PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Ford Radio 96-03 6000CD Aux



Damian-_-
20-01-2017, 15:25
Witam posiadam takie oto radio:

http://fefk.republika.pl/6000_01.jpg

Chciał bym dodać złącze aux, wpiąć się do przedwzmacniacza radia fordowskiego, ale potrzebuję wiedzieć w którym miejscu. Mogę dać także jakieś rezystory diody i kondensatory zabezpieczające jeżeli to będzie wymagane.

Widziałem też wpinki na przedwzmacniacz CD jednak problem z pustą kręcącą się płytą, wygodniej było by przerwać ścieżkę przedwzmacniacza FM i dolutować tam końcówki aux R L i masę. można dać na zewnątrz jakiś przełącznik aby można było dalej słuchać FM ale to już nie problem.

Znalazłem taki temat : http://www.mondeoklubpolska.pl/showthread.php/50576-AUX-IN-OUT-w-radiach-Fordowskich

ale nie ma tam żadnych zdjęć. Proszę o kontakt każdego kto ma schematy, zdjęcia bądź dokonywał takiej przeróbki w swoim radiu.

Odraz mówię że transmiter FM posiadam i jakość jest słaba, żeby nie powiedzieć tragiczna a cena emulatora zmieniarki jest nieco zaporowa.

Raiz3n
20-01-2017, 15:31
Ja u siebie właśnie dołożyłem AUX do 5000 eon, rozkręć radio i podaj oznaczenia scalaków to może coś wymyślimy.

Damian-_-
20-01-2017, 15:37
Scalaki w Fordach były kodowane więc to nie takie proste...

jezzman
21-01-2017, 18:32
Może koledzy pomyślą nad prostym emulatorem zmieniarki podpinanym pod fabryczne gniazdko zmieniarki w radiu, da wam to wejście aux na kabelku jack lub jak ktoś kombinuje to i bluetooth, robiłem taki bajer na kaseciaku z focusa mk1 w wersji uk :)

Damian-_-
23-01-2017, 20:06
Emulator zmieniarki to bodajże układ cyfrowy a nie jakiś tam modulator, więc zbudowanie go na własną rękę raczej odpada.

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest wpięcie się na przedwzmacniacz FM i podawanie sygnału audio o odpowiedniej amplitudzie. Były już takie projekty ale brakuje zdjęć z miejscami lutowania.

Jeżeli wepnę się na końcówkę mocy to nie będę mógł sterować głośnością w radiu, co było by bardzo niewygodne.

Raiz3n
23-01-2017, 21:52
Sprawdziłeś jakie oznaczenia maja układy? Skoro planujesz sie wpinac w przedwzmacniacz to bez tego sie nie obejdzie, co? Jeśli chodzi o moduł zewnętrzny to rzeczywiście są takie podpinane pod wyjście zmieniarki, 80zł najtaniej, dołożenie gniazda jack kosztuje jakies 2zł

jezzman
02-02-2017, 19:45
Sprawdziłeś jakie oznaczenia maja układy? Skoro planujesz sie wpinac w przedwzmacniacz to bez tego sie nie obejdzie, co? Jeśli chodzi o moduł zewnętrzny to rzeczywiście są takie podpinane pod wyjście zmieniarki, 80zł najtaniej, dołożenie gniazda jack kosztuje jakies 2zł

Jeżeli ktoś ogarnia odrobinę elektroniki, oraz zaprogramuje sobie sam mikroprocka co jest proste to wyjdzie jeszcze mniej, a w razie co to arduino i gotowe ;)

Damian-_-
06-02-2017, 20:18
Jeżeli chodzi o mikroprocesory to jak najbardziej, program podobno nie jest zbyt rozbudowany i jakaś Atmega 8 może by go uciągnęła, ale podobno jest problem z częstotliwościami.

No i oczywiście programowanie AVR nie jest moją najlepszą stroną, a nie mam pojęcia czy jest gotowiec pod konkretnie to radyjko. Pomijając już zakup programatora i samej atmegi (lub Arduino)

Wpięcie się w tor Audio FM wydaje się nieco łatwiejsze.

Ma ktoś pojęcie jakie tam są poziomy sygnałów w Voltach? Ponieważ warto było by dać kondensatory i diody zabezpieczające by nie upalić kontrolera dużym przesterowaniem.

jezzman
19-02-2017, 20:28
Ja w focusie miałem na początku wpięcie w tor kasety, potem zrobiłem zmieniarkę na arduino i działało. Na elektrodzie jest o tym temat ;)

kosimazaki123
20-02-2017, 20:14
Znalazłem kiedyś w sieci wsad do emulatora zmieniarki. Tak przynajmniej był opisany. Nie pamiętam już skąd to zaciągnąłem. Niestety nie testowane.
6535

ps
Znalazłem wątek żródłowy na elektrodzie.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2713399.html

jezzman
25-02-2017, 13:59
Ten wsad jest sprawdzony, przed chwilką go do Arduino Mega wsadziłem i wszedł bez problemu. Ja brałem wsad z postu na elektrodzie i działało ;)

Damian-_-
26-02-2017, 19:56
Arduino Mega jest BARDZO duże jak na to zastosowanie... czy ten kod działał by na Arduino nano (http://allegro.pl/modul-arduino-nano-3-0-atmega328-usb-avr-i5890524543.html)

Oraz znalazłem2 klony Megi (ponad 40 zł to może jednak przesada) ale pytanie jaki kwarc miała twoja oryginalna lub nie mega?

12Mhz (allegro.pl/klon-arduino-mega2560-r3-atmel-atmega2560-ch340-i6578255860.html)
16Mhz (http://allegro.pl/telmal-klon-arduino-mega2560-r3-atmega2560-avr-usb-i6729577471.html)

Jezeli 16 to szanse na zadziałanie na Arduino nano (wiele tańszym) są większe...

Oraz czy podłączałeś wyświetlacz (bezużyteczny nawet do debugowania gdyż mogę po prostu wysyłać po Uarcie takie dane) ale w temacie była mowa o rzekomej synchronizacji dzięki niemu

jezzman
26-02-2017, 20:07
Moja mega ma kwarc 16Mhz. Musisz zobaczyć ile pamięci ma ta nano. Ja wyświetlacza nie podłączałem bo na grzyba mi on ? :D Swoją drogą to gdzieś w necie widziałem jak delikwent ulepił taki emulator zmieniarki na atmedze 8 ale gdzie to juz nie pamiętam :car:

Damian-_-
26-02-2017, 20:23
Nano:
32kB pamięci flash
1kB EEPROM
1kB SRAM

Mega:
FLASH 256kB
SRAM 8KB
EEPROM 4kB

Tak to się prezentuje jeżeli chodzi o pamięć... kod miał około 500 linii... nie mam pojęcia ile to zajmuje pamięci (oczywiście po kompilacji)

W poście z elektrody wyświetlacz zaimplementowany był w kodzie... usunąłeś tą część? czy po prostu zostawiłeś i nie podłączałeś wyświetlacza?

MAX485DIL cóż to za kość na schemacie?

jezzman
03-03-2017, 20:34
Ja po prostu nie podłączyłem wyświetlacza. Ford zastosował komunikację rs485 pomiędzy radiem a zmieniarką. Układ Max485 konwertuje sygnały z arduino i puszcza je dalej do radia ;)