PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Dodatkowy dolot powietrza



Malutki
18-07-2006, 11:08
Niedawno na forum kolega Straits prezentował obudowę do filtra powietrza z dodatkowym wlotem od monelu ST. Na taką mnie nie stać ale postanowiłem zmodufikować swoją. Miałem mieszane uczucia co do tego czy to coś da w silniczku 1,8 ale pomyślałem że nie zaszkodzi :metal i nie zaszkodziło :banan: Silnik pracuje lzej, łatwiej się wkręca i zaczuna ciągnąć już od 2500 obr. a nie od 3000. Zamierzam jeszcze kupić wkład K&N i chyba dopiero wtedy poczuje znaczną różnicę :) Mam nadzieje że spadnie jeszcze trochę spalanie, obecnie jest na poziomie 9.5 litra a miałem 10.5 :satan: Zastanawiam się czy nie resetnąć kompa, może się jeszcze coś poprawi.

STraits
18-07-2006, 11:16
Mozesz resetnąć :) Ja wczoraj zamontowałem przepustnice do SVT (ST200). Dopiero autko kopa dostało :) Obudowa do ST200 pasuje tylko do V6. Nie tyle ze wzgnędu na "pasowanie", bo to by się dało zrobić, ale ze względu na "pojemność" puszki. Nie każdy wie, ale obudowa filtra powietrza jest jednoczesnie rezonatorem. Jeśli pojemność będzie za duża, to autko będzie "buczało", bo nie będzie mogło wyciągnąć powietrza z puszki..

Malutki
18-07-2006, 11:30
A nie wiesz co jeszcze można zrobić żeby tej mocy trochę bszybyło?

STraits
18-07-2006, 12:01
Włożyć V6 :satan: Ja tak sobie siadłem - przekalkulowałem.. i doszedłem do tego wniosku ;d Mozesz założyć sobie rure pomiedzy przepustnicą a obudową filtra powietrza od FOCUSa. w UK sporo osob to robi. Poszukaj sobie na www.fordmondeo.org na forum jako "focus pipe". Mocy moze nie przybedzie, ale będzie lepiej reagował na gaz..

jackuno
18-07-2006, 12:23
Na taką mnie nie stać ale postanowiłem zmodufikować swoją.

A może jakąś fotkę, na czym ta modyfikacja polega.

Malutki
18-07-2006, 12:37
Może dziś zapodam. Zrobie mały opis, wstawie pare fotek :banan:

insider
18-07-2006, 12:58
tez sie zastanawialem nad zrobieniem dolotu, jak zobaczylem zdjecia Marcina obudowy od ST200.... czas pokarze...

sebastian_w
24-07-2006, 19:00
Koledzy zapodajcie fotki tego dodatkowego dolotu powietrza. Jestem ciekaw jak to wygląda i gdzie się znajduje.
Mam sam 1,8 i może bym sobie zrobił, a filtr K&N też mam n aoku.
:)

mariuszdr1
24-07-2006, 19:16
Tak, tak dajcie trochę opisu i jakieś foto ,ja też bym coś poeksperymentował.

andrzej_men
24-07-2006, 21:54
No wlasnie! apelujemy o opis z fotkami, tez chcemy polepszyc co neco :bigok: :metal

insider
24-07-2006, 22:06
dodatkowy dolot znajduje sie po przeciwleglej stronie niz jest aktualnie w obudowie... trzeba by bylo w dole obudowy wykonac otwor o srednicy okolo 60 mm i wpasowac do niego dodatkowy dolot, tak aby zaciagal powietrze z zza chlodnicy.... np. pod zderzakiem :satan: kolejna rzecz.... "rura".... :satan:

matisl
24-07-2006, 22:37
eeeeee, z tym dodatkowym dolotem do filtra to nie głupi pomysł :metal
Tylko pasowało by go nie dać za samą chłodnice tylko jakoś z przodu za chłodnicą w okolicach zderzaka, tam gdzie jest ta wbudowana na samym dole atrapa/grill :metal
Tylko od czego wziąść taką rure?
Od odkurzacza to troche za mała :metal

STraits
24-07-2006, 22:41
eeeeee, z tym dodatkowym dolotem do filtra to nie głupi pomysł :metal
Tylko pasowało by go nie dać za samą chłodnice tylko jakoś z przodu za chłodnicą w okolicach zderzaka, tam gdzie jest ta wbudowana na samym dole atrapa/grill :metal
Tylko od czego wziąść taką rure?
Od odkurzacza to troche za mała :metal

Idź do sklepu gdzie sprzedają kominki. Taka srebrna, karbowana.

insider
25-07-2006, 06:35
mistal - wlasnie mi chodzilo o to, zeby od strony silnika za chlodnica byl wlot.... moze zrozumiales inaczej.. a z dostaniem takiej rurki to zaden problem.... w sklepach instalacyjnych jest tego cala masa... :satan:

sebastian_w
25-07-2006, 08:51
Czekamy na fotki

insider
25-07-2006, 09:24
mam nadzieje ze Marcinie sie nie zbulwersujesz, ze wstawilem fotki Twojej obudowy... ?

http://img83.imageshack.us/img83/5949/dsc2724qh4.th.jpg (http://img83.imageshack.us/my.php?image=dsc2724qh4.jpg)

http://img141.imageshack.us/img141/3961/dsc2726xn6.th.jpg (http://img141.imageshack.us/my.php?image=dsc2726xn6.jpg)

http://img124.imageshack.us/img124/5500/dsc2727ct1.th.jpg (http://img124.imageshack.us/my.php?image=dsc2727ct1.jpg)

tylko zaznaczam, ze to jest to dolna czesc filtra powietrza od V6, i ma ten dodatkowy dolot powietrza ze wzgledu na to, ze taka obudowa byla stosowana w modelu ST200... wiec radze tylko sugerowac sie mozliwoscia wykonania podobnej adaptacji, niz robienie tego dokladnie w tym samym miejscu... bo z tego co patrzylem, to chyba akurat tam ciasno jest.. moze sie myle...

