PDA

Zobacz pełną wersję : [TDCi MKIII] Zapala sie sprężynka traci moc 2,2 TDCI 2006 P0409, P0404, P0406, P0401



Ryb@
24-08-2013, 15:43
witam jak w temacie
zapala się sprężynka i traci moc
z tego co zauważyłem sterownik turbiny przestaje pracować (w tryb awaryjny się przełącza auto???)
wyłącze zapłon i uruchomie silnik i jest ok na jakis czas
wczesnie tzn 3 miesiace temu raz mi sie zrobilo przy 160km/h
teraz robi mi sie po kilku minutach jazdy
z czasem coraz czesciej sie to działo

kupiłem interfejs elm 327 i oto błedy:

co prawda z 3tygodnie temyu wyciagałem EGR i byl słabo zabrudzony
przeplukałem, przeczyscilem
dzisiaj zczytalem te błedy:

P0409 Obwód czujnika „A” układu recyrkulacji spalin
P0404 Układ recyrkulacji spalin – zakres, funkcjonowanie
P0406 Obwód czujnika „A” układu recyrkulacji spalin – wysoka wartość
P0401 Dostępne wiele definicji usterek:
Układ recyrkulacji spalin – Wykryte za małe natężenie przepływu spalin
Układ recyrkulacji spalin – wykryte za małe natężenie przepływu spalin

prosze o jakies podpowiedzi:P
pozdrawiam

Glinek
24-08-2013, 20:42
looknij czy dzwignia sterująca turbo chodzi luźno... dzwigienka pomiędzy sterownikiem a czescią gorącą... o ile dobrze pamietam... moze wystarczy przeczyscic turbinke z nagaru... miejmy nadzieje ze to bedzie przyczyna... bo raczej najtansza.. czyszczonko i jazda

Ryb@
24-08-2013, 22:23
looknij czy dzwignia sterująca turbo chodzi luźno... dzwigienka pomiędzy sterownikiem a czescią gorącą... o ile dobrze pamietam... moze wystarczy przeczyscic turbinke z nagaru... miejmy nadzieje ze to bedzie przyczyna... bo raczej najtansza.. czyszczonko i jazda


juz wczesniej to sprawdzalem
smiga jak ta lala
nawet silniczek wyciagalem ze sterownika turbiny i go pusilem na lewe i prawe obroty:(
styki kontaktem czyscilem

i dalej to samo

Ryb@
01-09-2013, 21:39
witam
dzisiaj rozebralem EGR
od strony mechanizmu tam gdzie sa zebatki przy jednej zebatce sa dwa bolce
niestety jeden z nich byl ulamany
wybilem go i w jego miejsce dalem kawalek precika
poskladalem i odpalilem
jak gazowalem jakos kopcil na czarno
przejechalem sie i dalej zapalila sie sprezynka
podpialem do kompa i skasowalem bledy
odpalilem jeszcze raz i sie przejechalem
i znow sprezynka ale wyswietla teraz tylko:

P0406 Obwód czujnika „A” układu recyrkulacji spalin – wysoka wartość

jutro znow rozbiore i zobacze jak wyglada sytuacja z trybami

czy mozna gdzies kupic same te trybiki
ten ukl. mechaniczny?

moze macie jakies inne podpowiedzi? na co jeszcze zerknac?

Olaola1
02-09-2013, 05:47
Nie kumam.. błędy wskazują na EGR a ty grzebiesz przy turbo.. może masz jakąś nie szczelność w układzie. Zobacz rurę pomiędzy EGRem a IC czy nie jest sparciała i nie ma uszkodzeń.

Sterownik w trybie awaryjnym nie działa, to jest normalne.

Ryb@
02-09-2013, 06:39
przy sterowniku od turbo grzebalem jeszcze przed zczytaniem bledow bo nie mialem interfejsu i wszedzie przy tych objawach kazali sprawdzacc turbine i sterownik:P
teraz wiem ze to EGR i juz tylko tam zerkam

marcintddi
02-09-2013, 21:09
U mnie dzieje się to samo,po przekroczeniu 3tyś obrotów gaśnie i zapala się sprężynka.Mam 2.0 tddi.Po podłączeniu pod kompa wyświetlił zawór EGR,to go wymieniłem,nic nie dało,a komp wyświetlił czujnik położenia wałka A.Wymieniłem i znowu nic to nie dało ,a komp wyświetlił pompa pomocnicza,i już mam dosyć,co mam robić?

hefi
02-09-2013, 21:32
Trzeba było zacząć od pompki pomocniczej bo to przecież standard w tddi

ganimed
04-09-2013, 23:38
od strony mechanizmu tam gdzie sa zebatki przy jednej zebatce sa dwa bolce
niestety jeden z nich byl ulamany

Skoro wyłamał się bolec, to może mechanizm przesuwający tłoczek zaworu jest zablokowany. Łatwo to sprawdzić wkładając ową zębatkę na miejsce i obracając nią, kręcić się powinna dość ciężko bo trzeba przełamać opór sprężyny, ale płynnie. Tłoczek widoczny w otworze, którym dolatują spaliny powinien cofnąć się na jakieś 10mm i po zwolnieniu zębatki z hukiem wrócić na swoje miejsce pod wpływem sprężyny. Ważne jest też trafienie tymi bolcami w odpowiednie miejsce.
Z tym hukiem to oczywiście żart, zwalniać trzeba powoli coby szkód dodatkowych nie narobić.

w4rp
06-09-2013, 10:13
miałem ten sam problem, pęknięty bolec zastąpiłem :smash: innym lecz nie pomogło. kupilem z Anglii nowy EGR, poprawa była lecz sprężynka nadal się zapalała. w warsztacie okazało się że turbina była brudna i nie otwierała się do końca co miało również wpływ na sterownik turbo, który się trochę nadwyrężył współpracą z brudnym turbo. po wyczyszczeniu turbiny ( 700zł ) problem zniknął, poradzono mi jeszcze regenerację sterownika (300 zł) ale nie zdążyłem, wyjechałem na waxy do Cro i podczas jazdy nic mnie nie zaskoczyło :zakrecony:
..jezeli chodzi o EGR gdy był uszkodzony po skasowaniu błędów odłączyłem go całkowicie i jezdziłem ponad 3 miechy bez niego, nic sie nie działo
..a zapomniałem dodać że po drodze kupiłem sterownik EGR ta nakładka plastikowa którą trzeba trafić na bolce przy zakładniu, jednak pózniej się okazało że z EGR-u cieknie woda i powoduje błędy ( w serwisie w rozmowie telefonicznej sprzedawca mówił że ten typ EGR ma jakiś płaszcz wodny? ile w tym prawdy nie wiem )

..tu link gdzie kupiłem EGR: http://www.ebay.pl/itm/FORD-MONDEO-2-2-DIESEL-EGR-VALVE-BRAND-NEW-/161100411263?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item258255317f

marcintddi
06-09-2013, 20:48
Pompka pomocnicza sprawdzona-dobra,próba przelewowa-ok,wymieniony filtr paliwa i dalej to samo.Wygląda to dokładnie tak, jak go wkręcę na obroty 4tyś to zapala się sprężynka,silnik gaśnie ,wskazówka zostaje na 4tyś obrotów a pompka pomocnicza dalej pracuje

hawajos
09-09-2013, 19:54
Masz dpf?? U mnie przy zepsutym sterowaniu EGR zawalił mi się dpf i był problem. Kiedyś wywalało mi sprężynke z powodu uwalonego czujnika różnicowego. Działo się t tylko w momencie dopalania...

czerwek91
09-09-2013, 22:00
Witam
mam podobny problem tylko w silniku 2.0 tdci 130 koni. tylko mi sie sprężynka zapala jak na 4 albo 5 cisnę go do końca i wtedy odlancza mi turbo. co to moze byc koledzy /?

marcintddi
09-09-2013, 22:09
jutro sprawdzę,dzięki

marcintddi
11-09-2013, 07:46
nie mam dpf,to co innego,tylko co?!

BolekLodz
11-09-2013, 19:27
To może wyczyść to turbo, tak jak napisał w4rp.
P.S. Kontrolka sprężynki jest od świec żarowych

hawajos
13-09-2013, 22:30
P.S. Kontrolka sprężynki jest od świec żarowych

w przypadku naszych wynalazków niekoniecznie :jaja:

spajder77
15-09-2013, 13:20
Witam
mam podobny problem tylko w silniku 2.0 tdci 130 koni. tylko mi sie sprężynka zapala jak na 4 albo 5 cisnę go do końca i wtedy odlancza mi turbo. co to moze byc koledzy /?

regulator cisnienia paliwa przy pompie wtryskowej na 90% miałem to samo jak popatrzysz dokładnie przy pompie jest dwa wejścia elektryczne niebieskie i brązowe niebieskie od temperatury paliwa a brązowy od regulatora wymień ten regulator i ciesz się mondeo cena nowego 460 zł

Artur
15-09-2013, 14:46
Witam
Temat tzw. sprężynki to temat rzeka - wystarczy poczytać to forum. Sprężynka oznacza błąd w układzie zasilania a nie na 90 czy 100% czujnik albo coś innego. Odczyt błędów to pierwsza czynność a potem dopiero rozwiązywanie problemu. Może to czujnik, jak pisał spajder77 za 460pln, może sterownik turbo, czujnik wałka rozrządu a może wtryski, pompa albo prozaiczna przyczyna typu zapchany filtr paliwa. Jak chcesz to wymieniaj po kolei osprzęt a w końcu trafisz na usterkę...
Zauważyłem, że ,,stara gwardia ;-) tego forum już się nie wypowiada w kwestii sprężynki.... ale faktycznie wszystko już zostało napisane, szkoda tylko że niektórzy nowi użytkownicy wprowadzają innych w błąd.

spajder77
16-09-2013, 20:16
Witam
Temat tzw. sprężynki to temat rzeka - wystarczy poczytać to forum. Sprężynka oznacza błąd w układzie zasilania a nie na 90 czy 100% czujnik albo coś innego. Odczyt błędów to pierwsza czynność a potem dopiero rozwiązywanie problemu. Może to czujnik, jak pisał spajder77 za 460pln, może sterownik turbo, czujnik wałka rozrządu a może wtryski, pompa albo prozaiczna przyczyna typu zapchany filtr paliwa. Jak chcesz to wymieniaj po kolei osprzęt a w końcu trafisz na usterkę...
Zauważyłem, że ,,stara gwardia ;-) tego forum już się nie wypowiada w kwestii sprężynki.... ale faktycznie wszystko już zostało napisane, szkoda tylko że niektórzy nowi użytkownicy wprowadzają innych w błąd.
czujnik wałka rozrzadu samochód ciężko albo wcale nie odpala
pompa jakie objawy wtryski hmm pasowało by podpiąć się pod kompa ale prof. który dokładnie odczyta błędy pierwsze co to próba przelewowa i stół do badania wtrysków , i naprawdę porządny mechanik a nie naciągacz wiem coś niecoś więc jeśli trzeba to i mogę jestem świeżo po regeneracji wtrysków pompy i regulatora ciśnienia więc jak coś to piszcie

marcintddi
13-10-2013, 16:16
Wszystko jasne,pompa wtryskowa nie domaga

Ryb@
13-10-2013, 16:28
wszystko sie wyjasnilo
auto kleklo na granicy niemiecko-holenderskiej
zaczal przestawac reagowac na wcisniecie pedalu przyspieszenia
po wylaczeniu zaplonu i odpaleni i dodaniu gazu zaczalo cos rzezic
nie chcial sie wkrecac na obroty
wystraszylem sie ze turbo
po chwili spostrzeglem czarny dym
mega duzo dymu
po chwili juz nie chcial odpali
reszte drogi na lawecie do Holandii
diagnozo - turbo kazdego co slyszal o objawach
jednak uwaga to nie turbo!!!!
oska od turbo i wirnik sie krecily wiec jednak postawilem na cos innego
postanowilem wykrecic EGR bo z nim wczesniej walczylem
odpalilem bez zamontowanego EGR i odpalil
zawor EGR sie nie domykal:P
zakupilem nowy na ebay
tydzien oczekiwania
czesc wstawiona i smiga jak nowiutki prosto z fabryki:)

marcintddi
07-11-2013, 19:49
okazało się ,że to pompa wtryskowa.

legionize
30-01-2015, 20:47
witam jak w temacie
zapala się sprężynka i traci moc
z tego co zauważyłem sterownik turbiny przestaje pracować (w tryb awaryjny się przełącza auto???)
wyłącze zapłon i uruchomie silnik i jest ok na jakis czas
wczesnie tzn 3 miesiace temu raz mi sie zrobilo przy 160km/h
teraz robi mi sie po kilku minutach jazdy
z czasem coraz czesciej sie to działo

Hey,
Miałem identyczne objawy, na zimnym silniku chodził przez kilka minut jak trzeba, zbierał się w obroty bez problemu itp.
Chwile po tym tryb awaryjny i jazda na pół gwizdka :) Usterką okazała się woda w czujniku EGR (tak tam gdzie są tryby i przewody do silniczka) Nie mam pojęcia jakim cudem tam się woda dostała(możliwe że u jakiegoś mechanika coś zaciekło bo kilku w nim grzebało..) , ale po wysuszeniu wszystkiego sprężynka nie zapala się póki co od kilku dni. Przypuszczam że woda w tym czujniku parowała przy złapaniu większej temperatury i robiła zwarcie na czujniku... ale to tylko moje spekulacje :)

Pozdrawiam!:skromny: