PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Zawór rozprężny klimatyzacji, jak kto woli dławik



Kazz
30-05-2015, 17:38
Mam dość drobny (patrząc na część) ale jednocześnie kolosalny problem. Nie mogę znaleźć miejsca gdzie znajduje się dławik klimatyzacji 8O Przegrzebałem neta i forum na wszystkie sposoby i jest niby coś, że znajduje się w wężu idącym obok kielicha aż do ściany grodziowej od strony pasażera. Gość, który mam mi to wymienić powiedział, że to na bank nie to miejsce i mam szukać dalej. Niestety facet nie ma bladego pojęcia gdzie to może być w tym samochodzie. Może ktoś wie gdzie to jest dokładnie lub ma możliwość przesłania fotki?

lukkison
30-05-2015, 19:56
Dokładnie tam gdzie napisałeś jest.
Zawór rozprężny to takie podłużne sitko i faktycznie jest w rurce.
Na grodzi, na przewodzie od klimy, który jest skręcony cybantem. Odkręcasz i w środku siedzi.
Idź do innego fachowca od klimy :)

Colorado30
30-05-2015, 20:23
Dokładnie tam gdzie napisałeś jest.
Zawór rozprężny to takie podłużne sitko i faktycznie jest w rurce.
Na grodzi, na przewodzie od klimy, który jest skręcony cybantem. Odkręcasz i w środku siedzi.
Idź do innego fachowca od klimy :)

Dokladnie jak kolega napisal! Po prawej strony zbiorniczka od wspomy jest przewod od klimy skrecany , tam w srodku jak rozkrecisz jest dlawik!:hmm:

krzys k-c
31-05-2015, 19:04
A po kiego grzyba ma wymienić dysze rozprężną? to się psuje !? :mo:

Colorado30
31-05-2015, 19:14
zapycha syfem

Kazz
31-05-2015, 21:06
Nie chłodzi mi na wolnych obrotach i zaczyna dopiero gdzieś tak od 2000. Nawet przy nabijaniu klimy w zeszłym roku wyszło, że coś jest nie tak z jakimiś ciśnieniami. Bladego pojęcia nie mam o co chodzi :hmm:
Dławik kupiłem ale nie ma chętnych do wymiany bo nikt nie wie gdzie to siedzi. Czyli to będzie ta rurka, która idzie jakby równolegle do ściany grodziowej za jakąś wiązką przewodów? Jest na niej jakaś nakrętka ale ten magik, u którego byłem powiedział, że to na bank nie to bo nie ma zgrubienia i dysza tam nie wejdzie. Dla mnie to ona jest cienka, jak papieros i by się tam zmieściła ale nie znam się na tym i nie dyskutowałem z kolesiem.

Kazz
01-06-2015, 15:02
Zrobiłem małą wizualizację. Będę wdzięczny za podpowiedź, a jeśli to żadne z tych dwóch to idę się postrzelić :glupi:
http://radicalpolska.eu/D%A3AWIK.jpg

gacznik
01-06-2015, 20:45
Wybierz bramkę nr 1. Dojście jest nieco utrudnione, ale da się to rozkręcić.

Kazz
02-06-2015, 09:06
Dzięki bardzo. To właśnie to miejsce pokazywałem temu magikowi od klimy ale on szedł w zaparte, że to na 100% nie to bo dysza tam nie wejdzie. A faktycznie trzeba mieć jakiś specjalny klucz do wyjęcia tej dyszy?

lukkison
02-06-2015, 18:08
Zwykłe klucze. Chyba 19 i 21 i trochę cierpliwości

Kazz
03-06-2015, 09:05
To ja nie wiem kto pracuje w tych serwisach klimatyzacji. Gdzie nie pojechałem to mówili, że oni nie wiedzą, jak to wymienić bo żeby wyjąć dławik trzeba mieć specjalny klucz.

lukkison
03-06-2015, 15:39
Tak, takie przedłużone kombinerki :)

Kazz
03-06-2015, 19:34
Dławik wymieniony i ciśnienie jest książkowe:-) Był zawalony okropnym syfem. Gość, który mi to robił też nie wierzył, że to jest w tym miejscu ale włączył klimę i sprawdził ręką temperaturę węża. Niestety pojawił się drugi problem tzn. brak załączającego się wentylatora od klimy :-( Czy w tych silnikach jest jakiś sterownik wentylatorów? Gdzie tu można szukać przyczyny?

Netoper
03-06-2015, 20:52
Odepnij wtyczkę z czujnika temperatury na pracującym silniku, i zobacz czy wentyle wystartują na pierwszym biegu i po chwili na drugim, czy od razu wichura na drugim.

