PDA

Zobacz pełną wersję : [TDCi MKIII] Mała dwymasa DAYCO - sposób montażu



ARTi
06-07-2015, 09:44
Zauważyłem niedawno że zaczyna mi wibrować auto po włączeniu klimy, obczaiłem że kończy się mały dwumas bo widać lekkie bicie na boki. Poszedłem i kupiłem Dayco bo ponoć jedyne dobre ;)
Wyczytałem na Forum o wielu przypadkach że nowe koło padało szybko, nawet Dayco.
W związku z tym mam pytanie o sposób montażu nowego koła - czy trzeba je jakoś centrować?

Są tam dwa otwory technologiczne które mnie zastanawiają:
https://lh3.googleusercontent.com/PUGEn7JykAjHgeDiKTpWSCjYRQ-eMk74fhxqc-oMN4U=w711-h400-no

Jeden w osi koła przewiercony na wylot gołym okiem widać że nie jest w idealnie w osi bo jego krawędzie nie pokrywają się ze śladami przetaczania czoła.
Drugi ciut większy jest trochę z boku - tam widać krawędzie po odlewie czyli jest to raczej otwór na kołek ustalający kiedy koło jest skręcane do kupy?

Na 3 otworach pod śruby nie ma opcji tego wycentrować bo po pierwsze tak się nie robi a po drugie śruby maja tam spory luz, po trzecie nie są poddane obróbce wewnątrz - jest odlew ;)

Patrząc na koło jedyna opcja montażu jaka mi przychodzi do głowy to ciasne pasowanie na wytoczonej średnicy wewnętrznej - jest tam jakieś 3-4mm niezbyt dokładnie wytoczonej średnicy.


Może wyolbrzymiam trochę sprawę ale jak coś robię to chcę to robić dobrze, a jeśli nie wiem jak to pytam ;)

Założyć to na wał, przykręcić i zapomnieć? Czy jest jakiś knif na montaż tego ustrojstwa?

Ogólnie jakość obróbki elementu koła która jest mocowana na wale oceniam raczej średnio, mierna dokładność obróbki, wykończenia wręcz fatalne - źle ogratowane krawędzie oraz kilka wiórków przyklejonych na powierzchni przylegania do wału. Lipa trochę :red:

dirk79
06-07-2015, 10:08
Montowałem u siebie i nie pamiętam żebym jakoś specjalnie ustawiał. Z jakością wiadomo jest różnie, ale uważam że przy wymianie koła trzeba dokładnie sprawdzić cały układ pasowy...rolki, napinacz, alternator i wyeliminować wszystkie możliwe przyczyny rozwalania koła. Niestety z tego co czasami czytam to niektórzy chcieli by wszystko po taniości naprawić, a potem płaczą, że dayco jest beee i padło im zaraz po wymianie, ale napinacza nie ruszali bo chyba jeszcze dobry, a że łożyska w alternatorze wołają o wymianę też nie usłyszeli...
U siebie wymieniłem koło, wszystkie rolki prowadzące, napinacz, altek chodzi cicho (sprzęgiełka nie dołożyłem bo jakoś ciągle czasu brakuje) i jak na razie od 20kkm mam spokój

ARTi
06-07-2015, 10:31
Montowałem u siebie i nie pamiętam żebym jakoś specjalnie ustawiał. Z jakością wiadomo jest różnie, ale uważam że przy wymianie koła trzeba dokładnie sprawdzić cały układ pasowy...rolki, napinacz, alternator i wyeliminować wszystkie możliwe przyczyny rozwalania koła. Niestety z tego co czasami czytam to niektórzy chcieli by wszystko po taniości naprawić, a potem płaczą, że dayco jest beee i padło im zaraz po wymianie, ale napinacza nie ruszali bo chyba jeszcze dobry, a że łożyska w alternatorze wołają o wymianę też nie usłyszeli...
U siebie wymieniłem koło, wszystkie rolki prowadzące, napinacz, altek chodzi cicho (sprzęgiełka nie dołożyłem bo jakoś ciągle czasu brakuje) i jak na razie od 20kkm mam spokój

Z układem paska nie mam problemów. Pasek, wszystkie rolki oraz INA na alternatorze są nowe. Napinacza nie zmieniałem bo na biegu jałowym jego ramię stoi jak przybite, działa bardzo dobrze.

