PDA

Zobacz pełną wersję : [TDCi MKIII] MK3 2.2 TDCI 150 KM - brak mocy



Thorumbus
11-05-2017, 08:27
Witam

Niestety po kilku miesiącach walki poddaję się. Zwracam się do kolegów o pomoc merytoryczną. Posiadam Mondeo z silnikiem 2.2 TDCI 150 KM z roku 2007. Niestety wg mnie silnik ten nie pracuje poprawnie.
Objawy:
- zwiększone zużycie paliwa
- drgania silnika
- głośna praca
- brak mocy
- podczas jazdy na biegu ale bez dodawania gazu auto jedzie niczym żaba. (wydaje mi się, że powinno poruszać się ruchem jednostajnym)
Na autostradzie na 6 biegu silnik wkręca się na max 3000 obr/min co daje 180 km/h. Poza tym nawet w czasie jazdy miejskiej czuć, że auto nie ma ducha. Wcześniej można było nim asfalt zrywać.
Miałem awarię sterownika turbiny - naprawione
Miałem awarię czujnika położenia zaworu EGR - naprawione
Miałem dwa lejące wtryski - były teoretycznie zregenerowane rok temu (tylko wtryski)

Chciałem wyeliminować zacięty zawór EGR na otwarciu. Dlatego też wymontowałem zawór i po oględzinach okazało się, że zawór jest praktycznie czyściutki. Po odpaleniu silnika okazało się, że zawór jest cały czas zamknięty. Na wszelki wypadek zaślepiłem blaszką bez otworów. Żadnej różnicy. Zostawiłem zaślepiony i czekałem na błąd. Okazało się jednak, że tak zaślepiony zawór nie wywalił "checka" mimo przejechania ok 1k km. (EGR sterowany elektronicznie) Dlatego też mam podejrzenie, że poprzedni właściciel musiał go wyciąć z softu. Podczas tej zabawy z EGRem zauważyłem również, że silnik nie pracuje równo (cały czas drga) a odgłos jego pracy jest zbyt głośny jak na moje ucho. Poza tym słychać jakby spalanie stukowe.

Kupiłem specjalnie nawet kabel diagnostyczny by już nie płacić za podpinanie pod komputer (1-2 razy w miesiącu podpinałem). Niestety żadnych błędów mi nie pokazuje. Samochód pali od strzała, nie dymi.

Krótki filmik pokazujący pracę silnika. https://www.youtube.com/watch?v=cUdnzZv8PbM https://www.youtube.com/watch?v=rFM__fAIoxk(poprawiłem link bo był błąd)
Niestety nie widać dokładnie drgań silnika. Po odsłonięciu otworu, przez który zasysane jest powietrze (przed filtrem) dźwięk stuków nasila się ale kamera automatycznie obniża jego nasilenie :( dlatego nie ma aż takiej różnicy jak jest w rzeczywistości.

Sprawdziłem korekty na wtryskach. (to moje pierwsze samodzielne podpinanie pod kompa więc liczę na wyrozumiałość i jakieś dobre rady :) Może ktoś jest bardziej ogarnięty z diagnostyką i będzie chciał się podzielić wiedzą)
7353

Może spróbować jeszcze zmienić kody wtryskom ? Pojęcia nie mam co robić. Może znacie jakiegoś dobrego mechaniora co pomoże mojemu dziecku :) ?

Thorumbus
14-05-2017, 19:51
Nikt ? Nic ? Żadnych porad ?

Jendrekmak
14-05-2017, 21:14
głośna praca

Na autostradzie na 6 biegu silnik wkręca się na max 3000 obr/min co daje 180 km/h

cały dolot do przejrzenia i siatka elastyczna wydechu (w zasadzie cały odcinek między turbiną a DPFem) bo to mogą być powody głośnej pracy i braku mocy

Thorumbus
01-07-2017, 20:16
Odgrzewam kotleta. Objawy nie ustąpiły niestety same. W trakcie testów na komputerze zauważyłem, że z przepływomierza powietrza mam dziwne odczyty. Mianowicie na wolnych obrotach odczyt wahał się od 12 do 17 g/s (to skoki o 30%). Stwierdziłem, że odłączę czujnik i zobaczę co będzie się działo. Otóż silnik nie zareagował. Poza tym zamykając mu dopływ powietrza słyszałem syk
zasysanego szczelinami powietrza. Syk pochodził ze skrzynki z filtrem (tak mi się wydaje) Nie udało mi się w ten sposób zmienić pracy silnika. Wydaje mi się, że przynajmniej powinienem go przydławić.

Poniżej video z tego eksperymentu

https://www.youtube.com/watch?v=VaYCTVF6MoQ

Co koledzy o tym sądzą ?

grigoriew1
03-07-2017, 17:36
Jak nie dajesz rady sam ogarnąć tematu to podjedź na diagnostykę do chłopaków z http://www.fordserwis.com.pl/ - myślę, że powinni pomóc. Napisz później co stwierdzili i czy udało się usunąć usterkę. A z ciekawości może przed naprawą podjedź na hamownię sprawdzić ile koni się ostało w aucie przed naprawą? Powodzenia życzę :)

micro-jr
03-07-2017, 18:06
A nie ucieka ci powietrze z przewodów za turbina np
Z intercoolera? Objawy masz takie jak ja miałem kiedy był przewód pęknięty. Wtedy turbina nie daje ciśnienia bo ucieka powietrze bokiem i niby wszystko jest ok, a autko nie ciągnie. Po długim oglądaniu znalazłem pęknięcie i na szybko zwykła szara taśma pomogła. Potem wymiana.

Sebollo69
03-07-2017, 19:23
może trzeba bliżej przyjrzeć się turbinie i sterownikowi(pomimo regeneracji)..zauważyłem u Ciebie na wykresie wartość turbosprężarki 95%,u mnie jest 100%za każdym razem kiedy podpinam kompa i forscana..

Thorumbus
03-07-2017, 21:20
Problem chłopaki polega na tym, że nie mam żadnego pomocnika, który mógłby wcisnąć pedał gazu :) a ja na spokojnie mógłbym posłuchać i pomacać przewody czy twarde czy miękkie. Poza tym nie mam jak zbadać wszystkich przewodów. Pod samochód się nie dostanę :(

---------- Post added at 21:20 ---------- Previous post was at 21:02 ----------


Jak nie dajesz rady sam ogarnąć tematu to podjedź na diagnostykę do chłopaków z http://www.fordserwis.com.pl/ - myślę, że powinni pomóc. :)

Ktoś tam był ? Godni polecenie ?

bumblebee
03-07-2017, 23:08
Ściągnij gume z turbo i przytkaj,jak dźwięk zniknie to nie będzie wróżyc nic dobrego,mialem ostatnio takiego ,dźwięk jakby dudnienie delikatne i był przekoszony na rozrządzie.