PDA

Zobacz pełną wersję : Kupno auta w holandii - pomocy



tomekxo
25-10-2015, 20:49
Witam

Przymierzam się do kupna auta w Holandii. Ale jest kilka spraw które nie sa do końca dla mnie jasne.

Mianowicie chodzi mi o sprawdzenie przebiegu. Widzialem ze sa ogłoszenia w których sprzedający na zdjęciach pokazuja takie kartki NAP z przebiegami na przeglądach. Czy taki raport tez mogę sobie każdego auta sprawdzić?
Znalazlem taka strone:
https://dienstenportaal.rdw.nl/tellerstandcontrole/Paginas/Eigenschappen.aspx
Ale nie bardzo wiem co dalej. Spisuje tablice, przebieg, a w to kolejne okienko (przebieg do kontroli?) nie wiem co wpisac. W każdym razie to sprawdzenie kosztuje chyba 3e.

Kolejna sprawa jest taka, ze widziałem ogłoszenia aut w których jest wyraźnie napisane ze cena na export jest np. 5000e a nie na export np. 6000e. O co tutaj chodzi, czemu na export jest taniej. Czy to dotyczy tylko tych konkretnych aut, czy może kazde sprzedawane w NL auto może byc na export i może być tansze?

Ostatnia sprawa to załatwienie formalności. Mieszkam w NL kilka miesięcy, nie mam stałego meldunku. Dlatego w rachubę wchodzi tylko zakup auta na ten export. Jak to dokładnie zalatwic, krok po kroku?

ARTi
25-10-2015, 21:56
Export to nic innego jak problem z autem który utrudnia sprzedaż w Holandii. Może być to np. bardzo duży przebieg lub stan techniczny uniemożliwiający przejście przeglądu. Dodatkowo za auto sprzedane na export sprzedający otrzymuje jakiś tam zwrot podatku bo pozbył się auta poza granice kraju.

Oczywiście plakietka export nie przekreśla od razu auta tylko trzeba go dobrze sprawdzić co jest nie tak.

czeslaw555
26-10-2015, 14:59
no niedokładnie jest tak jak piszesz. Każde auto wyprodukowane po 16 października 2006r. i wywożone zagranice, kupujący (jak się dogadasz) komis, ma możliwość odliczenia podatku od luksusu tzw. BPM. Co do stanu auta się nie wypowiadam bo nie widzę żadnego ogłoszenia. Autem bez ważnego przeglądu nie dostaniesz tablic eksportowych , z wyjątkiem cotygodniowej giełdy http://pl.automarkt.nl/ tutaj różne rzeczy się dzieją. Jeżeli przy podanym przebiegu jest napis "NAP" to możesz mieć pewność że przebieg jest potwierdzony gdzie się da, ale i tutaj jest haczyk. Bywa, że użytkownicy aut przed wizytą na stacji diag. też potrafią poprawić przebieg.


Kolejna sprawa jest taka, ze widziałem ogłoszenia aut w których jest wyraźnie napisane ze cena na export jest np. 5000e a nie na export np. 6000e. O co tutaj chodzi, czemu na export jest taniej.
Powodów może być wiele, ale zakładam że chcesz kupić jakiś sensowny stan auta, to wtedy być może podana niższa cena jest po odliczeniu owego BPM, czyli całe formalności z odzyskaniem BPM bierze na siebie sprzedawca, ale może być tak jak przedmówca napisał wyżej, sprzedają wypicowany śmietnik.

tomekxo
26-10-2015, 22:39
No tak, ale przecież każdy sprzedawany pojazd ma wazny apk, czyli przegląd. A pewnie u nich dość skrupulatnie sprawdzają stan auta. Co do tych ofert exportowych, to rozumiem ze dotyczy to każdego auta po tej dacie? Kazde auto z 2007 i wyżej, może zostać sprzedane taniej ze względu na możliwość zwrotu tego BPM? Trzeba się dogadać ze sprzedającym tak?

A jak to jest z tym sprawdzaniem NAP? Bo nie do końca ogarniam ta strone.

czeslaw555
26-10-2015, 22:46
No tak, ale przecież każdy sprzedawany pojazd ma wazny apk, czyli przegląd. nie każdy


Kazde auto z 2007 i wyżej, może zostać sprzedane taniej ze względu na możliwość zwrotu tego BPM?
tak może tak być


Trzeba się dogadać ze sprzedającym tak?
to najlepsze rozwiązanie. Można też samemu to załatwić. Idziesz do ichniego W.Komunikacji wypełniasz deklarację wywozową, potem rejestrujesz auto w PL, wysyłasz lub jak tam pracujesz dajesz do wglądu PL dow.rej. i czekasz na kasę którą ci przeleją na podane wcześniej konto.

surow
27-10-2015, 10:47
Cześć,

Akurat mieszkam w NL 11 lat wiec jak coś mogę pomoc :) bezinteresownie oczywiście.
Jeżeli chodzi o NAP to jeżeli auto to posiada to na 99,9% przebieg jest prawdziwy (0,1% poprawka jak sprzedaje turek).
Wydział komunikacji w NL to RDW jeżeli władasz językiem angielskim załatwisz tutaj wszystko sam (pracownicy RDW chętnie Ci pomogą).
Jak coś to pisz :)

logos11
27-10-2015, 22:03
Generalnie jak pisał Czesław, gdy cena export to na 99% są problemy z autem i "wysyłają" je za granicę.
Napiszę tak. Ja swoje sam kupiłem w NL. Cena była sporo powyżej średniej rynkowej i temu odpowiadał stan auta. Mogę to potwierdzić po kilku latach użytkowania.
Znajomi pukali się w czoło jak mówiłem za ile kupiłem. Dzisiaj nie żałuję żadnego wydanego euro. :)
Niestety, w handlu samochodami nie ma okazji. Chyba że kupujesz od kogoś, gdzie znasz dokładnie przeszłość danego egzemplarza. Mam namyśli znajomego, sąsiada, itd.

Ajlar
14-04-2016, 20:21
Podepne sie do tematu, bo podobnego nie widzialem - jak mianowicie dokonac zakupu auta, a dokladniej jak wykonac sprawdzenie auta z Polski (http://auto-info24.pl/sprawdzenie-auta-zarejestrowanego-w-polsce,a128) przed jego zakupem, aby sie nie naciac na jakiegos nieuczciwego handlarza czy tez komis? Znajomi kupili Forda (fakt, ze za 4k ale to i tak jest jakas kasa) i przejechali 100km - silnik zaczal buczec, z rury poszla chmura dymu = mechanik, warsztat ---> silnik do wymiany (a silnik z robocizna to okolo 2-2.5k wiec przeszlo polowa wartosci auta). Oczywiscie sprzedawca (prywatny) zapewnial, ze auto jest w dobrym stanie, silnik sprawny itp itd.

Mike27
17-04-2016, 23:25
Witam. NIe wiem kolego jakiego MOndeo dokładnie szukasz, ale mogę dorzucić coś od siebie. Mieszkam w Belgii , też właśnie szukam Mondziaka dla siebie(chyba znalazłem) i powiem Ci że tutaj też jest tak że dobry samochód kosztuje.. Patrząc po ogłoszeniach ciężko znaleźć jakieś promocje. Ostatnio oglądałem fajnego mondeo z 2008 roku.. 2.0 benzyna wersja ghia w jasnej skórze czarny metallic.. 115 tys przebiegu.. A serio wyglądałe lepiej niż te z np 2011 które także póżnie oglądałem.. tylko wystawiony był za 9.750e... ale tą cenę po rozmowie ze sprzedawcą(salon Volvo, ktoś pewnie zostawił w rozliczeniu) dałoby się zbić do 8.5 tys euro.. nie wiem czy to dużo czy mało jak za 8 letni samochód, ale na serio nie wyglądał na te 115.. Jakby ktoś był zainteresowany mogę dać linka:)

pasiek
21-04-2016, 00:11
Jak w nl to polecam ten komis , kupiłem tam kiedyś swój poprzedni samochód i byłem bardzo zadowolony cenny też mają ok i sami robią przed zakupem przegląd jak coś nie tak zlecają naprawę na swój koszt . www.eurodecars.nl

Wysłane z mojego Gigaset QV1030 przy użyciu Tapatalka

Masterjam
21-04-2016, 16:24
Mike27
A z obserwacji rynku 3 letnie mondeo firmowe jakie maja przebiegi roczne , wiesz może coś o tym ?

