PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Przeskakuje na benzynę.



analyzator
10-07-2014, 20:35
Cześć

Mam duży problem i proszę o błyskawiczną diagnozę over internet lub słowa otuchy.

Ni z tego ni z owego mondeo zaczęło przeskakiwać na benzynę. Miał już kilka razy taki objaw i zawieszał się wielozawór - wystarczyło mu lekko huknąć i latał. Problem występował co dziwne przy jeździe a nie po postoju. Wystarczało zjechać i puknąć.
Dzisiaj mondeo przy staniu w korku skoczyło na pb i tak już mu zostało. Stukanie w wielozawór nie pomaga.
Na kompie widzę, że ciśnienie gazu +/- 0,5.

Map sensor ? wyjąłem i psiknąłem czymś - zero poprawy. Na oko ten żółty element u mnie ma jakieś zabrązowienia i jest bardziej pomarańczowy foto: http://www.drypa.pl/cache/files/products/72a41413a30403b07973aab4711b962b_651d7337c64c9a72e 62ff5e6a71f47cd.jpg

Reduktor ? Mogą to być wtyczki czy kable ?

Wielo opukany. Auto przegazowane i raz po zmianie na jedynce pod górę przy ~5500rpm popracował na gazie 1 minutę po czym przeskoczył na pb przy wolnych obrotach. Dotankowane na fulla. Mapsensora się czepiłem bo wskazał na niego pan tankujący lpg ;) Twierdząc, że się zna i stawia w ciemno. Wyglądał na przekonanego.

Instalacja ma kilka lat i ze 120000km nalotu. Reduktor niby fajny nie wiem jaki, zmieniany z 35000 temu. Tryski stare na maksa czerwone walteki, komputer lecho sec.

ps. model czujnika to bosch 0281 002 456

Netoper
10-07-2014, 21:35
Tu to ciężko konkretnie podać przyczynę, może klęknął do końca wielozawór, a być może mapsensor, może też elektrozawór brudny albo się skopsał i gaz nie idzie.
Każdy z elementów który ma wpływ na sterowanie przepływem fazy ciekłej jest podejrzany, trza zacząć od tego czy gaz wychodzi za elektrozawór w butli, potem czy jest za elektrozaworem przy reduktorze.
A co do map sensora to nie wiem jak go sprawdzić oprócz fizycznej podmiany.
Ewentualnie może w programie gazowym jest opcja aby wyłączyć sterowanie mapsensorem,

analyzator
10-07-2014, 21:55
Cześć

Niestety w sofcie lecho niema takiej opcji ale na próbę rano przestawię ciśnienie powrotu na pb na 0,1 (mam na 1,05) i zobaczymy czy pojedzie;) dobry pomysł.

Wielozawór - cyka przy przełączaniu. Jest dzwięk więc zakładam, że się otwiera.

Czy to mogą być zatkane filtry ? mają sam nie wiem, 10-13 tys. km.

Czyli jednak do gazownika co mnie się w ogóle nie podoba bo nie mam czasu w ich godzinach pracy mondeo jeździ.

Jakieś tyczki wchodzą do reduktora - kiedyś ta wtyczka mi się zsunęła i też wracał na pb przy czym nie pamiętam co pokazywał komp. W reduktorze jest tylko czujnik temp ? Czy jego odłączenie może powodować komunikat o niskim ciśnieniu ??

Netoper
10-07-2014, 22:06
Czy to mogą być zatkane filtry ?
Teoretycznie mogą, nawet przy małym przebiegu, wystarczy brudny gaz (końcówka) z dystrybutora i zakituje filtr.
W reduktorze jest czujnik temperatury i ciśnienia.
Odłączenie czujnika temperatury nie ma wpływu na komunikaty o ciśnieniu, jak go brak a w ustawieniach jest ustawiona temperatura przełączania, to w zależności od sterownika, albo nie odpali się kuchenka no bo niby nie osiągnęła odpowiedniej temperatury, albo sterownik nie widząc czujnika temperatury nie będzie brał go pod uwagę.

Remik
11-07-2014, 10:45
Miałem ten sam problem w poprzednim aucie więc zajechałem do gazownika żeby podpiął pod kompa i padło właśnie na Map Sensor. Wymiana tego ustrojstwa trwała około 20 minut.

analyzator
11-07-2014, 21:06
Szczęśliwie naprawa tania - elektrozawór przy reduktorze zatkany i brudny. Wyjęty wypłukany i działa pięknie. Z wymianą filterków jak już była okazja 100zł. Ciężki dostęp + urwana śruba = ponad godzinka. Mapsensor był podmieniany i różnica w ciśnieniu między dwiema sztukami 0,15 bara.

Przy okazji wyeliminowałem przyczynę stukania z tyłu. Diagnozowane na szarpkach, ręcznie. Nie dało się odszukać. Pukało tylko na uskokach nawierzchni (zjazd z parking kostka na asfalt..) i głównie przy zjeździe do parkingu podziemnego jak się prawy tył wsunął lekko na tarkę. Przyczyna - poluzowane mocowanie zbiornika gazu. Ku potomności.

Netoper
11-07-2014, 21:35
Przyczyna - poluzowane mocowanie zbiornika gazu. Ku potomności.
Ja u nas dokoła zbiornika powkładałem kawałki wykładziny dywanowej coby odciążyć śruby mocujące zbiornik, a właściwie blachę przez którą przechodzą w karoserii bo ona zbyt gruba nie jest, i miałem obiekcje czy się nie uplastyczni przez te kilka lat jak zbiornik będzie zmuszał ją do pracy.