym stanie. Nikt dobrego samochodu za darmo Ci nie da. Ja jakbym teraz kupowal takie auto wyciagna bym pieniazki ze skarpetki i pojechal kupic ten samochod. A silnik moim zdaniem sluszny :skromny:

Cinek
04-03-2013, 17:44
Masz podane auto na tacy, w idealnym stanie. Nikt dobrego samochodu za darmo Ci nie da. Ja jakbym teraz kupowal takie auto wyciagna bym pieniazki ze skarpetki i pojechal kupic ten samochod. A silnik moim zdaniem sluszny :skromny:

Kolega dobrze radzi :) Lepiej jest kupić auto od forumowicza i mieć pewność, że nie będziesz zaraz w niego ładował wszystkich oszczędności (o ile po zakupie Ci zostaną). Sam bym się zdecydował na starszy rocznik, aby tylko był sprawdzony.

Pan Mondeusz
04-03-2013, 21:20
Ale to nie ta opcja, Panowie. Nie ten silnik (145 zakładam jako maks, więcej mi nie potrzeba), do tego automatyczna skrzynia biegów - to po prostu nie ten samochód, którego szukam :)

elektriko
05-03-2013, 18:59
czyli nie szukasz wygodnego i zadbanego auta? :) bo nie rozumiem

Kupujesz używane auto. Trudno będzie Ci trafić na dokładnie to, co chcesz. I to jeszcze zadbane...
O automatach w Polsce krąży wiele mitów i legend. Nie bój się tego. Jeżeli nie ufasz człowiekowi z forum, to po prostu daj je do sprawdzenia komuś, kto będzie umiał powiedzieć czy jest z nim wszystko okej.

---------- Post added at 17:59 ---------- Previous post was at 17:58 ----------

podobno rzeczoznawcy z PZM nie biorą dużo za swoje usługi. Moi znajomi w ten sposób nowe auta z salonu odbierali. I na prawdę to był dobry pomysł :)

Pan Mondeusz
05-03-2013, 20:24
elektriko, przecież tu nie ma zbyt wiele do rozumienia :) swoje oczekiwania wypisałem na początku tego tematu. auto, które mi tak entuzjastycznie reklamujecie ;) z moimi oczekiwaniami pokrywa się tylko w punkcie "nie kombi". to trochę mało.

automat to rozwiązanie nie dla mnie. możliwość przerzucania biegów to połowa frajdy z jeżdżenia. nie chodzi tu o żadne mity, tylko preferencje. a raczej kupię samochód pod swoje preferencje, niż pod czyjeś ;)

Domelo
05-03-2013, 20:47
czyli nie szukasz wygodnego i zadbanego auta?

Gdyby to był 2.0 to pewnie kolega by się na niego skusił ;) Trudno, bo egzemplarz na prawdę wzorowy :up:

Sam chciałem go polecić, no ale widzę, że się spóźniłem trochę :helm:

---------- Post added at 19:47 ---------- Previous post was at 19:46 ----------


z moimi oczekiwaniami pokrywa się tylko w punkcie "nie kombi"

I ma LPG - które Ty i tak będziesz chciał założyć.


a raczej kupię samochód pod swoje preferencje, niż pod czyjeś

To wiadomo :up:

linkgrabber
05-03-2013, 20:52
Jak znajdziesz ciekawą propozycje to wrzuc w temat i ocenimy bo póki co gadka o niczym :skromny:

elektriko
06-03-2013, 01:28
Panie Mondeusz, ja Cię przede wszystkim namawiam na kupowanie auta z kimś, kto się zna. Namawiam Cię też do elastycznego podejścia do własnych wymagań, bo z doświadczenia wiem, że bardzo trudno jest trafić idealnie to, co się chce.

