PDA

Zobacz pełną wersję : MKIII HB 1.8 PB, 2005r Częstochowa



Dilbert
17-10-2015, 18:52
Witam.
To moje 2 podejście do tematu z zakupem Mondeo MKIII. Znowu jest to Srebrny hatchback tym razem młodszy rocznik '05.
http://otomoto.pl/oferta/ford-mondeo-gwarancja-bezwypadkowy-serwisowany-stan-idealny-ID6ybySw.html
Na pierwszy rzut oka przy oględzinach wygląda prawidłowo, że jestem laikiem w kwestii motoryzacyjnej może wy dopatrzycie się czegoś na zdjęciach co jako znawcy modelu zobaczycie od razu a ja nie zwrócił bym nawet na to uwagi.

Numer VIN: WF05XXGBB55M62992

Główne funkcje
Data produkcji: 10.03.2005
Model pojazdu: Mondeo 2001-2007
Typ nadwozia: 5-Drzwiowy Sedan
Wersja: Seria 40
Silnik: 1.8L Duratec HE SFI (125PS)
Przekładnia: 5-biegowa ręczna - MTX75
Napęd: LHD FWD
Przełożenie przekładni głównej: 4.06
Norma emisji spalin: Etap IV ograniczania emisji
Klimatyzacja: Automatyczna Regulacja Temperatury
Obszar: (+)"D"
Lakier: Machine Silver Metalik
Kolor wnętrza: Wnętrze Ebony
Materiał we wnętrzu: Tria

Mniej ważne funkcje
Płytki ze stal.nierdz.w drzw.przed.
Wyprodukowany W Zakładzie Genk
Bez wyposażenia RSO
'Futura'
Z elektroniczna kontr.statecznosci
Ok. przednie zamykane 1 dotknieciem
Okna tylne zamyk./otwierane 1 dotkn
Ze standardowš przyciemnianš szybš
Z Ogrzewanš Szybš Przedniš
Z Izolatorem
Bez relingu dachowego
Z Regulowanym Lusterkiem Wstecznym
Elekt.ster.ogrz.podwój.luster.zewn.
Z lust. zewn. w kolorze nadwozia
Bez reg. temp. siedz. kierowcy
Bez reg. temp. siedz. pasażera
Bez ogrzewanych tylnych siedzeń
Z brzęczykiem ostrz. pasów bezp.
Z Elektr. 2-Kier.Reg.Siedz.Kierowcy
Z reczn.2-kier.reg. siedz.pas
Bez sprzegu przyczepy
Ze skórz galka dzwigni zm. biegów
Ze zdalnym otwieraniem drzwi
Z Wycier./Spryskiwacz. Szyby Tylnej
Z czest.pracy przeryw
Z Ogrzew. Dyszami Spryskiwaczy
Bez Szyberdachu
Air Curtain Restrnt LH
Kurtyna powietrzna - prawa strona
Deployable Anti-W'Lash Restr
Z intel.ograniczn. pod.pow.kierowcy
Z 'intel.'ograniczn.pod.pow. pasaz.
Z bocznš podusz.pow.- str. kierowcy
Z bocznš podusz.pow.- str. Pasażera
Koło zapasowe – mini stalowe
Ze Standard.Amortyzatorami Tylnymi
Kolo alum.16 X 6.5, 5-ram.
205/55VR-16 BSW Tyre
Opona koł.zapas. Mini o ogran.zast.
Z Zawieszeniem Standardowym
Bez wspomagania awaryjnego hamulców
Układ ABS na wszystkie koła
Z Przeciwobrot. Systemem Trakc.
Wlot filtru zapachów w pasie podok.
Bez Nagrzewnicy
Z kolem kierownicy wykoncz. skóra
Bez Komputera Paliwowego
Bez czujnika zblizeniow.przy cof.
Bez Autoalarmu
Bez zestawu do zamontowania radia
Bez dod. odtwarzacza CD
Bogate wyp. z CD/MP3/radiem AM/FM
Bez anteny szerokopasmowej
4 współosiowe głoœniki bogat wersji
Bez ukł. zapewn.rozrywki rodzinie
Ze Sterow.Radiem Na Kolumn. Kierown
Z zapalniczka
Z Przednimi Lampami Przeciwmgieln.

Jakub
17-10-2015, 21:24
Na ASO i zbadać.
ASO jest niedaleko tego komisu.
Ogólnie robi przyjemne wrażenie, nie ma się co czepiać.