Kazz
04-06-2015, 11:02
Wtyczkę znalazłem ale mam za grube łapy żeby zgrabnie ją odczepić. Z wentylatorami wygląda to tak:
1) Odpaliłem auto i poczekał aż silnik nabierze temp. Wskazówka nie doszła nawet do połowy i oba wentylatory odpaliły na raz.
2) Włączyłem klimę i ręcznie dodając gazu spowodowałem, że wentylatorki znowu poszły ruch zanim wskazówka osiągnęła położenie bliskie pionu. Klima jednak zaczyna chłodzić tylko przez chwilę, jak pracują wiatraki.
3) W czasie jazdy klima chłodzi bo tu robotę robi pęd powietrza ale już wentylatory odpalają się w momencie gdy wskazówka przekroczy pion o jakieś 4 mm. Zatrzymuję się i czekam, aż znowu wiatraki się załączą i oczywiście podczas postoju klima nie chłodzi, a wiatraki ruszają po przekroczeniu pionu.
Teraz pytanie czemu jest taka różnica na wskaźniku, że przed jazdą odpalają się przed pionem, a już w czasie jazdy i po ruszają dopiero po przekroczeniu pionu? Mam od 10 lat mondeo MK2 1.8 w benzynie i tam nigdy wiatraki nie pozwalały wskazówce dojść nawet do pionu. Podmieniłem przekaźniki i niestety nic to nie dało. Pompa wody z obudową jest nowa, termostat też (wszystko na oryginałach). Powymieniać na nowe czujniki od temperatury silnika i od temperatury na wskaźnik?

krzys k-c
08-06-2015, 20:28
jak jest syf to już zostanie tam ,wymiana 1000 dysz nie pomoże, za tydzień może miesiąc rok znowu ta sama robota

Kazz
20-06-2015, 12:33
Wszystko już jest OK. Okazało się, że padł rezystor wentylatorów i po wymianie pięknie wszystko śmiga :car:
Wielkie dzięki dla kolegi Netoper za porady bo bez nich błądziłbym po omacku!

Netoper
20-06-2015, 15:45
padł rezystor wentylatorów
A jednak. Jak pisaliśmy, bardziej obstawiałem wtyczkę że się przykotłowała, bo rezystory fakt potrafią klęknąć, ale właśnie najczęściej problem jest tylko we wtyczce.
W tym roku to może ze 2-3 tematy były, że rezystor poleciał a postów o wtyczce spokojnie ponad 10.

A tak jeszcze na zamknięcie tematu, dobrze jest delikatnie z wyczuciem (żeby nie zapaskudzić dookoła) smaru miedzianego leciusieńko na piny nałożyć, zabezpieczy przed śniedzią i zwiększa się mocno szansę, że nie pojawi się niekontakt/słaby styk przez który wtyczka się kotłuje.

mikolaj86krot
22-07-2015, 13:58
Witam.
Czy ktoś może mnie na kierunkować gdzie znajduje się dysza w mk3 TDCI 115KM?
Przy ścianie grodziowej znajdują się 2 rurki od klimy, cienka i gruba. Dysza jest w grubszej czy cieńszej?
Patrząc na silnik dysza jest gdzieś po lewej stronie, po środku czy w miejscu gdzie rurki przechodzą przez ścianę grodziową?

Kazz
23-07-2015, 12:01
U mnie był ten sam problem ale jeden z mechaników wpadł na magiczny pomysł. Odpal auto i klimę i sprawdź, która z tych rurek przed zgrubieniem będzie ciepła, a za zimna (lub odwrotnie). U mnie w ten sposób zlokalizował miejsce dławika.

SwPiotrek
01-08-2015, 22:21
Mam problem z klimą. Praktycznie taki sam jak kolega Kazz. Klima działa, w zeszłym tygodniu byłem na jej "nabiciu". Okazało się że po chwili od włączenia klimy ciśnienie w układzie podnosi się do 20 atmosfer... nie włączają się wiatraki. Kazali mi sprawdzić dla czego nie włączają się te wiatraki oraz czy nie jest zapchany ten zawór. Wiatraki włączają się gdy jest upalnie i stoję w ruchu miejskim. Ale nie włączają się gdy włączy się klima.



Zawór rozprężny to takie podłużne sitko i faktycznie jest w rurce.
Na grodzi, na przewodzie od klimy, który jest skręcony cybantem. Odkręcasz i w środku siedzi.
Czy w Mondeo z silnikiem 1.8TD ten zawór znajduje się w tym samym miejscu? Po przeczytaniu tego tematu rozglądałem się za nim pod maską, ale nie udało mi się go zlokalizować.