Życzę cierpliwości w szukaniu i tak, jak linkgrabber pisze - wrzucaj konkrety, będziemy się pastwić ;)

linkgrabber
06-03-2013, 10:56
z sensownych ofert w tym co szukasz znalazłem aż dwie sztuki na allegro:
http://allegro.pl/ford-mondeo-2004-1-8-lpg-salon-polska-bezwypadk-i3071705729.html
http://allegro.pl/ford-mondeo-1-8-benzyna-2006-stan-b-dobry-i3065178762.html

Pan Mondeusz
06-03-2013, 12:09
Dzięki za pomoc :)

Obydwie sztuki wrzucone przez linkgrabbera fajne. Niestety nie mam obecnie auta, żeby podjechać do pierwszej lokalizacji, to mnie trochę ogranicza. Z drugim muszę obadać skarpetkę, bo sporo przekracza mój budżet, ale fakt, iż wygląda interesująco :) W Gdańsku być może udałoby mi się zaangażować kogoś znajomego do ogarnięcia sprawdzania w warsztacie.

Na miejscu znalazłem coś takiego: http://otomoto.pl/ford-mondeo-C27957675.html

Nie wiem, czy hak to nie ostrzeżenie, że samochód ciężko pracował...

Na placu stoi jeszcze taki wynalazek: http://otomoto.pl/ford-mondeo-C27399688.html , ale ten "śmierdzi" nawet dla takiego amatorka jak ja.

linkgrabber
06-03-2013, 12:16
kupisz od handlarza to i tak tą różnice w cenie będziesz musial dolozyc ;)

Pierwszy wg ma wiekszy przebieg bo mieszek zniszczony, no chyba że ktos ma rece z papieru sciernego, dodatkowo zdjecia tak robione że nie widac kierownicy i pedałów

A drugi wg mnie ma dołożona skóre bo podlokietnik ma plastikowy, felgi z przedlifta, brak nakladek na lusterkach, dziury w ramce dookola panelu zmiany biegów. Ja nawet nie jechalbym go ogladac ;)

Domelo
06-03-2013, 12:19
ten pierwszy dużo ciekawszy - przede wszystkim dlatego, że jest od osoby prywatnej.

---------- Post added at 11:19 ---------- Previous post was at 11:18 ----------


A drugi wg mnie ma dołożona skóre

Poza tym ta skórą wygląda na stan tragiczny...

Tycak
06-03-2013, 14:21
Nie wiem, czy hak to nie ostrzeżenie, że samochód ciężko pracował...
Ja mam hak i nigdy go nie używałem :hehe: Wydaje mi się, że to takie trochę naciągane ostrzeżenie... Niema reguły.
Czasami w salonie do nowego samochodu ludzie dostają od sprzedawcy hak gratis to montują bo "a co tam może się przyda" i nigdy go nie użyją.
Osobiście znam taki jeden przypadek. Sprzedawca nie był chętny na rabat za wybranie dodatkowego, swoją drogą konkretnego wyposażenia to powiedział, że zamontują na miejscu hak za darmo (Audi A4).
Zamontowali i do dziś ani razu nie był użyty.

Pan Mondeusz
07-03-2013, 09:27
Jeszcze co do tej sztuki w skórach ( http://otomoto.pl/ford-mondeo-C27399688.html ) - auto stoi na placu w Olsztynie i już je widziałem. Nawet dwukrotnie :)

- za pierwszym razem brakowało osłonek na lusterkach, po jakimś czasie dołożono je (przy drugim oglądaniu były)
- nie ma przeciwmgłowych - zastanawia mnie, czy skórzana tapicerka nie oznacza, iż jest to bogata wersja wyposażenia i przeciwmgłowe powinny być?
- część szyb z 2004, część z 2005
- mam mało wprawne oko, ale jak dla mnie, to blachy są źle spasowane w tym Mondeo - nierówne szczeliny, z tyłu przy klapie bagażnika odstępy takie, że palca można wepchać :)\
- do tego ta cena... śmierdzi konkretnym dzwonem

wrx
07-03-2013, 12:57
A drugi wg mnie ma dołożona skóre bo podlokietnik ma plastikowy, felgi z przedlifta, brak nakladek na lusterkach, dziury w ramce dookola panelu zmiany biegów. Ja nawet nie jechalbym go ogladac ;)
mnie sie wydaje ze podlokietnik zawsze byl plastikowy. Dopiero w MKIV jest skora

linkgrabber
07-03-2013, 16:48
mnie sie wydaje ze podlokietnik zawsze byl plastikowy. Dopiero w MKIV jest skora

