PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] TD skoki napięcia..



jawa196
03-06-2015, 23:42
Mam taki mały problem..
Dwa dni temu jadąc w nocy stwierdziłem że jakoś słabo mi światła świecą i ogólnie całe oświetlenie w kabinie, po przejechaniu ok. 10km nagle się wszystko rozjaśniło do "normalności" i po paru km znowu przygasło. Sprawdziłem na drugi dzień ładowanie i z pomiaru wynika: bez świateł na wolnych 13,5V po dodaniu gazu napięcie spada a czasem skoczy w gorę, na światłach potrafiło spaść do 12,28V i nagle podbić do 13,7V i tak zaczęło samoistnie skakać, czy na światłach czy bez.. ale kontrolka ładowania nie zaświeciła mi się jeszcze ani razu.
Co tu się dzieje? Regulator? Szczotki? czy cały altek się kończy?

Tomasz
04-06-2015, 06:54
Stawiam na koniec szczotek.

Seb0l
04-06-2015, 16:01
Szczotkotrzymacz ze szczotkami wymieniłem z 3 lata temu i działa do tej pory
http://allegro.pl/szczotkotrzymacz-alternatora-ford-mondeo-1-8-td-i5341858734.html
dokładnie taki założyłem. Ale u mnie powodem braku ładowania był upalony kabel pomiędzy altkiem a rozrusznikiem.

Stasio1948
06-06-2015, 08:21
bez świateł na wolnych 13,5V po dodaniu gazu napięcie spada a czasem skoczy w gorę, na światłach potrafiło spaść do 12,28V i nagle podbić do 13,7V i tak zaczęło samoistnie skakać, czy na światłach czy bez.. ale kontrolka ładowania nie zaświeciła mi się jeszcze ani razu.

Przerabiałem podobny problem w Mondku żony (1,8 TD).Sprawa wyszła podczas pomiaru w serwisie specjalistycznym przyrządem gdyż pomiar zwykłym miernikiem nie dawał żadnych niepokojących objawów za wyjątkiem "leniwego" narastania napięcia i czasowego braku ładowania na wolnych obrotach,Przyczyną jak się okazało było zanieczyszczenie pierścieni ze śladami przebicia między nimi co spowodowało miejscowe wypalenia na obu pierścieniach i "podskakiwanie " szczotek.
Po zaczyszczeniu pierścieni papierem ściernym,usunięciu wypaleń (pierścienie były jeszcze grube) i profilaktycznej wymianie szczotek (stare były jeszcze nie całkiem zużyte) problem ustąpił.

A szczotki założyłem identyczne jak te z linku w poprzednim poście.

jawa196
07-06-2015, 11:22
No ja kiedyś, z pięć lat temu dorabiałem same szczotki bo nie mogłem szczotkotrzymacza nigdzie dostać.
Pierścienie ślizgowe niestety ale już były wydarte troche a przez pięć lat auto trochę km nakręciło więc boję się że jeszcze to do wymiany pójdzie ale bądźmy dobrej myśli.
Zauważyłem też że od momentu kiedy się zaczęły cyrki z prądem CB radio zaczęło wariować przy włączonych światłach (trzeszczeć, zniekształcać i wgl.) po czasie to ustępuje i wskaźnik paliwa powiedzmy przy połowie zbiornika na prostej drodze potrafi się "gibać" 1mm przed połowę i 1mm za połowę.