PDA

Zobacz pełną wersję : [TD MkI] Samoistnie rosnące obroty



Marian50P
23-10-2014, 00:45
Witajcie

Mam problem z Mondkiem Mk1 1.8TD:
- obroty samoistnie wzrastają do ok. 2,5tys i wracają do poziomu poniżej 1tys po kilku sekundach
- problem występuje od 2 miesięcy (ok 6 razy w tym samym miejscu na drodze (po ostrym skręcie w prawo ok 90 stopni przy 40km/h oraz 1 raz po postoju 10 minutowym po 4 godzinnej jeździe autostradą)
- dziś przejechałem 33km, zgasiłem go i spowrotem 33km - na sam koniec już wjeżdzając na podwórko ok. 20km/h skręciłem maksymalnie w lewo i wtedy znów wzrosły obroty, wrzuciłem luz i wzrosły do niecałych 3 tys. Po dodaniu gazu do 3,5tys tak trzymał ok 3 sek, po czym zaczęły powoli spadać do poniżej 1 tys. Zaparkowałem na prostym, nic nie robiłem i znów z wolnych obrotów wszedł na prawie 3 tys - przekręciłem stacyjęe i od razu zgasł, więc chyba nie pobiera oleju przez turbinę? No chyba, że malutko i to powoduje wzrost obrotów.
- nie jest to zależne od wilgotności i temperatury powietrza
- zawsze dzieje się to na ciepłym silniku
- oleju pobiera 300ml na 15tys km
- bardzo dobrze odpala na zimnym i ciepłym silniku
- linkę od gazu mam nową
- booster wykluczam, bo wkręca się spokojnie na 4tys obr, jedzie ponad 150km/h.
- ma moc
- nie kopci
- nie szarpie
- przy zmianie biegów obroty nie rosną, nie zawieszają się, spadają powoli
- zimny ma obrotów jedną kreskę powyżej 1000, ciepły jedną poniżej 1000
- nowy olej z filtrem, wymieniany co 15tys
- nowy filtr powietrza
- filtr paliwa 7tys km ma niecałe 4 miesiące
- układ wydechowy całkowicie szczelny, nowe uszczelki, złącza itp, tłumik itp
- dolot ma nowe opaski, nie widać, by guma parciała
- wtryski są suchutkie i raczej nie leją, spalanie w normie

sprawdzę jutro wężyk boostera, czy jest w nim paliwo

Co może być powodem tego?

ratmed24
23-10-2014, 01:00
A jednak zacząłbym od sprawdzenia boostera bo te objawy to typowy objaw jak membrany padają .. . Trzpień w boosterze zacina się może.. hmm a te ponoszące się obroty to rozumiem widzisz na obrotomierzu ale czy ewidentnie słychać jak sam silnik też szybciej chodzi?

Marian50P
23-10-2014, 01:09
A jednak zacząłbym od sprawdzenia boostera bo te objawy to typowy objaw jak membrany padają .. . Trzpień w boosterze zacina się może.. hmm a te ponoszące się obroty to rozumiem widzisz na obrotomierzu ale czy ewidentnie słychać jak sam silnik też szybciej chodzi?

Tak, tak silnik chodzi szybciej, głośniej , no i obrotomierz również idzie w górę. A jak sprawdzić, czy booster się zacina?

ratmed24
23-10-2014, 01:24
Rozebrać trzeba, jest na forum sekcja z rozbiórki boostera gdzieś i zobacz czy paliwa nie ma w wężyku booster-turbo

Marian50P
23-10-2014, 12:19
W przewodzie od boostera do turbo jest suchutko, ale pewnie trzpień się blokuje.

Czy w przypadku rozebrania kupować nowe membrany ?

Marian50P
24-10-2014, 11:33
Powiedzcie mi jeszcze Koledzy jak to jest z tymi membranami? Do mojego czyli 88KM ma być jakaś gruba, sztywna, z wyraźnymi wytłoczeniami. Chodzi tu o tę większą czy mniejszą? Którą można kupić w Paul.tuchola? Czy mniejsza którą można wyciąć z przepony pompy paliwa do poloneza pasuje do 88 czy 90 KM ?

ratmed24
24-10-2014, 13:49
Hej, z tego co pamiętam to mk1 ma grubsze membrany a mk2 cieńsze ale na 100% nie pamiętam :)
-tu jeszcze artykuł o wymianie
http://www.www.mondeoklubpolska.pl/content.php/176-P%C4%99kni%C4%99ta-membrana-boostera-diagnoza-i-naprawa?langid=1

---------- Post added at 01:49 PM ---------- Previous post was at 01:46 PM ----------

http://dieselpaul.pl/index.php?cPath=2&osCsid=c2e0b0f9d07416fdf7793d91d32356b8 tu jak byk widać które grubsze :)

