PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] +12V w ISO-gdzie szukać?



Breko
14-12-2006, 13:34
Cześć mam pytanie odnośnie kostki ISO

W samochodzie (z oryginalnych kabli fordowskich) mam wyprowadzoną kostkę ISO.
Z poprzednim radiem nie było problemu gdyż pobierało niezależne napięcie.
Jakiś czas temu zmieniłem radio i zaczeły się moje nerwy :wall: :ass: :wall:
Radio pobiera prąd z zapłonu i za każdym razem musze programować stacje radiowe, ustawienia i całą resztę.mam już tego serdecznie dość.
Na początku kombinowałem żeby pociągnąć napięcie np od zapalniczki...ale jak pomyślałem dłużej to doszło do mni że przecież w mojej ISO jest prąd bo wcześniejsze radio działało bez zapłonu.
Więc tutaj pojawia się moje pytanie: jak stwierdzić, rozpoznać kabel z napięciem niezależnym(może ma jakiś kolorek albo coś innego)
Zaznaczam że nie posiadam żadnego miernika(no chyba że żarówka na kawałku kabla)
No i drugie pytanie : czy jak już znajdę ten kabel z napięciem i zmostkuje go z kablem od zapłonu to czy to będzie OK? Czy wtedy coś z zapłonem się nie pokićka??

Info z instrukcji radia::



STANDARDOWE PRZYŁĄCZE ISO
RCA gniazdo linii wyjścia: RCA gniazdo linii wejścia:
: Czerwony (prawy) : Czerwony (prawy)
: Biały (lewy) : Biały (lewy)
PRZYŁĄCZE A
1.
2.
3.
4. PAMIĘĆ +12V
5. AUTO ANTENA WYJŚCIE
6.
7. +12V (DO KLUCZYKA ZAPŁONU)
8. UZIEMIENIE
Uwaga: (przyłącze A nr 7) musi być przyłączone przez kluczyk zapłonu by uniknąć rozładowania akumulatora podczas dłuższego nie korzystania z samochodu.
PRZYŁĄCZE B
1. TYLNY PRAWY GŁOŚNIK (+)
2. TYLNY PRAWY GŁOŚNIK (-)
3. PRZEDNI PRAWY GŁOŚNIK (+)
4. PRZEDNI PRAWY GŁOŚNIK (-)
5. PRZEDNI LEWY GŁOŚNIK (+)
6. PRZEDNI LEWY GŁOŚNIK (-)
7. TYLNY LEWY GŁOŚNIK (+)
8. TYLNY LEWY GŁOŚNIK (-)


proszę o szybką pomoc.

:bigok: :beer: :beer: :bigok: :beer: :bigok:

lyssy
14-12-2006, 13:47
Numer 4 kostki A - pamięć +12V czyli stale obecne napięcie. Kolor pewnie żółty albo pomarańczowy. Sprawdzić małą żaróweczką np. 5W (bezpiecznik na tym przewodzie może być niewielki więc przypięcie żarówki 21W może być niewskazane). I raczej nie mostkuj tego ze stykiem 7 bo może być problem - prędzej zamień...

A tutaj (http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/kable/oemford.htm) rozpiska oryginalnych wtyczek radyjek Forda - jeżeli masz przejściówkę Ford-ISO to może pomóc...

Breko
14-12-2006, 17:17
Numer 4 kostki A - pamięć +12V czyli stale obecne napięcie. Kolor pewnie żółty albo pomarańczowy. Sprawdzić małą żaróweczką np. 5W (bezpiecznik na tym przewodzie może być niewielki więc przypięcie żarówki 21W może być niewskazane). I raczej nie mostkuj tego ze stykiem 7 bo może być problem - prędzej zamień...

A tutaj (http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/kable/oemford.htm) rozpiska oryginalnych wtyczek radyjek Forda - jeżeli masz przejściówkę Ford-ISO to może pomóc...


