PDA

Zobacz pełną wersję : [TDCi MKIII] Mondeo nie odpala po wymianie wtrysków



mariusz7195
14-07-2013, 21:04
Witam, problem dotyczy Mondeo 2.0 TDCI 2003 r. Po wymianie wtrysków(regeneracja) nie mogę odpalić, była wyciągną pompa która wg. fachowców jest sprawna. Po założeniu wtrysków auto było odpowietrzane na podpiętych wtyczkach do wtrysków czy jest możliwe ze wytryski się zapowietrzyły(lecz podczas odpowietrzania ciągle było widać bąbelki jakby piane z zamieszania ropy) ?? Jak chlałem odpowietrzyć pompę to paliwo leciało bardzo słabym ciśnieniem ze można było przytkać palcem( czy to normalne). Podłączając bezpośrednio zbiornik z ropą do pompy zasysało paliwo. Mierzyłem rezystancje na czujniku ciśnieni na pompie wynosiła 2450 Ohm na regulatorze ciśnienia pompy ok 7 Ohm.

Myniu
14-07-2013, 21:13
Lepiej jest odłączyć wtyczki na wtryskach i poluzować nakrętkę na jednym potem następnym.

mariusz7195
14-07-2013, 23:37
A możliwe jest ze powietrze poszło mi na wtryski( przy podpiętych wtyczkach) i teraz muszę odpowietrzyć na specjalnym sprzęcie pod wysokim ciśnieniem?? Czy jeżeli w baku mam ok 15 l moze byc przyczyną powietrza w układzie??

steell
14-07-2013, 23:46
W TDCI nie ma wstępnej pompy w zbiorniku, jest tylko pompa wysokiego ciśnienia. Jeżeli układ nie został zalany paliwem to kręcenie nie zaciągnie paliwa co najwyżej zatrze pompę, bardzo częsty błąd przy wymianie filtra paliwa to założenie nowego filtra bez zalania go wcześniej paliwem.

mariusz7195
14-07-2013, 23:54
Filtr jest zalany, pompa ciągnie powietrze z baku i tłoczy je na wtryski, na powrocie z wtrysku nie ma kropli ropy. Zastanawiam się czy ta ilość 15 litrów nie jest przyczyną spiętrzonego powietrza w przewodach.

steell
14-07-2013, 23:57
Na pewno nie.
Była wyciągana pompa, czy na pewno dobrze ustawiono rozrząd?

mariusz7195
14-07-2013, 23:59
A czy te wtryski mogły się zablokować podczas odpowietrzania przy podłączonych wtyczkach??
Rozrząd był ustawiany przez poprzedniego właściciela i podobno robił to na blokadach. Na Plaka odpala i gaśnie

steell
15-07-2013, 16:53
Przy odłączonej wtyczce raczej nie chyba że były kręcone na sucho, na plaka odpala do puki nie spali tego co mu sikniesz, ewidentnie coś w układzie dostarczania paliwa.

Globi
15-07-2013, 19:30
A akumulator naładowany?

mariusz7195
17-07-2013, 19:58
Więc tak odpowietrzyłem w końcu samochód porządnie na bańce ropy a nie z baku( bardzo długo leciało powietrze). Samochód odpala teraz na plaku i chodzi normalnie tzn trochę kuleje ale jeszcze układ paliwowy myślę ze jest gdzieś nieszczelny albo sie wtryski możne nie zaadoptowały. Niestety nie mogę odpali bez pomocy plaka auto jakby już chodziło podczas kręcenia rozrusznikiem ale jak tylko przestaję kręcić samochód po jakiejś 1 sekundzie gaśnie. Zastanawiam się nad tym ze poprzedni właściciel mógł coś namieszać z rozrządem jak wyjmował pompę lub jakiś czujnik( położenia wału korbowego??) Tylko nie wiem czy wtedy samochód by zapalił na plaku i potem normalnie chodził i kontrolka żadna się nie pali ?? czy może to wina ze wtryski nie były jeszcze kodowane?? zauważyłem ze na akumulatorze grzeje sie (+) przewód

