PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Włączanie radia bez stacyjki + wtyczki Ford -> ISO



djdeejayf
04-10-2013, 23:36
Witam szanowne grono. Mam 3 sprawy, o które chciałbym zapytać. Od razu dodam, że w instalacji nie mam nic grzebane i dokładane oprócz instalacji i bezpiecznika od gazu.

Jak wiadomo, oryginalne radia Forda (w moim przypadku Ford 2004) można włączyć bez kluczyków w stacyjce, po prostu wciskając przycisk POWER. No i ok, u mnie to działało. Ale zdarzyła się sytuacja, kiedy zniknęło mi podświetlenie kokpitu, tylnych świateł i postojówek. Winny był włacznik świateł, a konkretniej 15-ty pin we wtyczce. Usunąłem usterkę, ale przed tym dobierałem się do skrzyni bezpieczników i sprawdzałem bezpiecznik nr.31, który okazał się w porządku. I po naprawie wtyczki włącznika świateł zauważyłem, że nie mogę włączyć radia bez kluczyków. Po włożeniu kluczyków do stajcyki i przekręceniu na pozycję "1" radio odpala, ale bez kluczyków już nie działa. Mogło coś zgrzytnąć przy skrzynce bezpieczników i powinienem to sprawdzić, czy może przy włączniku świateł jest coś, co może blokować mi radio?

Jest też sprawa numer 2, i podejrzewam, że może mieć związek właśnie z problemem powyżej:
Dzięki uprzejmości djmario116 mam możliwośc wymiany fabrycznego radia na nieco lepsze JVC G333 (chwała mu za to). Działa ok, po podłączeniu przejściówek Ford -> ISO, ale jest ale - po wyjęciu kluczyków ze stacyjki w radio traci prąd całkowicie - traci pamięc, jakby zostało odłączone od zasilania.

I przy tym muszę przejść do problemu/pytania numer 3:
Oryginalne wtyczki do radia Forda wyglądają tak, że wtyczka od zasilania i sterowania radiem jest trochę mniejsza od tej z przewodami od głośników. Natomiast w przejściówce są takiej samej wielkości - jak i od głośników tak i ta od zasilania radia. Po podłączeniu radio działa w porządku, ale wydaje mi się, że piny w oryginalnej wtyczce nie pokrywają sięz pinami w przejściówce i to może być też problemem w podtrzymaniu zasilania w radiu. Czy przy instalacji w MK1 trzeba przerabiać te wtyczki? Poniżej przykładowe zdjęcie, jak wygląda moja przejściówka:
http://www.ford-esklep.pl/userdata/gfx/36ebe0cf5f9845406690bc47cecce22b.jpg
Nie chciałbym spalić instalacji i/lub samochodu.

Przepraszam, że opisałem to tak nieporadnie, ale starałem się opisać wszystko jak najdokłądniej
Instalacja w samochodzie nie przerabiana, nie ma tam żadnych innych nieznanych czarów.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc we wszystkich problemach

Tomasz
04-10-2013, 23:51
Widocznie grzebane było coś wcześniej, albo zwarcie leciało i stąd zginęło Ci podświetlenie deski. Fabrycznie radio w mkI gra dopiero po przekręceniu kluczyka w pozycję I. Ja mam w swoim też zmienione radio. Przejściówka powinna pasować. Poszukaj schematu radia, gdzie powinien być podłączony stały prąd do podtrzymania pamięci. Bez tego po wyjęciu kluczyka będzie gubił ustawienia.

djdeejayf
04-10-2013, 23:59
Czyli można nieśmiało stwierdzić, że ktoś jednak przerobił, bo grało bez kluczyka i przeróbka wysiadła razem z awarią podświetlenia. Oczywiście radio gasło razem z wyciągnięciem kluczyka, ale można było ponownie właczyć przyciskiem POWER. To radio ma jeszcze swoją przejściówkę z JVC na ISO, stąd też może być problem, nie będe robił 100 przejściówek, tylko po prostu przerobię przejściówkę JVC -> Ford na termokurczliwych opaskach według schematów żeby kablowni i zwarcia nie było

Dziękuję za odpowiedź :)

Zrobione - radio od djmario miało kable w przejściówce na odwrót - czerwony łaczył się z żółtym, a zółty z czerwonym. Po wyjęciu kluczyka radio odpala, aby wysunąć płytę, albo pokazać zegar, więc też chodzi jak należy :)

Wszystkie zagadnienia w temacie zostały więc rozwiązane, dziękuję :)