PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Wymiana płynu hamulcowego - jak jest faktycznie?



andrzej1963
26-05-2014, 20:48
Witam, naczytałem się sporo "sposobów" na temat tej operacji i proszę o wiarygodne info jak faktycznie sprawa wygląda. Dotyczy układu hamulcowego z ABS.
Jedni mówią,że fakt posiadania abs-u nie ma znaczenia i np. odpowietrza się układ jak tradycyjny (przez pompowanie pedałem hamulca) zaczynając od najdalej oddalonego koła od pompy;
inni stwierdzają znów,że nie wolno pompować pedałem tylko przelać układ płynem (odkręcić odpowietrzniki i czekać aż wypłynie nowy) lub ewent. pompować pedałem,ale z włączonym zapłonem i zaczynając z kolei od najbliższego koła od pompy, normalnie porażka.....
Napiszcie więc jak faktycznie prawidłowo należy przeprowadzić wymianę płynu + odpowietrzanie z układem ham. z ABS.
Przy okazji, jak w jakimś warsztacie robią taką czynność maszynowo to jak ona przebiega (jak ta maszyna to robi i czy można porównać to do czynności,które wykonuje się "ręcznie"?).
Dzięki za wszelkie "pewne" info.
Pzdr.

Stasio1948
26-05-2014, 21:45
Jedni mówią,że fakt posiadania abs-u nie ma znaczenia i np. odpowietrza się układ jak tradycyjny (przez pompowanie pedałem hamulca) zaczynając od najdalej oddalonego koła od pompy;

Mają rację ale nie do końca.W Mondeo rozpoczyna się od koła przedniego i przechodzi po przekątnej do koła tylnego.Następnie pozostałe przednie i drugie tylne.Bez zapłonu-z zapłonem było tylko w Sierra i Scorpio z ABS.


jak w jakimś warsztacie robią taką czynność maszynowo to jak ona przebiega (jak ta maszyna to robi i czy można porównać to do czynności,które wykonuje się "ręcznie"?).

Maszynowo wysysa się płyn poprzez odpowietrznik urządzeniem inżektorowym z ciągłą (z reguły) kontrolą jakości płynu (zawartość wody).Spotyka się również sposób wymiany polegającą na wymianie korka zbiorniczka na korek serwisowy z zaworkiem i wywołaniu nadciśnienia nad lustrem płynu ok 1 do 1,5 at (powietrzem sprężonym) i odpuszczaniu płynu kolejno przez odpowietrzniki w kołach i przy wysprzęgliku aż do czasu wypływu świeżego płynu.Wymieniając jedną z tych metod (bez naciskania pedału sprzęgła) nie można zapowietrzyć układu o ile się pilnuje poziomu płynu w zbiorniczku.

andrzej1963
26-05-2014, 23:50
W Mondeo rozpoczyna się od koła przedniegoobojętnie którego, czy tego bliżej pompy czyli lewego?
Jak wymieniasz płyn u siebie to robisz sam czy zlecasz na maszynowe?

Marcinus_1
27-05-2014, 00:26
W Mondeo rozpoczyna się od koła przedniego i przechodzi po przekątnej do koła tylnego

Nikogo tu nie neguje ale, ja robiłem w swoim od najdalszego I wszystko loto jak tralala ( znaczy hamuje dobrze):hehe:

Stasio1948
27-05-2014, 08:19
obojętnie którego, czy tego bliżej pompy czyli lewego?

Obojętnie którego.(Etzold str.172)


Jak wymieniasz płyn u siebie to robisz sam czy zlecasz na maszynowe?

Robię to sam przy pomocy korka serwisowego (dorobiłem zaopatrując zapasowy korek w zawór od felgi i odpowiednio przerabiając uszczelkę.Posiadam również tester płynu hamulcowego ale nie posiadam sondy przepływowej więc muszę pobierać do zbadania próbki płynu wypływające z odpowietrznika (co ok 50 ml).Kolor wypływającego płynu nie jest żadnym miernikiem dobroci płynu,miernikiem dobroci płynu jest zawartość wody poniżej 0,5%-przy 2% płyn należy koniecznie wymienić.

Nie powinno się testować płynu w zbiorniczku-tam zawsze jest najlepszy.Najgorszy jest z tyłu,szczególnie przy hamulcach bębnowych.

andrzej1963
27-05-2014, 19:19
Dzięki za info.