Okazało się, że padł rezystor wentylatorów

O jakim rezystorze napisałeś i gdzie się on znajduje? Gdzie znajduje się wtyczka która może nie stykać?

marco2603
01-08-2015, 23:16
Cieńsza zawsze jest pod wyższym ciśnieniem, powrót jest grubszy :up:

---------- Post added at 23:16 ---------- Previous post was at 23:14 ----------


O jakim rezystorze napisałeś i gdzie się on znajduje? Gdzie znajduje się wtyczka która może nie stykać?
Lewy dolny róg chłodnicy stojąc przed samochodem

SwPiotrek
02-08-2015, 15:37
Dławik klimy już znalazłem :] Czy jak go rozkręcę to ucieknie mi "gaz" z klimy? Ten dławik wystarczy że wyjmę i wyczyszczę czy trzeba kupić nowy?

Jak wygląda ten rezystor?

Netoper
04-08-2015, 17:47
Dławik klimy już znalazłem Czy jak go rozkręcę to ucieknie mi "gaz" z klimy?
Ucieknie, więc powinno się przed zabiegiem podjechać do klimiarza żeby ściągnął czynnik coby go w powietrze nie wypuszczać i później nie płacić dodatkowo za brakujący czynnik.

Stasio1948
30-08-2015, 07:28
Ponieważ natrafiłem na dostawcę posiadającego dławiki do Fordów podaję zainteresowanym linka do strony http://www.e-sklep-laser-sinex.pl/pl/p/DLAWIK-DO-KLIMATYZACJI-zielony-do-klimatyzacji-w-aucie-FORD-Dysza-rozprezna%2C-czesci-zamienne-do-klimatyzacji%2C-auto-klimatyzacja/2444

Dysza rozprężna kolor zielony wymiary:
średnica – 1.320mm, 0.052cala ilość oringów - 2
Numery katalogowe produktu:
Kod produktu: C-N-DR-010
Numer produktu: 61511

Qornell
27-05-2021, 16:17
A gdzie jest ten zawór/dysza w mk3?

Gesendet von meinem SM-G965F mit Tapatalk

Netoper
27-05-2021, 16:41
Pod podszybiem od strony silnika, dojście mocno niewygodne, ciasno.

Qornell
27-05-2021, 16:49
Tam gdzie wychodzą te rurki od klimy przy grodzi [emoji15]??

Gesendet von meinem SM-G965F mit Tapatalk

Netoper
27-05-2021, 17:51
Te okolice, najpierw jest dysza rozprężna i z niej wychodzi rurka w gródź.

henq
27-05-2021, 18:14
Qornell z tego co pamiętam to jak masz kopułkę amortyzatora to za nią masz taką trójkątną dziurę to tam

Qornell
29-05-2021, 01:52
Qornell z tego co pamiętam to jak masz kopułkę amortyzatora to za nią masz taką trójkątną dziurę to tamKurde tam nie ma żadnej trójkątnej dziurki [emoji848] we wszystkich mk3 było tak samo??

Gesendet von meinem SM-G965F mit Tapatalk

---------- Post added at 01:52 ---------- Previous post was at 01:50 ----------


Te okolice, najpierw jest dysza rozprężna i z niej wychodzi rurka w gródź.Ok dzięki będę jutro patrzył ale dostęp w st bez ściągania ssaka średni :/

Gesendet von meinem SM-G965F mit Tapatalk

Qornell
30-05-2021, 17:55
Dobra znalazłem, w MkIII w ST ta dysza/ ten zawór /filtr znajduje się jak kolega wyżej pisał za kielichem ale nie w dziurze trójkątnej tylko w cienkiej rurce od razu za kielichem i na tej rurce jest takie zabezpieczenie plastikowe które blokuję połączenie, trzeba je zdjąć i specjalnym kluczem do zabezpieczen sprężynowych ( nie wiem czy tak to się nazywa), albo kawałkiem obciętej na wymiar obejmy rozłączyć tą rurkę i tam w środku jest ten filtr. Wyjąć trzeba go szczypcami podłużnymi. Poniżej załączam zdjęcia miejsca gdzie on jest i czego użyłem do rozłączenia.

Gesendet von meinem SM-G965F mit Tapatalk

---------- Post added at 17:55 ---------- Previous post was at 17:53 ----------

Zdjęcia https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210530/12319ddbb77df3eea063a85516c42479.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20210530/b82a3d361df78baaf2c15b3aeae39e41.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20210530/ca21f134f30cfbf68f2095fa338dd263.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20210530/2a4d42843c5c0d49160809e7f160c44b.jpg

Gesendet von meinem SM-G965F mit Tapatalk