STraits
25-07-2006, 09:38
Jest ciasno, bo ta rurka wchodzi po akumulator.

insider
25-07-2006, 09:55
no to fakt, jest tam ciasno... ale jakos sie mozna przemeczyc... tylko wlasnie ze tam mam zamocowany parownik u siebie... :satan:

a w naszych wersjach podejdzie tez takie rozwiazanie?

STraits
25-07-2006, 10:01
A niby dlaczego nie ? Przecież pod maską to samo :) Wyciągnij AKU i będziesz miał piękny dostęp.

Raftaj
25-07-2006, 11:03
Nie wiem jak z tymi modyfikacjami dolotu powietrza, ale ja do skrzynki nad przepustnicą mam podłączony gaz - II generacja (focus pipe odpada) Mechanior (gazownik) powiedział, że mój silniczek na gazie nie będzie raczej zadowolony z filtra stożkowego. Powiedział, że mam tylko zmienić kierunek zasysania powietrza aby mi nie spadał na obrotach podczas "hamowania na światłach". A jak to się ma do rzeczywistości ?

Insider69 - masz podobne MDO do mojego. Co o tym myślisz ?

Bauma
25-07-2006, 17:39
Mechanior (gazownik) powiedział, że mój silniczek na gazie nie będzie raczej zadowolony z filtra stożkowego
znam przypadek z innego forum gdzie auto na zwyklym filtrze mialo strzaly i wstawiono stozek i problemu nie ma ale mowie o MKII V6 takze nie wiem ale jemu pomoglo. z tego pewnie tez wynika ze co mechanik to inna wersja bedzie no ale coz takich mamy specow.....

sebastian_w
25-07-2006, 21:23
Jesli chodzi o stożek, to tez słyszałem iz stożek nie jest najlepszym rozwiązaniem do gazu. Ja tam zaopatruję się w filtr panelowy K&N. Ma mniejsze opory i powinno byc lepiej :)
Czas pokaże :)

STraits
25-07-2006, 21:28
Nie zapominajcie że stosując stożek mozecie poprawić moc, ale pogorszyć i to mocno moment. Problem jest taki że silnik nie lubi za dużo powietrza. Musi je też dostawać w odpowiednich "pulsacjach" co gwarantują rezonatory. Moim zdaniem wstawiając stożek dobrze by było przeprogramować mape tak, aby silnik wiedział że ma więcej powietrza. I nie prawda że przepływka sobie to wszystko wyliczy i uzupełni. Ja np. po wymianie przepustnicy i obudowy licze sie z tym że będę przeprogramowywał mape, albo dzięki uprzejmości kol. Wrozka zastosuję na test przepływomierz od ST200. Niestety - więcej powietrza = więcej paliwa. Mniej paliwa, a więcej powietrza to niestety zła mieszanka...

sebastian_w
25-07-2006, 21:42
Mniej paliwa, a więcej powietrza to niestety zła mieszanka...[/quote]
Zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi lpg :) uboga mieszanka = wystrzał :) Niech koledzy poprawią jeśli sie mylę.
Lecz dodatakowy dolot i pożądny filtr powietrza może poprawić troszke dynamikę :)

insider
25-07-2006, 22:12
dodatkowy dolot powietrza przyda sie komus, kto bedzie smigal na Pb.. bo przeciez i tak gazownicy "zawezaja" uklad dolotowy, zeby dostosowac ilosc powietrza do gazu....

STraits
25-07-2006, 22:20
No tak. Samochody chodzą na benzyne, a gaz chodzą kuchenki :)

sebastian_w
25-07-2006, 22:28
Mój mondi pokochał gaz :)
Teraz bez niego życ nie chce :)
A nie lubi juz pb :)

Malutki
26-07-2006, 07:16
Panowie zrobiłem parę fotek ale nie mam czasu tego wszystkiego poskładać do kupy. Mniej więcej wygląda to tak jak w obudowie od modelu ST, tylko rurkę dałem cieńszą z braku miejsca, poprowadziłem ją pod zderzak i tyle. Po kilku tygodniach jazdy mogę powiedzieć tyle że nie warto wystawiać rury całkiem pod zderzak bo strasznie dużo pali :zly: najlepiej schować ją za zderzakiem i wdety jest OK :banan: A co do gazu to ja mam sekwencje i wszystko jest normalnie, nic nie gaśnie itp. :) Myślę że warto sobie zrobić taki dolot bo silnik dużo lepiej pracuje, znikneły zadławienia jak trochę za szybko puszczałem sprzęgiełko i łatwiej się wkręca na obroty.

sebastian_w
26-07-2006, 07:43
Włsnie, od zimnego powietrza silniczek ładniej pracuje. Ja to zauważam codziennie rano kiedy samochód jest zimy po nocy, ma niesamowitego kopa (oczewiście jak na 1,8 :) )
Czekamy na fotki i zabieramy sie za przerabianie dolotów :)

Raftaj
26-07-2006, 09:05
Panowie zrobiłem parę fotek ale nie mam czasu tego wszystkiego poskładać do kupy. Mniej więcej wygląda to tak jak w obudowie od modelu ST, tylko rurkę dałem cieńszą z braku miejsca, poprowadziłem ją pod zderzak i tyle. Po kilku tygodniach jazdy mogę powiedzieć tyle że nie warto wystawiać rury całkiem pod zderzak bo strasznie dużo pali :zly: najlepiej schować ją za zderzakiem i wdety jest OK :banan: A co do gazu to ja mam sekwencje i wszystko jest normalnie, nic nie gaśnie itp. :) Myślę że warto sobie zrobić taki dolot bo silnik dużo lepiej pracuje, znikneły zadławienia jak trochę za szybko puszczałem sprzęgiełko i łatwiej się wkręca na obroty.

