PDA

Zobacz pełną wersję : [TDCi MKIII] Odpowietrzenie układu chłodzenia 2.0 130km



cinal7
08-09-2013, 22:19
Witam,
Jestem świeżym posiadaczem Mondeo mk3 z 2006 roku 2.0 -130km.
Jak czytam posty, wiele osób mam problem ze stabilnym utrzymywaniem temperatury silnika. Idąc za radami forowiczów wymieniłem dwa termostaty (oryginalne) i poprawa jest bardzo mała. Temperaturę łapie dość wolno (porównuje z firmową Octavią 1,9TDI, taka sama trasa i warunki jazdy). Dodatkowo przy zdjęciu nogi z gazu temperatura spada. Dzieje się to nawet w upalne dni w Chorwacji. Od wymiany termostatów przejechałem 4000km. Zastanawiam się nad powodem tej niedogodności i mam pewne przemyślenia.
Jak czytałem pomaga manewr w gwoździem w trójniku. Oczywiście wyeliminowuje to skutek, jednak nie leczy przyczyny (po wyjeździe z fabryki temperatura jest ok i śrubki w trójniku nie ma). Pablo w kliku swoich postach, śmieje się z forowiczów twierdząc, że przyczyna jest prosta do naprawy, trwa to 15minut, a nikt przy próbie reperacji nie robi jakiegoś prostego ruchu (lub nie piesze, że to robi:) ).
Odnoszę dziwne wrażenie, że chodzi o prawidłowe odpowietrzenie układu. Proces ten jest dokładnie opisany w książce „Sam naprawiam Forda Mondeo”. Ja przy uzupełnianiu płynu po wymianach termostatów, wlałem 4 litry bez sekwencji odpowietrzania.
Po tym długim wstępie mam pytanie.
Czy do odpowietrzenia układu chłodzenia, należy w pierwszej kolejności spuścić cały płyn, następnie zalać i dopiero odpowietrzać?
Czy można iść na skróty i bez spuszczania odpowietrzyć, czyli odkręcić śrubę na pompie i wykonać listę czynności?

CzarekJ
10-09-2013, 03:58
Spuszczać cały płyn - niekoniecznie ale upuścić przynajmniej ze zbiorniczka i trochę więcej tak aby nie "lało" się spod korka odpowietrzającego.

A następnie - "procedura":skromny: