PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Luz w prawym kole



chemikk
17-05-2013, 00:46
Cześć koledzy!
Jest problem tego typu: z prawej strony jest luz na kole, gdy Mondek jest na podnośniku łapiąc za koło i ruszając na boki można wyczuć luz. Zaczęło się od tego, że wjechałem w dużą wyrwę w ulicy, zaniepokojony pojechałem na stacje diagnostyczną żeby sprawdzić czy coś nie poszło w zawieszeniu. Po dokładnym przebadaniu wszystko ok, zawieszenie 100% ok zero luzów z wyjątkiem małego ALE!
Diagnosta zwrócił uwagę na luz koła. Dokręcił śrubę na środku pod dekielkiem ale nic to nie dało, zasugerował wymianę łożyska co też zrobiłem na następny dzień. Łożysko SKF założone ale luz jest nadal:( Około 4-5 miesięcy temu wymieniane były także przeguby.
Co może byc nie tak, skąd ten luz, macie jakieś sugestie???

jaris
17-05-2013, 09:43
Musisz poruszać koło na boki i góra-dół. Jeśli w każdym położeniu pojawia się luz, to raczej łożysko (choć te już wymieniłeś). Jeśli tylko w próbie góra-dół lub prawo-lewo, to któryś element układu kierowniczego, a to sprawdziłbym na stacji.

jarkus
17-05-2013, 10:22
Luz jest tylko na samym kole czy też przenosi sie na maglownice, tzn może na maglownicy jest luz?

chemikk
17-05-2013, 21:23
jaris, tak jak napisałem wyżej Mondek sprawdzony na stacji, diagnosta stwierdził jednoznacznie "zawieszenie igła" poza owym ferelnym luzem wskazującym według niego na łożysko, objawy jak przy rozsypanym łożysku;/
jarkus luz jest przy samym kole,tylko jak nim się rusza oburącz, początkowo myśleliśmy, że poza łożyskiem może być też luz na śrubie, została więc dokręcona a nawet dana jeszcze podkładka żeby mocniej dociągnąć. Efekt? nadal luz. Jutro będzie rozbierane zawieszenie i będziemy szukać. Ciekawe czy to nie czasem wina nie dawno wymienianego przegubu.

zbigniewz01@WP.PL
17-05-2013, 21:32
jaris, tak jak napisałem wyżej Mondek sprawdzony na stacji, diagnosta stwierdził jednoznacznie "zawieszenie igła" poza owym ferelnym luzem wskazującym według niego na łożysko, objawy jak przy rozsypanym łożysku;/
jarkus luz jest przy samym kole,tylko jak nim się rusza oburącz, początkowo myśleliśmy, że poza łożyskiem może być też luz na śrubie, została więc dokręcona a nawet dana jeszcze podkładka żeby mocniej dociągnąć. Efekt? nadal luz. Jutro będzie rozbierane zawieszenie i będziemy szukać. Ciekawe czy to nie czasem wina nie dawno wymienianego przegubu.
Luz na łożysku sprawdza sie tylko góra-dół, jeżeli jest ok. to nie łożysko a coś na zawieszeniu,wahacz,końcówka drązka,końcówka wahacza.

tomek1689
17-05-2013, 21:34
Zaraz po kupnie mondka miałem podobny problem. Koło latało sobie po 5 mm w każdą stronę. Przyczyna? Jakiś magik tak dokręcił śrubę przegubu, że ją zerwał i nakrętka mimo dokręcenia po paru km odskakiwała - wymieniłem cały przegub i problem zniknął

chemikk
21-05-2013, 00:31
Problem rozwiązany, przyczyną całego zamieszania był przegub zamiennik;/ sprawę załatwiło dorzucenie jeszcze jednej podkładki, która pozwoliła dociągnąć śrubą przegub i łożysko likwidując w ten sposób luz na piaście.
Wniosek? więcej zamiennika nie kupie mimo iż zapewniano, że ten akurat będzie dobry. Tak czy inaczej udało się problem rozwiązać, temat można zamknąć :)