PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIV] Ford Mondeo MK4 - lampa europejska vs angielska



aerografit
03-04-2016, 15:26
Stałem się ostatnio posiadaczem Forda Mondeo MK4 kombi z 2008r. Ma do poprawy kilka drobnych mankamentów, między innymi jednak z lamp przednich (nie xenon) jest pęknięta i nadaje się do wymiany. Szperając po allegro znajduję wiele lamp z dopiskiem "wersja angielska". Wiem o tym, że tego typu lampy mają inny kąt/wysokość padania światła, zazwyczaj spowodowany innym kształtem odbłyśnika. Czy orientujecie się jak to jest w tym modelu?

1. Czy jest możliwość regulacji tej lampy tak, by kąt padania światła był odpowiedni? Słyszałem, że w xenonach nie jest to problemem. A w zwykłych?

2. Jeśli nie, to czy wystarczyłoby mi włożyć do nowej angielskiej lampy odbłyśnik, który mam w tej europejskiej i sprawa będzie załatwiona? Doświadczenie w rozklejaniu reflektorów już mam.

RadkoR
03-04-2016, 20:11
Musisz kupić lampę kontynentalną lub sam odbłyśnik, rozkleić lampę i wymienić.

aerografit
04-04-2016, 13:30
Na pewno wymiana samego odbłyśnika wystarczy?

RadkoR
04-04-2016, 13:34
Chyba może raczej tak. :D ;)

kuba01a
04-04-2016, 14:00
nie wiem czy wystarczy bo na szybie chyba tez sa jakies paseczki kółeczka i kropeczki które odpowidnio rozpraszają swiatło. zobacz sobie. moge sie mylic.

RadkoR
04-04-2016, 16:21
Na szybie jest tylko pojedynczy cienki pasek jak w MkIII: https://www.energizedcustoms.co.uk/shop/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/8/F/8FA22F6A9D66B77D5807F86FA46EF60C_10.jpg
Nie ma to żadnego znaczenia. Do wymiany sam odbłyśnik.

aerografit
04-04-2016, 22:59
Dzięki serdeczne ;)
Dla upewnienia się: rozumiem, że wystarczy sam odbłyśnik, bez tej srebrnej plastikowej "obudówki", która ciągnie się od frontowego szpica po kierunkowskaz?

RadkoR
04-04-2016, 23:33
Tak. Ten element się nie różni. Różnica jest tylko w lustrach odbłyśnika.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

aerografit
08-04-2016, 13:12
Mam przy okazji jeszcze jedno pytanie: czy szkła w lusterkach angielskich są inne niż w europejskich?

RadkoR
08-04-2016, 18:35
Mogą różnić się tylko oznaczeniami homologacji, ale te oznaczenia nie są chyba na szkle a na obudowie lampy.

aerografit
09-04-2016, 18:56
Chodzi mi bardziej o to czy jest różnica w szkłach prawe-lewe. Z pobocznych źródeł doczytałem się, że ponoć są inne...
Wiem że w niektórych lusterkach jest tak, że jedno "bardziej powiększa" niż drugie, czyli w jednym widzimy więcej a w drugim mniej. Jak to jest tutaj w MK4?

RadkoR
09-04-2016, 20:27
Kurcze. Nie wiem jak czytałem, że nie doczytałem, że chodzi o szkła LUSTEREK. Sorry. :wow: Myślałem, że chodziło o szkła reflektorów.
Oczywiście szkła lusterek różnią się. To po stronie kierowcy jest delikatnie wypukłe i ma większe pole "widzenia". Ja u siebie po prawej założyłem lusterko (ze szkłem) z Anglika i dzięki temu więcej w nim widzę.

aerografit
10-04-2016, 17:46
Radkor nie szkodzi ;) Wszak to ja piszę o lusterkach w temacie lamp ;)
To mam jeszcze jedno pytanie: lampy tylne w brytolu te same co w ojropejczyku?

RadkoR
10-04-2016, 22:33
lampy tylne w brytolu te same co w ojropejczyku?
Ofkors.

aerografit
11-04-2016, 23:00
A więc dzięki serdeczne za pomoc. Jestem w domu :)

aerografit
18-05-2016, 12:14
Panowie, mam dwa komplety lamp: jedne wymontowane z anglika, drugie z europejczyka. Patrząc na odbłyśnik itd. wszystko wygląda identycznie, nie zauważyłem żadnych inaczej położonych zakrzywień, choć starałem się sprawdzać dokładnie. Na naklejkach z oznaczeniami na obu pisze prawie to samo, oznaczenie E4, strzałki skierowane w tą samą stronę z jedną różnicą: na jednych pisze LHT a na drugich RHT.
Mógłby mi ktoś powiedzieć o co chodzi, czy wszystko jest ok? Czy parametr LHT/RHT oznacza światła do ruchu prawo/lewostronnego czy coś innego?

Jakub
18-05-2016, 12:46
LHT RHT są oznaczeniami ruchu prawo i lewostronnego. Lampy z angola nie będą oświetlać drogi jak lampy z europejczyka i na odwrót, jest inaczej prowadzony snop światła. Ale możesz swoje bebechy wsadzić do angielskiej obudowy - pasuje P&P.
Tylne światła są identyczne dla obydwu wersji :D
Masz może w tym angolu hak holowniczy?

RadkoR
18-05-2016, 18:06
Gołym okiem ciężko zauważyć inne krzywizny luster. Podłącz zasilanie do lampy i poświeć na ścianę. Różnicę zauważysz od razu. :)

aerografit
18-05-2016, 21:31
A więc skoro tak mówicie to pewnie macie rację. Miałem po prostu cihutką nadzieję, że może akurat te lampy, które mam podejdą do europejczyka, ale jednak w grę wchodzi jedynie przełożenie odbłyśnika ;)
Jakub, nie mam niestety haka ;)

Jakub
18-05-2016, 22:04
Pociesz się że przedliftowe lampy stosunkowo prosto się rozkleja. Poliftowe już nie sa takie fajne do rozklejenia.
A gumowe dywaniki ma? Poczebuję do przodu.
Wogle - musimy się zgadać, podrzucę ci towar, a może coś bym z angola wywlókł :D

aerografit
20-05-2016, 10:06
Pocieszam się tym, że mam już skromne "doświadczenie" w rozklejando reflektorów więc nie powinno być źle ;). No i do rozklejenia tylko jeden reflektor ;)
Niestety nie mam gumowych dywaników. To znaczy są, ale brzydkie, zchacharzone, zdekompletowane i najprawdopodobniej nieoryginalne.

Jasne, trza się zgadać...
Broń Boże nie używaj określenia "towar" na kołpaki 16", bo jeszcze nas uznają za dealerów - i nie mam tu na myśli tych samochodowych :P

aerografit
23-05-2016, 20:43
Dziś właśnie miałem małą walkę z tymi reflektorami, czyli przeklejanie europejskiego odbłyśnika do angielskiego klosza. Z samym rozklejeniem (przy użyciu opalarki) nie poszło łatwo, ale znowu zbyt trudno również nie. I rzeczywiście jest tak jak mówicie - wystarczy przełożyć odbłyśnik. I rzeczywiście te odbłyśniki są trochę inne - z bliska przyjrzałem się i różnią się od siebie. Nawet na jednym jest napisane EU a na drugim UK.