Jendrekmak
18-07-2013, 09:10
ostatnio robiłem dla kogoś pompę i wyjmowane były wtryskiwacze do sprawdzenia oraz wymieniany był filtr paliwa (wszystko jednocześnie). procedura jaką zastosowałem to było złożenie układu, zamontowanie zalanego filtra). potem zostawiłem odłączony jeden przewód od wtryskiwacza i podpiąłem pod niego urządzenie do odpowietrzania hamulców, które wytwarza podciśnienie. wtyczki na wtryskach były odłączone. kilka razy kręciłem rozrusznikiem żeby wyszło jak najwięcej powietrza z układu. na koniec bez podłączonego urządzenia podciśnieniowego odpowietrzyłem rurki przy każdym wtryskiwaczu i dopiero podpiąłem elektrykę wtryskiwaczy. odpaliłem za pierwszym razem i trzymałem na poziomie 2500 obrotów przez kilka minut. to wystarczyło do bezproblemowego uruchomienia silnika. ważne są siły dokręcenia wtryskiwaczy - ok. 50 Nm.
nie ma takiej opcji żeby były problemy z adaptacją bo sama adaptacja trwa godzinę w ściśle określonych warunkach i na pewno nie na postoju (v min 70km/h, obroty min 1750, 4/5 bieg). silnik musi po prostu odpalić i tyle

mariusz7195
18-07-2013, 21:56
Ford odpala ale po bardzo długim kręceniu rozrusznikiem załapuje ale bardzo chodzi nierówno oraz jak chciałem się przejechać brak mocy nie mogę podjechać pod górkę i prosto gaz do dechy a mondeo ledwo ciągnie. Jak odpalę to przez pierwszych parę sek. nie reaguje na pedał gazu i podczas jazdy zerwało gumową rurę od egru.

Globi
18-07-2013, 23:34
No to moze masz egra zablokowanego i powietrza nie dostaje?

mariusz7195
19-07-2013, 06:30
EGR odkręcałem czysty tylko nic nie zasysa przez tą rurkę co jest do niego podłączona(podciśnienia) ale czy to by skutkowało tym ze samochód nie miał by siły jechać nawet do 10km/h (gaz do dechy obroty na 4 tys i jak puszczam sprzęgło samochód zamiast jechać się muli gaśnie, brak siły)

steell
19-07-2013, 14:21
Podstawowe pytanie którego nikt jeszcze nie zadał, czy przed regeneracją wtrysków auto chodziło normalnie czy też nie?

mariusz7195
19-07-2013, 18:57
Auto przed wymiana chodziło normalnie. Dziś odpowietrzałem jeszcze układ paliwowy, uszczelniałem. Ford zapala juz z rozrusznika ale musi długo kręcić lecz dalej falują obroty, silnik strasznie klekocze, i nie ma siły aby ruszyć z miejsca dławi się. Jak ruszałem wywaliło rurę gumową (zamontowaną na dole egru). Zastanawiam się nad sprawdzeniem ustawienia rozrządu czy przypadkiem podczas wyjmowania pompy nie przeskoczył.

marunio
19-07-2013, 19:40
nie dawno jak wczoraj wymieniałem zaworki we wtryskiwaczach i pierwsza próba bez zalania zaworka ropą było dokładnie tak jak piszesz ciężko odpalał i nie wchodził na obroty, postanowiliśmy rozebrać wtryski i zalać je ropą, później odkręcaliśmy przewód metalowy z poszczególnych wtrysków w celu odpowietrzenia i chodzi pięknie
pozdrawiam

mariusz7195
19-07-2013, 21:14
Tylko mi po pracy 2 min obroty się wyrównują, i mogę prze gazować do 5 tys obrotów( jeszcze jest opóźnione dodawanie gazu trzeba chwile poczekać po naciśnięciu )

Jendrekmak
20-07-2013, 01:13
jeśli przy odpalaniu nie zajechałeś wtryskiwaczy to ewidentnie jest coś źle zrobione. należy ponownie wyjąć wtryskiwacze i do tego sprawdzić rozrząd a to już większa robota. sam wyjmowałeś pompę i wtryskiwacze?

mariusz7195
21-07-2013, 17:27
Wczoraj mondeo podłączyłem pod kompa i okazało się że jest błąd z kodowaniem wtrysków( jakieś dziwne kody na 1 i 2 wtryskiwaczu i najprawdopodobniej te wtryskiwacze nie działają). Najgorsze jest to że na wtryskach są zdarte naklejki z kodem 16 cyfrowym. Czy możliwe jest ze auto chodząc godzinę na wolnych obrotach samo się zakoduję, czy czeka mnie wymiana wtrysków??