No tak, pod warunkiem że masz sekwencję, ale 2 generacja to inna historia. Powoli zaczynam żałować, że wziąłem 2 gen

sebastian_w
26-07-2006, 09:09
W II generacji tez jest różnica :)
Trzeba blosa zamontowac i cieszyć się jak dziecko z jazdy na lpg :)
Moim zdanie różnica w jeździe między blosem a sekwencja jest znikoma :)

Raftaj
26-07-2006, 10:12
W II generacji tez jest różnica :)
Trzeba blosa zamontowac i cieszyć się jak dziecko z jazdy na lpg :)
Moim zdanie różnica w jeździe między blosem a sekwencja jest znikoma :)
A co to dokładnie jest Blos i ile kosztuje ?
Nie bardzo kumam instalki od technicznej strony, nie miałem jeszcze okazji poczytać na ten temat dokładnie

insider
26-07-2006, 10:20
no wlasnie... wiec co z tego, ze dorobilbym u siebie taki dolot dodatkowy, skoro gazownik i tak by mi go zdlawil.... wiec cel mija sie z efektem

sebastian_w
26-07-2006, 16:53
Jaki gaźnik dławi dolot?
Czy Kolega ma Blosa ma mysli ?
Na temat Blosa napisano juz wiele więc zachęcam do lektury, na tym forum a także fordclubpolska :)
Sam mam Blosa i w porównaniu do miksera relewelacja :)

Czekamy na fotki dodatkowego dolotu

Malutki
26-07-2006, 18:35
Oto obiecane fotki http://img155.imageshack.us/my.php?image=p1000267no5.jpg http://img155.imageshack.us/my.php?image=p1000269ki2.jpg . Więcej fotek zrobie jak będę miał czas znowu to rozebrać. Co do samej pracy to wiadomo wiertarka, rura do wody chyba 40mm, a pod filtrem peszel elektryczny. Poskładać to wszystko do kupy, trochę silikonu i do testów.

insider
26-07-2006, 18:36
jaka srednice wstawiles?

matisl
26-07-2006, 18:42
i najważniejsze: czy czuć różnice?

Malutki
26-07-2006, 18:48
Sprawdź jaka Ci wejdzie ale jak pisałem chyba 40mm. Co do różnicy to czuć to zdecydowanie :banan:

matisl
26-07-2006, 19:00
a drugi koniec jak dałeś? Gdzie? Jeśli dasz rade to daj fotke jak ci się chce

insider
26-07-2006, 19:38
ale wiecie.... dodatkowy dolot powietrza, spowoduje to, ze autko zacznie wiecej palic, bo bedzie mu lzej.... cos za cos.... :satan:

Malutki
26-07-2006, 20:24
Proszę http://img394.imageshack.us/img394/4885/p1000270uo9.th.jpg (http://img394.imageshack.us/my.php?image=p1000270uo9.jpg)

http://img394.imageshack.us/img394/1562/p1000271hz3.th.jpg (http://img394.imageshack.us/my.php?image=p1000271hz3.jpg) Tylko tak jak pisałem wcześniej lepiej zchowac za zderzakiem, mniej pali. Jeśli chodzi o spalanie to przy normalnej jeździe jest niewiele większe

Oktan
01-08-2006, 00:53
panowie,

nie rozpędzajcie się tak z tym dolotem dodatkowym z prostej przyczyny:
silnik ma spalić mieszankę powietrzno-paliwową w określonych prporcjach, jeśli któryś z tych składników zostanie zmieniony (nie piszę specjalnie czy będzie go mniej czy więcej) to raczej silnikowi nie będzie lepiej !! a dowiecie się o tym po jakimś przebiegu np. i będziecie zachodzić w głowę: co mi się popsuło a taki fajny wózek był....

z tego co ja się orienuje to za dużo powietrza doprowadza do wzrostu temp. spalania a w dalszej kolejności do przegrzania silnika


to co robi straits trochę inaczej wygląda: on modyfikuje kompleksowo z tego co widzę i na pewno nie zapomni o zmianach w komputerze sterującym (oczywiście na hamowni) bo berz tego wyjdzie jedna wielka :ass:

KarolRS
01-08-2006, 01:14
W sumie sam dolot bez ingerowania w elektornike też coś moze dać, wydech tak samo, ale znikome wartości...

Jak ja załozyłem sobie stożek K&N na power rurze, mam doprowadozne zimne powietrze do stożka, z dziury na halogen i dmucha prosto od dołu na filtr, stożek jest na koncu pryz błotniku i tam dmucha dodatkowo powietrze od oryginalnej puskzi która kiedys była.

Nie chciałem samego dolotu robić wiec zamontowałem wydech odrazu.
Mam od kolektora rure 10cm, przelotowy wydech dedykowany pod silniki 1.6/1.8 i rure po końcową puszke Ulter'a.

Zdrową serią robiłem 13.25s powtarzalne w 2 osoby do 100kmh. Z wydechem i dolotem 12.63s zrobiłem.

Niby mało, ale zadowolony ybłem bo efekt nie poszeł na marne no i kasa w błoto nie poszła.

Ale teraz zgodze sie z Oktanem chyba....
Dolot stożek wszystko pięknie prze zpare tyś. km, teraz zapraszam do dizału "Pogaduchy" gdzi enapisałem co mi się dzieje z silnikiem.

Dokładnie to co Oktan napisał.

Przegrzewanie się silnika, zachodzenie w głowe co sie stało....

Teraz jestem zdania, ze lepiej kupić mocniejsza serie.
Dlatego nastepne auto bedzie mocniejsze w serii, a ew. przeróbki bedą przemyslane i napewno dedykowane elementy zakładane....

STraits
01-08-2006, 10:05
panowie,

nie rozpędzajcie się tak z tym dolotem dodatkowym z prostej przyczyny:
silnik ma spalić mieszankę powietrzno-paliwową w określonych prporcjach, jeśli któryś z tych składników zostanie zmieniony (nie piszę specjalnie czy będzie go mniej czy więcej) to raczej silnikowi nie będzie lepiej !! a dowiecie się o tym po jakimś przebiegu np. i będziecie zachodzić w głowę: co mi się popsuło a taki fajny wózek był....

z tego co ja się orienuje to za dużo powietrza doprowadza do wzrostu temp. spalania a w dalszej kolejności do przegrzania silnika


to co robi straits trochę inaczej wygląda: on modyfikuje kompleksowo z tego co widzę i na pewno nie zapomni o zmianach w komputerze sterującym (oczywiście na hamowni) bo berz tego wyjdzie jedna wielka :ass:


Dokładnie. Pod koniec tygodnia odbieram z ASO przepływke od ST200. Jest zdecydowanie inaczej wykalibrowana. Wczoraj z kol. Wrozkiem potestowaliśmy trochę. Spisałem sobie "mape" przepływu, tzn. jakie wartości podaje MAF dla ST200 dla konkretnych prędkości obrotowych, i porównam dzisiaj z moim. Następnym krokiem będzie modyfikacja softu. Na starej (standardowej przepływce od V6 170KM) raz dostawał za dużo, a raz za mało paliwa. Po założeniu przepływki od ST200 pod nogą było czuć drastyczną różnice.

insider
01-08-2006, 11:56
no bedac troche laikiem w pewnych kwestiach... spytam sie.. na czym polega mapowanie?

STraits
01-08-2006, 11:58
no bedac troche laikiem w pewnych kwestiach... spytam sie.. na czym polega mapowanie?

Polega na modyfikacji mapy wtryskowej. Zmianie parametrów (czasu, kąta wyprzedzenia) zapłonu.

insider
01-08-2006, 12:00
czyli dobrze przypuszczalem.... no i tez reguluje sie tym, czasy wtrysku mieszanki.... nie tylko kat....

fajna sprawa.. jak ktos ma mozliwosc takiej ingerencji w silnik jak Ty Marcinie :) podziwiam caly czas :metal :bigok:

STraits
01-08-2006, 12:03
czyli dobrze przypuszczalem.... no i tez reguluje sie tym, czasy wtrysku mieszanki.... nie tylko kat....

fajna sprawa.. jak ktos ma mozliwosc takiej ingerencji w silnik jak Ty Marcinie :) podziwiam caly czas :metal :bigok:

Każdy kto ma V6 może sie w to pobawić. To jest znakomita odskocznia do poprawy osiągów.

jackuno
01-08-2006, 12:38
Jak miałem w swoim bolidzie stożek, to teżz zkumplem ustawialiśmy mapę pod parametry po założeniu stożka, ale na LPG :satan: , jako że na tym jeżdżę :))
Teraz się szykuję do panela KN i po wymianie znowu będzie przeprogramowywanie.

sebastian_w
01-08-2006, 20:54
Teraz ja się pochwalę :(
Zrobiłem dodatkowy dolt, wyciołem diure w puszce filtra i rura do przodu, tak jak kolega wcześniej pisał...
I niestety samochód zgłupiął, do końca nie wiadomo co mu jest ... na benzynie nie chce dobrze pracować, nie ma kopa i jak juz jedzie to jałowy ma tki że 1500 8O ale to nie wszystko można powiedziec iz na lpg jest kaplica :( przestał wogóle pracowac, gaśnie i nie chce wogóle wkręcac sie na obroty?
Nieststy moja modyfikacje skończyła sie klęską, zakup mowej puchy pod filter ,,, i jeszce reset mosze zrobic bo cały czas jest żłe...
Człowiek uczy sie na błędach, jeśli robić przeróbki to tak jak Marcin nie jakieś domorosłe wynalazki. Takie jest moje zdanie. Planuje zakupic panel K&N i jeśli chodzi o dolot to koniec. :)

FeveR
01-08-2006, 20:59
Każdy kto ma V6 może sie w to pobawić. To jest znakomita odskocznia do poprawy osiągów.


Czyli jak sie mozna w to pobawic samemu - bez specjalistycznego sprzetu - a pozniej weryfikacji tego na hamownii. A drugi temat to jak to jest panowie w koncu z tymi stozkami myslalem o zalozeniu komplentego rozwiazania K&N 57i - ale czytajac to juz wogole zglupialem - czy ma to sens - a po drugie czy nie zrobi to krzywdy silniczkowi

STraits
01-08-2006, 21:19
Każdy kto ma V6 może sie w to pobawić. To jest znakomita odskocznia do poprawy osiągów.


Czyli jak sie mozna w to pobawic samemu - bez specjalistycznego sprzetu - a pozniej weryfikacji tego na hamownii. A drugi temat to jak to jest panowie w koncu z tymi stozkami myslalem o zalozeniu komplentego rozwiazania K&N 57i - ale czytajac to juz wogole zglupialem - czy ma to sens - a po drugie czy nie zrobi to krzywdy silniczkowi


bez modyfikacji mapy nie zalecam montażu stożka. Więcej powietrza = mniej benzyny. Każdy przepływomierz jest kalibrowany tak, aby dla konkretnego dolotu i konkretnej ilości powietrza podawał dawke paliwa. Teoretycznie przepływka powinna "nadrobić" to, ale wg. mnie nie będzie idealnie bo stożek ma diametralnie inne parametry pracy...

