PDA

Zobacz pełną wersję : [Nadwozie] Mycie dla nowicjusza



Minku
03-10-2015, 22:41
Witam,

Chciał bym poprosić o poradę odnośnie pielęgnacji auta. Wcześniej miałem starszy samochód o którego mocno nie dbałem, tylko myjnia bez znaczenia jaka. Teraz niedawno zakupiłem Forda Mondeo mk4 w kolorze czarnym, no i krótko mówiąc chciał bym umyć go bezpiecznie i nałożyć coś ochronnego na lakier. Nie mam niestety garażu ani podwórka ( mieszkam w bloku) więc suszenie wosku nie wchodzi w grę. Moje pytanie brzmi w jakiej myjni umyć samochód? Widziałem film na youtube gdzie zwilżano lakier na myjni ciśnieniowej bezdotykowej, potem do wiadra lano szampon sonax i gąbką myto auto. Chciał bym zapytać jakich preparatów używać w jakiej kolejności (produktów których mógł bym użyć sam własnoręcznie). Co polecacie na zimę?

Dzięki:)

psylo_rz
04-10-2015, 12:06
Na myjni bezdotykowej przeważnie obowiązuje zakaz stosowania swoich wiader, chemii itp. Jeśli masz bardzo brudny samochód to polecam zakup miękkiej rękawicy z mikrofibry - myjesz bezdotykowo porządnie raz, spłukujesz, nakładasz wodę ze środkiem czyszczącym drugi raz i jedziesz całość rękawicą. Po zakończeniu zmywasz bezdotykowo trzeci raz, spłukujesz i kończysz mycie resztą programów (wosk na ciepło, osmoza). Jeśli auto nie jest bardzo brudne to standardowe mycie bezdotykowe wystarczy. Tylko nigdy, ale to NIGDY nie stosuj na myjni szczotki z pianą.

Po zakończeniu zjeżdżasz ze stanowiska na bok (byle nie daleko) i dokładnie od razu osuszasz cały lakier niebieskim ręcznikiem Fluffy. Po zakończeniu osuszania nakładasz quick detailer, osobiście bardzo polecam K2 Spectrum, ma niesamowite możliwości i bajecznie niską cenę (ok. 24 zł za butelkę z rozpylaczem i niezłą mikrofibrą w zestawie). Quick detailer spolerowujesz od razu po nałożeniu (Spectrum można nakładać w słońcu). Po tej procedurze masz samochód gotowy do użytku :) Efekt na czarnym, dość mocno porysowanym Mk4 jest mniej więcej taki:

http://psylo.xin.pl/mondeo/03.jpg
http://psylo.xin.pl/mondeo/01.jpg

blaszczu
05-10-2015, 01:34
Generalnie na myjni bezdotykowej nie robią problemów z myciem własnymi środkami jeśli nie ma ruchu i jest to wieczór albo bardzo wczesny ranek. Najlepiej jakbyś zaopatrzył się w jakąś sensowną rękawicę (polecam CarPro z wełny, a jeśli ma być bardziej budżetowa to Meguiar`s Microfiber Wash Mitt daje radę), do tego oczywiście wiadro i jakiś fajny szampon (np. od Unique). Tak jak kolega wyżej napisał po myciu osusz samochód dedykowanym ręcznikiem aby uniknąć tzw. "water spotów" czyli śladów po wodzie.

Oczywiście dobrze byłoby gdybyś raz na jakiś czas zrobił auto podstawowy Valeting czyli glinka, dekontaminacja, deironizacja, cleaner i wosk. Wtedy dużo łatwiej byłoby Ci bieżąco dbać o Mondka! :)

Pozdrawiam

psylo_rz
05-10-2015, 19:20
Z tymi własnymi środkami to bym jednak uważał. Rozmawiałem jakiś czas temu z właścicielem pobliskiej myjni i pytałem skąd taki zakaz się bierze - otóż dość często mają kontrole ścieków i w przypadku wykrycia jakichkolwiek innych substancji niż zadeklarowane przez myjnie dostają wysoką karę. Dlatego też dostałem nieoficjalne pozwolenie na swobodne korzystanie z mechanicznych akcesoriów (rękawice, szczotki do felg itp) kiedy nie ma kolejek, jednak na użycie własnej chemii absolutnie nie mogą pozwolić o żadnej porze doby.

