PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] dziwna praca automatu



kobert
11-07-2006, 09:32
witam

dzisiaj zauwazylem , w sumie juz nie 1 raz. Tylko gdy skrzynia jest zimna, dziwna prace automatu, tzn potrafi nagle sam zredukowac, mimo ze mocniej pedalu gazu nie wciskam , albo gdy puszczam to szarpie, walac cos z przodu. Przegub jest OK. Dzieje sie to tylko na zimnej skrzyni... mam wrazenie ze skrzynka gdy puszczam gaz nie wie czy zrzucic na luz czy na biegu zostawic , gubi sie i czasem potrafi mocniej szarpnac...

z tego co sprawdzalem wczesniej , olej jest OK, ale dziisaj jeszcze raz sprawdze :)

matisl
11-07-2006, 12:26
To ja też się dopisze.


U mnie jest tak. Np. stoje i chcę jechać więc przestawiam z P na D i jest ok, ale teraz od jakiegoś roku coiraz mocniej mi wtedy szarpie, tak jakby się sprzęgło kończyło, ale mam przejechane dopiero 110 tyś km

kobert
11-07-2006, 12:29
wymien olej, filtr i zobacz co dalej....

u mnie przebieg 123 tys km

matisl
11-07-2006, 12:37
Ja jeżdżę z olejem itp na serwis. Ale jeszcze chyba ze 30 tyś zostało do wymiany

A co ile się wymienia?

kobert
11-07-2006, 12:45
bezpiecznie co 50 tys, olej czerwoniutki

N2O
11-07-2006, 14:08
moze jakis czujnik nacisku na hamulec ?

gilotyna
11-07-2006, 14:11
U mnie tez przy włączaniu na D lekko szarpie. Nie zależnie czy na zimno czy nie. Z kolei przy włączaniu R wchodzi pieknie tzn zero szarpnieć. Obawiam sie że to jednak nie olej :wall:
Ile kosztuje wymiana oleju w skrzynce?? Ile litrów wchodzi, ile za literek i ile filterek??

Dzięki

sebekian
11-07-2006, 14:34
Z tego co mi jeden mechanior powiedział, łapiąc za otwarte drzwi podczas zmiany z P na D to małe szarpnięcie może być, byle bez jakiś stuknięć metalicznych. Na sprawdzenie sprzęgła jest jakiś test, nie pamiętam jak się to nazywa ale zaciąga się ręczny, hamulec do oporu, D i gaz na maxa i wtedy potzebne są pewne wartości obrotów do ustalenia zużycia sprzęgła, a to już tajemnica speców od automatów.

pioter_73
11-07-2006, 15:48
Proponuję sprawdzać zapach oleju w skrzynce, czy nie czuć spalenizny ze sprzęgła Koniecznie regularnie wymieniać olej. Można sprawdzić ciśnienie oleju (niektóre serwisy automatów robią to gratis!!).

matisl
11-07-2006, 16:21
Ile w serwisie kosztuje wymiana oleju z robocizną??

kobert
11-07-2006, 20:00
dzisiaj jadac zauwazylem jeszcze jedna rzecz, potrafi jechac majac 3, 4 tys obrotow, i nie zrzuca na wyzszy bieg. Jesli sie nie myle to w skrzyni jest jakis sterownik ktory odpowiada wlasnie za prace skrzyni , czy mozna to jakos przeczyscic itp??

tylko prosze bez postow typu; jak masz wcisniety pedal gazu do oporu to Ci nie zrzuci na wyzszy ... itp itd, nie jezdze 1 raz z automatem i nie jest to 1 auto z automatem!

z gory dzieki :bigok:

kobert
11-07-2006, 20:02
zapomnialem dodac ze na cieplej skrzyni wszystko chodzi na medal :)

N2O
11-07-2006, 23:07
jesli trzyma wyzsze obroty na zimno to jest to chyba normalne - komp w ten sposób przyspiesza grzanie oleju

pioter_73
12-07-2006, 08:49
zapomnialem dodac ze na cieplej skrzyni wszystko chodzi na medal :)
Według mnie nie ma znaczenia że silnik jest zimny czy nie. Zmiany biegów powinna skrzynka dokonywać niezależnie od temp. a zależnie np od obciążenia, dynamiki. Ja u siebie nie zauważam różnic pracy skrzynki przy różnych temp. silnika. Lepiej udać się z tym do fachmana póki jeszcze jest ok. A to że skrzynie CD4E są awaryjne to nie nowość więc lepiej dmuchać na zimne.