Wiem gdzie jest pamięć (ale pamięć to nie stałe napięcie, pamięć jest jak jest zapłon, po wyjęciu kluczyka znika pamiec bo odcinam dopływ prądu).Chyba jednak podłączenie prądu do kabla nr 7(zapłon) jest niewzkazane, bo jak wyciagne kluczyk chcac odciać dopływ to mimo tego ze kluczyk wyjety ale bede dostarczal prąd na styk 7 i bedzie tak jak na zaplonie...tak mi sie wydaje.A jesli chodzi o kostki i przejsciówki to nie mam przejsciówki, mam wyciete oryginalne kostki i wlutowane ISO.No i w tym ISO (jak w kazdym innym) jest gdzies stałe napięcie...tylko gdzie?

Chyba w każdej kostce ISO stałe napięcie jest w tym samym miejscu(kablu)

lyssy
14-12-2006, 18:41
Gdzie jest stałe napięcie to jedno.
A skąd bierze je radio do podtrzymania pamięci to co innego :)

Kumpel miał identyczny przypadek w gofrze - miał ładne fabryczne radio, wpiął dobre radio Boshmann i pamięć mu zanikała. Okazało się że radio musi mieć stałe zasilanie na styku 7, a styk 4 (czyli wg ISO napięcie podtrzymania pamięci) olewa :) Stąd propozycja żeby 1) sprawdzić czy na kostce ISO jest stałe napięcie na styku 4. i 2) w razie potrzeby przepiąć ten przewód na styk 7.

Wg schematów napięcie "ciągłe" jest na styku 1. oryginalnej kostki - przewód kolor pomarańczowo-czarny; napięcie przełączane kluczykiem jest na styku 3. oryginalnej kostki - kolor niebiesko-czarny. Sprawdź na które styki ISO dochodzą te przewody.

Breko
14-12-2006, 23:07
No wg mnie to prąd najpierw idzie na (u mnie na 7 - zapłon) zasilanie a potem samoczynnie na pamieć (u mnie 4)
Myśląc logicznie: skoro prąd dopływa stale do radia to musi rownież dopływać do pamięci.
teoretycznie to prawda, bo jak mam na zapłonie i wyłącze radi, wyjmę panel, nastepnie założe panel, włącze radio to pamięć jest podtrzymana...
Uwazam że trzeba odszukac kabel z prądem"stałym" wywalić z kostki ta 7 i podpiąć tam stały prąd i będzie grało...
8O ale to tylko teoria, jutro sprawdze w praktyce, może nie spale fury... :wall:

motke
15-12-2006, 00:10
poczytaj tutaj: http://www.studio24.prv.pl masz wszystko wyjasnione. lepsza lektura :jezyk1:

Breko
19-12-2006, 23:03
Numer 4 kostki A - pamięć +12V czyli stale obecne napięcie. Kolor pewnie żółty albo pomarańczowy. Sprawdzić małą żaróweczką np. 5W (bezpiecznik na tym przewodzie może być niewielki więc przypięcie żarówki 21W może być niewskazane). I raczej nie mostkuj tego ze stykiem 7 bo może być problem - prędzej zamień...

A tutaj (http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/kable/oemford.htm) rozpiska oryginalnych wtyczek radyjek Forda - jeżeli masz przejściówkę Ford-ISO to może pomóc...



Gdzie jest stałe napięcie to jedno.
A skąd bierze je radio do podtrzymania pamięci to co innego Smile

Kumpel miał identyczny przypadek w gofrze - miał ładne fabryczne radio, wpiął dobre radio Boshmann i pamięć mu zanikała. Okazało się że radio musi mieć stałe zasilanie na styku 7, a styk 4 (czyli wg ISO napięcie podtrzymania pamięci) olewa Smile Stąd propozycja żeby 1) sprawdzić czy na kostce ISO jest stałe napięcie na styku 4. i 2) w razie potrzeby przepiąć ten przewód na styk 7.