Myniu
21-07-2013, 17:33
Najgorsze jest to że na wtryskach są zdarte naklejk Czy na pokrywie zaworów masz naklejkę z kodami?

mariusz7195
21-07-2013, 17:57
tak mam ale te kody nie chciały wchodzić odrzucało ( na naklejce było widać parę cyfr i nie zgadzały się żadnym z tymi z pokrywy)

Myniu
21-07-2013, 18:06
To wpisz same zera. Bo kolejność wg naklejki jest
taka
|||||||||||||
1_________3
4_________2
https://imageshack.com/i/f320130225171130j
Rozrząd | O O O O|
| 1 2 3 4 |
I kolejność wtryskiwaczy musi się zgadzać.

mariusz7195
21-07-2013, 18:11
tylko ze to przyjechał facet z komputerem i teraz musiał bym znowu Jego wzywać, z nalepki wpisywane były różne kombinacje ale zer samych raczej nie wprowadzał ( wg. Niego powiedział ze trzeba wtryski z kodami ) a sam nie ma możliwości sie zakodować?? a czy ta metoda na same zera powinna zadziałać bo jak coś to wezwę Go jeszcze raz

Myniu
21-07-2013, 18:21
Wtryski są w dobrej kolejności zamontowane?

mariusz7195
21-07-2013, 18:27
Niestety ja nie jestem w stanie powiedzieć, bo wyciągała je inna osoba i ,,podobno,, wstawiła w te samo miejsce ale dziwne jest to za ten facet co podłączał komputer mówił ze 3 i 4 wtrysk ma jakiś kod a 1 i 2 ma jakies fffffff i coś tam mu komp wariował przy tych wtryskach.

Myniu
21-07-2013, 18:40
Na upartego i dla pewności wykręciłbym je i sprawdził, porównałbym chociaż po tych numerach, które zostały z naklejką i tak zamontował jak powinno być.

mariusz7195
21-07-2013, 18:49
ale właśnie o to chodzi ze żaden z kawałek numeru na wtrysku nie pasuje do tych na pokrywie. Od razu widać np. bo początkowy trzy cyfry są i nie pasują do tych na pokrywie. Wtryski już kiedyś ktoś musiał zmieniać. i teraz chyba pozostaje albo wymiana na nowe z nalepkami, albo próbować zostawić na godz(sam juz nie wiem;/)

Myniu
21-07-2013, 19:08
Wpisz albo same zera albo obojętnie jakie numery i samoadaptacja.

mariusz7195
21-07-2013, 19:50
a na czym ma polegać dokładniej ta samoadaptacja??

Myniu
21-07-2013, 19:56
a na czym ma polegać dokładniej ta samoadaptacja??
Dostosowywanie do wtryskiwaczy
Ze względu na tolerancje mechaniczne, które
zmieniają się w trakcie eksploatacji zaworów
elektromagnetycznych wtryskiwaczy, moduł IDM
musi być w regularnych odstępach czasu
dostosowany do zmienionych tolerancji.
Dostosowywanie odbywa się oddzielnie dla
każdego cylindra w czasie 900 sekund na każdy
cylinder. Dostosowywanie odbywa się w takiej
samej kolejności jak zapłon. Zaczyna się od
cylindra 1.
możliwe było przeprowadzenie
dostosowywania muszą być spełnione następujące
warunki:
• Temperatura silnika co najmniej 70 °C,
• Prędkość obrotowa silnika pomiędzy 1800 a
3500 obr/min,
• Prędkość pojazdu pomiędzy 50 ... 70 km/godz.
Jeśli podczas procesu dostosowywania wartości
te wyjdą poza podany zakres (warunki nie będą
już spełnione), dostosowywanie zostaje
wstrzymane i jest kontynuowane podczas
następnego spełnienia warunków.
Podczas dostosowywania wtrysk wstępny jest
wyłączony.
Moduł IDM wysyła do zaworu
elektromagnetycznego wtryskiwacza sygnał
wtrysku o długości zapisanej w charakterystyce
(na przykład 8 ms).
Na podstawie poboru prądu przez zawór
elektromagnetyczny moduł IDM może stwierdzić,
czy zawór elektromagnetyczny może zrealizować
wytyczne modułu IDM i czy reaguje szybciej (np.
w ciągu 7 ms) lub wolniej (na przykład w ciągu 10
ms). Pobór prądu przez zawór elektromagnetyczny
służy więc jako odniesienie do sygnału wysłanego
z IDM.
Dlatego w razie odchylenia reakcji zaworu
elektromagnetycznego od wysłanego sygnału musi
zostać przeprowadzone dostosowanie w
charakterystykach adaptacyjnych.
WSKAZÓWKA: Podczas procesu
dostosowywania sygnał wtrysku jest tak krótki,
że iglica wtryskiwacza nie jest podnoszona.
Skutek: w tym czasie dochodzi do wypadania
zapłonów, które można odczuć przy podanej
prędkości obrotowej i prędkości pojazdu.
Wskazówka:Jeśli w ekstremalnych przypadkach
warunki odpowiednie do przeprowadzenia
dostosowywania nie zostaną osiągnięte przez
dłuższy czas, mogą się pojawić nieprawidłowości.
Nieprawidłowości te to:
• nierówna praca silnika,
• zwiększone wytwarzanie czarnego dymu
• głośne szumy spalania.
Po zakończeniu dostosowywania jednego cylindra
proces kontynuowany jest w następnym cylindrze
(zgodnie z kolejnością zapłonu).