insider
01-08-2006, 22:20
Teraz ja się pochwalę :(
Zrobiłem dodatkowy dolt, wyciołem diure w puszce filtra i rura do przodu, tak jak kolega wcześniej pisał...
I niestety samochód zgłupiął, do końca nie wiadomo co mu jest ... na benzynie nie chce dobrze pracować, nie ma kopa i jak juz jedzie to jałowy ma tki że 1500 8O ale to nie wszystko można powiedziec iz na lpg jest kaplica :( przestał wogóle pracowac, gaśnie i nie chce wogóle wkręcac sie na obroty?
Nieststy moja modyfikacje skończyła sie klęską, zakup mowej puchy pod filter ,,, i jeszce reset mosze zrobic bo cały czas jest żłe...
Człowiek uczy sie na błędach, jeśli robić przeróbki to tak jak Marcin nie jakieś domorosłe wynalazki. Takie jest moje zdanie. Planuje zakupic panel K&N i jeśli chodzi o dolot to koniec. :)

nic dziwnego ze na lpg nie chcial chodzic, przeciez zmienil sie stosunek powietrza do paliwa.... czyli tez zmienil sie PWA dla danego silnika...

takie rozwiazanie jakiego dopuscil sie straits to bylo celowe i swiadome obarczone wzrostem mocy.... a co za tym idzie... wiedzial jak sie do tego zabrac...

p.s. w tym kraju to chyba kazdy cierpi na deficyt mocy w swoim aucie....

sebastian_w
01-08-2006, 22:37
Ja juz dam spokuj z ta moca :)

Ale w końcy trzeba cos modyfikować w autku :)
Może jakis pomysł na innego rodzaju modyfikacje ?
Może wnętrze :)

KarolRS
02-08-2006, 02:18
Fever ten kpl. dolot K&N'a polecam, jak sie boisz to założ go i podjedź do Jeta na kompa, usuną ci wszystkie błedy z kompa, ustaia wszystko i autko bedzi echodizło bez zarzutu.

FeveR
02-08-2006, 07:30
Fever ten kpl. dolot K&N'a polecam, jak sie boisz to założ go i podjedź do Jeta na kompa, usuną ci wszystkie błedy z kompa, ustaia wszystko i autko bedzi echodizło bez zarzutu.

Tia Karol - tylko sam komplecik to 400 pln, komp w jecie - diagnostykka dzien dobry 250, nie wiem jakie sa koszty sprawdzenia bledow i ustawienia - pewnie podobone jak nie wieksze - wiec przy modyfikacji za 400 wywalic drugie 300 na zestrojenie to troche za duuuuuzo.

insider
02-08-2006, 08:05
no wiadomo ze koszta sa... tylko jak juz robic to robic porzadnie.... ale fakt.... wymiana zwyklego filtra powietrza, na filtr panelowy firmy K&N nasaczany olejkami.... sporo daje....

FeveR
02-08-2006, 08:11
no wiadomo ze koszta sa... tylko jak juz robic to robic porzadnie.... ale fakt.... wymiana zwyklego filtra powietrza, na filtr panelowy firmy K&N nasaczany olejkami.... sporo daje....
No widzisz a ja gdzies czytalem ze panelaki to taki pic na wode i oprocz tego ze filtr jest bardziej zywotny - nie specjalnie poprawia osiagow. Pozatym ja stozek nie chcialem zastosowac ze wzgledu na osiagi, ale ze wzgledu na dzwiek jaki daje kaloryfer z takim filtrem - do tego jakis dedykowany wydech na dwie strony i muzyczka miodzio, ale widze ze trzeba bedzie sie ostudzic :)

STraits
02-08-2006, 08:59
no wiadomo ze koszta sa... tylko jak juz robic to robic porzadnie.... ale fakt.... wymiana zwyklego filtra powietrza, na filtr panelowy firmy K&N nasaczany olejkami.... sporo daje....
No widzisz a ja gdzies czytalem ze panelaki to taki pic na wode i oprocz tego ze filtr jest bardziej zywotny - nie specjalnie poprawia osiagow. Pozatym ja stozek nie chcialem zastosowac ze wzgledu na osiagi, ale ze wzgledu na dzwiek jaki daje kaloryfer z takim filtrem - do tego jakis dedykowany wydech na dwie strony i muzyczka miodzio, ale widze ze trzeba bedzie sie ostudzic :)

Za 300 PLN to strojenia nie zrobisz. Licz sobie tak około 1300 za strojenie :)

insider
02-08-2006, 11:08
i cisnienie opadlo od razu.... heheh :satan:

FeveR
02-08-2006, 11:30
i cisnienie opadlo od razu.... heheh :satan:

NIestety tak - szkoda tylko ze producent K&N nigdzie nie wspomina o tym ze autko trzeba pozniej zestroic. Zobaczymy moze zaryzykuje zaloze i zobacze jak sie zachowuje bez strojenia - najwyzej sie to wywali.

STraits
02-08-2006, 11:34
i cisnienie opadlo od razu.... heheh :satan:

NIestety tak - szkoda tylko ze producent K&N nigdzie nie wspomina o tym ze autko trzeba pozniej zestroic. Zobaczymy moze zaryzykuje zaloze i zobacze jak sie zachowuje bez strojenia - najwyzej sie to wywali.

Autko jeździć będzie, ale nie wykorzysta w 100% tego co daje stożek (większy przepływ powietrza, któtszy dolot). Na pewno będzie lepiej niż na standardowej puszcze, która jest bardzo restrykcyjna i moim zdaniem jest najsłabszym punktem dolotu standardowego 170KM V6.

insider
02-08-2006, 12:17
nikt nie odradza Tobie przeciez zakupu filtra, tylko kwestia jest tego typu, ze trzeba to pozniej zestroic aby uzyskac 100% efektu.....

taki filtr stozkowy jest uniwerslany i musi pasowac do wielu modeli aut.... a co za tym idzie - uniwersalnosc powoduje jego uniwersalne dzialanie a nie precyzyjne...

andrzej_men
02-08-2006, 18:46
A jak jest z panelowym K&N? tez jest tam potrzebne strojenie zeby otrzymać 100% wydajnosc? :metal

STraits
02-08-2006, 18:49
A jak jest z panelowym K&N? tez jest tam potrzebne strojenie zeby otrzymać 100% wydajnosc? :metal

Spokojnie mozesz wkładać. Nie zmieniasz długości dolotu, jedynie ilość powietrza zasysanego.

insider
02-08-2006, 23:43
zmienia sie to ze wzgledu na to, ze filtr jest robiony z innego materialu filtrujacego niz zwykly filtr.... dlatego jego wydajnosc jest wieksza niz w przypadku tradycyjnego filtru....