Marian50P
24-10-2014, 19:13
Hej, z tego co pamiętam to mk1 ma grubsze membrany a mk2 cieńsze ale na 100% nie pamiętam :)
-tu jeszcze artykuł o wymianie
http://www.www.mondeoklubpolska.pl/content.php/176-P%C4%99kni%C4%99ta-membrana-boostera-diagnoza-i-naprawa?langid=1

---------- Post added at 01:49 PM ---------- Previous post was at 01:46 PM ----------

http://dieselpaul.pl/index.php?cPath=2&osCsid=c2e0b0f9d07416fdf7793d91d32356b8 tu jak byk widać które grubsze :)

Dziękuję, teraz wyraźnie widzę, że zarówno mniejsza jak i większa są grubsze :)

Czy mam je wymienić na nowe, czy zostawić stare jeśli nie ciekną?

ratmed24
24-10-2014, 22:26
a chłodnice wymieniasz jak nie cieknie? :D jak całe są to nie ma co ale rozkręcisz to zobaczysz co i jak, skoro obroty dostaje do pewnie padniete

Marian50P
24-10-2014, 22:39
Przypomniały mi się dwie istotne sprawy:

1. Problem rosnących obrotów zaczął pojawiać się chyba po wymianie linki z gazu: Linka była jakaś za krótka mimo, że bolec na który ją się nasadza przesunąłem jak najbliżej się da. Po założeniu wolne obroty były ok, ale dźwignia na której jest linka znacznie odsunęła się od śrub regulacyjnych. Nieświadomy, że te dwie śruby nie są od wolnych obrotów tę mniejszą wykręciłem prawie na max, a większą o ok 1cm, czy to może być powód rosnących obrotów?
http://vpx.pl/i/2014/10/25/pompa.jpg

2. Podczas jazdy na biegu po puszczeniu gazu czasem wydawało mi się, że samochód dalej przyspiesza przez 1-3 sekundy czyli booster tak?

Suchy
29-10-2014, 16:45
Coś się wyjaśniło?

Marian50P
05-11-2014, 15:42
Coś się wyjaśniło?

Dziwna sprawa, jeździłem kilka dni bez tłumika drgań na pompie wtryskowej i było ok, dziś rano założyłem tłumik i po powrocie do domu znów wszedł na obroty, tym razem ok. 1750obr/min. Podniosłem maskę i dwie dźwignie na pompie wtryskowej były ustawione w pozycji minimalnej, więc nie była to wina zacięcia się tłumika, czy którejś dźwigni. Wyciągnąłem wężyk z boostera i był suchy. Czy to wskazuje na booster, jego membrany mogą przepuszczać paliwo do pompy wtryskowej?

ratmed24
05-11-2014, 17:30
a mi się wydaje, że problem tkwi w złej pracy linki lub źle ustawionych tych 2 śrub powyżej

---------- Post added at 17:30 ---------- Previous post was at 17:26 ----------

jak chcesz pomierzę ile mm mam te obie śruby wykręcone i zrobię dokładne foto, swoja droga po tym co piszesz ja bym ten tłumik drgań wywalił skoro jeździłeś bez i było ok :)

Marian50P
05-11-2014, 17:49
a mi się wydaje, że problem tkwi w złej pracy linki lub źle ustawionych tych 2 śrub powyżej

---------- Post added at 17:30 ---------- Previous post was at 17:26 ----------

jak chcesz pomierzę ile mm mam te obie śruby wykręcone i zrobię dokładne foto, swoja droga po tym co piszesz ja bym ten tłumik drgań wywalił skoro jeździłeś bez i było ok :)

Byłbym bardzo wdzięczny za foto i informację ile mm wystają te śruby

Linkę mam nową, dźwignia do której idzie linka i tłumik drgań opierała się o śrubę, więc to nie powinna być wina linki czy tłumika.

W "Sam naprawiam" wyczytałem, że ta duża śruba ma za zadanie tylko regulację czasu opadania wysokich obrotów z 5150obr/min do 900obr/min, a mniejsza moim zdaniem nie pełni żadnej funkcji. Opadanie ma trwać nie dłużej niż 5sek, u mnie trwa od 5150 do 900 4,5 sek więc chyba dobrze ustawiona

Marian50P
13-11-2014, 21:16
Rozebrałem booster, wymieniłem 6 oringów (miały rozmiar jak w mk2) oraz wymieniłem membrany, jednak były tam od Mk2 a ja włożyłem od Mk1 i ciężko było przykręcić membranki tymi 3 śrubkami.

http://www.iv.pl/images/99199012593518292007.jpg
http://www.iv.pl/images/14872538396221996923.jpg
http://www.iv.pl/images/96398745956409647306.jpg

Jak rozpoznać które powinienem włożyć membrany?
---------------------------------------------------
PS. Trzpień był z góry jakby przytarty, ale po zastosowaniu pasty Farecla G3 wygląda jak nowy i bardzo lekko pracuje w boosterze.