Pozdrawiam

kobert
13-07-2006, 11:49
no i chyba wiem co jest.... kosz sprzegla do wymiany :(( , teraz pozostaje mi sie dowiedziec ile funduszy trzeba zebrac

dodatkowym objawem jest buczenie lozyska w tym koszu...

gilotyna
13-07-2006, 13:03
no i chyba wiem co jest.... kosz sprzegla do wymiany :(( , teraz pozostaje mi sie dowiedziec ile funduszy trzeba zebrac

dodatkowym objawem jest buczenie lozyska w tym koszu...


hmmm kolego jak sie dowiesz co nie co ile to kosztuje to zapodaj na forum jakieś szczegóły :metal

kobert
13-07-2006, 13:07
cena kosza nowego 550 , do tego robocizna, ktora mnie najbardziej interesuje...

matisl
13-07-2006, 13:27
A to razem z tarczami itp? Całe sprzęgło?

gilotyna
13-07-2006, 13:45
cena kosza nowego 550 , do tego robocizna, ktora mnie najbardziej interesuje...

Obym sie mylił ale to może kosztować duuużo ta robocizna. Ja niby też coś mam ze sprzęgłem i koleś jeden (ASO) powiedział że sie nie opłaca go robić bo całą skrzynie trzeba rozebrać... Polecił mi cały automat używany kupić. Ale narazie jeżdże bo chodzi nie źle :) Oni lubią se postraszyć :satan:

kobert
13-07-2006, 13:55
niee, komplet naprawczy sprzegielek ... licz jakies 20 pln od tarczy..tylko kto wie ile ich jest?? :) do scorpio mk3 2.3 automat komplet naprawczy sprzegla kosztuje 700 , pplus robocizna, ( kolo 800 ) , pytanie teraz ile kosztuje taki komplet do mundka i czy koszt robocizny taki sam ...?! srednio licza 200-250 za wyjecie skrzyni, pozniej montaz nastepne 250 i wymiana czegos tam...,srednio 200 - 300 :metal

co do uzywki automatu nie jestem nigdy taki przekonany, dostajesz gwarancje, owszem , ale skad wiesz jak byla jezdzona, to co masz u siebie, znasz jej przebieg, jak byla jezdzona itp , a w uzywce moze pasc np w 8 miesiacu ( po gwarancji, zazwyczaj daja 6 ) a wtedy .....kapa

gilotyna
13-07-2006, 14:24
co do uzywki automatu nie jestem nigdy taki przekonany, dostajesz gwarancje, owszem , ale skad wiesz jak byla jezdzona, to co masz u siebie, znasz jej przebieg, jak byla jezdzona itp , a w uzywce moze pasc np w 8 miesiacu ( po gwarancji, zazwyczaj daja 6 ) a wtedy .....kapa

Z tym sie zgadzam całkowicie!! Tylko nie wiem czemu mnie tak straszą od zakupu mondka w automacie że jak skrzynia sypnie sie to 2000 nie twoje... Ze sprzęgłem to samo... Słyszałem wiele razy że rozebranie automatu to wydatek ok 1000 zeta, a nie da sie dostać przecież do sprzęgła bez rozebrania skrzyni ponoć 8O

Ktoś może mnie wyprostuje ostatecznie??

kobert
13-07-2006, 20:56
to ze nie da sie dostac do sprzegla bez rozebrania skyrzni to jest w kazdym automacie, ale ponoc feler tkwi w mudnku to ze trzeba wszystko wywalic , lacznie z podniesieniem silnika ... i dlatego taki koszt.

