PDA

Zobacz pełną wersję : [Duratec] Imrc nie odpuszcza napięcia/prądu na silniczku



Bartas72
16-04-2015, 20:13
Witam,
podłączyłem do silniczka imrc voltomierz, ale niestety między przewodami przyrządu było zwarcie (nie sprawdziłem rezystancji:( ). Chwilę tak polatałem, wkręcając auto na wysokie obroty, żeby wymusić jego zadziałanie. Zdziwiony, że nie pojawia się wysterowane napięcie na silniczku, po chwili zjechałem do domu. Usunąłem zwarcie i ponownie ruszyłem na przejażdżkę. Ucieszony, że teraz wszystko jest już w porządku
(najpierw 11V na podciągnięcie linki, a potem 5V na podtrzymanie), szybko zmieniłem zdanie, jak po którymś z kolei wkręceniu na obroty i odpuszczeniu, na silniczku zostało na stałe 5V, a dodatkowo na zegarach
zapaliła się kontrolka silnika. Po wyłączeniu zapłonu i ponownym uruchomieniu silnika przez chwilę jest OK (niestety błąd pali się już cały czas - od razu po starcie motoru), a następnie powtórka z rozrywki. W sumie, to sam doprowadziłem do tego uszkodzenia, nie mniej proszę o jakieś porady i podpowiedzi, co dokładnie mogło paść.

lyssy
17-04-2015, 09:03
Po wyłączeniu zapłonu i ponownym uruchomieniu silnika przez chwilę jest OK, a następnie powtórka z rozrywki.
Co znaczy "przez chwilę"? Uruchamiasz silnik i po paru(nastu) sekundach IMRC sam, spontanicznie i bez przyczyny (przegazówki) ciągnie linkę?
To by wskazywało na problem z sygnałem zwrotnym - komputer widzi doloty otwarte i "na wszelki wypadek" ciągnie linkę. Sprawdź stan linki (czy w spoczynku nie ma luzu przy dźwigni dolotów), sprawdź czy doloty się domykają.

Co do samej sytuacji, to takie zwarcie na silniczku nie powinno wpłynąć negatywnie na układ - od tego jest bezpiecznik ;) a jak on nie strzelił, to widać nic szczególnie niezwykłego się nie stało :) Tranzystor trochę dostał popalić, ale należy mieć nadzieję, że nic strasznego mu się nie stało...

Bartas72
20-04-2015, 08:56
Po wymianie tranzystora na BDW93C, wszystko wróciło do normy. Wykonałem ponownie pomiary napięcia na silniczku i wszystko lata tak, jak się należy. Z tym "przez chwilę" chodziło mi o to, że po kilku próbach wymuszenia zadziałania imrc, przy którymś podejściu, kiedy układ przechodził w stan podtrzymania dolotów, już "nie zdejmował" 5V z silnika, tylko cały czas podawał napięcie. Nie ważne czy obroty były ><= 3500, jaka prędkość, bieg, położenie przepustnicy. Po zgaszeniu i ponownym odpale, auto (imrc) znowu przez moment zachowywało się poprawnie, po czym bez ostrzeżenia, układ znowu zostawał z 5V na silniczku.

aqaz
07-02-2016, 17:36
Witam. U mnie pewnego dnia okazało się, że IMRC się nie zamyka. Wyskoczył również błąd IMRC stuck open. Wyjąłem IMRC okazało się, że linka się urwała. Dorobiłem nową linkę wymieniłem i po podłączeniu IMRC i przekręceniu zapłonu mechanizm od razu otwiera doloty. Kiedyś przy takiej sytuacji miałem uszkodzony tranzystor więc dałem go do elektryka do wymiany i po ponownym wsadzeniu go i przekręceniu zapłonu nadal to samo. Nie jest to zwarcie tranzystora z obudową gdyż to samo dzieje po wyjęciu układu z silniczkiem z obudowy czyli po przekręceniu zapłonu od razu imrc się załącza. Po odpaleniu nadal jest to samo i przygazówka nic nie zmienia. Co waszym zdaniem może być tego przyczyną? Macie może jakieś przydatne linki albo wskazówki i co jeszcze sprawdzić? Prawie wszystkie materiały pomocowe dotyczą samego tranzystorka...