Niesty godzinkę później znów wszedł an 1,5tys obr, ale podniosłem pedał gazu więc chyba to wina linki gazu (jest nowa i luźno wisi - kupię opaski i przypnę ją na równym poziomie

Marian50P
14-11-2014, 20:05
Wie ktoś gdzie kupię gumowe końcówki do boostera, bo mam popękane , a tu całość jest dość droga:

http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Przewod-boostera-Mondeo-1.8TD/1092

Tvardy
14-11-2014, 20:17
gdzie kupię gumowe końcówki do boostera,
Ja użyłem wężyka do czujnika podciśnienia od Renault Megane ale może być inny paliwowy do powrotów Mk3.

ratmed24
14-11-2014, 21:56
Wie ktoś gdzie kupię gumowe końcówki do boostera, bo mam popękane , a tu całość jest dość droga:

http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Przewod-boostera-Mondeo-1.8TD/1092
wężyk podciśnieniowy silikonowy i dłużej wytrzyma niż auto ;)

Marian50P
14-11-2014, 22:58
wężyk podciśnieniowy silikonowy i dłużej wytrzyma niż auto ;)
Aaa, nie pomyślałem o tym :up: Czyli wyrzucić oryginalny metalowy z dwiema gumowymi końcówkami i zastąpić długim wężykiem podciśnieniowym silikonowym?
-----------------------------------------------------------------------------

Tracę siły, nie wiem co się dzieje. Dziś po włożeniu boostera z nowymi membranami i uszczelkami silnik około 6 razy wchodził sam na obroty, ale niewielkie (max 1,5tys)
- wydaje mi się, że z rury jakby śmierdzi ropą taki ostry zapach
- w nocy po bardzo mocnym dodaniu gazu podczas jazdy, gdy z tyłu świecił na mnie samochód widać kłęby dymu ale bardzo rozrzedzone (kolor jasno czarny). W dzień nie widać w ogóle, a w nocy jedynie da się zauważyć gdy za mną ktoś świeci
- na postoju po wciśnięciu pedału w podłogę widać ok 3metry za samochodem lekki prawie nie widoczny czarny dymek
- linka gazu nie blokuje się, gdy wszedł na obroty obie dźwignie były w pozycji normalnej
- dziś gdy rozkręcił się do 1,2 tys po dodaniu gazu zawiesił się na sekundę na 1,5tys i zszedł na 900
- dziś po rozkręceniu do 1tys po dodaniu gazu od razu spadło do 900
- kolejny raz dziś do 1,5 tys po dodaniu gazu spadło do 900
- wydaje mi się, że obroty same rosną po jeździe na wyższych obrotach
- samochód lepiej przyspiesza z pedałem wciśniętym 1/2 niż do oporu
- samochód raz ma dużo mocy, raz zdecydowanie mniej ale rozpędza się
- dziś podczas przyspieszania ok 2,7tys coś jakby puknęło i spowodowało półsekundową przerwę w przyspieszaniu, a potem już było ok
- wejście i wyjście intercoolera jest spocone z oleju

Czy to mogą być pierwsze objawy padania turbiny? Może wyregulować booster?

ratmed24
14-11-2014, 23:06
zostaw turbo, booster Ci szaleje i stad objawy -normalne jak dodaje dawkę paliwa kiedy nie trzeba stąd czarny dym za Tobą

---------- Post added at 23:06 ---------- Previous post was at 23:05 ----------

najpierw ogarnij wężyk booster-turbo potem doreguluj boostera

Marian50P
14-11-2014, 23:07
A średnica tego wężyka nie ma znaczenia? Chodzi mi o to, że wężyk ma stałą średnicę, a fabrycznie jest ona zmniejszona w metalowej rurce, nie ma to wpływu na ciśnienie i pracę?

ratmed24
14-11-2014, 23:27
Nie będzie miało to znaczenia, nie pamiętam ale zmierz na wszelki wypadek oba końce wężyka oryginalnego jak zdemontujesz, chyba wężyk podciśnieniowy 6mm będzie pasował ale zmierzysz to będziesz miał 100% pewności

Marian50P
14-11-2014, 23:39
Nie będzie miało to znaczenia, nie pamiętam ale zmierz na wszelki wypadek oba końce wężyka oryginalnego jak zdemontujesz, chyba wężyk podciśnieniowy 6mm będzie pasował ale zmierzysz to będziesz miał 100% pewności

Ok, dziękuję :) jutro założę. A jak to jest z regulacją, bo znalazłem sprzeczne info. Jeśli kopci to śrubę na imbus mam wkręcać czy wykręcać?

ratmed24
15-11-2014, 01:42
info jest jedno i od groma tego- śruba wkręcona = dawka zmniejszona ;) jak zaczniesz odkręcać i regulować proponuję o max 1/4 obrotu jednorazowo i testy drogowe- trochę może to zająć zanim trafisz w punkt niekopcenia i dobrego reagowania na gaz przy ok 2000obr, kopa testuj na 3 biegu najlepiej, powodzenia