PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Jakie jest zawieszenie w MK3 sedan



tomekxo
09-04-2015, 20:58
Witam

Ostatnio cos mi popukuje z tylu w zawieszeniu. Patrzylem laczniki i sa ok. Prawdopodobnie cos stuka z okolic amortyzatora. Czy w tylu tez sa takie cale mcpersony jak z przodu? Czy na gorze tez jest lozysko? Bo chyba zazwyczaj w tylnim go nie ma...

dżizas
09-04-2015, 23:22
Amortyzator z tyłu to także MacPherson z tym że zamiast łożyska jak z przodu jest poduszka amortyzatora:
http://www.ford-esklep.pl/mobile/pl_PL/p/Poduszka-amortyzatora-tylnego-Mondeo-Mk3-hatchback-sedan-FO-03625/128
Poduszka mocowana do karoserii za pomocą dwoch śrub M6 (klucz 10 mm), dostępnych od spodu obok amorka.

Najczęstsze przyczyny stuków w tylnym zawieszeniu to:
- łączniki stabilizatora
- tuleje tylnej belki
- linki ręcznego

tomekxo
10-04-2015, 13:58
Wlasnie dziś byłem na stacji kontroli żeby mi tam facet popatrzyl od spodu jak to tam wygląda i co może pukac. Tak jak sadzilem tuleje, lacznik sa w dobrym stanie. Srawdzal mi na szarpakach jak to wygląda i ok. Potem wjechaliśmy na sprawdzanie amortyzorow i tez jeszcze jako tako trzymają. Nie sa takie najgorsze. Ale wlasnie powiedział ze możliwe ze to stukanie to może być poduszka amortyzatora.
Fajnie ze mi pokazales jak ona wygląda. Może faktycznie to przez nia sa te stuki. Ale mam pytanie o wymiane. Jak się do niej dostać? Czy musze odkrecic kolo i zdjąć nadkole i tam sie jakos do niej dostane? Czy samemu da rade to wymienić?
Ewentualnie czy po zdjęciu kola, czy nadkola można jakos ocenic w jakim stanie jest ta poduszka?

Racuch
10-04-2015, 21:21
Do wymiany tej poduszki mcpersona musisz wyszarpać, no i musisz mieć ściągacz do sprężyn, żeby rozłożyć mcpersona na czynniki pierwsze :hmm:

tomekxo
10-04-2015, 22:18
Niestety dziś jeszcze probowalem się za to zabrać. Zdjalem kolo i sprobowalem odkrecic te sruby. Te gorne przy poduszce spokojnie dalo się odkrecic. Ale ta dluga na dole co trzyma amortyzator przy zwrotnicy za chiny się nie chce odkrecic. Probowalem z rurka żeby przedluzyc klucz. Nie chce urwać tej sruby, bo sobie narobię jeszcze większego bigosu. Wiec chyba dam to do jakiegoś mechanika żeby on się z tym pobawil...

Tej nie mogę odkrecic:
http://images67.fotosik.pl/786/5f5eda038441a693med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Racuch
11-04-2015, 02:15
No, ta śruba to jest zaraza :hehe: Ja jak u siebie w mk2 odkręcałem to kilka razy przez chyba tydzień pryskałem penetratorem Wurtha, a do odkręcenia użyłem klucza udarowego pneumatycznego. Jeszcze lepiej byłoby ją podgrzać palnikiem, ale ja takim czymś nie dysponowałem. Jak się ta śruba urwie to zostaje przewiercić ją albo bardzo dokładnie coraz większymi wiertłami i na końcu poprawić gwint gwintownikiem, albo przewiercić na wylot i dać zwykłą śrubę z nakrętką.

dżizas
11-04-2015, 02:46
Do wymiany tej poduszki mcpersona musisz wyszarpać, no i musisz mieć ściągacz do sprężyn, żeby rozłożyć mcpersona na czynniki pierwsze :hmm:

Rozkładanie MacPhersona na czynniki pierwsze nie jest konieczne.
Po wymontowaniu kolumny z auta luzujesz w pierwszej kolejności nakrętkę, ściskasz sprężyny za pomocą ściągaczy, odkręcasz nakrętkę, wymieniasz poduszkę, zakładasz nakrętkę, dociągasz po zdjęciu ściągaczy.

Tomekxo
Jeżeli nie możesz odkręcić tej śruby normalnie to się z nią nie szarp bo ją urwiesz.
Najlepszy sposób na odkręcenie to podgrzanie palnikiem (może być taki zakładany na butlę) i potraktowanie WD40.
Jeżeli nie masz palnika ani ściągaczy to lepiej oddaj do mechanika.
Wyjdzie taniej.

Ale skoro masz tuleje do wymiany to zrób je w pierwszej kolejności, bo to one zapewne są przyczyną stuków. Poduszki amortyzatora z tyłu raczej rzadko się sypią.

michal198
11-04-2015, 10:50
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/139057-Procedura-naprawy-zawieszenia-tylnego-Sedan-hatchback-fotorelacia-%29
radze zobacz sobie zdjęcia w temacie i zobacz jak wyglądają te tuleje u Ciebie od razu widać jak się spojrzy od spodu czy są wybite a te zdjęcia pomogą Ci zobaczyć jak wygląda dobra tuleja a jak zła.