Mike27
21-04-2016, 21:54
Nie pomogę Ci jeżeli chodzi o samochody firmowe bo nie mam takiej wiedzy.. mogę Ci jedynie powiedzieć co widać w ogłoszeniach. W Belgii raczej 3 letnie mondziaki mają średnio po ok 50 tys km..A już w Holandii bardzo dużo 3 latków z przebiegami rzędu 140-160 tys...

logos11
22-04-2016, 20:51
Dopiszę że jak kupiłem swojego to dokupiłem za ok. 50 euro dodatkowe ubezpieczenie ważne z tablicami zjazdowymi 1 miesiąc. To takie AC. Jak auto się popsuło to albo naprawiano na miejscu lub holowali gdzie chciałem do wartości auta. Kwota ubezpieczenia uzależnione od wartości auta.
I tam okazji nie ma niestety. Z reguły stan auta odpowiada cenie... :) :)
A przebiegi bardzo różne. Od 30 do 120 tys rocznie.
Ja swojego kupiłem tu: http://www.ford-europagarage.nl/

pasiek
23-04-2016, 00:43
Nie wiem może przesadzam ale , trochę drogawe te auta w tym autohausie

Wysłane z mojego Gigaset QV1030 przy użyciu Tapatalka

czeslaw555
23-04-2016, 06:20
jak napatrzałeś się na otomoto to fakt, drogo wychodzi

Mike27
23-04-2016, 08:07
Dam wam 2 strony z belgijskimi samochodami, zarówno są tam auta od garażystów jak i od prywatnych właścicieli... tak żebyście mieli porównanie do cen z otomoto i allegro..jak i tych z Holandii.. www.kapaza.be, www.2dehands.be

pasiek
23-04-2016, 16:13
jak napatrzałeś się na otomoto to fakt, drogo wychodzi
Na otomoto nie patrzę , tylko na mobile i też drogo wychodzi

Wysłane z mojego Gigaset QV1030 przy użyciu Tapatalka

kk
03-05-2016, 12:12
Cześć,

Akurat mieszkam w NL 11 lat wiec jak coś mogę pomoc :) bezinteresownie oczywiście.
Jeżeli chodzi o NAP to jeżeli auto to posiada to na 99,9% przebieg jest prawdziwy (0,1% poprawka jak sprzedaje turek).
Wydział komunikacji w NL to RDW jeżeli władasz językiem angielskim załatwisz tutaj wszystko sam (pracownicy RDW chętnie Ci pomogą).
Jak coś to pisz :)


Tak jak kolega pisze, jeśli jest NAP to raczej pewny przebieg.
Papiery zjazdowe załatwisz w biurze RDW lub jesli juz zamkniete lub nie po drodze to w biurze VWE - dostajesz certyfikat eksportowy (nawet mam wersje PL), kupujesz ubezpieczenie bodaj na 2 tygodnie, dostajesz naklejke na blachy i w 2 tygodnie auto musi opuscic NL.
Ja załatwiałem w VWE bo biuro było blisko i czynne do 18 gdy RDW bodaj do 16, VWE o pare EU drozej wychodzi, oczywiscie jesli nie wracasz na kołach wyjdzie taniej.
Nie wiem natomiast czy dostaniesz papiery do wyjazdu jesli auto nie ma APK - czyli aktualnego przeglądu.
Co ważne do przerejstrowania w RDW czy VWE potrzebny jest osobiście właściciel od którego kupujesz pojazd.