PDA

Zobacz pełną wersję : [TDCi MKIII] Zimny start dziwne zachowanie - filmik. W czym problem?



MMiiLLaaKK
25-11-2014, 23:22
Witam. Na wstępie - Przepraszam, ale nie mam dyplomu z mechaniki.
Mam taką niedogodność.
Podczas odplania i po odpaleniu zimnego silnika mam wrażenie że chce on wyskoczyć ze swojego miejsca i stanąć obok - poprostu szarpie. Trwa to jak zauważyłem około 7-10 sekund.
Zimno się zrobiło i mam cichą nadzieję, że to są świeczki (nie sprawdziłem jeszcze), ale chciałbym aby temat był już w obrocie i niech szanowni fachowcy się rozmówią co może być problemem.
Słychać i widać dokładnie mój problem. Ostatnio przeprowadziłem serwis filtrowo-olejowy i wczoraj zauważyłem nieładne zachowanie przy rozruchu. Jeszcze poza tym sprawa dymienia. Zależnie od pogody ostatnio częściej i dłużej wypuszcza bogatą dawkę dymu po starcie i nie jest on jakoś jasno biały ani bardzo ciemny lecz szary i mocno śmierdzi. Na ciepłym nie dymi.
Obroty w moim mondku jakoś nigdy idealnie się nie utrzymywały, występują liczne falowania, ale ten start mnie niepokoi najbardziej.
POMOCY. Mogę spróbować nagrać kolejne filmy dla lepszego rozpoznania.
Pozdrawiam


https://www.youtube.com/watch?v=Aqk3ObCB3uA

https://www.youtube.com/watch?v=Aqk3ObCB3uA

MMiiLLaaKK
30-11-2014, 16:40
No dzięki za zainteresowanie tematem...
Aktualnie mam taki problem, że auto mi zamarzło wczorajszej nocy. trochę nim pokręciłem, tzn, z 10 minut prób uruchomienia, ale nie ciągle. wczoraj około 4 minut i poszedł do garażu, a że nie mam ogrzewanego to okryłem go dokładnie płachtami i 3 godziny na dwie farelki od spodu. Termometr przy minus 8 na zewnątrz w aucie wskazywał 13 st na plusie.. Dolałem zimowego paliwa z depresatorem. Krecę i jak już załapie to chodzi sekunde, obroty do 1200 i gaśnie. potem już odpoczynek bo i tak nie łapie. Nadal paliwo gdzieś zamarznięte, czy coś walnęło? Zdjąłem obudowe silnika i widziałem, że powrót z 4go wtrysku zsunął się i około 20 mg paliwa było w kielichu wokoło wtrysku. Wytarłem do sucha i wysuszyłem, ale nadal nic.
Proszę bez śmiesznych komentarzy o próbie oszczędzania na paliwie i teraz mam co chciałem...
Z góry dzięki.

ToKo
30-11-2014, 17:21
kolego choć czytam i chciałbym pomoc to nawet nie wiem jak. Ale wiedz, że wspieram Cie duchowo.


Świece, co do świec to przyjrzałem się filmikowi i dość szybko się rozłącza grzanie, z rozruchem na filmiku nie widać problemów. Swoją drogą, zanim odpalisz to bydle to 3razy przekręć do pozycji zapłonu co by świeczki rozgrzać i wtedy uruchom - jeżeli nie stwierdzisz różnic... w rozruchu to znaczy, że to raczej nie to.

Ps. kiedy byly wymieniane świeczki?

Js obstawiam na wtryski... tym bardziej, że coś o nich pisałeś. Dym nie jest niebieski, to tyle dobrze - oleju nie pali. Takie dymienie wydaje się być też normalne przy mrozach.. w końcu spaliny są ciepłe... Gryzący dym - diesle na common railu mają specyficzny zapach spalin wlasnie taki drazniący w nozdrza...


ponagrywaj filmiki i wrzuć z gorszych sytuacji, bo w tym momencie nic niepokojącego aż tak nie ma...

