PDA

Zobacz pełną wersję : [TDDi MKIII] dziwnie działające podciśnienie



auriga666
28-10-2014, 19:31
Na początek się przywitam. Na forum zaglądam od roku i jak do tej pory wystarczyło tylko przeczytać wasze posty. Nie znalazłem jednak odpowiedzi na mój problem dlatego zakładam nowy.
Posiadam mondeo 2001r z silnikiem TDDI 115KM

Problem wygląda następująco:
przy obciążeniu i obrotach ok 2100 obr/min pojawiała się znaczna turbo dziura (tak jakby brak mocy) i zaraz znowu ciągnął. Zdarzało się to najczęściej przy chłodnym silniku i czasem już przy nagrzanym. Postanowiłem się temu przyjrzeć. Na początek wyczytałem na forum że może to być nieszczelność ukł dolotowym dlatego całość rozebrałem, wyczyściłem i przejrzałem. Nic z tego jednak nie wynikło. Po złożeniu całości i przejażdżce było lepiej ale czasem jeszcze było coś czuć.
Przy okazji wykręciłem jeszcze zawór EGR po czym okazało się że przewód podciśnienia był już zdjęty i zaślepiony. Sam zawór był trochę brudny ale nie taki jak widziałem na forum:)
Do sedna sprawy. Zacząłem myśleć że to coś z podciśnieniem. Gdy podpiąłem przewód do EGR i uruchomiłem silnik, zawór trochę się otworzył (ale nie tak jak jest w którymś poście) a po dodaniu gazu zamiast się zamknąć to można powiedzieć że pływał (zamykał się i otwierał).
Zasysałem na sucho egr i nie zauważyłem żeby membrana przepuszczała. Sprawdziłem przewody podciśnienia i również żadnych nieszczelności.
Jeżeli chodzi o turbo to wrzucam filmik z działania podcisnienia.


http://youtu.be/vs2HxcdYczw

Na koniec przeskanowałem ForScanem i nie ma żadnych błędów.
I moje pytanie, czy w przypadku zaworu EGR to winę ponosi sam zawór czy może to być wina podciśnienia i czemu się przyjrzeć?
Czy w przypadku turbosprężarki tak powinna wyglądać jej praca?
Za obie części odpowiada podciśnienie więc gdzie szukać przyczyny?

auriga666
30-10-2014, 08:42
Może ktoś napisać czy tak powinno pracować cięgno przy turbinie? Albo wrzucić filmik z poprawnie działającym?

CzarekJ
30-10-2014, 10:40
Gdy podpiąłem przewód do EGR i uruchomiłem silnik, zawór trochę się otworzył (ale nie tak jak jest w którymś poście) a po dodaniu gazu zamiast się zamknąć to można powiedzieć że pływał (zamykał się i otwierał).
:hmm:....nie bardzo rozumiem...jak?.Przecież EGR to całość....jak to stwierdziłeś?

Czy w przypadku turbosprężarki tak powinna wyglądać jej praca?
No przy takim "butowaniu" w pedał to tak.....
"Normalnie" jest trochę inaczej - ruchy cięgna siłownika są płynne - nie tak gwałtowne.
Podejrzewam zabrudzenie turbiny - zacinające się "klapki" kierownicy spalin.
Ale również zawór sterujący turbiny,akumulator podciśnienia,przewody.....to tylko guma a ta z wiekiem się starzeje i nawet ciężko stwierdzić czy są szczelne.

auriga666
30-10-2014, 19:43
Zamieszczone przez auriga666
Gdy podpiąłem przewód do EGR i uruchomiłem silnik, zawór trochę się otworzył (ale nie tak jak jest w którymś poście) a po dodaniu gazu zamiast się zamknąć to można powiedzieć że pływał (zamykał się i otwierał).
....nie bardzo rozumiem...jak?.Przecież EGR to całość....jak to stwierdziłeś?

Podczas czyszczenia dolotu, a przy okazji chęci sprawdzenia zaworu egr (i tak wszystko było rozebrane) okazało się że wężyk podciśnienia jest zdjęty i zaślepiony. Założyłem go żeby sprawdzić z jakiego powodu no i wyszło że na biegu jałowym otwiera się do połowy, a przy dodaniu gazu trochę się zamyka i otwiera i tak w kółko (pływa)




Zamieszczone przez auriga666
Czy w przypadku turbosprężarki tak powinna wyglądać jej praca?
No przy takim "butowaniu" w pedał to tak.....
"Normalnie" jest trochę inaczej - ruchy cięgna siłownika są płynne - nie tak gwałtowne.
Podejrzewam zabrudzenie turbiny - zacinające się "klapki" kierownicy spalin.
Ale również zawór sterujący turbiny,akumulator podciśnienia,przewody.....to tylko guma a ta z wiekiem się starzeje i nawet ciężko stwierdzić czy są szczelne.

gaz był dodawany tak do 2500 obr/min. Czy utrzymując silnik na obrotach, np te 2500 to cięgno powinno też się utrzymywać w jednej pozycji, czy jak na filmiku poruszać się?

CzarekJ
31-10-2014, 00:15
Założyłem go żeby sprawdzić z jakiego powodu no i wyszło że na biegu jałowym otwiera się do połowy, a przy dodaniu gazu trochę się zamyka i otwiera i tak w kółko (pływa)
Nadal nie rozumiem
EGR to jeden "blok" - po zamontowaniu jak zauważyłeś jego prace?



Czy utrzymując silnik na obrotach, np te 2500 to cięgno powinno też się utrzymywać w jednej pozycji, czy jak na filmiku poruszać się?
Oczywiście ze będzie się poruszać - to regulacja ciśnienia doładowania - ale nie tak gwałtownie i nie w takim zakresie.
na filmie wygląda to tak jakby kierownica spalin była zamykana i otwierana w pełnym zakresie a jej działanie powinno być płynne.