PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Mondeo MK3 ST220 vs TDCI 2.2 :) - małe porównanie osiągów



Bobson
25-11-2016, 09:17
Jeśli wybrałem zły dział na ten temat to przepraszam i proszę o przeniesienie tam gdzie być powinien.

Hej,
tak sobie pomyślałem, że skoro mam te dwa modele to warto je porównać :)

Według GPS w ST przy 100 na liczniku było 97km/h, w TDCi 96,1km/h więc różnice dla porównania są znikome. 2 osoby na pokładzie.
ST koła 225/45r17, TDCI 205/50r17

PS TDCI gwiżdże bo jak się okazało jest mikro nieszczelność w dolocie a nie w wydechu jak początkowo myślałem. Wczoraj to naprawiłem, jak znajdę chwile to zweryfikuje czy wpłynie to na osiągi.

Obydwa auta to polifty z MMT6, wersje kombi. Wszystkie przejazdy w ST na LPG.

ST 30-120km/h na 2 i 3 biegu, ~10,5s

http://www.youtube.com/watch?v=3n5p9KKaTjE

TDCI 30-120km/h na 2,3 i 4 biegu ~12s

http://www.youtube.com/watch?v=EAbcre7sf_k

ST 3 bieg

http://www.youtube.com/watch?v=L-Fvqugh4CM

TDCI 3 bieg

https://www.youtube.com/watch?v=ALDhUVpTvE8

ST 60-130km/h 4 bieg ~14s

http://www.youtube.com/watch?v=K6Usk2_IQ4E

TDCI 60-130km/h 4 bieg ~11s

http://www.youtube.com/watch?v=hBwJvduLlvA

ST 80-140km/h 5 bieg ~17s

http://www.youtube.com/watch?v=uo9Uabx43bs

TDCI 80-140km/h 5 bieg ~13s

http://www.youtube.com/watch?v=AJDpdr4i4Fw

ST 80-180km/h na 3, 4 i 5 biegu, ~17s

http://www.youtube.com/watch?v=0cqCQlfvR9c

TDCI 80-180km/h na 4, 5 i 6 biegu, ~28s

http://www.youtube.com/watch?v=gf7GER4fv6c

bartekk
25-11-2016, 09:41
Ciekawe porównania, ale chyba bardziej wiarygodne byłyby na oponach o tej samej szerokości. 2 cm różnicy to sporo.

DonMondeo
25-11-2016, 09:46
mam też oba modele i się zastanawiałem dlaczego Twój 2.2 tak słabo przyśpiesza
mój ma jednak chip

Bobson
25-11-2016, 09:48
mam też oba modele i się zastanawiałem dlaczego Twój 2.2 tak słabo przyśpiesza
mój ma jednak chip

Wczoraj jechałem TDCI po zrobieniu nieszczelności i dupohamownia mówi, że jest wyraźnie lepiej :) Postaram się nagrać nowe filmiki dla TDCI. Mój na hamowni z nieszczelnością wypluł 151KM.

bartekk - no cóż, mam takie kpl zimówek więc nic nie wykombinuje, a zamieniać kół mi się nie chce :P

ARTi
25-11-2016, 10:00
Bardzo krótkie biegi ma ten 2.2 z MMT6. Cały czas mam wrażenie że masz bieg niżej niż napisane :)

GrekuPL
26-11-2016, 19:13
miałem okazję jeździć niejednym st220 i demonem moim byłym, w sprincie st robiło mnie długościami biegów, w elastyczności od powiedzmy 120km/h na szóstym biegu odjeżdżałem mocno demonem... Tyle że mój był ostro podłubany :)

ARTi
26-11-2016, 21:24
Tyle że mój był ostro podłubany :)

Greku teraz już chyba możesz się pochwalić ile wypluł ;)

badger
27-11-2016, 16:19
Ten test nic kompletnie nie mówi, skrzynie są inaczej zestopniowane, poza tym V-ka dobrze jedzie na wysokich obrotach, a diesel na niskich. Równie dobrze można zrobić test elastyczności na wysokich obrotach których diesel w ogóle nie osiągnie albo osiągnie i chwilę później wybuchnie. :) Najwięcej sensu ma ostatni test, gdzie chodzi tylko o prędkość i ST miażdży TDCI nawet pomimo LPG i większych kół.

Rea
27-11-2016, 18:35
Moim zdaniem porównanie nie na miejscu. Kompletnie nic nie pokazuje. ST ma 0.8 więcej pojemności i 65KM więcej. Gdybyś porównał gruźlika z 2.5 V6 to może miałoby to sens.

bartekk
27-11-2016, 19:11
Oj no, ma chłopak pod ręką najmocniejszą benzynę i najmocniejszego diesla (mówię o takich danych katalogowych) to zrobił porównanie, wg. mnie to właśnie ładnie pokazuje różnicę w charakterystyce benzyny i diesla.

Klikam z rakiety śnieżnej.

GrekuPL
27-11-2016, 19:58
Greku teraz już chyba możesz się pochwalić ile wyplułmogę, 227KM i 530Nm bez żadnych dotrysków itp. ;) max moment jaki próbowaliśmy to ponad 570Nm ale szkoda było by dwumasy i przegubów, które powoli się kończyły u mnie :wall:

Oj no, ma chłopak pod ręką najmocniejszą benzynę i najmocniejszego diesla (mówię o takich danych katalogowych) to zrobił porównanie, wg. mnie to właśnie ładnie pokazuje różnicę w charakterystyce benzyny i diesla.dokładnie :bigok: dobry przykład dla tego co waha się kupić 2.2 tdci czy st220

Krylo
27-11-2016, 20:18
Zależy komu na czym zależy moc czy moment. To dwie całkiem inne specyfikacje.
Kiedyś w pracy znajomy kupił właśnie mk3 2.0 tdci 130km i się chwalił jak to ono nie ciągnie. I próbowałem mu to właśnie wytłumaczyć ale po tygodniu odpuściłem :boshe:

tomzyl
27-11-2016, 20:51
się chwalił jak to ono nie ciągnie

na pewno mówił o samochodzie? :hehe:

Krylo
27-11-2016, 22:07
się chwalił jak to ono nie ciągnie

na pewno mówił o samochodzie? :hehe:

Może na żonę też mówił mk3 :))
Może dlatego że przesiadł się z golfa 1.3 :zakrecony:

DonMondeo
27-11-2016, 22:18
Ja mam 2.2 i moge smialo powiedziec. ST na stercie duzo traci

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Bobson
28-11-2016, 08:24
badger, Rea - fajnie jest krytykować, osobiście lubię krytykę ale konstruktywną a nie taką aby w tym przypadku nabić pusty post.

Ciężko obiektywnie jest porównać wolnossącą benzynę z turbodoładowanym dieslem - zrobiłem testy na przyśpieszenie i elastyczność ponieważ obecnie mam jedno i drugie auto.
Według Was co powinienem zrobić, test na wstecznym? Czekam na propozycje, póki mam auta to mogę jeszcze coś porównać.

Nie wrzuciłem tych filmów aby coś udowodnić, wiem bardzo dobrze jak jeździ ST oraz co oferuję i poznaję powoli TDCI - każdy z tych silników ma wady i zalety, każdy z nich będzie lepszy lub gorszy w innym zastosowaniu. GrekuPL jak widać zrozumiał cel filmików - komuś mogą pomóc w zakupie zależnie od tego czego oczekuje od samochodu.

Krylo
28-11-2016, 08:25
Diesel na starcie jest lepszy od benzyny, za to później traci

GrekuPL
28-11-2016, 09:49
Diesel na starcie jest lepszy od benzyny, za to później traciale Panowie? Jaki start? Przecież st na dwójce już pod 90km/h (przy 6biegowej skrzyni) a diesel już dawno musi 3 bieg mieć i zaraz mu się on kończy, więc na starcie st daje lepiej radę, dzięki mniejszej ilości zmian biegów.

Linarr
28-11-2016, 13:06
Zrób jeszcze pomiary 0-100 i na 400m :)

---------- Post added at 13:06 ---------- Previous post was at 13:05 ----------

I jakieś 100-200 o ile znajdziesz taki kawał autostrady niemieckiej żeby klekota rozbujać :hehe:

badger
28-11-2016, 14:56
@badger, @Rea - fajnie jest krytykować, osobiście lubię krytykę ale konstruktywną a nie taką aby w tym przypadku nabić pusty post.
Przeczytałeś w ogóle mój post? Chyba nie. ;)


Ciężko obiektywnie jest porównać wolnossącą benzynę z turbodoładowanym dieslem - zrobiłem testy na przyśpieszenie i elastyczność ponieważ obecnie mam jedno i drugie auto.
Według Was co powinienem zrobić, test na wstecznym? Czekam na propozycje, póki mam auta to mogę jeszcze coś porównać.
Bardzo łatwo. Wspomniałem o tym nawet w poprzednim poście. :) Po prostu oceń przyspieszenie w poszczególnych zakresach prędkości niezależnie od biegu. Czyli jak najszybciej da się przyspieszyć w danych zakresach prędkości jednym i drugim autem wybierając optymalne przełożenia dla każdego z nich i dowolnie je zmieniając. Bo przecież tak właśnie się jeździ w praktyce i do tego służy skrzynia biegów. Czy wyprzedzając kilka TIR-ów używasz w obu tych autach tego samego numerycznie przełożenia? Nie. :)

---------- Post added at 14:56 ---------- Previous post was at 14:55 ----------


Ja mam 2.2 i moge smialo powiedziec. ST na stercie duzo traci
To oznacza tylko jedno -- musisz poćwiczyć starty ST220. ;)

DonMondeo
28-11-2016, 15:29
To oznacza tylko jedno -- musisz poćwiczyć starty ST220.

Pewnie masz racje :)

badger
28-11-2016, 16:54
Pewnie masz racje
Tylko uważaj na sprzęgło. :) W ST220 zwykle najbardziej efektywny będzie start z ok. 4000 rpm, a tego seryjne sprzęgło raczej nie lubi. ;)

DonMondeo
28-11-2016, 17:00
Pewnie masz racje
Tylko uważaj na sprzęgło. :) W ST220 zwykle najbardziej efektywny będzie start z ok. 4000 rpm, a tego seryjne sprzęgło raczej nie lubi. ;)
Moje jest na to za slabe. Czasami przy ostrym ruszaniu czuje ze sie slizga

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Rea
28-11-2016, 18:20
@badger, @Rea - fajnie jest krytykować, osobiście lubię krytykę ale konstruktywną a nie taką aby w tym przypadku nabić pusty post.
Wyraziłem swoje zdanie do którego mam prawo jak każdy. Nie jara mnie nabijanie postów.


dobry przykład dla tego co waha się kupić 2.2 tdci czy st220
Nie wierzę że są takie osoby... Albo ktoś szuka dieselka w okolicy 150KM, albo ktoś szuka ponad 200-konnej benzyny.

Wracając jeszcze do porównania - bardzo fajne w swej formie. Żeby jeszcze porównywane auta miały podobne parametry. Byłoby ekstra :hmm:

ARTi
28-11-2016, 18:27
mogę, 227KM i 530Nm bez żadnych dotrysków itp. ;) max moment jaki próbowaliśmy to ponad 570Nm ale szkoda było by dwumasy i przegubów, które powoli się kończyły u mnie

Ależ to Mk3 musiało ciągnąć z takim niutem :)

Super wynik wyszedł :)



Wysłane Mobilnie

tomzyl
28-11-2016, 18:59
test w sumie dał bardzo zaskakujący wynik. nieco ponad 2 litwoy diesel mającowy 155KM okazał się być słabszy od 3 litrowej benzyny mającej ponad 30% więcej mocy :hehe:

ARTi
28-11-2016, 19:34
Wyniki porównania były do przewidzeniam. Ale zostało to fajnie nagrane i przedstawione.

Zabrakło mi tu tylko konkretnego rozbujania tego ST od zera do dwóch setek ;)

Szkoda że w 2.2 jest takie skopane przełożenie. W Mk4 jest ta sama skrzynia ale biegi znacznie dłuższe.

Wysłane Mobilnie

GrekuPL
28-11-2016, 20:42
Ależ to Mk3 musiało ciągnąć z takim niutem

Super wynik wyszedł

oj szło, nie powiem, jak wbiłem 6 bieg na autostradzie przy 120km/h tak do końca tylko gaz w podłogę i zaraz było ponad 200 :)

---------- Post added at 20:42 ---------- Previous post was at 20:42 ----------


Zabrakło mi tu tylko konkretnego rozbujania tego ST od zera do dwóch seteko to to :bigok:

Bobson
28-11-2016, 23:04
Czytając takie komentarze żałuje czasami, że cokolwiek wrzucam na inne fora :)

badger - przeczytałem co napisałeś, Ty chyba jednak nie obejrzałeś filmików do końca.
30-120km/h nagrane moim zdaniem z najniższych biegów dla ST i TDCI, rozumiem że Ty dla zysku potencjalnego 0,5s wrzuciłbyś w ST 1bieg ryzykując zerwanie trakcji i stratę na przepinkę biegu z 1 na 2.
80-180km/h nagrane również z najniższych biegów dla ST, osobiście zawsze kiedy wyprzedzam na trasie z okolic 70-100km/h używam 3 biegu w ST. W TDCI 4 bieg przy 2400rpm, wydają mi się to odpowiednie obroty do zaczynania sprintu w dieslu.

Testy elastyczności robi się na jednym biegu w jakimś przedziale prędkości.
Wrzuciłem dwa testy przyśpieszenie, dwa testy elastyczności i dodatkowo przejazd na 3biegu.

0-100 ani 400m na pewno nie wykonam - szanuje dwumasy w samochodach, na starty strzelając z sprzęgła pozwalam sobie tylko w rajdówce :D
Do 200 nie ma gdzie się rozbujać, mogę spróbować nagrać po jednym filmie od 2 biegu 30-160 lub 180 jeśli będę miał gdzie :P

Rea, tomzyl - a widzicie, w planach są mody na ~200koni i wtedy już będzie do czego porównywać jak nagram nowe filmy bo nagle samochody będą "porównywalne". Mało tego będzie można porównać osiągi po modach do serii i jak mocno wpłynęły na osiągi.
Tak czy siak nie próbuję tutaj udowodnić, że jedno auto jest lepsze lub gorsze od drugiego.
Traktujcie te filmy jako ciekawostkę i się tak nie spinajcie ;)

badger
28-11-2016, 23:30
30-120km/h nagrane moim zdaniem z najniższych biegów dla ST i TDCI, rozumiem że Ty dla zysku potencjalnego 0,5s wrzuciłbyś w ST 1bieg ryzykując zerwanie trakcji i stratę na przepinkę biegu z 1 na 2.
Oczywiście, że z 1, przy 30 na 2 masz 2k rpm.


80-180km/h nagrane również z najniższych biegów dla ST, osobiście zawsze kiedy wyprzedzam na trasie z okolic 70-100km/h używam 3 biegu w ST. W TDCI 4 bieg przy 2400rpm, wydają mi się to odpowiednie obroty do zaczynania sprintu w dieslu.
Przecież o tym napisałem: Najwięcej sensu ma ostatni test, gdzie chodzi tylko o prędkość i ST miażdży TDCI nawet pomimo LPG i większych kół.. Nie mają natomiast sensu testy "3 bieg" oraz "60-130 4 bieg" oraz "80-140 5 bieg".


70-100km/h używam 3 biegu w ST
No właśnie, a nie na 4 czy na 5. :)


Testy elastyczności robi się na jednym biegu w jakimś przedziale prędkości.
Pojęcie "elastyczności" dotyczy przebiegu momentu obrotowego w skali obrotów. Im bardziej jest on płaski, tym silnik bardziej elastyczny. Widać to na wykresie z hamowni. Kiedyś, kiedy dostęp do hamowni był trudniejszy, a praktycznie wszystkie silniki to były wolnossące benzyny z podobną skrzynią, robiono takie testy "na tym samym biegu" i wtedy faktycznie mówiły coś na temat elastyczności. Niestety papierowa prasa nadal je wykonuje i mylnie nazywa testem "elastyczności", chociaż w przypadku porównania kompletnie różnych silników (np. benzyna n/a vs turbo diesel) z inaczej zestopniowanymi skrzyniami nie mówią one nic o elastyczności i można je traktować tylko jako ciekawostkę.

PS Mam wrażenie, że bierzesz moje wypowiedzi za bardzo do siebie. Przecież nie krytykuję Ciebie personalnie, tylko odnoszę się do metodologii testu. Do tego chyba służą fora. :)

tomzyl
29-11-2016, 08:58
kto tu się spina? :foch:

tomiscorpio
30-11-2016, 15:07
@badger, @Rea - fajnie jest krytykować, osobiście lubię krytykę ale konstruktywną a nie taką aby w tym przypadku nabić pusty post.
Wyraziłem swoje zdanie do którego mam prawo jak każdy. Nie jara mnie nabijanie postów.


dobry przykład dla tego co waha się kupić 2.2 tdci czy st220
Nie wierzę że są takie osoby... Albo ktoś szuka dieselka w okolicy 150KM, albo ktoś szuka ponad 200-konnej benzyny.

Wracając jeszcze do porównania - bardzo fajne w swej formie. Żeby jeszcze porównywane auta miały podobne parametry. Byłoby ekstra :hmm:

Tak podchodząc do tematu to zawsze ktoś ma jakieś ale. Postawisz 2.2 z czym z wolnossakiem benzynowym 2.3??
Jak weźmiesz 2.2 tdci i jakieś nawet 2.0 turbo bene w seryjne to zaraz będzie że za duża różnica mocy.
Więc test jest fajny pokazuje różnice między charakterystyką ,same osiągi jako tako dla modelu . Przecież bobson nie pisał co lepsze i nie brendzluje się nad żadnym.

Dyskusje takie zawsze się kończa, dieslowiec napisze porównajmy parametry i damy benzyne która ma 150 koni i 220 niuta vs diesel który ma turbo i ma 150 koni i 400 niuta jest ok. Wtedy benzynowiec odpowie to porównajmy tak
2.0 tdi 140 koni vs 2.0 turbo z subaru 350 koni :)

badger
01-12-2016, 16:21
Tak podchodząc do tematu to zawsze ktoś ma jakieś ale. Postawisz 2.2 z czym z wolnossakiem benzynowym 2.3??
Moim zdaniem zestawienie 2.2 TDCI z ST220 ma jak najbardziej sens, bo są to najmocniejsze wersje wysokoprężne i benzynowe w Mondeo mk3.