lyssy
07-02-2016, 21:03
Być może schemacik już widziałeś? Jeśli nie, to zgrubny masz tutaj: http://lyssy.dkonto.pl/img/imrc.jpg

W normalnej pracy silnik ciągnie linkę gdy LM1494 jest zasilony przez tranzystorek, który z kolei jest sterowany z PCMa. Tranzystorek na płytce jest zlokalizowany następująco (kropeczki):

http://i.imgur.com/MXSHXjl.jpg

Zielona kropeczka - emiter, na nim powinno być ok. 12V.
Czerwona kropeczka - baza, tam bez podawania sygnału sterującego powinno być tyle co na emiterze (podciągana jest przez rezystor 330 omów, 331 na płytce). PCM steruje moduł podając masę, co ciągnie bazę w okolice 0V.
Niebieska kropeczka - kolektor, tutaj 12V powinno pojawiać się tylko gdy styk sterujący modułu jest ściągnięty do masy (i gdy na bazie jest 0V), natomiast gdy sterowania brak, na kolektorze nie powinno być napięcia. Z kolektora napięcie idzie na pin 7 LM-a (żółte kółeczko).

Sprawdź czy jest jak wyżej tj. czy tranzystorek działa - jeśli jest uszkodzony (zwarty) albo z jakichś przyczyn ciągle wysterowany, silniczek będzie cały czas pracował. Jeśli tranzystorek jest trafiony, możesz zasadzić tam np. BC857 albo jakiś w TO-92 (BC557?).

aqaz
07-02-2016, 21:52
Jestem zielony w tym temacie. Czy moglbys napisac gdzie + a gdzie - podpiac multimetrem, aby to odczytac i czy przy włączonym zapłonie kiedy imrc sie od razu włącza?

lyssy
08-02-2016, 18:57
Minus miernika do masy układu (różowe kółeczko na powyższym zdjęciu).
Plus na początek do zasilania LM-a (żółte kółeczko) - tutaj w spoczynku nie powinno być napięcia.
Jeśli nie ma napięcia ale silnik pracuje, musi być zwarcie w okolicach tranzystora wykonawczego (tego dużego, co się go wymienia).
Jeśli napięcie jest, zmierzyć napięcie od masy do nóżki oznaczonej czerwoną kropką - jeśli napięcie tam jest równe zasilaniu (12V), mamy uszkodzony tranzystor zasilający LM-a (ten między kropeczkami), jeśli napięcie nie ma - szukasz zwarcia sterowania do masy.

aqaz
12-02-2016, 12:12
Dzięki za łopatologiczną instrukcję.
Jutro zajmę się tym tematem.
Dodam, że mierzyłem ostatnio kostkę i wyszło że mierząc miernikiem piny 1-2 oraz 2-3 mam tu i tu około 12v po przekręceniu zapłonu, więc chyba wiązka jest uszkodzona :(
Czy fakt urwanej linki był skutkiem czy przyczyną uszkodzenia instalacji? Gdzie jest najbardziej prawdopodobne miejsce uszkodzenia wiązki? Która z 3 kostek przy silniku zawiera przewody od kostki IMRC? Czy kolor jest przewodów jest taki sam czy też po drodze łączą się w niewidocznym miejscu pod metalowym dolotem z przewodami od wtryskiwaczy?

aqaz
14-02-2016, 20:39
Bez IMRC mierzone w samej kostce.
Aku"+" + pin42 we wtyczce imrc + przekręcony zapłon= 12v
Aku"+" + pin42 we wtyczce imrc - przekręcony zapłon= 0v

Czyli mam walnięty sterownik silnika?
Czy da się jakoś naprawić czy nie warto?
Czy mogę kupić jakikolwiek komputer np. od Mondeo mk2?
Coś ma konkretne znaczenie? Rocznik? Dokładna pojemność?

