PDA

Zobacz pełną wersję : [TDCi MKIII] ciekawy patent na czyszczenie turbo



Hunt
09-02-2015, 06:34
pewnie niejeden użytkownik TDCi miał do czynienia z zapieczonymi tudzież zabrudzonymi łopatkami zmiennej geometrii turbo, co powodowało przejście w tryb awaryjny.
Większość ściągało kolektor i czyściło łopatki.
Na youtubie trafiłem na taki filmik. Pan wynalazł taki patent moim zdaniem wart uwagi. A co Wy na to? :)
https://www.youtube.com/watch?v=SFDMd8eVVXo

werwer
09-02-2015, 09:29
Ciekawy patent -na pewno pomoże , a nie zaszkodzi :)

MateuszGPS
09-02-2015, 09:41
Pewnie to tylko chwilowe rozwiazanie. Ja czyściłem te łopatki bez zdejmowania kolektora. Rozbierałem turbinę na aucie. Bardzo trudno ją poskładać ale się da.

TurboBocian
10-02-2015, 14:11
Moim zdaniem takie czyszczenie przynosi może i efekt, ale na pewno nie na długo. Zmienną geometrię powinno się czyścić w myjce ultradźwiękowej. Takie czyszczenie przynosi oczekiwany rezultat na dłuuugo. Domowym sposobem - polecam czyszczenie geometrii cienkim pędzelkiem w oleju napędowym (ropie), zdecydowanie najskuteczniej sie zmywa z niej cały nagar ropą, następnie dobrze wypłukać w zmywaczu do hamulców, rozruszać łopatki, wydmuchać spręzonym powietrzem, zapsikać WD40, znowu rozruszać łopatki i dmuchnąc powietrzem. Natomiast powierzchnię kolektora wydechowego, po której pracują łopatki geometrii odtłuścić i wypolerować najlepiej używając szczotki nakładanej na wiertarkę z gumowym włosem (gumowymi frędzlami ;) ). Pod żadnym mpozorem nie próbujcie czyścic geometri papierkiem ściernym, bo dopiero wtedy nagar się będzie na niej odkładał :)

tlopuc
06-06-2015, 18:30
Ja też robierałem turbo na silniku ale urwałem trzy śruby które trzymają zmienną geometrię . Wykręcanie ich to mordęga. Teraz drugi raz już się boję bo jak znowu się pourywają. Patent z otworem nie jest głupi.

Mundeknowicjusz
04-08-2017, 23:40
Moim zdaniem patent do bani

mydek
06-08-2017, 01:30
Zmienną geometrię czyściłem kilka razy. Najlepszym wg mnie jest środek "czysty silnik" firmy Moje Auto (taka pomarańczowa butelka ze spryskiwaczem 750ml ok.10-13 zł) Zawsze robiłem to rozkręcając turbo po stronie "gorącej" . Śruby (te wewnątrz na torx) trzeba trochę popsikać i zostawić na kilkanaście minut. Powinny puścić. Jeśli nie, to powtórzyć . Zdejmujemy koszyk z łopatkami(uwaga na tulejki dystansowe . Najlepiej jakieś stare prześcieradło podłożyć pod kolektor, bo można coś pogubić) Zamaczamy wszystko w płynie i po 30-45 minutach wymywamy wodą. Powinno być piękne złote........

mydek
06-08-2017, 18:00
Patent prawdę mówiąc do bani....... Mr Muscle do piekarników...... Pianka może i rozpuści nagar, choć śmiem wątpić bo w piekarniku nie spala się w ogromnej temperaturze oleju napędowego z powietrzem, ale przede wszystkim producent środka mówi o myciu piekarnika wodą po zastosowaniu pianki a nie dopalaniu jej w wysokiej temperaturze. Przypuszczam, że patent robi więcej złego niż dobrego, bo piana powoduje szybsze przyklejanie się spalin i dokładniejsze zawalenie łopatek . Ponownie twierdzę, że bez rozebrania i wymycia to jakaś totalna kicha, nawet jeśli na chwilę da efekt.....