PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIV] DAB+ Cyfrowe Radio a oryginalne radio na FM



Nekrosik
25-11-2014, 14:36
Witam kolegow,
moze juz ktos slyszal o nowym pomysle jakim jest zmiana czestotliwosci fal radiowych z FM na Cyfrowe DAB+.
Moze pytanie brzmi czy ktos wie jak mozna przerobic oryginalne radio na wersje cyfrowa, jakies magiczne pudeleczko ktore sie podlacza pod wejscie antenowe moze?
Widzialem jak wyglada nowe radio typu klasycznego co mozna do kazdego auta dokupic i takie radio ma dodatkowe wyjscie na antene montowana na szybe przednia auta.
Siedze w Norwegii i tutaj od stycznia 2017 bedzie tylko takie radio dostepne, w Polsce w 2020 maja odlaczyc fale FM.

Jak ktos cos wie prosze o podpowiedz.
Pozdro

Arturek_67
25-11-2014, 17:01
[...]
Siedze w Norwegii i tutaj od stycznia 2017 bedzie tylko takie radio dostepne, w Polsce w 2020 maja odlaczyc fale FM.

Jak ktos cos wie prosze o podpowiedz.
Pozdro

Witam

1)Nie wiem gdzie kolega znalazł dane o wyłaczeniu nadajników analogowych
(ja spotkałem artykuł który to negował)

Jak na razie
- nie włączono w całym kraju (Polska)
- brak planów cyfryzacji radia
- stacje radiowe są przeciwne cyfryzacji, bo musiałby podwójnie płacić za koncesje = za koncesję analogową + koncesję cyfrową,
a nie znajdą 2 x tyle ogłoszeniodawców aby pokryć koszty
- brak planów / dat na wyłaczenie analoga

Jak na razie to są luźne dyskusje

Pomijam kwestię, że w Europie jest DAB, a w Polsce ma być DAB+

2) Odnośnie radia => wystarczy kupić radio Sony z rynku angielskiego i wtedy będzie miało DAB
http://www.republika.pl/fefk/sony2dab.jpg

pozdrawiam
Arturek_67

Nekrosik
26-11-2014, 13:06
Dzieki wielkie za rozjasnienie tematu, juz cos wiecej wiem z tym ze z tego co wiem DAB czy DAB+ lub nawet DAB++ dziala na takiej samej zasadzie wiec to akurat nie powinno robic roznicy, sam fakt wymiany radia w tym momencie mnie interesuje.
No nic, trzeba w UK szukac czegos powoli, chociaz ceny sa lekko zaporowe ;)
pozdro

danielWr
26-11-2014, 13:49
Jak na razie
- nie włączono w całym kraju (Polska)
- brak planów cyfryzacji radia
- stacje radiowe są przeciwne cyfryzacji, bo musiałby podwójnie płacić za koncesje = za koncesję analogową + koncesję cyfrową,
a nie znajdą 2 x tyle ogłoszeniodawców aby pokryć koszty
- brak planów / dat na wyłaczenie analoga

Jak na razie to są luźne dyskusje

Pomijam kwestię, że w Europie jest DAB, a w Polsce ma być DAB+

Weź nie opowiadaj głupot.
- 1)Nie wiem gdzie kolega znalazł dane o wyłaczeniu nadajników analogowych (ja spotkałem artykuł który to negował) - w przypadku norwegi to już fakt. tylko ze oni moga sobie na to pozwolic bo np przy wprowadzaniu DVBT gospodarstwa które znalazły się poza zasięgiem DVBT otrzymały telewizje satelitarna opłaconą przez państwo.
- nie włączono w całym kraju (Polska) - pokaz mi kraj w którym włączono za jednym zamachem siec ogólnokrajową, w PR ruszyły emisje w większych miastach i to jest normalne
- brak planów cyfryzacji radia - jak brak jak nie brak. Polskie Radio posiada swój multipleks, został rozstrzygnięty przetarg na operatora, uruchamiane sa nowe emisje. a ze komercyjne stacje nie chciały się przełączyć to normalka. tak samo było z DVBT duze stacje btyły przeciwne bo wiedziały ze wiaze sie to z podziałem rynku z nowymi stacjami które weszły na mux-y i zyskały zasieg ogolnopolski.
- stacje radiowe są przeciwne cyfryzacji, bo musiałby podwójnie płacić za koncesje = za koncesję analogową + koncesję cyfrową,
a nie znajdą 2 x tyle ogłoszeniodawców aby pokryć koszty - kosmiczna filozofia. Nie podwójnie tylko jak już to musiały by kupić koncesje ogólnokrajową. W tej chwili takie koncesje maja Maryja, RMF i Zet. Sprzeciw komercyjnych jest podyktowanym tym samym co w DVBT czyli podziałem rynku reklamowego pomiędzy obecnych ogólnopolskich wyjadaczy a nowe stacje które uzyskają ogólnopolski zasięg. Problem jest tez ze stacjami lokalnymi małej mocy faktycznie nie beda wstanie wykupić koncesji ogólnopolskiej ale one takiej nie potrzebują. Trwają teraz dyskusje nad możliwością doboru bloków dla stacji lokalnych spoza planu GE06.
- brak planów / dat na wyłączenie analoga - oficjalnie dat nie ma.
- Pomijam kwestię, że w Europie jest DAB, a w Polsce ma być DAB+ - no i brawo dla polaków. DAB+ jest następna wersja DAB, wiec to chyba logiczne ze nie wprowadzają wycofywanego w EU DAB. No chyba ze chcecie tachać z DE stare odbiorniki tak jak golfy na lawetach.

Jak na razie to są luźne dyskusje - już były. teraz jest wdrożenie. http://dab.polskieradio.pl/

Arturek_67
28-11-2014, 17:34
[...]

Weź nie opowiadaj głupot.
[...]

Witam

Sam tego nie wymyśliłem => był kiedyś duży artykuł na temat DAB w Polsce => nie podejmuję się go teraz znaleźć

To, że w Polsce ma być DAB+ wcale nie jest takie radosne, bo radia ze "zwykłym" DAB nie będą odbierać stacji DAB+

Plany wprowadzenia, to między bajki mozna włożyć => przykład => DAB miało być w Krakowie od sierpnia 2014, a teraz piszą o styczniu 2015
Prędzej Polskę pokryją autostrady niż DAB, tym bardziej kwestia wyłączenie analogowych nadajników

Wątpliwości
http://blogi.satkurier.pl/41630-cisza-w-eterze-czyli-o-cyfryzacji-radia.html

http://www.press.pl/newsy/radio/pokaz/45025,Krajowej-Radzie-nie-podoba-sie-analiza-cyfryzacji-radia_-ktora-zamowila

i cytat: "Obecnie w technologii DAB+ nadaje tylko radio publiczne. Cyfryzacji przeciwni są nadawcy komercyjni. "

pozdrawiam
Arturek_67

danielWr
28-11-2014, 17:36
Pierwszy link z 2008. Aktualny ze ho ho.
No ale po co ma odbierać dab jak wszyscy przechodzą na dab+? Żeby nadawcy kupili nadajniki a za rok je wymieniali bo przestaną produkować odbiorniki dab
Co do cytatu tylko publiczne bo nikt inny nie nadaje dab w pl, tak samo było z dvbt ruszył mux3 TVP i potem dołączyli się wszyscy.
Wysłane z Noki 3210