http://images76.fotosik.pl/325/bffac6a5ac9c4939.gif
Tutaj widać jak powinno pojawiać się napięcie po przekroczeniu magicznej bariery 3500 obr/min kiedy to komputer daje 12v na pin 42, co objawia się świeceniem diody.
https://www.youtube.com/watch?v=tlgQEhsJGWA

plusek
15-02-2016, 01:40
Czy mk3 V6 poliftowym również pojawiają się problemy z IMRC, czy coś tam już poprawiono?

polciuxxx
15-02-2016, 09:05
Czy mk3 V6 poliftowym również pojawiają się problemy z IMRC, czy coś tam już poprawiono?

Tomuś w razie '"W" wiesz ;-) numer masz.

lyssy
15-02-2016, 20:05
Tutaj widać jak powinno pojawiać się napięcie po przekroczeniu magicznej bariery 3500 obr/min kiedy to komputer daje 12v na pin 42, co objawia się świeceniem diody.
Nie nie kolego - nie tak. Zauważ (co jest dość trudne ;)), że żaróweczka jest włączona między styk 2 i 3 wtyczki, czyli między plus zasilania a sygnał sterujący - więc żeby zaświeciła, komputer musi podać masę, co też czyni.

Dodatkowo komputer musi też potrafić ocenić samo czy podłączenie jest prawidłowe, zatem w stanie spoczynku "podaje" na styk 3 "słabą" masę (zapewne przez dość duży rezystor) - to wystarczy, żeby miernik pokazał napięcie między plusem zasilania a tą "słabą masą", ba! nawet dioda LED wetknięta w styki też się pewnie zaświeci - ale już żaróweczka, wymagająca tych kilkudziesięciu mA, nie zaświeci dopóki podana przez komputer "masa" nie będzie odpowiednio "silna". Dlatego do w/w testu została użyta żaróweczka... :)

I Ty też możesz spróbować z żaróweczką, możliwie jak najmniejszą (1W to już raczej za dużo!), będziesz miał odpowiedź co do stanu wiązki.


Czy mk3 V6 poliftowym również pojawiają się problemy z IMRC, czy coś tam już poprawiono?
Poprawiono tyle, że tranzystor jest cały zalany w plastiku, więc nie ma problemów z jego izolacją od obudowy. Przynajmniej elektryczną. Bo termicznie niestety wychodzi to raczej gorzej - taka całoplastikowa obudowa o połowę gorzej przekazuje ciepło na zewnątrz... :hmm: Z drugiej strony może być przyłożona bezpośrednio do obudowy modułu (tylko posmarowana pastą), co na pewno jest lepsze niż wcześniej stosowana podkładka silikonowa (plus dwie warstwy pasty). No i śrubka może być metalowa i dokręcona do oporu. Więc czy to była zmiana na gorsze, czy na lepsze, trudno jednoznacznie ocenić. Na pewno to zmiana na łatwiejsze :hehe:

---------- Post added at 19:05 ---------- Previous post was at 19:04 ----------

Jeszcze schemacik poglądowy:

http://i.imgur.com/5XWsVFI.png

aqaz
15-02-2016, 20:41
Led podpięty jest między pin42 oraz pin 71 czyli 1-2 na twoim schemacie i jak dla mnie to jest czerwony LED.

Nie mniej podłączę IMRC i dokładnie sprawdzę miernikiem zgodnie z twoją radą. Dzięki :)

lyssy
15-02-2016, 21:26
Led podpięty jest między pin42 oraz pin 71 czyli 1-2 na twoim schemacie i jak dla mnie to jest czerwony LED.

Czekaj - mówimy o tym samym filmie? Tym, do którego link Ty wstawiłeś cztery posty wyżej a ja własnoręcznie nakręciłem pod maską mego byłego Mk2? :helm:

aqaz
16-02-2016, 19:48
Led podpięty jest między pin42 oraz pin 71 czyli 1-2 na twoim schemacie i jak dla mnie to jest czerwony LED.