Adam SZCZECIN
17-10-2015, 22:44
Witam. Mam takie same auto, tylko o rok starsze (rok 2004) i w wersji kombi. Reszta wszystko się zgadza. Oto moje porady, to na co masz zwrócić uwagę przy zakupie tego konkretnego auta:
1. Sprawdź proszę dolne partie drzwi, również nadkola - samochód miał dość duże problemy z korozją. Drzwi były nawet malowane w ramach gwarancji więc nie przestrasz się jak Ci będzie się nie zgadzać grubość powłoki lakierniczej.
2. Samochody z przebiegiem powyżej 200 tyś km mają przeważnie mocno wytartą wykładzinę w okolicach lewej nogi pod pedałem sprzęgła. Ja tak mam, wiem od innych użytkowników że taki problem gdzie indziej też występuję.
3. Sprawdź tylne zaciski hamulcowe, często się zapiekają. Użytkownicy często tego nie wyczuwają i jeżdżą z lekko przyhamowanymi tylnymi kołami.
4. Sprawdź poziom oleju silnikowego, bo te silniki mają zdolność do spalania oleju. Handlarze często o tym zapominają i nie uzupełniają na czas poziomu oleju. Jest taka opinia, że te silnik (DURATEC HE) wytrzymają bez napraw ok. 350 tyś km a pierwsze drobne symptomy zużycia silnika to są coraz większe pobory oleju. Mój pobiera ok. 1 litr na 10 tyś km (wszystko zależy od stylu jazdy) i z tego co wiem jest to dawka do zaakceptowania, nie mam się czego bać. Przebieg mojego auta to 262 tyś km.
5. Jak silnik będzie już pracował, na biegu jałowym, wsłuchaj się czy nie występuje takie cykanie. Jest to dźwięk podobny do zbyt dużych luzów zaworowych. Daj gazu i puść. Ten dźwięk może pochodzić z luźnych klapek w kolektorze dolotowym. U mnie taki problem wystąpił. Po naprawie klapek (1 i 4 cylinder) dźwięk zanikł. Jeśli to zaniedbasz to w skrajnych przypadkach klapki mogą Ci się urwać i wpaść do cylindrów.
6. Zwróć uwagę na pracę pedału sprzęgła - ten silnik ma dwumasowe koło zamachowe. Jak jest zużyte sprzęgło pedał unosi się bardzo wysoko (noga idzie aż pod samą "szyję"). Jak masz problem z kołem dwumasowym to po pierwsze będziesz czuł takie lekkie wibracje samego nadwozia (przy stałej prędkości ok. 2000 obr/min trzymaj rękę na drzwiach lub desce rozdzielczej - będziesz czuł takie mrowienie) a po drugie podczas jazdy jak leciutko dotkniesz pedału sprzęgła będziesz czuł takie masowanie. Im większa prędkość obrotowa wału korbowego silnika tym większe masowanie. Żadne popularne stuki u mnie nie występowały. Po wymianie i sprzęgła i dwumasy wszystkie objawy ustały.
7. Silnik bardzo szybko się nagrzewa. Już po jeździe kilku kilometrów wskazówka temperatury cieczy chłodzącej pokazuje normalna temperaturę (środkowe położenie normal). Jeśli podczas jazdy próbnej wskazówka ma duże problemy z "wskoczeniem" na właściwe położenie może to być problem z układem chłodzenia (np. termostatem). Mam porównanie bo kiedyś się przejechałem się Mondeo z uszkodzonym termostatem.
Resztę sprawdzaj jak w typowym innym samochodzie. Najlepiej jedź do ASO i niech dobrze prześwietlą auto. Wszystkie w/w opinie napisałem Ci na podstawie moich doświadczeń.
Pozdrawiam

Jakub
19-10-2015, 08:54
Adam - pięknie opisane. :up:

bartekk
19-10-2015, 09:12
Moim zdaniem to auto ma nienaturalnie dużą przerwę między maską na grillem.

