PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Sprzęgło hydrauliczne czy na lince ??



Mad_MAX
03-03-2013, 10:36
Jak zwykle z Fordem nie może być cały czas dobrze hehe :)

Jadąc dzisiaj do pracy , przy wciskaniu sprzęgła nagle wpadło mi do podłogi i tyle pojeździłem.

Pytanie co się stało ??

Sprzęgło kompletne wymieniałem przy wymianie silnika jakieś dwa miesiące temu.

Jak auto jest wyłączone to mogę zmieniać biegi i jak odpale to na danym biegu rusza i jedzie ale w trakcie jazdy już się nie da zmienić :(

Proszę o pomoc.

nikolaus87
03-03-2013, 10:41
Pytanie co się stało ??
jak to co, sprzęgło nie pracuje :)

z tego co mi wiadomo to jest hydrauliczne więc rozszczelnienie układu, sprawdź poziom płynu w zbiorniczku układu hamulcowego
jeśli linka to se strzeliła ale to by raczej było słychać :)



Jak auto jest wyłączone to mogę zmieniać biegi i jak odpale to na danym biegu rusza i jedzie ale w trakcie jazdy już się nie da zmienić

rzecz normalna :)

Mad_MAX
03-03-2013, 10:48
z tego co mi wiadomo to jest hydrauliczne więc rozszczelnienie układu, sprawdź poziom płynu w zbiorniczku układu hamulcowego
jeśli linka to se strzeliła ale to by raczej było słychać

Poziom płynu na pewno jest w normie bo miałbym plamę w garażu , a takiej nie miałem jak rano wyjeżdżałem :)

dav18
03-03-2013, 10:51
Sprawdź jeszcze pompkę przy pedale sprzęgła (wewnątrz kabiny) u mnie kiedyś właśnie ta pompka się rozszczelniła i płyn leciał pod wykładzinę.

acid666
03-03-2013, 12:36
Sprzęgło kompletne wymieniałem przy wymianie silnika jakieś dwa miesiące temu.



Wymieniłaś sprzęgło i nie wiesz czy nasz linkę czy wysprzęglik hydrauliczny?! Kto Ci to wymieniał? Fryzjer? Podnieś maskę i popatrz na skrzynie biegów w pobliżu silnika. Dochodzi tam linka czy przewód hydrauliczny?

Mad_MAX
03-03-2013, 12:58
Wymieniłaś sprzęgło i nie wiesz czy nasz linkę czy wysprzęglik hydrauliczny?!

Wymieniałeś ............ za pomocą mechanika :) Chyba mam prawo nie wiedzieć ??



Kto Ci to wymieniał? Fryzjer?

Tak , fryzjer razem z piekarzem. Co to wogóle za teksty ?

Jak nie wiesz co pisać to nie pisz.

---------- Post added at 11:58 ---------- Previous post was at 11:55 ----------


Podnieś maskę i popatrz na skrzynie biegów w pobliżu silnika. Dochodzi tam linka czy przewód hydrauliczny?

Tak zrobię ale bez demontażu filtra chyba nic nie zauważę.

Tomasz
03-03-2013, 13:15
V-ka ma dość dużo pod maską, ale tyle chyba zobaczysz. Sprzęgło na linkę było chyba do początku 95 roku. Na skrzyni od strony akumulatora (w v-ce chyba jest w tym samym miejscu)będzie widoczna łapa sprzęgła o ile jest to sprzęgło na lince. Poza tym przy wymianie sprzęgła jest znaczna różnica cenowa. Sam wysprzęglik hydrauliczny kosztuje ok 400 zł.

nikolaus87
03-03-2013, 13:22
Wymieniałeś ............ za pomocą mechanika Chyba mam prawo nie wiedzieć ??

tak też pomyślałem i nie pytałem :)

z drugiej strony sprżęgło na linkę chodzi ciężej niż hydrauliczne

Tak zrobię ale bez demontażu filtra chyba nic nie zauważę.

zauważysz, za akumulatorem po lewej stronie na skrzyni powinien być odpowietrznik wysprzęglika jeśli jest hydrauliczne
coś takiego:
2942



Poziom płynu na pewno jest w normie bo miałbym plamę w garażu , a takiej nie miałem jak rano wyjeżdżałem

mogło polecieć do skrzyni albo tak jak kolega pisał

tu masz temat skąd zaczerpnąłem foto:
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/30078-regulacja-sprz%C4%99g%C5%82a

Mad_MAX
03-03-2013, 13:36
Super , dziękuję za naprowadzenie.

Jak tylko wyjdę z pracy to zobaczymy jakie mam :)

dav18
03-03-2013, 13:43
Popatrz na zbiorniczek płynu hamulcowego, jeżeli z jego dolnej prawej części (od kielicha) wychodzi gumowy wężyk to masz hydrauliczne. Nie musisz grzebać pod autem i szukać linek albo wyprzęglika ;)

nikolaus87
03-03-2013, 13:47
Popatrz na zbiorniczek płynu hamulcowego, jeżeli z jego dolnej prawej części (od kielicha) wychodzi gumowy wężyk to masz hydrauliczne. Nie musisz grzebać pod autem i szukać linek albo wyprzęglika

dzięki Dav, umknęło mojej uwadze to że pacjent to V6 :)

Mad_MAX
03-03-2013, 14:12
A powiedzcie mi jeszcze dodatkowo , bo teraz sobie tak skojarzyłem , że może to mieć jakiś związek.

Od jakichś dwóch tygodni co jakiś czas na chwilę zapala mi się kontrolka ręcznego z wykrzyknikiem. Ona sygnalizuje tylko ręczny, czy może ten wykrzyknik coś innego sygnalizował np. właśnie coś z płynem hamulcowym ??

Hmmm

ariss
03-03-2013, 14:17
Czerwona lampka od ręcznego sygnalizuje również to, że jest mało płynu hamulcowego w zbiorniczku. Także wygląda na to, że gdzieś Ci płyn ucieka i dlatego się zapowietrza sprzęgło.

Wyklepane na htc sejsejszyn :-)

Mad_MAX
03-03-2013, 14:51
No to jeszcze pytanie , jaki płyn hamulcowy kupić ?? DOT 3 czy DOT 4 ?? Bo nie wiem jaki był w aucie, a teraz zapewne już wiadomo , że trzeba go dolać :)

nikolaus87
03-03-2013, 15:02
dot4
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/35956-p%B3yn-hamulcowy-przewody-hamulcowe-jakie

daman0629
03-03-2013, 15:42
Jeśli masz na linke to dwie opcje przychodzą mi na myśl:
1. Zerwana linka
2. Uszkodzona łapa sprzęgła

Obydwa przypadki przerabiałem i w obydwu przypadkach pedał spadł na podłoge:)

Mad_MAX
03-03-2013, 15:49
No u mnie spada na podłogę ale go odbija do pozycji wyjściowej :PP hehe

GrzegorzD
03-03-2013, 16:14
w 94 powinna być linka.

Mad_MAX
03-03-2013, 21:38
Dokładnie tak samo wygląda u mnie zbiorniczek jak na tym zdjęciu.

http://img149.imageshack.us/img149/8189/88348723fj6.jpg

Wymontowałem akumulator i cały filtr z obudową no i pół skrzyni jest zakichane płynem/smarem/olejem ale kompletnie nie widzę z czego to mogło wylać , chyba , że z tego odpowietrznika ?? Płynu w zbiorniczku jest dokładnie pośrodku minimum i maximum.

Mad_MAX
04-03-2013, 14:11
Jakiś przewód hydrauliczny poszedł. Jak wciskam sprzęgło to sika z niego płynem :)

Ktoś może wie jak tego szukać ??

ariss
04-03-2013, 16:19
A może leci Ci na łączeniu przewodu z wysprzeglikiem? Może coś mechanik Ci słabo połączył i się rozlaczylo? Zrób zdjęcie to się zobaczy co tam się stało.

Wyklepane na htc sejsejszyn :-)

Tomasz
04-03-2013, 16:20
Obecnie większość sklepów moto prowadzi sprzedaż przewodów hamulcowych z podziałką 10 cm. Wymontować uszkodzony, do sklepu i dobrać podobny, byle końcówki były takie same.

Mad_MAX
04-03-2013, 18:32
Od Forda Pumy spasowany wężyk i wróciło do normy , chociaż tak mi się wydaje , że trochę nisko bierze sprzęgło. Może źle odpowietrzone ??

acid666
05-03-2013, 01:42
Tak , fryzjer razem z piekarzem. Co to wogóle za teksty ?

Jak nie wiesz co pisać to nie pisz.



Sprawa jest prosta, przy wymianie sprzęgła niejako obligatoryjnie wymienia sie wysprzeglik hydrauliczny, ponieważ jego wytrzymałość jest porównywalna z wytrzymałością sprzegła. Idąc dalej tym tropem: skoro nie kupowałeś wysprzęglika to albo masz linkę albo sprzęgło robił Ci fryzjer, stąd mije wcześniejsze pytanie. Jeśli nie wymieniłeś (tj. twój mechanik) wysprzęglika to najpewniej za niedługi czas go wymienisz płacąc jeszcze raz za tą samą robotę. Z drugiej strony patrząc wcale mu się nie dziwię- zapewnił sobie nową robote.

Fred.X
05-03-2013, 07:18
ale piszecie głupoty , pokażcie mi Mondeo ze sprzęgłem na lince :popcorn:

Bartek
05-03-2013, 11:55
ale piszecie głupoty , pokażcie mi Mondeo ze sprzęgłem na lince
Nie wiem jak z V6,ale wszystkie pozostałe jednostki,łącznie z Dieslem,miały sprzęgło na lince do 08.1994
http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Linka-sprzegla-Mondeo-Mk1-do-%E2%86%92-081994/3753

Fred.X
05-03-2013, 14:46
ale piszecie głupoty , pokażcie mi Mondeo ze sprzęgłem na lince
Nie wiem jak z V6,ale wszystkie pozostałe jednostki,łącznie z Dieslem,miały sprzęgło na lince do 08.1994
http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Linka-sprzegla-Mondeo-Mk1-do-→-081994/3753
ciekawe :boshe:
zawsze myślałem, że od samego początku były tylko na hydraulice

Tomasz
05-03-2013, 16:20
zawsze myślałem, że od samego początku były tylko na hydraulicePrzyjedź do mnie na :beer: to Ci pokażę to którym ślubna jeździ. Tam jest na lince. Jak się z mojego przesiadam na jej to dla lewej nogi straszna kara.

.GoNzO.
05-03-2013, 20:00
w 94 powinna być linka.

Dokładnie. Ja mam 94r. i mam linkę. W moim przypadku objawy były identyczne, pedał wpadł, brak sprzęgła. Wina?? Łożysko oporowe :)

Mad_MAX
05-03-2013, 23:42
No u mnie wyszło , że mam hydrauliczne.