PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Regulacja hamulca ręcznego.



Exodos
20-07-2006, 08:18
Powiedzcie mi gdzie w MkI 1.8 TD jest naciągnięcie linki od ręcznego ?? Mam troche słaby i chcę go troche naciągnąć, z tyłu mam bębny (jeszcze :satan: ).

digital123
20-07-2006, 08:57
Powiedzcie mi gdzie w MkI 1.8 TD jest naciągnięcie linki od ręcznego ?? Mam troche słaby i chcę go troche naciągnąć, z tyłu mam bębny (jeszcze :satan: ).

Witam

Niestety ale nie ma jako takiej regulacji hamulca recznego, jeśli ręczny jest słaby to porponuje się przyjrzeć szczękom hamulcowym oraz, samoregulatorom czy są nie pozapiekane.

A jeśli to niepomoże, to trzeba by rozebrać osłonę samej rączki od ręcznego, i tam się przyjrzeć

Henryk
20-07-2006, 09:01
Podstawowym elementem mającym wpływ na dobrze działający ręczny hamulec bębnowy są rozpieracze szczęk z samoregulatorami.Jeżeli samoregulatory nie działają poprawnie ( są pozapiekane bądź wytarte) wówczas żadne naciąganie linki nie poprawi działania ręcznego ( a jeżeli nawet pozornie poprawi to tylko na chwilę).Zanim więc zaczniesz robić cokolwiek z linką ( która nawiasem mówiąc też jest samoczynnie regulowana przez mechanizm wbudowany w dźwignię ręcznego) to sprawdź dokładnie działanie samoregulatorów szczęk.

DJS
20-07-2006, 09:26
Witam serdecznie. Mój poprzednik ma całkowitą rację. Nie wolno naciągać linki od ręcznego ponieważ likwiduje sie luz niezbędny do działania samoregulatorów. Przyznam sie, że mondeo mam dopiero kilka dni i nie zaglądałem jeszcze do hamulców, lecz we wszystkich konstrukcjach działa to podobnie. Naciągnięcie linki powoduje przesunięcie dźwigni rozpieraka szczęk i dociśnięcie szczęk do bębnów. Hamulec niby lepszy ale szybko się zetrą szczęki i problem powróci. Skrajny przypadek, jaki widziałem, to przez takie podciąganie linki dźwignia dotknęła do obydowy łożyska. Klient był zdziwiony, ze nie może pociągnąć dźwigni ręcznego a hamulca nie ma. Jeśli ręczny słaby to pozostaje tylko zdjąć bębny. Jeśli okładziny na szczękach są OK to wystarczy wszystko wyczyścić. Zwróć uwagę na ułożenie elementów byś przy montażu ich nie pomylił. Możesz zrobić sdjęcie przed rozbiórką. I jeszcze jedna ważna sprawa. Po zmontowaniu luz będzie za duży i ręcznego brak. Nie zaciągaj dźwigni tylko wsiądź do samochodu i naciskaj i puszczaj pedał hamulca. Na ogół wystarczy ok 40 razy. Po tym regulatory powinny ustawić luz i ręczny powinien być. Jeśli nadal go nie ma to bedzie trzeba zluzować linkę i powtórzyć "deptanie" pedału hamulca. Po tym już będzie działał. Jeśli jednak nie to... zrąbałeś coś przy składaniu lub źle wyczyściłeś.
Dodając dla wszystkich szanownych forumowiczów: te "40 razy w pedał hamulca" sprawdza się prawie we wszystkich samochodach i potrafi często "rozruszać" regulację ręcznego przy tylnych hamulcach tarczowych. Trzeba tylko pamiętać, że linka nie poże być napięta.

Henryk
20-07-2006, 10:09
W mondeo nie trzeba aż tyle razy naciskać nożnego aby samoregulatory ustawiły się we właściwym połozeniu.To nie daewoo czy opel gdzie konstrukcja samoregulatora wymaga wielokrotnego deptania w celu zaskoczenia samoregulatora.W mondeo wystarczy podeptac 2-3 razy i juz ( jezeli jest sprawny to mu wystarczy).Oczywiście należy to zrobić po załozeniu bębnów i zanim dotkniemy wogóle dzwigni recznego hamulca.Dopiero po zaskoczeniu samoregulatorów na swoje miejsce( co przy sprawnie działających słychać wyraźnie) mozemy próbować zaciągać ręczny hamulec.

Exodos
20-07-2006, 14:42
Szczęki i ten cały stuff mam wymieniony a ręczny nadal jest bardzo słaby, w Fieście jak naciągnąłem linkę to było OK, na badaniach hamulców to auto na ręcznym wyskakiwało z tych rolek.

v1tek77
20-07-2006, 15:02
Szczęki i ten cały stuff mam wymieniony a ręczny nadal jest bardzo słaby, w Fieście jak naciągnąłem linkę to było OK, na badaniach hamulców to auto na ręcznym wyskakiwało z tych rolek.
To dziwne, bo u mnie po wymianie szczek i cylinderkow hamulce sa jak zyleta. Na przegladzie tak jak napisales wypadlo z rolek. Moze jakis problem z samoregulatorami?

Henryk
20-07-2006, 15:08
Szczęki i ten cały stuff mam wymieniony a ręczny nadal jest bardzo słaby, w Fieście jak naciągnąłem linkę to było OK, na badaniach hamulców to auto na ręcznym wyskakiwało z tych rolek.

Mój wyskakuje z rolek na ręcznym bez najmniejszego problemu ( badanie miałem początkiem lipca)....a wyczyściłem tylko porządnie i przywróciłem do pełnej sprawnosci lekko zapieczone samoregulatory.Szczęki mają około połowy przebiegu.Linki nie ruszałem.
W poprzednim aucie ( escorcie) również nie ruszałem nigdy linki..nawet przy wymianie szczęk i regeneracji samoregulatorów.Ręczny hamulec również miałem bardzo przyzwoity po moich zabiegach.Wogóle uważam że jeżeli zadbamy o tylny hamulec bębnowy i wszystkie jego elementy to sprawuje się on zupełnie przyzwoicie.Poza tym jak się chwilę zastanowić to do tego żeby samochód wyskoczył z rolek na samym ręcznym nie potrzeba aż takiego rewelacyjnego hamulca dlatego że hamowane są w tym momencie tylko tylne koła a przednie kręcą się luźno umożliwiając przemieszczenie się auta po posadzce stacji diagnostycznej.Nie wyskoczy z rolek samochód podczas badania tylnego hamulca nożnego ( chociaż jest on teoretycznie mocniejszy niż ręczny) gdyż ma podczas tego badania zahamowane wszystkie 4 koła i nie ma możliwości przesunąć się i wyskoczyć z rolek.

Exodos
20-07-2006, 21:35
Wszystko nowe a ręczny nadal jest bardzo słaby, może jednak naciągne tą linke i zobacze, najwyżej jak się zedrze to zmienie na tarcze i to pies.

Henryk
20-07-2006, 23:17
Wszystko nowe a ręczny nadal jest bardzo słaby, może jednak naciągne tą linke i zobacze, najwyżej jak się zedrze to zmienie na tarcze i to pies.

A jak wysoko podchodzi Ci dźwignia ręcznego?Moze nie działa Ci kasowanie luzu linki w samej dźwigni?

Exodos
21-07-2006, 00:06
Hmmm, ręczny jest normalny, tak jak w innych MDO.