Mi starszy dzisiaj powiedzial jedno i tez zaczalem sie zastanawiac, poniewaz skrzynia zaczyna dobrze chodzic po nagrzaniu, po zrobieniu jakies 5 km itp , przyszlo mu do glowy ze moze olej mam zly wlany.

Patrzac logicznie, skrzynia jest hydrauliczna, olej zimny moze miec zle wlasciowsci ( lepkosc itp itd ) i stad zla praca skrzynki. Chyba pojade w najblizszych dniach zmienic olejek.

Aktualnie jest jakis .....kolor zloty, zapach OK!

orientuje sie ktos ile kosztuje zmiana oleju, ile litrow potrzeba i jaki lac??? polski czerwoniutki bedzie dobry ;PP :satan: :) ??

_Danplus
13-07-2006, 22:53
Patrzac logicznie, skrzynia jest hydrauliczna, olej zimny moze miec zle wlasciowsci ( lepkosc itp itd ) i stad zla praca skrzynki. Chyba pojade w najblizszych dniach zmienic olejek.

Dam sobie glowe obciac, ze to nie wina oleju w tym przypadku. U mnie rowniez jest zloty kolor, w sumie niedawno wymieniony a efekty takie same jak u ciebie :(

kobert
13-07-2006, 22:57
_Danplus, czyli rozumiem ze u Ciebie tez na zimnej skrzyni, sama zrzuca, albo nie zmienia na wyzszy bieg i po jakis 5, 6 km wszystko wraca do normy??

powiem szczerze ze na razie mam technike jazdy ze pierwsze 10 km jade do 50 km i jak zaczyna skrzynia wariowac zrzucam na luz 8O :))

_Danplus
13-07-2006, 23:08
Dokladnie, z tym ze dodatkowo czasami miga slynne o/d off. Na zimnym ma efekt taki, jakby ciagle 'wysprzeglal' (i wtedy potrafi troche rzucic buda) - szczegolnie upierdliwe jak sie jedzie w korku :wall: Lub przy ostrzejszym hamowaniu obroty wzrastaja tak do 1500/2000 puszczam hamulec a auto nic, dodaje troche gazu i nagle jak cos zalapie to z piskiem ruszam :brawo:
Co ciekawsze skrzynia czasami dziala poprawnie calymi dniami az pewnego dnia znowu odstawia takie kwiatki jak opisalem wyzej.

Generalnie od pol roku nie moge sie wybrac do mechanika (wzgledy finansowe), zeby to zbadal i naprawil. Ja sie juz raczej nastawiam, na powazna robote ze skrzynia i duze koszty......niestety :(

gilotyna
13-07-2006, 23:19
co do uzywki automatu nie jestem nigdy taki przekonany, dostajesz gwarancje, owszem , ale skad wiesz jak byla jezdzona, to co masz u siebie, znasz jej przebieg, jak byla jezdzona itp

Z tym sie zgadzam całkowicie!!


Ja to też pieprze. Przecież Mondka kupiłem 1 maja br. więc co ja tam wiem jak on była jeżdżona... Może koles lubiał jakieś ostre zabawy 8O

kobert
13-07-2006, 23:21
witaj w klubie :bigok: , u mnie to sie dzieje tylko i wylacznie na zimnej skrzynce... ale objawy dokladnei te same :metal , poniewaz mieszkasz w sumie niedaleko , jak sie dowiem co i jak w moich okolicach i za jaka cene dam znac! pocieszyles mi ze wzgl. na jedna rzecz... mozna z tym jezdzic jako tako. Ponoc !!! ale to ponoc.. okaze sie jak wroci moj mechanior od automatow :) mozliwe ze jest to sprawa jakiegos sterownika, powinien zostac przeczyszczony podczas kazdej zmiany oleju! teraz mozliwe ze czeka go wyminaa, to "ustrojstwo" ponoc wlasnie odpowiada za prace /zmiane biegow.

a czy buczy Ci cos podczas jazdy?? bo ja mam do wymiany jeszcze jakies lozysko ktore jest miedzy poloska lewa a skrzynia. :getsome: :(

czas pokaze kiedy to zrobie... finanse, na razie wole :beer: :beer:

_Danplus
13-07-2006, 23:30
Bede zobowiazany za informacje - do Gliwic jeszcze dojade :) a czasami do rodzinki w Mysłowicach sie jedzie wiec po drodze.