Czekaj - mówimy o tym samym filmie? Tym, do którego link Ty wstawiłeś cztery posty wyżej a ja własnoręcznie nakręciłem pod maską mego byłego Mk2? :helm:
No to nie mam więcej pytań :) BTW mógłbyś odpowiedzieć na komentarz i podać pod które piny podpiąłeś ŻARÓWKĘ :D.

Dziś kupiłem na szrocie drugie imrc, podłączyłem jedynie kostkę (linkę dłonią naciągałem) i nie ciągnęło po przekręceniu zapłonu od razu linki, jednak po kilku przygazowaniach naciągało linkę i trzymało do odłączeniu zapłonu. Raz linkę złapało od razu. Odłączyłem zapłon i ruszyłem kostką włączyłem zapłon i już nie naciągało linki
Czy mam rozumieć, że któryś kabel gdzieś łapie zwarcie czy drugie IMRC też jest uszkodzone ?
Jeżeli przewód/przewody, to czy można je (1 i 3 pin ew. które jeszcze) puścić górą silnika od kostki na prawym boku silnika do kostki IMRC? Dodam, że puszka u mnie przeniesiona została i przytwierdzona jest przy akumulatorze.

lyssy
16-02-2016, 23:35
Żaróweczka tak jak pisałem, między styki 2 i 3 wtyczki.

Co do testów "nowego" IMRC - na pewno cofałeś linkę ręcznie i do oporu (i trzymałeś w takiej pozycji) po tym jak moduł puszczał? To jest istotne, bo jeżeli styk kontrolny nie będzie rozwarty przy braku sterowania, komp pociągnie linkę na stałe, do wyłączenia zapłonu. Taka sytuacja może się zdarzyć tylko po odpaleniu silnika, więc jeżeli moduł ciągnie linkę jeszcze przed odpaleniem, to jest jakiś problem.

Przewody - wszystkie 5 - możesz oczywiście pociągnąć w dowolny sposób.

aqaz
16-02-2016, 23:58
Mogłem nie dociągnąć do końca. Czy odpaliłem też nie jestem pewien zamontuję je w weekend i zobaczymy:)
Co do starego IMRC czy zajmujesz się regeneracją ? :) Wolałbym mieć drugie na zapas.
Zmierzyłem (poza autem) w starym IMRC tranzystor wymienny tranzystor ustawiając na mierniku pomiar diód i wyszło:
piny 1-2 : 616
piny 1-3 : 714
Nie wiem w jakich to jednostkach ale zgodnie z instrukcją przyjmując, że są to wartości 0,XXX to mieszczą się w zakresie podanym w instrukcji naprawy.

Co do przewodów to pin 1 i 3 idą z kostki przy silniku. Nie wiem skąd idą 2, 5 i 6. Czy któryś z tych 5 przewodów gdzieś po drodze się z czymś łączy? Jeżeli tak to gdzie?

aqaz
21-02-2016, 07:56
Nowe IMRC zainstalowane. Działa prawidłowo.

aqaz
28-04-2016, 20:33
Stare okazało się padnięte.
Kolega z forum cougara sprawdził moje stare i stwierdził uszkodzenie tranzystora pnp (mały 1x1mm) i nie da się go tak po prostu przelutować.

lyssy
28-04-2016, 22:30
Nie da się bo? ;)
Znajdź sposób żeby podrzucić mi trupka (cały moduł) to go wskrzeszę :)

aqaz
13-05-2016, 10:00
Podaj proszę adres na priva.

aqaz
17-06-2016, 16:42
Nowy problem.
Dziś zauważyłem, że IMRC nie działa.
Czy tranzystor mógł zdechnąć od razu na amen?
Tydzień temu sprawdzałem go na postoju i na pewno działał.
Dziś jechałem do pracy i już nie działał.

aqaz
17-06-2016, 20:55
Niestety dzisiejsze oględziny nie pozostawiają złudzeń.
Pękły mi niestety tulejki mocujące drut od klap dolotu a do tego linka :-). Takie combo.
Czy wiecie gdzie można kupić tulejki?

GRZECZNY
21-08-2016, 23:54
witam, mam problem z moim mk2 2,5 v6 mianowicie jestem p[o wymianie tranzystora i nadal po uruchmieniu silnika po okolo 2,3 sek imrc podciaga linke i jej nie odpuszcza do momentu wylaczenia zaplonu ale zauwazylem tez cos dziwnego o czym nikt chyba jeszcze nie pisal albo nie znalazlem nic na ten temat ze jak zastartuje silnik i odrazu wkrece go na obroty wyzsze niz 3,500 to imrc dziala poprawnie tzn otwiera i zamyka i tak sie dzieje dopoki nie spuszcze go z obrotow jezeli to zrobie to po 2,3 sek ponownie otwiera doloty i zwalnia je dopiero po wylaczeniu zaplonu macie moze jakis pomysl pozdrawiam

lyssy
22-08-2016, 23:08
Za długa albo źle założona linka? Albo coś ze stykiem kontrolnym?
Nie masz błędu od zablokowania IMRC w pozycji "otwarte" (P1518 bodajże)?

Komputer widzi doloty ciągle otwarte, więc na wszelki wypadek ciągnie linkę. To się będzie działo właśnie parę sekund po odpaleniu.

GRZECZNY
22-08-2016, 23:54
a ten styk kontrolny to ta blaszka koloru miedzianego? jak tak to jak go sprawdzic czy jest ok u mnie caly czas jest zwarta jak odpale silnik i jeszcze jedno czy moze byc jeszcze jakis problem z tymi diodami rezystorami i tym podobne?

Zdzich
23-08-2016, 00:23
- Styk to blaszka miedziana . Porusza ją krzywka plastikowa na osi obrotu bębna nawoju linki .
- zwarcie do masy tranzystora czy masy płytki - masa może być podawana tylko na jednym z przewodów w złączu sterowania . Czy odizolowałes tranzystor od masy ?
- diody rezystory , układ sterujący LM 1949N ....

GRZECZNY
23-08-2016, 16:07
Tak odizolowalem cały scalak jest osobno

GRZECZNY
03-10-2016, 13:51
Cześć mam nadal problem z moim imrc kupiłem kolejne które i gościa smigalo a u mnie nadal to sam po paru sekundach zaciąga linkę gość mówi że prawdopodobnie gdzie w centralnym komputerze jest zamrożona ramka tzn jakis blad pomocy

Netoper
03-10-2016, 14:04
A weź jeszcze rozepnij i oczyść kostki wiązek silnika (te co są przy rozrządzie) i wtyczkę od PCM-a, może coś tam przyśniedziało i zwiera albo nie przekazuje.

GRZECZNY
03-10-2016, 14:49
Ok idę sprawdzić

GRZECZNY
03-10-2016, 17:33
Wyczyscilem wszystko i dalej nic rece roxkladam

GRZECZNY
04-10-2016, 15:54
A propo tego błędu p1518 to mam go cały czas i nawet jak to wykazuje to za chwilę się pojawia bo imrc ciegnie ponownie linke

Netoper
04-10-2016, 19:19
Pytanie czy ten nowy moduł był na milion % sprawny, bo jeśli to nie są problemy z kabelkologią to pozostaje chyba tylko jakiś problem z samym PCM-em.
Trza by się podpiąć pod PCM-a i odczytać te ramkę kiedy się ten błąd pojawia przy jakich warunkach.

aqaz
09-09-2017, 13:58
Dziś błąd powrócił i po przekręceniu kluczyka od razu naciąga linkę.
Czy styk kontrolny - miedziana blaszaka powinien być rozwarty do momentu aktywacji? Rozwarłem go fizycznie za pomocą podkładki tranzystora a układ wyciągnąłem poza obudowę imrc i nadal silniczek pracował, gdy tylko przekręciłem zapłon.

aqaz
12-09-2017, 11:36
Powodem tego była rozciągnięta linka, niestety układ jest uszkodzony i pomimo blokowania styku kontrolnego silniczek ciagle pracuje.
Wczoraj jechałem autem bez imrc za to z otwartymi dolorami... beznadzieja. Po zgłębieniu tematu postanowiłem wsadzić imrc i zablokiwać doloty otwarte na stałe. Okazuje się, że mapy są inne kąt wyprzedzenia zapłonu oraz korekty.
Postanowilem tak zostawić i raz na zawsze zapomnieć o fochach imrc. w mojej karierze to już 3, które padło.
Różnica na niskich obrotach nie jest aż tak znacząca za to przy redukcji klapki się nie zamykają przy zmianie biegów oraz tranzystor nie zrobi psikusa na trasie,że auto nie bedzie miało mocy.
Jakby co mam lpg.

aqaz
25-03-2018, 15:46
Wpadło mi w ręce kolejne imrc.
Postanowiłem je zrobić aby mieć porównanie z jazdą bez i z nim a tu zonk. IMRC nie działa. Postanowiłem wyciągną tranzystor poza obudowę aby się nie przegrzewało. Niestety z 2 razy pociągnęło linkę i koniec i to na nowym tranzystorze. Późniejsze gaszenie silnika i ponowne odpalanie nic nie dawały.
Jak dotykam kolektora dolotowego tranzystorem wyjętym poza obudowę na kablach wówczas kolektor (środkowa nóżka tranzysotra) podaje prąd do silniczka i się i doloty się otwierają. Co może być tego przyczyną?

Okazuje się, że coś mi nie styka na kostce. Lekko nagiąłem i działa elegancko. Jutro testowanie. Skorzystałem z patentu D2 Pawel i zamiast tranzystora standardowego wyciągnąłem poza obudowę IMRC tranzystor w obudowie TO3. Zobaczymy czy da radę:)

aqaz
26-03-2018, 09:22
Kilkudziesięciominutowa trasa i znów IMRC przestało reagować...:red:
Serio szkoda gadać, że taka pierdoła potrafi tyle krwi napsuć :boshe:

nikolaus87
26-03-2018, 10:56
U mnie powodem braku imrc był zagięty wężyk w okolicy zaworu egr, przez co blokowała się linka. Sprawdź u siebie, może też przyblokowana.

aqaz
26-03-2018, 11:27
Wymieniałem całość w sobotę więc to raczej nie to. 9269

Zastosowałem tranzystor w obudowie TO3 jest dużo większy niż ten w obudowie TO220, który jest standardowo, a do tego przytwierdzony jest do wielkiego radiatora...

GUTOW
26-03-2018, 20:43
Witam.Kolega sprawdzał styk kontrolny??On jest za to odpowiedzialny.

aqaz
27-03-2018, 09:49
To raczej nie to. Przczyszczę styk jednak obstawiam, że problem wynika z przegrzewającego się radiatora. Dziś wydłuże przewody i radioator umieszczę na puszcze z bezpiecznikami obok airboxa i akumulatora. Tam jest dużo chłodniej i zobaczymy czy w końcu batalia z imrc się zakończy.

GUTOW
27-03-2018, 11:10
U mnie jak miałem imrc uszkodzone to jak sprawdzałem po naprawie sama płytkę podłączajac to silniczek pracował cały czas .Później po włożeniu było oki.A ten cypelek co odcina styk kontrolny jest oki ??

aqaz
27-03-2018, 21:59
Relokacja zakończona.
9277
działa ale... mam wrażenie, że nie zawsze otwiera się do końca... tak jakby w 1/3 się blokowało. Zwłasza po podgazowaniu gdy otworzy się na maxa.
Jutro jade do pracy prawie 30 km to je sprawdzę.
Co do styku jest ok.

wymieniłem dziś podstawe imrc z trybikami, bo koło na które nawija się linka było bardzo luźne i było widać srebrne wytarcie na nim.

aqaz
30-03-2018, 21:05
finalnie wszystko działa jak należy.

9286
9287

aqaz
10-04-2018, 10:13
Przyszły ciepłe dni. Imrc po kilku km przestaje działać. :red:
Puszka jest gorąca, a ponieważ tranzystor jest na radiatorze w chłodnym miejscu to nie z powodu jego przegrzania imrc przestaje działać.
Macie pomysł, co tam jeszcze może się przegrzewać?
W weekend chyba puszkę przeniosę pod akumulator bo już mam dość i ostatecznie powróce do jazdy z otwartymi dolotami :(

arrtee(tm)
10-04-2018, 10:36
Oprócz tranzystora są tam jeszcze dwa elementy które się nagrzewają. Gdzieś na forum jest link ze zdjęciami.
Najlepiej cały moduł przenieść w inne miejsce.
Ja mam pod akumulatorem - jak na razie bez problemów.

Wypalcowano ze szmartfona

polciuxxx
10-04-2018, 12:23
Ja mam na swoim miejscu i tez bez problemów :hehe:

aqaz
10-04-2018, 16:37
W weekend relokacja ponownie trafi pod akumulator.

aqaz
14-04-2018, 21:41
Postanowiłem przenieść IMRC pod airbox ale zanim to nastąpi uszczelniłem go silikonem. Okazało się, że po uszczelnieniu wtyczki oraz wieczka IMRC działą poprawnie każdego dnia!

Odkrycie na miarę krojonego chleba :)

aqaz
18-05-2018, 07:24
Mineło troche czasu i imrc w czasie jazdy dziala ok, jednak... gdy wjeżdżam na autostradę i długo przyspieszam np. na 4 biegu - z 20 sek. mając gaz w podłodze to czuję moment, w którym imrc wyłącza się. Natimiast gdy wyłączę silnik na 2 min i włącze ponownie wszystko dziala prawidłowo tak samo jak w trakcie jazdy po mieście.
Czy możecie wskazac ew. przyczynę tego? Czy to wina ecu czy może na płytce imrc, któryś element jest padnięty?

arrtee(tm)
18-05-2018, 17:19
Sprawdź wszystkie lutowania na płytce. Mozliwe, że przy wyższej temperaturze któryś lut "puszcza".

Wypalcowano ze szmartfona

Matis131
18-06-2018, 19:24
Podpinam się pod temat może ktoś będzie w stanie pomóc. Imrc padło, wymieniłem tranzystor. Silniczek zaczął działać, ale otwierał klapki od razu po włączeniu zapłonu i nie odpuszczał, aż do wyłączenia. Pojezdziłem dzień na otwartych i tranzystor znów się spalił. Dodatkowo poszedł bezpiecznik (nie był opisany na klapce) oraz pojawił się błąd przepływomierza, a silnik spada z obrotów przy wciśnięciu sprzęgła. Sprawdzając miernikiem wtykę od imrc i tam jest podawany cały czas sygnał. Ktoś coś może pomoże?

aqaz
18-06-2018, 21:15
Reset kompa, bo komp zapamiętał błąd. Tranzystor się upala bo cały czas działa. W zapasowym uszkodzonym imrc od razu załącza się po włączeniu zapłonu i mam tam padniętą diodę i nie mogę znaleść jej zamiennika. Sprawdź jeśli masz miernik czy u ciebie też owa dioda ma przebicie i przewodzi w obydwuch kierunkach.
Dioda na multimetrze przewodzi w obu stronach: około 600 a odwrotnie 1600, gdzie drugi poprawnie działający układ imrc pokazuje kolejno 600 i OL.
Minus przykłada się tam gdzie jest pasek.
Oznaczenie: Motorola W9820 2101DE

[ATTACH=CONFIG9526[/ATTACH]

Matis131
18-06-2018, 21:46
Komp w żadnym momencie nie pokazywał i nie pokazuje żadnego błędu imrc

aqaz
18-06-2018, 22:39
Podłączałeś pod skaner obd2?

Co do spadania obrotów po wciśnięciu sprzęgła to krokowy iac jest zwykle winny.

Matis131
19-06-2018, 01:07
Podłączałem. Spadnie obrotów pojawiło się wraz z błędem przepływomierza po spaleniu imrc i bezpiecznika

aqaz
19-06-2018, 12:49
Jaki błąd przepływomierza konkretnie? Może trzeba go wyczyścić. Co do reszty spradźvwiązki przy silniku od strony pasażera przy poduszce. Są 3 kostki. Może jakiś zwierzak przegryzł kable.

Matis131
25-06-2018, 00:28
Kodu błędu dokładnie nie pamiętam. Wyjąłem przepływomierz, nie wymagał jakiegoś wielkiego czyszczenia. Dodam jeszcze, że w moim egzemplarzu była zmieniana skrzynia biegów z auto na manual. Czy to może mieć jakiś wpływ na IMRC?

aqaz
15-08-2018, 11:51
I znów witam Panów w tym cudownym temacie.
Tanzystora w czasie upałów po kilku mocnych przyspieszeniach nie dawał rady i postanowiłem go wymienić. Po jego przelutowaniu i włączeniu zapłonu od razu się załącza. Oczywiście wyjąłem go z puszki aby wyeliminować zwarcie do masy i jest to samo...
Co na płytce może się uszkodzić w czasie lutowania?
Może ktoś mógłby to mi naprawić? Kolega łysy ostatnio jak do niego pisałem to nic nie odpisał... Pewnie był zajęty. Ja póki co b3dę jeździł z otwartymi dolotami...

GUTOW
15-08-2018, 22:18
Styk kontrolny.Jak wyjmiesz płytkę to silniczek będzie chodżył cały czas.Też tak testowałem i tak się działo.Po włożeniu płytki było oki.Tranzystor masz izolowany czy nie??Bo jeśli nie to musi być plastikowa śrubka jeśli izolowany może być metalowa.Styk kontrolny sprawny ta miedziana blaszka??

aqaz
15-08-2018, 22:28
Styk kontrolny odizolowałem kartonem i po przekręceniu zapłonu i tak od razu się załącza. A testy robiłem wyjętym z puszki układem żeby wykluczyć zwarcie do masy. Podkładka mikowa a śrubka oryginalna plastikowa.

aqaz
01-05-2020, 11:52
Poprzednio wymienilem imrc. Kolejne ma inny problem. Mianowicie załącza się po włączeniu silnika. Gdy kluczyk jest w pozycji zapłon to nie włącza się. Jeżeli włącze silnik to po 2-3 sekundach imrc się załącza. Po wyłączeniu silnika i włączeniu go imrc załącza się niemal od razu ale ponownie nie na włączonym zapłonie a na odpalonym silniku.
Jakieś wskazówki jak to naprawić? Z góry dzięki.

SteelRat
01-05-2020, 20:28
Moduł wymieniałeś razem z linką? Gdzieś mi świta, że ona lubiła robić problemy. Ja u siebie nie tak całkiem dawno zmieniałem, bo się wzięła i urwała ;>

aqaz
01-05-2020, 20:51
Linka była ciut luźna. Zapiąłem trytytkę na końcu ale było to samo.

aqaz
05-05-2020, 20:54
Nowe imrc rozwiązało mój problem to juz chyba 4.

SteelRat
05-05-2020, 22:52
Może gdzieś tam uwalona elektronika prócz tranzystora, ja gdzieś kiedyś w jakimś na "czuja" coś zmieniałem, bo wcześniej Grekowi Lyssy naprawiał i skopiowałem - z 2 zrobiłem jeden, pomogło też wtedy, na jakiś czas.

szymon2424
24-10-2020, 21:07
Witam wszystkich chcialbym zapytac czy moze ktos wie jak nazywa sie lub gdzie mozna kupic takie "spinki" w ktore wpina sie ciegno za linka od imrc,bylem w serwisie forda lecz nie umieli zlokalizowac czesci pomimo tego ze przynioslem im ciegno o okreslilem lokalizacje z gory dziekuje i pozdrawiam

SteelRat
24-10-2020, 21:54
Kurczę było gdzieś nie tak dawno nawet, były numery części...

O!

https://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/167380-Problem-z-IMRC?p=3292996&viewfull=1#post3292996

szymon2424
24-10-2020, 22:53
bardzo dziekuje