PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIV] Czy te felgii nie będą obcierać w Mondeo



terefere
21-03-2017, 14:32
Słuchajcie chce kupić alu 18" do mojej maszyny. Mam upatrzone felgi o szerokości 8", ET 55, otwór centralny 63,3. Do nich bym miał opony 235/45/18. Wg np oponeo takie opony są przewidywane do mojego auta ale wystraszyło mnie trochę dwóch mechaników: jeden mi powiedział że przy każdej zmianie kół (zima 16" - lato 18") będę musiał przeprogramować komputer aby nie było przekłamania prędkości, drugi powiedział że jak nie założę do 18 ograniczników skrętu to będę obcierał tymi kołami o nadkole. Czytając po forum znalazłem pełno wątków że ludzie mają takie koła i nigdzie nie znalazłem informacji o konieczności przeprogramowania komputera jak i o konieczności zakładania jakiś ograniczników skrętu. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?

Auto to Mondeo MKIV 2007 HB

rajman
21-03-2017, 19:41
i to Ci powiedzieli fachowcy z jakimkolwiek stażem w zawodzie?

ludzie, do czego to dochodzi...

wez sie ich zapytaj czy znają wzór na obwód koła i co z niego wynika w wypadku kół i opon w samochodzie.

obwód się praktycznie nie zmienia jeśli zakładasz homologowaną dla Twojego auta oponę, a co za tym idziep przekłamania są znikome.

osadzenie felgi dla forda normalne, szerokosc 8' mnie zastanawia bo fabryczne maja 7,5. Co do tego to musial by ci juz odpowiedziec ktos kto na kolach 8j jezdzi

terefere
22-03-2017, 22:54
ryzyko podjęte...mam nadzieje że nie będzie problemów zamówiłem dziś felgi jutro wybiore opony i zobaczymy jak to będzie

mszh725
23-03-2017, 14:42
Dopuszczalne jest +/-2% różnicy średnicy koła od nominału, więc nie musisz nic zmieniać w kompie.
Przy szerokości 8" ( 8x25,4 = 203,2mm ) nie powinno być jeszcze efektu German style, czyli felga szersza od opony.
Et 55 jest ok.
Pytanie tylko na jakich kołach Twoje mondeo wyjechało z fabryki, bo w zależności od średnicy koła była zakładana inna maglownica z ogranicznikiem skrętu
http://www.fordcat.ru/shop/1/parts/1272994

Wszystkie znaki na mondeo i kołach mówią, że nie będzie obcierać.

terefere
23-03-2017, 21:08
teoretycznie wyjechało na kołach 215/55/16 (takie koła dostałem z autem)....kurcze teraz mnie troche wystraszyłeś z tymi ogranicznikami...chwilowo zamówiłem tylko felgi...opon jeszcze nie kliknąłem...i teraz pojawił się dylemat czy brać opony i ryzykować...idzie jakoś sprawdzić to samemu bez posiadania kół czy nie będzie problemu?

mszh725
24-03-2017, 16:25
Niestety chyba jedyna opcja to założyć, albo niech wypowie się ktoś kto na takich jeździ, bo ja mam 235/40/19, et 52.5 , 7.5j i jest ok, ale ja mam fabrycznie 19", więc mam inną maglownicę. Jak nie będziesz skręcał na maksa to nie będzie problemu ;)

terefere
24-03-2017, 23:33
tylko w tym problem że jak jest potrzeba to automatycznie skręci się na maksa.... zamówiłem felgi i opony i mam nadzieje że to nie będzie najdroższy nieudany test...bo jednak taka próba trochę kosztuje...łącznie ponad 3k....w przyszłym tygodniu wszystko przymierzę do auta i zdam relacje jak to wyszło

terefere
27-03-2017, 20:38
No to felgi założone....na szczęście nic nie obciera...Na komforcie jazdy dużo nie straciłem, auto jest trochę twardsze ale dalej jeździ się przyjemnie.

Podsumowując do Mondeo MKIV 2007R w wersji liftback felgi 5x108 ET55 18x8J z oponami 235/40/18R pasują bez problemu :up:

Jakby była możliwość pomyślałbym o ET 50 ale kupiłem już takie i na takich już zostane.

Został mi tylko do rozgryzienia temat czy trzeba przeprogramować kompa pod inny rozmiar kół...

http://files.tinypic.pl/i/00885/qht3qwh6lssz_t.jpg (http://www.tinypic.pl/qht3qwh6lssz)

Ruber
31-03-2017, 15:36
Osadzenie ET 55 dla 18" jest katalogowe i homologowane, rozmiar opon również.
O ocieraniu nie ma mowy! Pozostaje tylko kwestia komfortu jazdy na naszych drogach.

Jestem pewny, że komputera nie trzeba przeprogramowywać - koła masz podręcznikowe!

jarku
31-03-2017, 15:53
w katalogu forda jest napisane:
Obręcz aluminiowa 18" wzór 5-ramienny typu Y, srebrna – 8 x 18", odsadzenie 55, do opon 235/40 R18 i 235/45 R18, nie do silników benzynowych 1.6 l, montaż tylko z ogranicznikiemskrętu

może się ktoś wypowiedzieć jak mocno przeszkadza to w parkowaniu w porównaniu do wersji bez ograniczników?
moje padło ma to i promień skrętu jak u wieloryba