Jak mi cos buczy to daje glosniej radio - pomaga :metal a tak powaznie, to nie - nic mi nie buczy, nic takiego nie stwierdzilem.

A co do naprawy - to w Wroclawiu jak na razie nie znalazlem dobrego zakladu (poza jednym, polecanym przez grupowicza). Jak juz spotykam kogos z automatem, kto go naprawial, to najczesciej nie poleca zakladu w ktorym to robil (znajomemu jeden ze 'specjalistow' malo volvo nie spalil - sic!).

A do finansow to nastawiam sie niestety na male kredytowanie - znalazlem tez zakladzik w Radwanicach, ale niestety nic nie wiem o jego 'wyczynach'.

mariuszdr1
13-07-2006, 23:45
Powiedzcie mi jak to jest z tym olejem w automacie.Pytałem w serwisie odnosnie wymiany oleju i powiedzieli mi że jest tam syntetyk który nigdy się nie wymienia. Można na tym oleju przejechać do 500 000 km i tylko robi się dolewki. Czy to prawda?

_Danplus
14-07-2006, 00:01
Na forum znajdziesz rozne poglady - w instrukcji nic nie pisza o wymianie (zreszta, gdyby byla wymagana wymiana to lacznie z filtrem a jego bez wyjecia i rozkrecenia skrzyni nie wymienisz). Niektorzy forumowicze twierdza, ze skoro tam jest olej, to on sie zuzywa i trzeba go wymieniac co ntych kilometrow.
Osobiscie nic nie wymienialem - zrobil to poprzedni wlasciciel auta. Ale jak sie tak nad tym wszystkim zastanawiam, to skoro w instrukcji nic na ten temat nie ma a olej w skrzyni ma swoj kolor i nie pachnie spalenizna - to po co go wymieniac? Rozumiem, gdyby cos w skrzyni sie rozsypalo - to wtedy bez 2 zdan zmiana oleju, zeby przypadkiem jakies opilki w nim nie plywaly. Ale przy normalnej pracy?
To oczywiscie moj prywatny poglad a mechanikiem nie jestem :))

kobert
20-08-2006, 14:51
witka

ostatnio klikalem po www.automat.pl i wpadlem na jeden post.
http://forum.automat.pl/forum/viewtopic.php?t=495&highlight=mondeo

objawy bardzo przypominaja mi prace mojego "dziada".
Czy ktos z forumowiczow ktory juz ma podobny problem , naprawial badziew ?? :))

jak na razie wystawilem auto do zyda... jak sie ktos zglosi zenie bolid :banan: :bigok:

kobert
22-08-2006, 00:43
hah, dowiedzialem sie jakie moga byc przyczyny zlej pracy; zle chlodzenie skrzyni, walnieta plyta sterownika, popsiute czytniki predkosci obrotowej... wszystko wyjdzie w praniu gdy podlaczy sie autko do kompa, skrzynka powinna bledy wykazac...


ps; jednoczesnie dzisiaj zglosil sie kupiec, jutro chce wziac autko! oby skrzynka dobrze dzialala......... :satan:

pozdro
maciek

gilotyna
22-08-2006, 06:53
hah, dowiedzialem sie jakie moga byc przyczyny zlej pracy; zle chlodzenie skrzyni, walnieta plyta sterownika, popsiute czytniki predkosci obrotowej... wszystko wyjdzie w praniu gdy podlaczy sie autko do kompa, skrzynka powinna bledy wykazac...


ps; jednoczesnie dzisiaj zglosil sie kupiec, jutro chce wziac autko! oby skrzynka dobrze dzialala......... :satan:

pozdro
maciek


Jak to któryś z forumowiczów... :glupi: :glupi: :glupi: :satan: :satan: :satan: