PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Dodatkowy przekaźnik, zmieniający polaryzację.



grimpk
30-04-2015, 14:48
Witam. Zakupiłem sobie osobną centralkę zamka centralnego (nie działający pilot w kluczyku). Sprzedawca wszystko ładnie mi wyjaśnił i myślę że bez problemu podłącze drzwi. Ale problem mam z bagażnikiem. Z centrali wychodzi osobny kabelek który muszę podpiąć pod siłownik bagażnika. Sprzedawca powiedział że muszę przeprowadzić owy kabelek przez dodatkowy przekaźnik by odwrócić polaryzacje. Nie znam się za bardzo na elektryce więc nie mam pojęcia o czym mówi :)

Oto co mi napisał sprzedawca:

'Podłączenie dodatkowego kanału wymaga dołożenia dodatkowego przekaźnika w celu odwrócenia polaryzacji zarówno przy podłączeniu do przycisku jak i do siłownika'.

Czy z tego wynika że muszę włożyć odpowiedni przekaźnik w odpowiednie miejsce? Czy moge wykorzystać istniejący już?

Stasio1948
30-04-2015, 18:23
Czy z tego wynika że muszę włożyć odpowiedni przekaźnik w odpowiednie miejsce?

Nie,trzeba dołożyć nowy,dodatkowy przekaźnik.


Czy moge wykorzystać istniejący już?

Nie mam pojęcia czy w Mk3 takowy znajdziesz (raczej nie).

Polaryzację zmienić można tak: po stwierdzeniu jaki potencjał (+ czy-)wychodzi z centralki podpinasz ów kabelek pod jedną nóżkę cewki przekaźnika.Pod drugą nóżkę cewki przekaźnika podłączasz potencjał przeciwny.Potencjał o potrzebnej polaryzacji podpinasz pod jedną nóżkę styku przekaźnika a z drugiej nóżki styku napięcie wyprowadzasz do zamka.

grimpk
30-04-2015, 20:16
Hmm a przekaźnik musi być odpowiedni do takiej czynności czy obojętnie jaki?

Netoper
30-04-2015, 21:02
Hmm a przekaźnik musi być odpowiedni do takiej czynności czy obojętnie jaki?
Najzwyklejszy/najprostszy, potrzebujesz tylko jeden przewód/sygnał przekazać
aby tylko amperażem był dobrany.
Nie wiem ile zamek ciągnie, ale 5A powinno być spoko, on ile będzie pracował - z pół sekundy? jak będzie więcej A to w niczym nie przeszkadza.

grimpk
01-05-2015, 10:40
Dziekuje za odpowiedzi. Wyjasnijcie mi jeszcze prosze, czemu nie moge po prostu odpiac kabelka od fabrycznej centralki i podpiac go pod nowa centralke? Pilot w kluczyku nie dziala, od srodka otwiera sie przyciskiem, wiec opcja otwarcia bagaznika za pomoca fabrycznej centralki jest mi juz nie potrzebna. Czy kabelek z fabrycznej centralki nie przechodzi ta sama droga co kabelek z nowej centralki (centralka, przekaznik, silownik)? Jak sie myle to trzasnijcie mnie mlotkiem lub felga :)

Netoper
01-05-2015, 12:42
Wyjasnijcie mi jeszcze prosze, czemu nie moge po prostu odpiac kabelka od fabrycznej centralki i podpiac go pod nowa centralke?
W tej nowej opcja bagażnika jest dodatkiem i z tego co Ci napisał sprzedawca wychodzi, że ma odwrotną polaryzację niż ma mondek.
A skoro nie chcesz tego używać to w ogóle nie podpinaj sygnału do bagażnika.

grimpk
01-05-2015, 13:03
A skoro nie chcesz tego używać to w ogóle nie podpinaj sygnału do bagażnika.

Używać chce, ale za pomocą nowej centralki. Dlatego pomyślałem że mogę odpiąć kabelek z fabrycznej i podpiąć pod nową. Ale z tego co mówisz to i tak się nie uda :( Spróbuję tak jak mówisz. Dziękuje :)

Netoper
01-05-2015, 13:18
Używać chce, ale za pomocą nowej centralki.
No to musisz zmienić polaryzację, bo skoro sprzedawca na to uczulał to najwidoczniej sygnał sterujący z tej nowej jest odwrotny niż w mondku.

werwer
01-05-2015, 14:14
Centralki zamków w autach są sterowane po plusie lub minusie (chyba częściej) tak samo z dokupowanymi centralkami, przeważnie dokupywane centralki maja możliwość zmiany. Jak nie ma możliwości zmiany to można dać przekaźnik, albo lekko zmodyfikować płytkę i będzie hulać, jak nie masz pojęcia o prądach to lepiej oddaj jakiemuś majsterklepce od prądów i ci za parę piw przerobi :)

Przekaźnik 12volt ,myślę że około 10A wystarczy aż za nadto.

tu masz jak przerobić sterowanie z plusowego na minusowe przekaźnikiem :
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/5ee772efa25a.jpg (http://naforum.zapodaj.net/5ee772efa25a.jpg.html)
na wejściu sygnał z nowej , na wyjściu do "kabelka do starej " :)