FeveR
03-08-2006, 08:05
Autko jeździć będzie, ale nie wykorzysta w 100% tego co daje stożek (większy przepływ powietrza, któtszy dolot). Na pewno będzie lepiej niż na standardowej puszcze, która jest bardzo restrykcyjna i moim zdaniem jest najsłabszym punktem dolotu standardowego 170KM V6.

No a to wszystko co bylo powiedzianie ze bedzie sie grzac, przegrzewac, i wogole moze sie cos tam popsuc ??

insider
03-08-2006, 08:18
No a to wszystko co bylo powiedzianie ze bedzie sie grzac, przegrzewac, i wogole moze sie cos tam popsuc ??

pewnie ze moze.... jest duze prawdopodobienstwo ze moze uszczelka pod glowica "puscic" a efekty sa wiadome.... zawory tez dostaja do :ass: i kilka innych rzeczy.....

dla silnika nie jest dobrze gdy jest przegrzany, badz niedogrzany... on musi miec swoja temperaturke i koniec....

FeveR
03-08-2006, 08:33
pewnie ze moze.... jest duze prawdopodobienstwo ze moze uszczelka pod glowica "puscic" a efekty sa wiadome.... zawory tez dostaja do :ass: i kilka innych rzeczy.....

dla silnika nie jest dobrze gdy jest przegrzany, badz niedogrzany... on musi miec swoja temperaturke i koniec....

Czyli finalne podsumowanie watku moze byc takie :
1) Zakladaj stozek - (bez strojenia) - moze cos sie poprawi, albo i nie ale jest duza szansa ze popsujemy sobie autko.
2) Zakladaj stozek - ( ze strojeniem) - wtedy wszystko bedzie ok, osiagi lepsze i silniczek bezpieczny.

insider
03-08-2006, 08:40
Czyli finalne podsumowanie watku moze byc takie :
1) Zakladaj stozek - (bez strojenia) - moze cos sie poprawi, albo i nie ale jest duza szansa ze popsujemy sobie autko.
2) Zakladaj stozek - ( ze strojeniem) - wtedy wszystko bedzie ok, osiagi lepsze i silniczek bezpieczny.

dokladnie.... robmy wszystko z glowa ! :beer: :beer: :beer:

STraits
03-08-2006, 08:54
pewnie ze moze.... jest duze prawdopodobienstwo ze moze uszczelka pod glowica "puscic" a efekty sa wiadome.... zawory tez dostaja do :ass: i kilka innych rzeczy.....

dla silnika nie jest dobrze gdy jest przegrzany, badz niedogrzany... on musi miec swoja temperaturke i koniec....

Czyli finalne podsumowanie watku moze byc takie :
1) Zakladaj stozek - (bez strojenia) - moze cos sie poprawi, albo i nie ale jest duza szansa ze popsujemy sobie autko.
2) Zakladaj stozek - ( ze strojeniem) - wtedy wszystko bedzie ok, osiagi lepsze i silniczek bezpieczny.


Az tak skrajnie bym tego nie stawiał. Zalecane jest strojenie, ale zakładanie stożka bez strojenia moze "popsuć" parametry pracy silnika.

insider
03-08-2006, 09:40
ale dokladajac inne niesprawnosci w aucie, zawsze trzeba liczyc sie z najgorszym.... dlatego mowie, zeby cokolwiek zaczac bawic sie wmodyfikacje, trzeba miec wszystko przy silniku zrobione na tip top... :metal

KarolRS
03-08-2006, 11:27
Do seryjnego auta zakładać stożek troche to nie ma sensu, bo dobry filtr kosztuje troche, a przyrost mocy minimalny.

Stożek najlepiej stosowac bo zaawansowanych modyfikacjach gdize auto naprawde potrzebuje wiekszą dawke powietrza.

Chłopak z Wrocławia ma Seata Leona 1.8T 150KM, sam stożek dał przyrost 8KM i z tego co pamietam 12Nm

Nie trzebabyło auta stroić.(miał już wczesniej program)

Jedyny minus stozka to to, ze bardzo często "zabija" przepływomierz.

STraits
03-08-2006, 11:47
Do seryjnego auta zakładać stożek troche to nie ma sensu, bo dobry filtr kosztuje troche, a przyrost mocy minimalny.

Stożek najlepiej stosowac bo zaawansowanych modyfikacjach gdize auto naprawde potrzebuje wiekszą dawke powietrza.

Chłopak z Wrocławia ma Seata Leona 1.8T 150KM, sam stożek dał przyrost 8KM i z tego co pamietam 12Nm

Nie trzebabyło auta stroić.(miał już wczesniej program)

Jedyny minus stozka to to, ze bardzo często "zabija" przepływomierz.

Tylko warto popatrzeć przy tym gdzie jest ten wzrostu mocy i momentu. Pewnie na samym końcu...

insider
03-08-2006, 12:43
Jedyny minus stozka to to, ze bardzo często "zabija" przepływomierz.

jak to rozumiesz ze zabija przeplywke?

KarolRS
03-08-2006, 12:48
Straits- wykres tego auta był bardzo ładny, od 2500obr płynnie szedł niemal do samej odcinki, moc była rozwijana równo, jedynie pod sam koniec, przed odcinką, wykres nie był równy, ponieważ wtryski nie dawały rady.

