PDA

Zobacz pełną wersję : [TD MkII] Elektrozawór STOP ??? - kolejny problem z mondkiem



devilisch
26-08-2013, 21:53
Trzy tygodnie temu pisałem na forum o problemie z moim mondeo MK2 1.8TD 1997 rok, link: http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/118696-Dziwne-zachowanie-pracy-silnika-%28obroty%29
Problem został naprawiony. Przyczyną przerywania samochodu oraz "okresowych przysłabnięć" było uszkodzenie zaworka zwrotnego paliwa powrotnego. Po jego wymianie auto dwa tygodnie jeździło bez problemu. Ale żeby nie było zbyt dobrze pojawił się kolejny problem. Dwa dni temu nie mogłem zgasić samochodu. Musiałem go wygasić stosując hamulec ręczny + bieg. Następnie samochód jeździł w porządku aż do dzisiaj. Obecnie nie można go zgasić kluczykiem. Po przekręceniu kluczyka silnik dalej pracuje. Zauważyłem że po wyłączeniu zapłonu silnik pracuje głośniej (inna praca niż przed zgaszeniem silnika). Przepatrzyłem forum i podejrzenia padły na elektrozawór stopu. Dla sprawdzenia (znalazłem informację w internecie) po wyłączeniu zapłonu przy dalej pracującym silniku (mimo że kluczykiem został wygaszony silnik) odłączyłem kostkę idącą do pompy wtryskowej. Silnik dalej pracował bez zmian. Na odłączonej kostce auto nie zapala a przy zapiętej auto pali bez problemu. Czyli by wynikało że elektryka jest w porządku a elektrozawór stopu coś szwankuje.
Prosiłbym bardzo o potwierdzenie mojego rozumowania przez bardziej doświadczonych forumowiczów :)
Kolejne pytanie i to chyba najważniejsze: gdzie znajduje się elektrozawór w pompie. Różne opinie widzę w internecie. Czy on się znajduje pod osłoną z blachy (pompa LUCAS) - wchodzą do niego trzy przewody...? Jak dokonać jego demontażu. Znalazłem informację na forum że należy tą osłonę z wierzchu odciąć aby się do niego dostać... Czy nie ma innej możliwości dostania się do tego elektrozaworu? Czy tej osłony nie można poprostu odkręcić... ? Czemu ma służyć takie zabezpieczenie?
Kolejna sprawa: mam chyba immobilizer (idą trzy przewodu do tego elektrozaworu). Czy po zakupie nowego nie będzie problemu z uruchomieniem samochodu? Wyczytałem że powinno się kupić taki elektrozawór bez immo i będzie w porządku. Dla mnie to bez znaczenia bo auto i tak jest stare - chcę aby tylko normalnie chodziło i nie było z nim już więcej problemów. Immo już mi do szczęścia nie jest potrzebne...
Z góry dziękuję za każdą pomoc :)

lukkison
27-08-2013, 08:54
Temat jużbył wałkowany parę razy, ale niech będzie...

Ten elektrozawór jest właśnie pod pancernąblachąi jest tam dlatego, że diesel po odpaleniu będzie chodził bez przerwy, o ile ma paliwo. Po prostu łatwo byłoby zwinąć takie auto - dajesz stały plus na zawór i jedziesz gdzie chcesz.
Pogorszenie kultury pracy silnika po wyjęciu kluczyka wynika z odłączenia ECU i korektora kąta wtrysku.
Twoje objawy jak najbardziej wskazująna zawór start-stop.
Żeby się do niego dostać bez cięcia blachy, to musiałbyś wyjąć pompę i odkręcić śruby mocujące pancerz. Chociaż podobno ktoś kiedyś odkręcił to bez wyciągania pompy, ale nie wierzę w plotki :)

Jak podłączysz zwykły elektrozawór, to po musisz dać do niego + po stacyjce, ale tracisz jakiekolwiek zabezpieczenie przed odpaleniem - liche bo liche, ale zawsze to jakieś i byle leszcz go nie ruszy.
Najprawdopodobniej po prostu sparciała gumka uszczelniająca na zaworze i wystarczy ją wymienić i będziesz mógł dalej używać immo.

devilisch
27-08-2013, 11:17
Więc czeka mnie cięcie blachy, gdyż rozrząd był pół roku temu wymieniany i szkoda go ruszać. Pisałem już do kilku internetowych sklepów FORDa odnośnie tej części z 3 przewodami, ale na razie nikt takiego nie ma. Nie wiem czemu są wersje z immo z 2 i 3 przewodami. Może to nie ma znaczenia... Na początku na pewno spróbuję naprawić stary elektrozawór o ile się uda. A jak nie no to czeka mnie kolejna zabawa: kupno na razie niedostępnego elektrozaworu z 3 przewodami oraz uruchomienie auta ze względu na to immo. Nie bardzo wiem co myśleć o tym immo, gdyż jedni piszą, że po wymianie na nowy nie trzeba nic programować, a z kolei niektórzy że po wymianie nie uruchomili auta. Jeszcze inni żę programuje się tylko ten elektrozawór z 3 przewodami.

lukkison
27-08-2013, 11:26
Jak chcesz immo olać, to możesz się poratować takim czymś:
http://allegro.pl/zawor-stop-elektrozawor-do-pomp-lucas-delphi-f-ra-i3456932932.html

devilisch
27-08-2013, 11:40
A nie będzie problemów z odpaleniem samochodu...? W jaki rzeczywiście sposób należało by obejść to immo.

lukkison
27-08-2013, 11:49
Pisałem wcześniej - montujesz zwykły elektrozawór i dajesz mu + po stacyjce.

devilisch
27-08-2013, 11:53
A będzie to wymagało ciągnięcia nowej instalacji od stacyjki czy wpięcia się do któregoś z przewodów idących od kostki gdzie teraz jest podłączony elektrozawór?
Dzięki za odpowiedzi:)

lukkison
27-08-2013, 11:59
A to jużsobie sprawdź sam - próbnik w łapę i do dzieła.
Jak się pojawia na wiązce +, to korzystaj.

GSL.AM
28-08-2013, 22:45
Wcale nie trzeba wyjmować pompy żeby odkręcić blachę, patrz opisy uszczelnienia pompy np. http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/74895-Uszczelnienie-pompy-wtryskowej-lucas?p=1888162#post1888162
sam elektrozawór ma 2 przewody, 3 idą do immo które jest przykręcone do pompy od strony bloku.

algreen
29-08-2013, 10:58
Żadnych blach ciąć nie trzeba, to fakt, najprościej jest pojeździć po szrotach i kupić cały elektrozawór (wątpię aby ktoś ci sprzedał tylko tulejkę z gumką) podmienić całą tulejkę i jest git. W ubiegłym roku kupiłem takowy za 30 zet, problem był identyczny jak twój. Tylko zwróć uwagę aby gumka na końcu nie była sparciała.

Tomasz
29-08-2013, 19:31
Nie ma żadnego programowania. Jeżeli nikt przy tym nie grzebał, to blacha do cięcia, ewentualnie demontaż pompy. Zawodów naprawić się nie da. Jak zaczniesz kombinować z zaworem innego typu to plus musisz ciągnąć od stacyjki. Na przewodach zaworu plus pokazuje się dopiero po aktywacji immo. Ewentualnie z puszki z bezpiecznikami, z takiego na którym pokazuje się plus po zapłonie.

eltoniusz
05-09-2013, 13:58
Tu opisałem swoją przygodę z zaworem start stop http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/99358-Zawór-start-stop-modernizacja , śruby zrywalne blachy odkręciłem za pomocą ostrego przecinaka i młotka. Jako że zmieniłem zawór na jednokabelkowy(trochę wyższy) musiałem ją trochę przyciąć i przykręciłem zwykłymi śrubami.

GrzegorzD
05-09-2013, 21:01
btw..... jak ktoś wie jak obejść immo bez ciecia blachy niech da znac.. musze wywalić to syfstwo z mojego auta