Minku
05-10-2015, 23:54
no to jak umyć auto?:wow:? W myjniach umyją i nawoskują jakimś badziewiem, a ja chce się mieć dobry wosk to trzeba dużo zapłacić.
Własnymi środkami wychodzi taniej.

Znalazłem myjnię która za 120 zł umyje i nawoskuje woskiem sonax formel+, co sądzicie o tym wosku?:)

---------- Post added at 22:54 ---------- Previous post was at 22:49 ----------


Oczywiście dobrze byłoby gdybyś raz na jakiś czas zrobił auto podstawowy Valeting czyli glinka, dekontaminacja, deironizacja, cleaner i wosk. Wtedy dużo łatwiej byłoby Ci bieżąco dbać o Mondka!
ry
A co to jest ten cleaner?:) i kiedy sie go stosuje? czy są środki które czyszczą i które można stosować np co kilka dni bez konieczności odwiedzania myjni?

Piotrek_77
06-10-2015, 00:02
wejdź na www.kosmetykaaut.pl

polecam :up:

psylo_rz
06-10-2015, 18:00
no to jak umyć auto?:wow:? W myjniach umyją i nawoskują jakimś badziewiem, a ja chce się mieć dobry wosk to trzeba dużo zapłacić.
Własnymi środkami wychodzi taniej.

Opisałem przecież powyżej mój sprawdzony i legalny sposób :) Woskować przecież możesz sam gdziekolwiek - to nie produkuje chemicznych ścieków.

Achmed
13-10-2015, 17:56
http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/142141-Mycie-forda-mondeo-mk-IV-D-taki-toutrial

proszę bardzo patrz i podziwiaj :D dwa filmiki tam są

ja korzystam tylko z firmy shiny garage spełnia wszystkie moje oczekiwania
woski nawet ten twardy jest łatwy w nakładaniu robiłem to już kilka razy w tym roku, poza tym ich chemia jest w większości neutralna dla środowiska BAJECZNIE się z nią pracuje i pachnie mega przyjemnie np. migdałowy, pomarańczowy, truskawkowy, guma balonowa, wanilia to tylko kilka zapachów między innymi piany aktywnej, szamponu, wosku, quick detailera, imteriora i w ogóle :D mega POLECAM!!!!

Minku
13-10-2015, 22:54
ehh trzeba miec jeszcze podwórko gdzie mozna takie akrobacje robić, pod blokiem nie ma zabardzo jak a na stacjach gonią;/

Achmed
17-10-2015, 09:46
W sumie tak :P chociaż widziałem dobrych akrobatów myjących auta pod garażami i na parkingach....

Jondi
21-10-2015, 21:49
no to jak umyć auto?? W myjniach umyją i nawoskują jakimś badziewiem, a ja chce się mieć dobry wosk to trzeba dużo zapłacić.
Własnymi środkami wychodzi taniej.

Znalazłem myjnię która za 120 zł umyje i nawoskuje woskiem sonax formel+, co sądzicie o tym wosku?

niestety wiedza, sprzęt i chemia kosztują stąd takie są ceny a nie inne :) idąc tym tropem ludzie by wszystko sami robili i rynku usług by nie było....

sonax ma kilka dobrych produktów tylko sposób woskowania i przygotowanie podłoża to połowa sukcesu.... jak mają umyć tylko auto a potem na to od razu wosk który pewnie zetrą stara szmatą to lepiej przepić tą kasę.

Popatrz też na trwałość zabiegów czasem co tanie to drogie bo wytrzyma np miesiąc a nie 3 czy 4...

diablo228
21-10-2015, 22:24
większej głupoty nie słyszałem :P kontrola ścieków :P :P

psylo_rz
23-10-2015, 19:37
A co cię tak kolego bawi w temacie kontroli składu ścieków? Tutaj masz przykładowe wymagania http://www.beseko.pl/files/6.%20Wymagania%20dotyczace%20jakosci%20sciekow%20i %20urzadzen.pdf a tutaj przykładowe informacje o kontrolach ścieków przemysłowych powstałych na myjniach samochodowych http://www.srodowisko.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/czestotliwosc-badania-jakosci-sciekow-przemyslowych-z-myjni

Podziel się informacją co cię tak rozbawiło, chętnie się dowiem. Chyba, że jednak głupoty to sam wypisujesz...

jvsi
25-10-2015, 21:44
większej głupoty nie słyszałem :P kontrola ścieków :P :P

:boshe: no to mało słyszałes.