PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] glosnik basowy - skrzynka



radeq
14-12-2006, 00:52
witam,
ostatnio ktos mial pomysla, zeby zapodac glosniki w kombi ba bagazniku z boku, od zakola do konca... spodobal mi sie ten pomysl, dzis pomiezylem, popatrzylem, policzylem... wyszlo mi tak: aby zabudowac boczek, mozna zrobic skrzynke o o pojemnosci ok. 25-30 litrow, z tym ze o bardzo nieregularnych ksztaltach. skrzynka miala by dlugosc ok 40-45cm, wys do 30cm i gl. max 28... glosnik bylby zamontowany na sciance dlugosci 40-45cm. i tu pytanko, czy glosnik basowy 25cm, rms pomiedzy 150-250 wat nie bedzie do takiej skrzynki za duzy?? czy nie lepiej zabudowac oba boczki glosnikami np. 20cm?? problem w tym ze nie moge znalezc takiego glosnika 20cm ktory z basem zejdzie chociaz do 25hz, widzieiscie jakis taki sprzecik?? bo jest to pomysl jak dla mnie bardzo dobry, uwielbiam basik ze skrzynki z bagaznika, ale szkoda mi przestrzeni ladunkowej na normalna skrzynie dlatego napalilem sie troche na to rozwiazanie...
pytanko wiec, czy 25cm glosnik nie jest za duzy na tak plytka zabudowe, i czy sa glosniki 20cm schodzace z basem i przy tym jeszcze ladnie grajace do ok 25hz??

a i jeszcze jedno, czy wieksze znaczenie ma pojemnosc skrzyni, czy regularnosc ksztaltow??
tak czysto teoretycznie jak skrzynka byla by mocno nieregularna, to odbite fale, nachodzace na siebie byly by wzmocnione, ale czy nie powodowalo by to wibracji i innych skutkow ubocznych??

pawelos
14-12-2006, 07:53
zrob sztuwna i wtylumina zabudowe, w zaleznosci od gustu zapodaj tunel bass reflex i taki glosniczek, a bedzie ogien

http://allegro.pl/item146484181_infinity_ref_1050w_gratis_wysylka_bo nusy_od_ss.html

:bigok:

stefanx9999
15-12-2006, 13:40
1. Regularnosc ksztaltu nie ma znaczenia.
2. 25Hz i tak nie uslyszysz w tak malym wnetrzu (chodzi o calosc samochodu) - chyba, ze bedziesz sluchal z otwartym bagaznikiem :) i na zewnatrz...
3. sztywna obudowa (i dobrze wytlumiona) to podstawa - same blachy Ci tego nie gwarantuja...
4. nie wiem jak to jest z glosnikami samochodowymi, ale 'normalne' basowe do subow, by zeszly tak nisko musza byc dobrze obliczone (pojemnosc skrzynki i parametry Thiele-Smalla glosnika - częstotliwość rezonasowa głośnika, objętość ekwiwalentna, dobroć głośnika, maksymalne liniowe wychylenie cewki głośnika, powierzchnia membrany). Polecam chocby strone: http://www.kolumny.prv.pl/

radeq
15-12-2006, 20:04
dzieki za sznurka, poczytam sobie, zdaje sobie sprawe ze 25 Hz nie uslysze, ale glosnik schodzacy tak nisko zreguly ma juz dobry skok membrany i wytwarza fajne cisnienie :) uslyszec nie uslysze, ale na pleckach poczuje :satan:

stefanx9999
15-12-2006, 21:40
Daj znac jak juz cos sklecisz... (chocby teoretycznie) :)

pioter_73
18-12-2006, 11:48
1. Regularnosc ksztaltu nie ma znaczenia.
2. 25Hz i tak nie uslyszysz w tak malym wnetrzu (chodzi o calosc samochodu) - chyba, ze bedziesz sluchal z otwartym bagaznikiem :) i na zewnatrz...
3. sztywna obudowa (i dobrze wytlumiona) to podstawa - same blachy Ci tego nie gwarantuja...
4. nie wiem jak to jest z glosnikami samochodowymi, ale 'normalne' basowe do subow, by zeszly tak nisko musza byc dobrze obliczone (pojemnosc skrzynki i parametry Thiele-Smalla glosnika - częstotliwość rezonasowa głośnika, objętość ekwiwalentna, dobroć głośnika, maksymalne liniowe wychylenie cewki głośnika, powierzchnia membrany). Polecam chocby strone: http://www.kolumny.prv.pl/

Co do regularności kształtu to się nie zgodzę. Akurat to że będzie nieregularna może wpłynąć pozytywnie (brak fal stojących).

radeq
18-12-2006, 14:19
:beer:
czekam narazie na mdf, jak dostane, bede cos kombinowal, szkoda ze tylko jeden (lewy) boczek da sie tak zabudowac, bo z drugiej niestety wlew paliwa komplikuje sprawe, ale pokombinuje z glosnikiem 25cm :)

stefanx9999
18-12-2006, 14:46
Owszem, jest cos takiego jak 'fale stojace' - ale by powstaly - musi byc przynajmniej miejsce na polowke fali. Jezeli przyjmiemy za graniczna wartosc dla suba ze 120 Hz (to i tak o wiele za wysoko...) i predkosc dzwieku 340 m/s to uproszczajac wyjdzie ok. 1,4 metra. Tyle miejsca chyba nie bedzie w mondim (zwlaszcza w kieszonkach bocznych)...


Jeden glosniczek wystarczy... tylko wzmak odpowiedni...