MMiiLLaaKK
30-11-2014, 17:55
Właśnie jak się działa ta sytuacja wczorajsza z brakiem reakcji na odpalenie to byłem umówiony na sprawdzenie i wymianę świeczek. Odpalając auto na filmiku grzałem świeczki 2 razy. Jestem niemal pewien, że co najmniej jedna nie działa prawidłowo, ale że są na szynie to nie sprawdziłem tego. Nie mam warunków i sprzętu do tego. Przewertowałem fora i mam nadzieje, z tego co wyczytałem, że wymiana świeczek załagodzi i obroty i dymienie - podobno - tak piszą mądrzejsi ode mnie. A co do problemów z odpaleniem dziś... na innym forum otrzymałem podpowiedź, że zapowietrzył mi się układ z powodu zsunięcia się powrotu. Jutro przepompuję układ, napełnie paliwem filtr i jazda...
Jeszcze jakieś uwagi, proszę śmiało pisać.
POZDRAWIAM.
Dam znać czy przepompowanie paliwa i wymiaana świec (ile było niesprawnych) pomogły.

ARTi
30-11-2014, 18:06
na innym forum otrzymałem podpowiedź, że zapowietrzył mi się układ z powodu zsunięcia się powrotu. Jutro przepompuję układ, napełnie paliwem filtr i jazda...

Właśnie to miałem napisać. Po odpięciu przelewów nawet słychać jak paliwo bulka i cofa się do baku. Wystarczy odpiąć przewód zasilania pompy w filtra paliwa i zalać go czystą ropą, warto też zalać filtr przez odpięty króciec. Odpali od strzała.

W sumie ten przelew nie powinien sam się wypiąć, sprawdź zatrzask. No chyba że rzeczywiście Ci zamarzła ropa w tym konkretnym przelewie i ciśnienie go wycisnęło - ale to już musiałaby być woda w baku :P

ToKo
30-11-2014, 18:24
raz ze woda a dwa, ze co najmniej 10 na minusie... chociaż w suwałkach to ponoć sypie już więc.. wszystko mozliwe.

MMiiLLaaKK
30-11-2014, 18:28
Tak, to moja wina. Sprawdzałem przepływ paliwa przez układ i wyczytałem, że najlepiej jest na powrocie to sprawdzić, wiec szybka decyzja zdjąć przelewy, a potem jak zobaczyłem, to nie był zatrzaśnięty właśnie zatrzask, A jak "odpiąć przewód zasilania pompy z filtra paliwa i zalać go czystą ropą, warto też zalać filtr przez odpięty króciec". Jakieś foteczki czy naprowadzenie który to dokłanie? Ja to tylko wiem co widzę na filtrze, gdzie wlatuje i gdzie wylatuje wg strzałek, na którą patrzeć i przez którą pompować?

---------- Post added at 19:28 ---------- Previous post was at 19:25 ----------

tej nocy było pod Suwałkami minus 15 ale nie sypie akurat narazie. A tankowany na statoilu ostatni raz :/ i zamarzł.

iceman150
30-11-2014, 18:36
Myślę ze moze być zapowietrzony. Mozna się pokusić o wymianę węża pomiędzy filtrem, a pompa na przezroczysty i będziesz widział czy z filtra leci paliwo czy powietrze.

MMiiLLaaKK
30-11-2014, 19:44
na innym forum otrzymałem podpowiedź, że zapowietrzył mi się układ z powodu zsunięcia się powrotu. Jutro przepompuję układ, napełnie paliwem filtr i jazda...

Wystarczy odpiąć przewód zasilania pompy w filtra paliwa i zalać go czystą ropą, warto też zalać filtr przez odpięty króciec. Odpali od strzała.

http://focus.korona-pl.com/TIS/graphics/E0/02/18/E0021833.gif


Poz. Numer części Opis
1 -
Przewód powrotny pompy wtryskowej

2 -
Przewód zasilający pompy wtryskowej

3 -
Przewód powrotny od wtryskiwaczy

itd..

Rozumiem, że żeby przepompować paliwo przez cały układ powinienem pompować przez 1 - Przewód powrotny pompy wtryskowej...? Jak na foto?

---------- Post added at 20:44 ---------- Previous post was at 20:39 ----------



na innym forum otrzymałem podpowiedź, że zapowietrzył mi się układ z powodu zsunięcia się powrotu. Jutro przepompuję układ, napełnie paliwem filtr i jazda...

Wystarczy odpiąć przewód zasilania pompy w filtra paliwa i zalać go czystą ropą, warto też zalać filtr przez odpięty króciec. Odpali od strzała.

http://focus.korona-pl.com/TIS/graphics/E0/02/18/E0021833.gif


Poz. Numer części Opis
1 -
Przewód powrotny pompy wtryskowej

2 -
Przewód zasilający pompy wtryskowej

3 -
Przewód powrotny od wtryskiwaczy

itd..

Rozumiem, że żeby przepompować paliwo przez cały układ i pompe (bo to odcinek filtr - pompa pewnie jest zapowietrzony) powinienem pompować przez: 1 - Przewód powrotny pompy wtryskowej...? Jak na foto? Czekam na porady

ARTi
30-11-2014, 20:39
http://www.mondeoklubpolska.pl/red/nawlasneoczy/filtr/4.jpg

Foto zapożyczyłem poglądowe więc na te strzałki nie patrz.

Środkowy króciec idzie do pompy, odpinasz go i do przewodu wlewasz ropę - tak żeby był całkowicie zalany (ropa musi dopłynąć do pompy). Szybko wpinasz go na miejsce żeby jak najmniej się wylało.
Potem wypinasz ten drugi gruby króciec (idzie on z baku do filtra) i do otworu w filtrze wlewasz ropę - do pełna.

Zapinasz i odpalasz :bigok:

MMiiLLaaKK
30-11-2014, 21:12
No i fanie. Proste i latwe. To juz jutro. Ide spać. Znieść nie mogłem, że grzałem tak 3 godziny, a on nie zapalił, a to nie jego, a moja wina. Pochwale sie jutro co wyszło:)
Dzięki ARTi raz jeszcze za wszystkie pomocne posty.
POZDRAWIAM

TomekMK3
30-11-2014, 21:14
No i fanie. Proste i latwe. To juz jutro. Ide spać. Znieść nie mogłem, że grzałem tak 3 godziny, a on nie zapalił, a to nie jego, a moja wina. Pochwale sie jutro co wyszło:)
Dzięki ARTi raz jeszcze za wszystkie pomocne posty.
POZDRAWIAM

Kliknij kolego dziś, pochwal się bo mi też robi niespodzianki... a rano do pracy ;]]

MMiiLLaaKK
01-12-2014, 15:17
No i fanie. Proste i latwe. To juz jutro. Ide spać. Znieść nie mogłem, że grzałem tak 3 godziny, a on nie zapalił, a to nie jego, a moja wina. Pochwale sie jutro co wyszło:)
Dzięki ARTi raz jeszcze za wszystkie pomocne posty.
POZDRAWIAM

DZIAŁA, ZROBIŁEM WSZYSTKO WG WSKAZÓWEK KOLEGI ARTi i co prawda nie od strzała, ale za drugim razem już chodził.
Jade jeszcze dziś dotankować GOLDa do pełna ze STATOILA i wymienić niesprawne świeczki.
Życzę wszystkim dobrego przygotowania na mrozy, aby nikt się nie spóźnił:)
POZDRAWIAM i jeszcze raz dzięki za wszystkie przydatne informacje.

ToKo
01-12-2014, 22:06
Kurcze... Mój też kręcił dłużej niż zwykle dzisiaj. Oj Coś czuje, że świeczuszki się kłaniają - ale żeby aż taki miały wpływ ?