No to Ci źle sie wydaje kolego bo ja mam skórzany ;)

Plastikowy do foteli skórzanych był w przedliftach.

W poliftach do foteli w skórze podłokietnik jest zawsze w skórze, wyjątkowe sytuacje to takei gdy fotele sa zwykle a podlokietnik skóra i tak bylo fabrycznie, odwrotnie nigdy.

szaqall111
07-03-2013, 20:48
Ello nie benzyna ale sprawdzone TDCI od forumowicza:)
i też z Olsztyna :)
http://tablica.pl/oferta/ford-mondeo-tdci-ghia-2002-CID5-ID28Umn.html

Pan Mondeusz
17-03-2013, 14:02
Co sądzicie o tym? http://tablica.pl/oferta/ford-mondeo-2-0-benz-titanium-najbogatsza-wersja-CID5-ID1Hh41.html#2653c7cc0e;r:14;s:42

Piotrek_77
17-03-2013, 14:40
wklejałem go kiedyś.. chyba warty obejrzenia..

Pan Mondeusz
18-03-2013, 11:02
wklejałem go kiedyś.. chyba warty obejrzenia..

Znalazłem :) Jakby co, dla zainteresowanych: http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/102667-Pi%C4%99kne-Mondeo-MKIII-do-oceny

28 marca
Ok, jestem po oględzinach tego Mondeo. Nie kupiłem. Przy tej cenie miał być miód-malina, a od pierwszego zetknięcia coś nie cykało. CD zepsute, felgi z plamami rudej, żarnik ksenona na przepaleniu, pęknięty halogen, na podsufitce wielka plama od coli lub kawy - niby pierdy, ale raczej nie świadczy to o dbaniu o auto. Uznałem, że to kosmetyka i jednak dam Mondziakowi szansę i jeśli będzie zdrowy, to sam o niego zadbam. Zabraliśmy go do mechanika. Miały być jazda próbna, komputer i oględziny na podnośniku. Już po jeździe próbnej i wstępnych oględzinach mechanik stwierdził, iż auto miało w historii poważniejszy wypadek niż deklarowane przez właściciela parkingowe obtarcia i obtłuczenia (nierówno położony lakier w wielu miejscach, źle spasowane blachy, opadające drzwi, ślady mechanicznego prostowania zawiasów). Sprzedający zaskoczony i zaprzeczający do końca.
Nie znam się na tym, opieram się jedynie na opinii fachowca, za którego usługę zapłaciłem. Wszystko to zapaliło mi czerwoną lampkę w głowie i samochodu nie kupiłem. Wydaje mi się, że za taką cenę powinna rzeczywiście być "igła", a nie zaniedbany egzemplarz z zagadkową przeszłością.

Pan Mondeusz
29-03-2013, 09:01
Upatrzyłem dwie kolejne sztuki. Co o nich sądzicie?
http://otomoto.pl/ford-mondeo-C28350547.html
http://otomoto.pl/ford-mondeo-x-C27994316.html

7 kwietnia
Ok, kupiony ten drugi Mondeusz :) Obadany przez mechanika, który stwierdził, że wszystko jest w porządku, do zrobienia zwykłe, eksploatacyjne rzeczy. Przy okazji, jeśli ktoś chce zrobić przegląd samochodu przed zakupem w Gdańsku, polecam warsztat na Kartuskiej 446 (p. Marcin) - tanio, podejście konkretne i rzetelne.