Wg schematów napięcie "ciągłe" jest na styku 1. oryginalnej kostki - przewód kolor pomarańczowo-czarny; napięcie przełączane kluczykiem jest na styku 3. oryginalnej kostki - kolor niebiesko-czarny. Sprawdź na które styki ISO dochodzą te przewody.



:wall: :wall: :wall: dobrze ze mialem gasnice blisko...

Zartuje.

popatrzylem dzisiaj troche na radyjko od tyłu, mialem miernik wiec myslalem ze cos zrobie...no i zrobilem - spaliłem kilka bezpieczników.

Po mierzeniu co się okazało:
-stałe niezależne napięcie jest, dochodzi do radia
wchodzi na styk 7

-natomiast z zapłonu daje i zabieram napięcie na styk 4 (podtrzymanie pamieci)

Zmostowałem styk 4 i 7 - spalony bezpiecznik

:wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Mozliwe jest ze radio samo w sobie "coś" ma albo czegoś nie ma ze dziala tylko na zapłonie.

...No bo (olać ta pamięć) skoro stały prąd zasila radio to powinno się ono włączac bez kluczyka - niech nie ma pamieci ale niech się włącza.
Teraz to to mi wyglada na to ze najpierw prad idzie na pamiec a dopiero potem włącza radio

Nie ma zapłonu, nie ma prądu na pamięci
Nie ma prądu na pamięci, nie ma prądu na włączeniu radia
Nie ma prądu na włączeniu radia :jezyk1: śpiewaj sobie sam :getsome:

Jak wsadze kabel od telewizora do kontaktu, to telewizor "chodzi", niech sie rozprogramuje, niech robi cuda ale przynajmniej mam "wojnę mrówek" a w radiu nie :ass:

Jak myslicie czy zamiana kabli 4 z 7 coś pomoże?? Czy to kolejny spalony bezpiecznik?

lyssy
20-12-2006, 08:08
Pomoże - zamień miejscami 4 i 7 i będzie OK :)
Ewentualnie możesz odłączyć przewód idący z wiązki samochodu do styku 4 i w to miejsce dać "odczep" ze styku 7 - tak, żebyś i na 4 i na 7 miał stałe 12V.

Breko
20-12-2006, 10:22
Pomoże - zamień miejscami 4 i 7 i będzie OK :)
Ewentualnie możesz odłączyć przewód idący z wiązki samochodu do styku 4 i w to miejsce dać "odczep" ze styku 7 - tak, żebyś i na 4 i na 7 miał stałe 12V.

A to nie wyjdzie na to samo co zmostkowanie styku 4 i 7 ?? Przy zmostkowaniu styków tez zapodałem stałe napięcie na oba...

Breko
20-12-2006, 10:24
No i wydaje mi się (mogę sie mylić) że po przekładce 4 na 7 i 7 na 4 otrzymam schemat:

stałe napięcie na pamięci
napięcie z zapłonu na włączeniu radia

...w tym przypadku uda się załączyć radio bez kluczyka jak prąd do włącznika radia bedzie dopiero na zapłonie...czy w jakis magiczny sposób "pobierze" sobie prądka z pamięci...??

:bigok: :bigok: :bigok:

lyssy
20-12-2006, 11:31
Wszystko zależy od tego jak jest zrobione radio :)

A połączenie styków 4 i 7 - bez odłączenia jednego z nich od wiązki samochodu - powoduje "obejście" stacyjki i zasilenie jakiejś tam części obwodów auta - dlatego wywaliło Ci bezpiecznik... Nic dobrego z tego nie wyniknie, chyba że weźmiesz tylko jeden przewód z wiązki auta i doprowadzisz go do obu styków kostki ISO.

Breko
20-12-2006, 11:44
Wszystko zależy od tego jak jest zrobione radio :)

No właśnie... a to to chyba wie tylko człowiek który w fabryce :ass: wie gdzie zmontował to radio. :))

No ale spróbuje odpiąć calkiem zasilanie z zapłonu na pamięć i podpiąć tam stały prąd z rozdzielonego kabla nr 7.

ps kilka bezpieczników jeszcze mam