PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] To jak jest w końcu z tym olejem....



daro101
18-11-2006, 21:20
Proszę o konkretną odpowiedź
czy poziom oleju sprawdzamy na ciepłym silniku (np.po trasie) po odczekaniu 3-5 minut tak jak podaje książka
czy najlepiej sprawdzić następnego dnia przed wyjazdem na zimnym silniku tak jak powinno się to robić poprawnie ale jest to :wall: sprzeczne z lekturą "sam naprawiam"
Pozdrawiam :banan:

Henryk
18-11-2006, 21:30
Myślę że ważne jest to aby zdążył ścieknąć porządnie do miski.Ciepły olej pewnie szybciej spłynie...ja jednak dla bardziej wiarygodnego pomiaru dałbym mu troszkę więcej czasu niż 3-5 minut.Moze w książce chodziło im o to że nie nalezy sprawdzać natychmiast po zgaszeniu silnika a trzeba odczekać ten minimalny czas aż zdąży spłynąć .Pewnie w tym minimalnym czasie 5 minut większość oleju zdąży wrócić do miski i pomiar będzie w miarę wiarygodny.Oczywiście samochód powinien stać idealnie prosto.

mymlon
18-11-2006, 21:59
sprawdzamy olej najlepiej przed uruchominiem silnika, wg mnie jest to najbardziej wiarygony pomiar. Mamy pewnosc, ze caly olej zlecial do miski, a jak wiadomo jak jest za moalo oleju to zle i jak jest za duzo oleju to tez zle. Zgdzam sie tez ze zdaniem kolegi> Myślę że ważne jest to aby zdążył ścieknąć porządnie do miski.Ciepły olej pewnie szybciej spłynie...ja jednak dla bardziej wiarygodnego pomiaru dałbym mu troszkę więcej czasu niż 3-5 minut.Moze w książce chodziło im o to że nie nalezy sprawdzać natychmiast po zgaszeniu silnika a trzeba odczekać

Henryk
18-11-2006, 22:45
Zdarzają się przecież sytuacje że potrzebujemy skontrolować poziom oleju w silniku a nie możemy czekać z tym do dnia nastepnego.Przykładowo jedziemy w długiej trasie...zatrzymujemy się na chwilę np: w celu tankowania lub na obiad a mamy samochód który posiada " apetyt na olej".Wtedy właśnie powinniśmy poczekać minimum te właśnie 5 - 10 minut zanim dokonamy pomiaru i ewentualnego uzupełnienia oleju. Jeżeli nie odczekamy to może się zdarzyć ,że w skutek błednego pomiaru dolejemy oleju za duzo lub wręcz niepotrzebnie.
Daro 101 to co piszą w książce rozumiem tak ,że jeżeli mamy konieczność skontrolowania poziomu na "gorącym" silniku ( przykładowa sytuacja jaką przedstawiłem) to wówczas musimy odczekać 5 minut.Dla mnie to logiczne i nie sądzę również aby w książce zabraniali kontroli oleju na zimnym po nocy.

jacekolo
19-11-2006, 00:15
jest jeszcze jedna kwestia : zimny olej ma mniejszą objętość natomiast gdy się nagżewa to zwiększa swoją objętość!!!
w instrukcji napisali że trzeba zimny silnik uruchomić na chwilę, wyłączyć odczekać min. 5 minut i sprawdzić stan 8O 8O 8O
w innych autach zawsze sprawdzałem stan oleju na ciepłym silniku po 5 minutach od wyłączenia silnika i zawsze wszystko grało( z resztą tak zalecali producenci):)

zbigniew
19-11-2006, 00:23
jak sprawdzisz tak będzie dobrze, ważne aby olej miał parę minut aby ściekł do miski, a różnica milimetra na bagnecie i tak nie będzie miała znaczenia