Insider69- stożek puszcza wiecej powietrza, oraz przepuszcza troche "syfu" z powietrza, niektóre przepływomierze nie wytrzymują tego.

Częsta usterka po montażu stożka to padniety przepływomierz.

insider
03-08-2006, 12:57
no przeciez stozek to taka rewelacja miala byc....

skoro przepuszcza wiecej syfu.... jaki jest sens go montowac? skoro przeplywomierze siadaja..... to eksploatacja rosnie w gore i to sporo....

z tego co czytam to wnioskuje ze nonsensem jest montaz stozka....

KarolRS
03-08-2006, 13:02
Stożek ma sens, jeżeli samochód duzej dawki powietrza. Jest po jakimś tuningu mehcanicznym, itd.

To zabijanie przepływek, itd, się zdarza, ale nie każdemu, ja ze stożkeim zrobilem juz sporo km i jestem zadowolony.
Tyle, ze cos zaczeło mi niedomagać w silniku, ale wątpie zeby to byla wina stożka.

Jeśli ktoś cche miec ładniejszy dzwięk silnika i moze ciut mocniejsze auto i przedewszystkim lepsze samopoczucie to niech zakłada stożek.

Jak ktoś liczy na niewiadomo jaką poprawe osiągów niehc sobi edaruje i nic nie robi bo się rozczaruje.

Takie moje zdanie. Ew. montaż wkładki jak ktoś boi się stozka.

Pozdraiwam.

STraits
03-08-2006, 13:07
Jakby z powodu złej filtracji poleciał przepływomierz (częsteczki stałe), to nawet wole nie myśleć co sie dzieje w silniku :satan:

insider
03-08-2006, 13:25
padniety przeplywomierz jest niczym w porownaniu z tym co moze stac sie silnikowi.... 8O

Oktan
03-08-2006, 13:56
czyli jednak potwierdza się moja teza:

nie swędzi ?!?! nie drapać !!!!

insider
03-08-2006, 14:03
czyli jednak potwierdza się moja teza:

nie sędzi ?!?! nie drapać !!!!

cala sentencja w jednym.... :metal

p.s. tam nie powinno być "swędzi" ?

Oktan
03-08-2006, 14:55
:terefere:

już poprawiam :))

insider
03-08-2006, 14:56
:metal

STraits
04-08-2006, 16:52
A tak wygląda MAF do ST200 : www.madej.net/ST200_maf


Pierwsze wrażenia :

- mniej pali
- szybsza reakcja na gaz
- przy pedale w podłodze nie ma takiego charakterystycznego "buuuuu", tylko zbiera się płynnie (smooth)
- obudowa filtra siedzi niżej bo cała rura ma inny kąt nachylenia
- mam wrażenie że obudowa MAF jest o 0.5 cm szersza (średnica)

Zobaczymy co przyniosą kolejne dni eksploatacji :satan:

insider
04-08-2006, 18:35
hmmm.... myszlisz ze roznica jest duza? powiem szczerze ze nie widzialem przeplywomierza od V6 wiec nie wiem jak wyglada....

STraits
04-08-2006, 18:44
hmmm.... myszlisz ze roznica jest duza? powiem szczerze ze nie widzialem przeplywomierza od V6 wiec nie wiem jak wyglada....

No wystarczy że inaczej jest wykalibrowany ;) Pozatym obudowa przepływki do V6 170 KM jest ALU, a do V6 ST200 jest plastikowa (możliwe że ebonit).

VeruS
04-08-2006, 20:47
Ja mam za to wahacze od ST200 z poziomymi tulejami. Nie wiem, jaka jest różnica w jeździe, bo nigdy nie jeździłem na zwykłych. Ale z pewnością wahacze są dużo potężniejsze.

Możesz mnie oświecić z ST200 ? Dlaczego nikt nigdy nic o tym nie wie... Jedynie w serwisach ford.

STraits
04-08-2006, 23:07
Ja mam za to wahacze od ST200 z poziomymi tulejami. Nie wiem, jaka jest różnica w jeździe, bo nigdy nie jeździłem na zwykłych. Ale z pewnością wahacze są dużo potężniejsze.

Możesz mnie oświecić z ST200 ? Dlaczego nikt nigdy nic o tym nie wie... Jedynie w serwisach ford.

Poczekaj jak przyjdzie wymiana tych wahaczy. 1 sztuka kosztuje 1000 PLN. Nie ma tulei na wymiane, całe wahacze musisz kupic.

VeruS
04-08-2006, 23:34
wiem. Już wymieniłem :jezyk1:

Teraz jeszcze przeguby :wall:

P.S. zapłaciłem 1469 PLN za sztukę

STraits
04-08-2006, 23:35
wiem. Już wymieniłem :jezyk1:

Teraz jeszcze przeguby :wall:

P.S. zapłaciłem 1469 PLN za sztukę


No to zdrowo zdarli skóre ;) Za 1000 bez bólu sie kupuje... przeguby podejdą z każdej V6 2.5

VeruS
04-08-2006, 23:37
Niestety to nie piknik :zly:

http://www.mondeoklubpolska.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=17039&highlight=

insider
05-08-2006, 09:43
hmmm.... myszlisz ze roznica jest duza? powiem szczerze ze nie widzialem przeplywomierza od V6 wiec nie wiem jak wyglada....

