PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] poważny problem LPG/PB



87kamil87
05-02-2007, 21:00
Mam Mondzia z roku 2002, poj.1.8,przebieg 70tys.km.Instalacja gazowa została założona przy 40tys.km,sekwencyjna z lubryfikacją.I problem polega na tym,że jak uruchamiam silnik,to jak jadę na benzynie w oczekiwaniu aż się przełączy na gaz to krew mnie zalewa.Samochodem szarpie,jak dusze na pedał gazu,to samochód się dusi,jakby nie dochodziło paliwo,i co najlepsze to odzyskuje swoją moc przy 3000obr/min i ciągnie jak powinien od najniższych obrotów.Ale to jeszcze nie wszystko,gdy przełączy się na gaz,to wszystko działa jak należy,tzn ma moc od najniższych obrotów i jeździ dobrze.Tylko dlaczego na benzynie tak nim szarpie i jedzie jakby chciał a nie mógł.Został zmieniony filtr paliwa,zmieniony olej,wymienione świece.Reset komputera też zrobiłem.Nie wiem co jeszcze można z tym zrobić.Prosze o pomoc.

vMZe
05-02-2007, 22:17
Stawiam na sondę lambda i jej złą emulację. A temat przenoszę do LPG.

87kamil87
05-02-2007, 22:24
to co zrobić z tą sondą lamba???da się to jakoś naprawić czy coś w tym stylu???

krzys-68
05-02-2007, 22:28
sonde sie wymienia jak jest niesprawna

87kamil87
05-02-2007, 22:31
a ile może kosztować taka wymiana tej sondy

vMZe
05-02-2007, 23:05
Najpierw proponuję diagnostykę, żeby sprawdzić co nie działa - potem wymiany - będzie taniej. Sonda (do MK2) kosztuje od 200 PLN w górę.

krzys-68
05-02-2007, 23:49
a ile może kosztować taka wymiana tej sondyWymiana to kilka pln,nic trudnego
MKIII ma dwie sondy :satan: w ukladzie wydechowym(tak jak wszystkie auta wyposazone w OBED II) ,sa umieszczone przed i za katalizatorem :bigok:

blade76
08-02-2007, 22:33
Ja bym sprawdził ciśnienie paliwa na listwie wtryskowej... może pompa się przytarła lub zawór ciśnieniowy siada i do 3000 tyś. go zalewa.... możliwe też ,że się wtryskiwacze przytarły.... sonda odpada bo i gaz by kulał...

kynek
09-02-2007, 00:45
Mam Mondzia z roku 2002, poj.1.8,przebieg 70tys.km.Instalacja gazowa została założona przy 40tys.km,sekwencyjna z lubryfikacją.I problem polega na tym,że jak uruchamiam silnik,to jak jadę na benzynie w oczekiwaniu aż się przełączy na gaz to krew mnie zalewa.Samochodem szarpie,jak dusze na pedał gazu,to samochód się dusi,jakby nie dochodziło paliwo,i co najlepsze to odzyskuje swoją moc przy 3000obr/min i ciągnie jak powinien od najniższych obrotów.Ale to jeszcze nie wszystko,gdy przełączy się na gaz,to wszystko działa jak należy,tzn ma moc od najniższych obrotów i jeździ dobrze.Tylko dlaczego na benzynie tak nim szarpie i jedzie jakby chciał a nie mógł.Został zmieniony filtr paliwa,zmieniony olej,wymienione świece.Reset komputera też zrobiłem.Nie wiem co jeszcze można z tym zrobić.Prosze o pomoc.

To masz wydatek :) Ja stawiam na sondę lambda.... Ja miałem gaz i teraz stwierdzam że gaz w fordzie to ZŁO!!!! Mnie gaz rozwalił przepustnicę już o sondzie lambda nie wspomnę a co najleprze komputer gazu tak zadziałał ze wywaliło mi moduł centralny :ass: :ass: Dlatego jeżdzę na PB a naprawa kosztowała mnie za wszystko ok 370 zeta w ASO Bielany i to nie koniec Bo musze zakupić nową lambdę i czujnik VSS :zly:

artax
09-02-2007, 16:58
Gaz to dobro .Zlo to partacze ,ktorzy nie potrafia dobrać wlaściwej.Ja miałem szczęście i mam zalozoną juz w drugim aucie sekwencje i chodzi jak trzeba.2 auta ,100 tys na gazie i jest ok.Trzymam sie jedynie zasady co 4 tankowanie 200 km na pb.
p.s.mnie srednio 100 km kosztuje 18 zl co w tym zlego?
pzdr

LaBobas
10-02-2007, 14:20
Ja natomiast pprzewrotnie napisze,ze mondek stworzony jest do gazu.Pczytajcie sobie wiekszosc postow.Sa oczywiscie takie jak kolegi wyzej,ze na gazie kuleje,ale w wiekszosci jednak na gazie chodzitylko na pb nie chce odpalac,obroty faluja i krztusi sie i inne cuda.Troszke zartobliwie to napisalem poniewaz prawda jest taka,ze dobrze zalozona instalacja bedzie chdzic tak samo dobrze jak zasilanie pb lub ON.Ja lleje jeszcze do paliwka dodatku do czuszczenia wtryskiwaczy i wsio.