Problem jest tylko z kołem pasowym bo po włączeniu klimy zaczyna delikatnie bić na boki i czuje na kierownicy wibracje.

Kazali Ci w sklepie przez pierwsze km nie włączać klimy? Ponoć coś tam się musi ułożyć i nie zaleca się obciążać koła pasowego.

sokoleokoo2
06-07-2015, 10:35
Po montażu spokojnie pojeźdź bez klimy, później używaj ale delikatnie dopiero po tygodniu pełną parą. Ja już na Dayco 4 rok jeżdżę.

Co do wykonania to wogólę sobie tym 4 liter nie zawracaj tam chodzi tylko o galwanizacjię której nie zobaczysz.

Co do jakości to ostatnio robiłem poduszkę silnika, orginał super wykonany ale tłuk się, febi gorzej wykonane ale po 2tyg. zerwałą się. Kupiłem najtańszego włocha IMPREGOM - wykonany z zewnątrz okropnie - cóż działa najlepiej, zero problemów skończyło się tłuczenie na dziurach i wibracje silnika.

dirk79
06-07-2015, 10:49
Z układem paska nie mam problemów. Pasek, wszystkie rolki oraz INA na alternatorze są nowe. Napinacza nie zmieniałem bo na biegu jałowym jego ramię stoi jak przybite, działa bardzo dobrze.

Kazali Ci w sklepie przez pierwsze km nie włączać klimy? Ponoć coś tam się musi ułożyć i nie zaleca się obciążać koła pasowego.
Nikt mi nic i klimie nie wspominał...może dlatego że zamawiałem przez internet, a może dlatego że listopad był więc założyli że nie będę używał.;)
Jak pozostałe elementy masz dobre to myślę że koło posłuży Ci na długo...:)

Pawi
26-06-2016, 23:21
Hej
A może ktoś napisać jak to koło samemu zamontować. Jakie kroki trzeba poczynić?
Czy ogólnie samemu jest to do ogarnięcia?

Nuriel
27-06-2016, 13:56
Hej
A może ktoś napisać jak to koło samemu zamontować. Jakie kroki trzeba poczynić?
Czy ogólnie samemu jest to do ogarnięcia?

Prosta sprawa ale potrzeba klucz pneumatyczny i klucz do napinacza.

Ściągasz koło od strony pasażera oczywiście przód :hmm: odkręcasz osłonkę ( nie całe nadkole) i masz już jak na dłoni koło pasowe, ściągasz pasek kluczem do napinacza odkręcasz koło pneumatem innym kluczem raczej słabo. I gotowe.
Jak masz wszystkie potrzebne narzędzia to max 30min roboty z piwkiem w ręku ;)

redzi
29-06-2016, 10:16
ja odkręcałem kluczem krzyżakiem do kół na przedłużkach, aby wyjść poza nadkole, z tym że druga osoba trzymała nogę na hamulcu no i zapięty był na biegu

CzarekJ
01-07-2016, 12:22
Prosta sprawa ale potrzeba klucz pneumatyczny i klucz do napinacza.
I bez pneumatyka się da.
A klucz napinacza to płaskownik długości min.30cm z czworokątem 1/2" (takim jak w pokrętle klucza nasadowego)

Coś takiego.
5351
Jest dobrze to opisane w artykule o wymianie łańcucha rozrządu.
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/75905-Wymiana-rozrz%C4%85du-w-TDCI-MKIII-%C5%82a%C5%84cuch
Niestety nie ma dostępu do fotek.