PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] grzechotanie po włączeniu klimy i nie tylko



Grzesiex1
11-09-2013, 12:43
Witam
Mam następujące objawy:
słychać grzechotanie z prawej strony silnika tak jak by ktoś kulek do bębna nasypał.
Grzechotanie słychać na wolnych obrotach po włączeniu klimy lub włączeniu ogrzewania szyb.
ponadto ze sprzęgiełka klimy wypadła taka gumowa tulejka ale udało mi się ją wcisnąć na miejsce.
Czy to sprzęgiełko można naprawić czy tylko wymiana (jakie ewentualne koszty)
A może jakaś inna przyczyna?

Upgreydd
11-09-2013, 20:40
Napinacz paska wielorowkowego?

CoastBasse
12-09-2013, 09:11
Ja miałem dokładnie to samo. Najpierw wymieniłem sprzęgło alternatora bo było zatarte i po tym trochę ucichło ale okazało się że jeszcze napinacz paska został i to on wydawał właśnie ten charakterystyczny dźwięk

Grzesiex1
12-09-2013, 19:23
Witam
odkręciłem dziś tarczę sprzęgła klimatyzacji i opisywany hałas nie ustał więc to chyba nie sprzęgło, choć jest sfatygowane. Dochodzę do wniosku że to rolka (sprzęgło) alternatora, ponieważ chrobotanie pojawia się jak włączę ogrzewanie przedniej lub tylnej szyby czyli zwiększa się obciążenie alternatora.

mam jednak dwa pytanka:
1 - czy można bezpiecznie jeździć z wymontowanym sprzęgiełkiem ? (oczywiście klimy nie będzie)
2 - czy można je źle zamontować? tzn czy się je jakoś odpowiednio ustawia ?

Stasio1948
13-09-2013, 00:14
Ad 1: można i niczym poza brakiem klimy to nie grozi
Ad 2: przeciętnie uzdolniony użytkownik nie jest w stanie niczego schrzanić(nie mówię tu o posiadaczach BMW tzw. karkach).Tarczę sprzęgiełka się ustawia z takim luzem aby przy wyłączonej klimie nie obcierało-ok 0,8 mm.Szczelinę reguluje się podkładając podkładkę odpowiedniej grubości między końcówkę wałka a sprzęgiełko.

Grzesiex1
13-09-2013, 21:20
A czy można dokupić same tulejki gumowe do tego sprzęgiełka? Coś mi się wydaje że tam nic więcej nie może się zepsuć oprócz wyrobienia tych gumek.

Tutaj jest opisana wymiana tych tulejek na przykładzie MK-I ale sprzęgiełko wygląda identycznie jak w MK-III
http://motofocus.pl/technika/10644/wymiana-elementow-gumowych-sprzegla-sprezarki-klimatyzacji

Grzesiex1
17-09-2013, 18:11
no i pozbyłem się problemu a w raz z nim kilku setek z portfela.
Okazało się iż to koło pasowe wału korbowego zakończyło swój żywot.