Jakub
19-10-2015, 09:18
Myślę że to kwestia montażu atrapy, lub opadniętego zderzaka.

bartekk
19-10-2015, 09:33
Możliwe. Nie dyskwalifikuję auta, jedynie zwracam uwagę na co zwrócić uwagę :)

Dilbert
20-10-2015, 13:28
Dzięki za odpowiedz i podpowiedzi w nich zamieszczone. Jeżeli przejdzie pozytywnie kontrole w ASO to raczej go kupie.
Ale mam jeszcze jedno pytani. Piszecie coś o rdzy, więc nasuwa mi się od razu pytanie czy bardzo owa rdza sobie ulubiła te modele? Czy są to jakieś wady konstrukcyjne i wychodzi tylko w jakiś małych miejscach ? Bo po poprzednim samochodzie (Vectra B przed liftem) mam złe wspominania z rdzą.

bartekk
20-10-2015, 13:32
Piszecie coś o rdzy, więc nasuwa mi się od razu pytanie czy bardzo owa rdza sobie ulubiła te modele?

Dolne ranty drzwi rdzewieją szybko i intensywnie. Po lifcie jest nieco lepiej, ale tak naprawdę dopiero ostatnie roczniki są względnie wolne od rdzy na rantach. Osobiście nie widziałem jeszcze zdrowych (nienaprawianych) w przedlifcie.

Dilbert
20-10-2015, 13:44
Piszecie coś o rdzy, więc nasuwa mi się od razu pytanie czy bardzo owa rdza sobie ulubiła te modele?

Dolne ranty drzwi rdzewieją szybko i intensywnie. Po lifcie jest nieco lepiej, ale tak naprawdę dopiero ostatnie roczniki są względnie wolne od rdzy na rantach. Osobiście nie widziałem jeszcze zdrowych (nienaprawianych) w przedlifcie.

Gdzieś czytałem jak ktoś pisał o jakiejś kilkuletniej gwarancji na powłokę w monde. I tu moje kolejne pytanie czy taką gwarancją objęte są wszystkie mondea czy dana osoba miała taki egzemplarz z wykupioną gwarancją, a może źle odczytałem kogoś wypowiedz :D.
Jeszcze jedno, ten zaprezentowany model to jest po tym 1 lifcie co był w 2003, tak ?

bartekk
20-10-2015, 13:46
Tak, Mondek z ogłoszenia jest po 1 lifcie.

Z gwarancją perforacyjną jest tak, że owszem, była, ale warunkiem jej utrzymania były/są okresowe przeglądy blacharskie, które były/są dodatkowo płatne z tego co wiem. Jeśli nie masz ich wszystkich wbitych w książkę serwisową, to na nic się owa gwarancja nie zda.

Jakub
20-10-2015, 14:27
Generalnie rdza nie jest wielkim wrogiem zadbanych egzemplarzy. Sprawdź dokładnie doły drzwi, oraz maski silnika i bagażnika. Reszta zasadniczo nie powinna sprawiać problemów.

Dilbert
24-10-2015, 13:27
Temat można zamknąć auto już u mnie pod blokiem ;) Z czystym sumieniem mogę polecić Serwis ASO we Frank Carsie w Częstochowie. Bardzo rzeczowy i dbający o klienta serwis. Pan mi nie dość, że sprawdził numery co nie jest w ich obowiązku to jeszcze wycenił i doradził czy kupić auto bo jak na auto 10 letnie bez wad nie jest.
Autko nie bite jedynie drzwi robione ale sa w normie jak to pan powiedział 300 +.

Dzięki również za pomoc forumowiczów.

velm
24-10-2015, 14:20
Przepraszam, że tak wbiję się w temat, ale widzę że ten cieszy się nieco większą popularnością jeżeli chodzi o odpowiedzi.
Oglądałem dzisiaj mondeo, gość jest skłonny zejść do 9tysięcy, ale martwi mnie jeden problem mianowicie kierownica w ciągu 2 sekund od puszczenia momentalnie ściąga do prawej strony, przy jeździe próbnej po takim czasie znalazłem się na prawym pasie. Na stacji diagnostycznej zauważono następujące wady: konieczność wymiany drążków, amortyzatory przód, hamulce tył (całkowicie zapieczone). Ponadto do 3 lat konieczność przeprowadzenia konserwacji podwozia. Jeżeli chodzi o rdzę, to drobne ślady korozji pod lusterkiem i przy klapie bagażnika, niewielka oznaka przy prawym nadkolu.

Czy ktoś mógłby coś doradzić w tym temacie? Warte zakupu czy stanowczo sobie odpuścić - interesuje mnie najbardziej kwestia tego ściągania do prawej strony.

Jakub
25-10-2015, 09:24
velm - wszystko to co wymieniłeś, to rzeczy eksploatacyjne, a hamulce tył to kwestia wymiany zacisków na poliftowe.
Zabierz go na geometrię i sprawdź czy nie jeste zbierzność rozjechana.