PDA

Zobacz pełną wersję : Potrzebuje porady-glosniki.



Mondek00r
13-08-2018, 17:02
Wiem, ze nie mam już mondeo, musiałem się rozstać. Mam meganke. Na ich forum to jakiś żart z poradami więc zwracam się do Was. Mam oryginalne konektory pod Tweetery w desce rozdzielczej ale nie ma Tweeterow. Czy wystarczy wpiąć jakiekolwiek? Oryginalne mają jakieś tam cewki czy coś. Przy zakupie nie oryginalnych potrzebować będę te specjalne filtry? Od razu mówię ze nie ma miejsca na nie, czy jak podebne po prostu Tweetery to będzie grać?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Zeus
16-08-2018, 06:58
Oryginalne mają jakieś tam cewki
Każdy głośnik ma cewkę, bez tego nie bardzo chce grać ;)
Oryginalne mogą mieć wbudowaną zwrotnicę (filtr górnoprzepustowy). Jeśli faktycznie tak jest, to (przy założeniu że instalacja do nich jest drożna i spięta z głośnikami "głównymi") po podłączeniu głośników wysokotonowych nie posiadających tego filtra / zwrotnicy, szybko je usmażysz, ponieważ będą usiłowały odtworzyć pełne pasmo akustyczne z radia / wzmacniacza bez żadnych ograniczeń mocy i częstotliwości, a to im na pewno na zdrowie nie wyjdzie.
Rolę filtra może pełnić pojedynczy kondensator, to wałeczek o średnicy około 1cm i długości 3cm, nie jest to tak wielki element, aby nie dało się go zmieścić. Pozostaje jeszcze dobór jego parametrów, to już zależnie od posiadanych głośników i częstotliwości podziału.

Jeśli oryginalne głośniki są takie jak na poniższym zdjęciu to widać, że tam zabudowano pełnoprawną zwrotnicę - cewka + kondensator.
https://megane.com.pl/uploads/monthly_2017_08/c44ce2414324b0d663284699d0a9.jpg.282c10ffd0730af79 345ef5397e15bd8.jpg