No wystarczy że inaczej jest wykalibrowany ;) Pozatym obudowa przepływki do V6 170 KM jest ALU, a do V6 ST200 jest plastikowa (możliwe że ebonit).

hmmm.. no to fakt.... obudowa wyglada na ebonitowa.... bo sam platik bylby zbyt slaby i malo odporny na temperature....

mowisz ze jest ianczej wykalibrowana.... ok, zgodze sie z tym... ale przeciez w przeplywomierzu sa 2 rezystorki bardzo wysokiej dokladnosci.. nic innego... :satan:

STraits
05-08-2006, 10:04
A zaglądałeś pod obudowe ? Tam jest tyle elektroniki co w telefonie komórkowym, zalanej żywicą :) Pozatym zauważ że idą 2 przewody do ECU od przepływki. Na 1 przekazuje przepływ, a na drugiej ... <???> :) Mierzyłem swoją starą i nową i nowa ewidentenie pokazuje inny przepływ powietrza dla poszczególnych RPM. Pozatym ciekawi mnie jaka transmisja idzie na 2 przewodzie. Jak coś znajde to tu wrzuce ;)

insider
05-08-2006, 15:00
IC2 ? - chociaz watpliwa sprawa.... ale mozliwa.... bo to napewno zaden ProfiBus nie jest.... bo w przemysle swiatowym standardem jest wlasnie ProfiBus opart na 2 przewodach....

lyssy
12-08-2006, 14:08
A czy te przepływki różnią się mechanicznie? Oprócz materiału obudowy oczywiście? :)

Co do "zabjania" przepływek przez stożki: żeby przepływ powietrza mógł być większy to filtr musi stawiać mniejszy opór - czyli mieć większe "pory" :) Więc i więcej syfu przelatuje - to raz. Dwa, to że filtr taki jest "mokry" - i to podobnież właśnie olej, którym filtr jest nasączany, porywany przez powietrze powoduje "zabicie" przepływki: osadza się na grzanym druciku i powoduje zmianę jego parametrów. Co prawda K&N w swoim FAQ zapewnia że nic takiego nie ma miejsca, ale kto wie...

Czy sama zmiana filtra coś da? PCM silnika w pewnym zakresie potrafi zaadaptować się do zmiany parametrów pracy: będzie więcej powietrza, da więcej paliwa. Korekta ustali się sama i będzie pamiętana - ale wszystko będzie fajnie dopóki będzie się mieściła w dozwolonym zakresie! Poza tym: korekta dotyczy czasu wtrysku - ale czy dotyczy kąta wyprzedzenia zapłonu? Momentu rozpoczęcia wtrysku? I czy korekta obejmuje też stany "nieustalone"? Tj. czy jest brana pod uwagę przy WOT? Bo jeśli nie, to wiadomo że lepiej nie będzie... I oczywiście korekta będzie działała o ile mamy sprawny silnik (sonda/y lambda itd.)...

straits, czy Twoje modyfikacje nie spowodowały pojawienia się jakichś błędów w PCMie? Bo softu jeszcze nie zmieniałeś?

STraits
12-08-2006, 15:19
A czy te przepływki różnią się mechanicznie? Oprócz materiału obudowy oczywiście? :)

Co do "zabjania" przepływek przez stożki: żeby przepływ powietrza mógł być większy to filtr musi stawiać mniejszy opór - czyli mieć większe "pory" :) Więc i więcej syfu przelatuje - to raz. Dwa, to że filtr taki jest "mokry" - i to podobnież właśnie olej, którym filtr jest nasączany, porywany przez powietrze powoduje "zabicie" przepływki: osadza się na grzanym druciku i powoduje zmianę jego parametrów. Co prawda K&N w swoim FAQ zapewnia że nic takiego nie ma miejsca, ale kto wie...

Czy sama zmiana filtra coś da? PCM silnika w pewnym zakresie potrafi zaadaptować się do zmiany parametrów pracy: będzie więcej powietrza, da więcej paliwa. Korekta ustali się sama i będzie pamiętana - ale wszystko będzie fajnie dopóki będzie się mieściła w dozwolonym zakresie! Poza tym: korekta dotyczy czasu wtrysku - ale czy dotyczy kąta wyprzedzenia zapłonu? Momentu rozpoczęcia wtrysku? I czy korekta obejmuje też stany "nieustalone"? Tj. czy jest brana pod uwagę przy WOT? Bo jeśli nie, to wiadomo że lepiej nie będzie... I oczywiście korekta będzie działała o ile mamy sprawny silnik (sonda/y lambda itd.)...

straits, czy Twoje modyfikacje nie spowodowały pojawienia się jakichś błędów w PCMie? Bo softu jeszcze nie zmieniałeś?


Mechanicznie - tak. Inny kąt dojścia do obudowy, dzieki temu obudowa filtra STkowa jest niżej - tak jak przewidział producent. Mechanicznie obudowa (rura) MAFu jest wykonana z plastiko-ebonitu - który nie "podgrzewa" dodatkowo powietrza w dolocie, co na pewno w jakimś stopniu ma miejsce przy nagrzanej rurze aluminiowej.

ECU nie łapie ŻADNYCH błędów - działa idealnie - prawidłowo. Zdecydowanie lepiej dawkuje paliwo - mieszanka jest prawidłowa - analiza spalin wykazała wszystko idealnie. Autko jeździ zdecydowanie lepiej wg. mojego odczucia - zdecydowanie lepsza reakcja na pedał gazu - szybsze wkręcanie - nie ma porównania ze standardowym V6. Zresztą właściciele V6 będą mieli okazje w Zamościu porównać.

zbychacz89
03-03-2011, 00:46
Odgrzeje bardzo starego kotleta... Wracajac do tego dodatkowego dolotu chcialem zapytac jak mialaby sie sprawa gdyby zatkac oryginalny a zostawic ten dodatkowy. Taka mozliwosc nie byla brana tu pod dyskusje. Niech koledzy sie do tego ustosunkuja. Czy moze jednak to tez bedzie na nie.

badger
03-03-2011, 02:40
Odgrzeje bardzo starego kotleta... Wracajac do tego dodatkowego dolotu chcialem zapytac jak mialaby sie sprawa gdyby zatkac oryginalny a zostawic ten dodatkowy.
Mówiąc wprost -- głupio. ;)