mariusz7195
21-07-2013, 20:09
wiec teraz tam są jakieś numery tylko ze dziwne, więc te pozostaną ale ja nie dam rady się nim rozpędzić , nie mogę nim ruszyć z miejsca(brak mocy) a co dopiero rozpędzić do 50 km/godz ;/

Jendrekmak
21-07-2013, 22:09
Wczoraj mondeo podłączyłem pod kompa i okazało się że jest błąd z kodowaniem wtrysków( jakieś dziwne kody na 1 i 2 wtryskiwaczu i najprawdopodobniej te wtryskiwacze nie działają)pewnie podłączałeś ELM albo jakiś inny tani interfejs i masz auto przedliftowe a wtedy mogą "dziwne" kody się wyświetlać. jeśli nie masz błędu w sterowniku silnika to wszystko jest ok z kodami nawet jeśli masz tam dziwne znaki. a jeśli masz błąd to podaj jego numer

mariusz7195
21-07-2013, 22:20
Ford był podłączany do urządzenia które kodowało już wtryski do focusa 1.8 TDCi i kosztuje parę tysięcy. Był jeden błąd przepływomierza ale został skasowany i przepływomierz wyczyszczony. Błędów silnika nie ma, pompa ma prawidłowe ciśnienie tylko kody od 1 i 2 wtryskiwacza ,,były dziwne,, i coś wariowało wtedy w tym urządzeniu. Próbowaliśmy wpisywać kody z pokrywa ale strasznie długo myślał i w końcu odrzucał. Zauważyłem jedynie ze jak trochę popracuje to praca silnika sie stabilizuje i bardziej reaguje na pedał gazu ale jak sie uruchomi znowu samochód to jest to samo

steell
21-07-2013, 22:54
Kodowanie w fokusie 1,8 i mondeo mk3 to całkiem inna bajka.

Jendrekmak
21-07-2013, 23:19
Ford był podłączany do urządzenia które kodowało już wtryski do focusa 1.8 TDCi i kosztuje parę tysięcyno to pewnie Bosch KTS, który w przedliftowych mk3 też sobie nie radzi

mariusz7195
22-07-2013, 06:16
możliwe ze to jest cała przyczyna ze nie można zakodować więc co teraz najlepiej zrobić, na jakim sprzęcie to można zakodować??

dbdrag
22-07-2013, 08:20
typowo dla forda WDS starszy typ kompa lub nowszy typ IDS

Jendrekmak
22-07-2013, 23:29
to jest cała przyczyna ze nie można zakodowaćwidocznie nie trzeba kodować bo nie ma żadnych błędów związanych z rozkodowaniem któregoś wtryskiwacza. powtarzam jeszcze raz wtryski do wyjęcia i ponownego sprawdzenia! poza tym należy trzymać się procedur - m.in. momentów dokręcania wtryskiwaczy, wymiany podkładek pod wtryski etc. tak to jest jak za jedną robotę bierze się kilka osób a szczególnie w twoim przypadku kiedy to była wyjmowana również pompa WC i nie ma pewności czy rozrząd się nie posypał

Niestety ja nie jestem w stanie powiedzieć, bo wyciągała je inna osoba i ,,podobno,, wstawiła w te samo miejsce

mariusz7195
23-07-2013, 17:26
Mam taką