PDA

Zobacz pełną wersję : wymiana na stałke :)



Polecki
23-12-2006, 01:15
Witam, panowie czy dobrym pomysłem bedzie wymiana antenki magnesowej MIDLAND ML-145 na mocowana na stałe do klapy (kombi) mam na myśli antene LEMM AT-72 na uchwycie SF-40 ?
czy bede miał jakaś roznice czy raczej nie ?
nie chodzi mi o zasiegi bo i tak sa dobre ale bardziej o jakosc, no zasieg tez by sie nadal :)
bede wdzieczny za jakies sugestje
no i oczywiscie cena nie chce tu przekroczyc 150 złociszy.

Pozdrawiam.

krzys-68
23-12-2006, 09:07
W cenie zmiescisz sie na pewno,antena kosztuje nicale 90pln :satan:

Polecki
23-12-2006, 13:44
ze w cenie sie zmieszcze to wiem, pytanie raczej czy zmiana cos dobrego wniesie? czy bedzie jakas poprawa jakosci lub zasiegu. no i czy to dobry wybor ten at72.

krzys-68
23-12-2006, 13:49
Antena dobra AT71 i AT72 to taka sama antena,bat 1,65m wysokosci.
Róznica jest w przykrecaniu.At71 ma motylka,At72 klamke :bigok:

Polecki
23-12-2006, 14:28
roznice miedzy 71 a 72 tez znam, bardziej roznice miedzy LEMM a Midland ML-145 nie chodzi mi tu o dlugosc ani sposob montazy a roznice w jakosci odbioru i nadawania i roznica w zasiegach.

Rhapsody
25-12-2006, 09:09
powiem tak:
ML 145 ma 1,6dB zysku, a AT 71 4 dB zysku
ja mam tš 2 i tak
na postoju bez problemowo utrzymuje łšcznoœci 20-25 km po prostej, natomiast podczas jazdy ok. 15 km.
powiem tak jest fajnie ale nie idealnie, a to między innymi dlatego, że sposób montażu i charakterystyka rożchodzenia fali w moim przypadku ogranicza mi odbiór "info" z mojej lewej, co powoduje ze właœnie z tej strony zasięg spada do ok 8 km.
Zastanawiam się nad montazem ant. na srodku dachu (dziura) coby mieć zasieg dookolny.
tak więc jest z czego wybierac, a co do monatzu na magnesie jest zaleta bo nie dziurawiąc dachu możesz postawic antene na srodku dachu i wszystko jest ok. (i do tego polecam antene New Alaska, wiem jak działa i się spisuje bo jeżdziłem autem z takim sprzetem i moge go polecic z reką na sercu)
troche info, może sieprzydać :
rys.1 i 2 sposób montazu na aucie
http://img215.imageshack.us/my.php?image=asl6.png

http://img215.imageshack.us/my.php?image=dae7.png

rys. 3 i 4 charakterystyka rozchodzenia fali wg sposobu zamontowania anteny

http://img215.imageshack.us/my.php?image=cja0.png

http://img215.imageshack.us/my.php?image=byq7.png


wybaczcie moje braki artystyczne :satan:

adrianno
27-12-2006, 10:26
Nic nie rozumiem z tych rysunków..ale generalnie jeżeli chodzi o poprawienie zasięgu to raczej twoja zamiana nie ma większego sensu. Rozmawiałem raz z pewnym gościem co sprzedaje spprzęt presidenta i jezeli chodzi o antenę do samochodu to najważniejsze jest miejsce montażu (środek dachu możliwe tylko w przypadku magnesu) oraz długość min. 160-180cm. Ten zysk to tylko "chłyt marketingowy". Jeżeli chodzi o lemma to włosi są od zawsze na rynku CB i sprzęt mają na pewno dobry ale ten zysk to nie wiem jak producenci mierzą.. :dres: dlatego myślę że ten sprzęt co masz nie będzie zapewniał gorszych odbiorów niż ten w który celujesz.

Rhapsody
27-12-2006, 19:28
Nic nie rozumiem z tych rysunków...


chodziło mi o pokazanie jak sposób montazu anteny na samochodzie ma wpływ na rozchodzenie sie fali, a co za tym idzie na jakośc i zasięg łączności.

radiosystem
07-01-2007, 11:24
powiem tak:
ML 145 ma 1,6dB zysku, a AT 71 4 dB zysku
ja mam tš 2 i tak
na postoju bez problemowo utrzymuje łšcznoœci 20-25 km po prostej, natomiast podczas jazdy ok. 15 km.

Odpuść troszkę z tych kilometrów.Przyjmując wykres J.J.Egli`ego to przy nateżeniu pola 50/50 (%) przy poziomie około 20dB sygnału użytecznego , aby zapewnić łącze radiowe w paśmie około 27MHz z poziomu anten 1 m.n.z. (metr nad ziemią) potrzebna jest antena (piszę z pamięci) o zysku (autentycznym nie z napisu producenta) 4 dBd (decybel do dipola półfalowego) i mocy około 100W w nadajniku. Przypomnę ,że antena o zysku 4dBd to ( nie rozpisując się ) około 5 metrów promiennika (bata) licząc dla częstotliwości około 27MHz.

Ciekaw jestem również skąd wiesz ,że ML145 i AT-71 mają tyle zysku i to w dodatku podane w dB (a nie w dBd lub dBi). 8O

W wyniku częstotliwości i lokalizacji Polski, w paśmie CB łatwiej jest nawiązać łączność na 1000km niż 50km. Martwe pole dla fali przyziemnej dla CB to okrąg od około 100 do 500 km.

Życzę wszystkim powodzenia na 2007.

Rhapsody
17-01-2007, 12:58
powiem tak:
ML 145 ma 1,6dB zysku, a AT 71 4 dB zysku
ja mam tš 2 i tak
na postoju bez problemowo utrzymuje łšcznoœci 20-25 km po prostej, natomiast podczas jazdy ok. 15 km.

Odpuść troszkę z tych kilometrów.Przyjmując wykres J.J.Egli`ego to przy nateżeniu pola 50/50 (%) przy poziomie około 20dB sygnału użytecznego , aby zapewnić łącze radiowe w paśmie około 27MHz z poziomu anten 1 m.n.z. (metr nad ziemią) potrzebna jest antena (piszę z pamięci) o zysku (autentycznym nie z napisu producenta) 4 dBd (decybel do dipola półfalowego) i mocy około 100W w nadajniku. Przypomnę ,że antena o zysku 4dBd to ( nie rozpisując się ) około 5 metrów promiennika (bata) licząc dla częstotliwości około 27MHz.


Kolego nie odpuszczę nic z tych kilometrów i zapeniam Cię, że podane przezemnie odległości są uzyskane przeze mnie i moich znajomych.
posiadany sprzęt mój to: Alan 100+ (12 letni, 4W) i antena Lemm AT-71 (ford mondeo, antena jak na zdjęciu)
odbiorca 1 - Uniden 520 z anetną New Alaska (ford Scorpio, środek dachu, stałka) odbiorca 2 - Uniden 510 z anteną Lemm AT-71 (opel astra, magnes na środku dachu)
odjeżdrzaliśny od siebie ja kierunek Poznań, kolega oplem kierunek Leszno drógi kolega kierunek Rawicz. wyjazd ze Śremu.
pomiary dokonane na mapie wojskowej udostępnionej przez tutejszą (Śremską) Jednostkę Wojskową. i liczone w lini prostej, to tak żeby nie było, że coś nie tak.Rozmowy prowadzone na 30 kanale.
Dziękuję za odczytanie. to tyle odemnie.

Polecki
14-02-2007, 23:14
witam, no i zamontowalem sobie LEMM AT 1000 EAGLE, antena zamontowana na klapie na uchwycie presidenta taki jak SF-40, co tak jak ma zamontowany kolega Rhapsody, czy ja wiem :(
narazie mieszane uczucia, no moze mniej szumi radio, troszke czysciej
zasiegow narazie nie udalo mi sie pomierzyc, jak tylko cos potestuje wiecej to dam znac.

Pozdrawiam

Rhapsody
15-02-2007, 10:17
a swr zmierzony? jakie wyniki?

Polecki
15-02-2007, 10:28
na 1 - swr wyszedl 1,1
na 40 - swr 1,1
takze sadze ze jest ok
zreszta mam swoj miernik, jak znajde troszke czasu to sie jeszcze z tym pobawie, ale nie sadze zeby cos sie udalo lepiej wycisnac.

Pozdrawiam

Rhapsody
15-02-2007, 11:21
nie no kolego z takimi wynikami to juz nie za wiele zrobisz. :metal
teraz to tylko 51 pod koleczka, i 73

Polecki
15-02-2007, 11:38
jak zrobie jakas traske to podziele sie wynikami
bo na miescie jest ok, no i sposob montazu strasznie mie draznila ta ML na magnesie :)

Pozdrawiam

Polecki
18-02-2007, 18:27
no i nei wiem co zrobic :)
panowie gdzie polecacie zrobic dziurke w dachu zeby zamontowac anteneke na stale ? jakas podkladka z blachy czy cos ?
powiem ze mam szyberdach :)

dlaczego taka decyzja, ano spiesze wytłymaczyc, qpilem spoilerek RS do kombi.

wszelkie propozycje, sugestie mile widziane

Pozdrawiam

Rhapsody
19-02-2007, 15:28
no i nei wiem co zrobic :)
panowie gdzie polecacie zrobic dziurke w dachu zeby zamontowac anteneke na stale ? jakas podkladka z blachy czy cos ?
powiem ze mam szyberdach :)

dlaczego taka decyzja, ano spiesze wytłymaczyc, qpilem spoilerek RS do kombi.

wszelkie propozycje, sugestie mile widziane

Pozdrawiam

kolego jak masz szyberek to sprawdź jak daleko zachodzi on na dach zebyć sobie nie ścioł anteny. poza tym jeśli masz lampke nad tlynia kanapą to juz mniej wiecej masz miejsce na antene i połowe roboty za sobą.

Polecki
19-02-2007, 15:57
szyberek oryginalny, chowa sie pod podsufitke jesli odsuwam na max do konca :)
lampki jeszcze nie mam nad tylna kanapa, ale to juz kwestia czasu :)
wlasnie kompletuje zlaczki, lampka jest i rameczka takze mysle ze w sobote wstawie.
mysle ze okolo 20 cm od konca dachu wzuce antenka, zeby pozniej przy odsprzedazy wstawic jakas zwykla radiowa :)
tylko bede musial jakas blache podlazyc co by dachu nie pogielo jak bedzie sie majtac :)

Pozdrawiam