PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Wymiana butli



Blady214
07-12-2015, 10:42
Cześć,

niestety skończyła się ważność mojej butli z gazem, a co za tym idzie konieczna jest jej wymiana. W związku z tym mam kilka pytań:

Czy wymianę butli można przeprowadzić samemu, czy trzeba to robić w zakładzie autoryzowanym?
Czy ta butla zmieści się we wnękę koła w Mondeo: http://allegro.pl/zbiornik-lpg-na-gaz-butla-w-kolo-53l-630-220-nowy-i5655797771.html?

Netoper
07-12-2015, 11:12
Czy wymianę butli można przeprowadzić samemu, czy trzeba to robić w zakładzie autoryzowanym?
Trzeba w warsztacie żeby papier od butli był podbity przez gazmena.

Kamlos
07-12-2015, 20:37
Jak kupujesz nowy zbiornik to będzie on miał ważną homologację i spokojnie możesz sam wymieniać.

zbiban1967
08-12-2015, 11:40
Homologacja oczywiście będzie ale dla producenta na zbiornik i swierdza ,że został on wytworzony zgodnie z normami i obowiązującymi przepisami ,a montaż nic do tego nie ma. Zasada jest ta sama co z kuchnią gazową w domu ,można zamontować samemu ale traci się gwarancję. Montaż musi przeprowadzić człowiek z odpowiednimi papierami i klepnąć swoją pieczątkę.

Blady214
08-12-2015, 14:32
Homologacja oczywiście będzie ale dla producenta na zbiornik i swierdza ,że został on wytworzony zgodnie z normami i obowiązującymi przepisami ,a montaż nic do tego nie ma. Zasada jest ta sama co z kuchnią gazową w domu ,można zamontować samemu ale traci się gwarancję. Montaż musi przeprowadzić człowiek z odpowiednimi papierami i klepnąć swoją pieczątkę.

Czyli wynika z tego, że jedynie utracę gwarancję, a przegląd podbiją?

Netoper
08-12-2015, 15:02
Zasada jest ta sama co z kuchnią gazową w domu ,można zamontować samemu ale traci się gwarancję.
Przy butli w aucie jak nie ma wpisu że butla została zamontowana przez uprawnioną osobę to diagnosta jak najbardziej ma prawo nie podbić przeglądu.

Kamlos
08-12-2015, 20:43
Wszędzie gdzie byłem na przeglądach diagności wymagali tylko homologacji na zbiornik i to wszystko. Nikogo nie interesował montaż. Kiedyś miałem Renault 19, w którym przed przeglądem sam wymieniałem zbiornik i nie było żadnego problemu.

TomoGru
08-12-2015, 21:12
Ale jak się skończy homologacja(10 lat) to napewno bedą wymagać kto zakładał nową butlę.Wymieniałem 3 msc temu.

damian1903
09-12-2015, 10:02
Wszędzie gdzie byłem na przeglądach diagności wymagali tylko homologacji na zbiornik i to wszystko. Nikogo nie interesował montaż
dokładnie tak jest i umnie.Ojciec wymieniał,szwagier wymieniał i nikogo nie interesował nic poza homologacją na zbiornik

djdeejayf
09-12-2015, 12:10
U mnie gazownik powiedział, że jak mam pojęcie, to sam mogę wymienić i tylko EWENTUALNIE podjechać do niego żeby sprawdził, czy jest wszystko ok. Wymieniłem z pomocą gościa, co ma głowę na karku (mechanik z zamiłowania), gazownik przy okazji sprawdził, przegląd przeszedł bez problemu. Ale słyszałem głosy, że potrzeba fachowca w papierku, że wymieniał, bo przeglądu podbić nie chcą. Może dlatego, że to nie jest jakoś uregulowane w przepisach, i niektórzy odbierają to jako potwierdzenie montażu nowej BUTLI przez autoryzowany zakład LPG a niektórzy jako potwierdzenie montażu CAŁEJ INSTALACJI. Bo homologacja na nową butlę podbiota jest i mnie zapewniano, że to wystarcza - dokładnie taki sam papier miałem przy starej, bez dodatkowych podpisów i załączników ;)

exter121
13-04-2016, 22:26
Info z dnia 10,03,2016 .Byłem na przeglądzie tego dnia z nową butlą .Wymienianą przeze mnie .Kupiłem identyczną jak miałem wcześniej .Diagnosty nie interesowało kto to wymieniał i kiedy.Sprawdził tylko świadectwo homologacji , numery , daty ważności i numer homologacji .

bolekrbv
14-04-2016, 09:02
Z tym podbijaniem to jest tak że nawet na forum diagnostów oni sami się gryzą czy podbijać czy nie. Jedni piszą że nie wolno niczego zmieniać samemu a inni że nie ma podstawy prawnej żeby nie podbijać przeglądu skoro butla ma ważną homologacje. Więc jak jeden nie podbije to jechać do innego i z głowy.