Ufo
10-02-2007, 18:21
mam sekwencję brc i nie jestem w stanie odczuc różnicy pomiędzy LBG a PB. Tylko Vmax na gazie o 5km/h mniejsza ale co to jest. We Wrocku 12-12,5/100km

CzarekJ
10-02-2007, 21:44
Mam co prawda starsze auto z inna instalacja LPG,ale miałem podobne efekty z tym ze na PB nawet po rozgrzaniu nie bardzo chciał jechać.Tylko pracował (po rozgrzaniu) na wolnych,natomiast w zakresie od 2,5 tys krztusił sie i nie chciał przyspieszac.Jak go wkreciło sie na 3tys szedł jakis czas...jakby brakowało paliwa.Wymiana filtru nic nie dała.
Wyczysciłem przepływomierz i czujnik temperatury powietrza ...,reset i przeszło.Przejeździłem 300km i nic...jedynie w poczatkowej fazie rozgrzewania potrafił zgasnac (po ok 200m przejechanych jezeli musiałem sie zatrzymać)..podejrzewam ,,baypas"
teraz jeżdżę na LPG i przy mrozkach sa problemy z przełączaniem tzn przełaczy na LPG ale jak musze stanąć po tych 200m potrafi sie przełaczyc z powrotem i zgasnać i ma problem z odpaleniem (chyba go zalewa bo pedał w podłoge i wtedy odpala)

87kamil87
11-02-2007, 13:36
Zrobiłem jak mi radziliście.Wlałem benzyny i kupiłem ten środek do przeczyszczania zaworów.Zrobiłem reset komputera i przejeździłem na benzynie jakieś 1000km.z początku było bez zmian,potem czułem jakby trochę lepiej było.Ale gdy przełączyłem na gaz i zjeździłem około 100km i ponownie przełączyłem na benzynę,to było tak samo jak przedtem,czyli źle! Po prostu krew mnie zalała.Rozmawiałem z gazownikiem w tej sprawie,to powiedział że on nie jest w stanie nic zrobić,ponieważ nie ma ingerencji "mapy od gazu" do oprogramowania z benzyny.Nie wiem teraz co mam z tym fantem zrobić.Planuje jeszcze podpiąć się w ASO Forda i niech zobaczą czy wyskoczy jakiś błąd.

Mamut
11-02-2007, 13:52
obawiam sie że aso ford się wypnie bo to problem z instalacją gazową :wall:

CzarekJ
11-02-2007, 15:16
obawiam sie że aso ford się wypnie bo to problem z instalacją gazową :wall:
Może tak może nie...Trzeba ich podejść ,,z partyzanta"
Zanim gazownik zacznie regulować LPG silnik muuusi poprawnie pracowac na PB.Wyaliminowane powinny byc wszelkie błędne odczyty i naprawione ich przyczyny(czysty filtr powietrza i paliwa,przepływomierz,czujnik temp.powietrza,temp silnika,zawór bocznikowy,potencjometr przepustnicy,układ EGR,sonda,układ zapłonowy,szczelność dolotu i wydechu)Jednym słowem musi być perfekt.
Więc jeżeli po 1000km na PB wszystko było OK proponował bym wtedy właśnie podjechac do ASO i podpiąć pod kompa.jezeli nie bedzie błedów...sprawa prosta...zle wyregulowany LPG.To on później bedzie emulował nieprawidłowe dane do sterownika PB i wprowadzał błędy na tyle powazne że cieżko z nimi jeździć.
Jezeli chodzi o sprawdzenie układów to przy odrobinie zdolnosci manualnych mozna to zrobic samemu ....są w MKP artykuły na ten temat a to tylko kwestia czyszczenia (oczywiście moze cos i padło ale przy 80tys?..watpię)

hmm z ta odrobiną troche przesadziłem.....jak ktoś tylko wie gdzie wlać olej i paliwo i ewentualnie jak wymienic koło - lepiej niech sie nie bierze za takie prace. :)

sebkra
12-02-2007, 13:04
Pierwsze pytanie jaka to instalacja konkretnie, objawy wskazują na to, że jest źle skalibrowana i podczas jazdy na gazie mapy benzynowe się rozjeżdżają. Niekiedy (nie wiem czy tak jest akurat w mk3 ale np w sterownikach magnetii marelli jak najbardziej) po przekroczeniu parametrów adaptacyjnych sterownik benzyny należy ponownie zaprogramować i na nic odłączanie akumulatora.

87kamil87
13-02-2007, 12:33
gazownik mi powiedział że problem polega na tym,że mieszanka gazu jaka jest ustawiona jest za bogata i komputer od pb zapamiętuje te ustawienia i w momencie przełączenia na pb sam obniża parametry więc dlatego gorzej jeździ na pb.Bo już miałem troche problemów z kalibracją lpg bo gdy mieszanka była za uboga,to świeciła się kontrolka check engine.A odchyły jakie może mieć,gdy pracuje na lpg wynoszą 15%(tak mówi norma) a u mnie ma odchyły rzędu 7%.Wiec chyba już jestem skazany na taką prace silnika.

sebkra
13-02-2007, 13:14
Zmień gazownika, jaka to dokładnie instalacja, niech ci gazownik nie robi wody z mózgu, skoro merce AMG jeżdżą na gazie bezproblemowo to niech nie wciska że tak musi być.

87kamil87
13-02-2007, 23:11
tak tylko że podobno to najlepszy gazownik w Białymstoku i okolicy.sic

blade76
15-02-2007, 22:01
Słuchaj sprawdź czy na listwie paliwowej jest przelew.... jeśli tak to ok ale jeśli nie to potrzebny jest emulator ciśnienia paliwa :)

lyssy
16-02-2007, 12:16
A odchyły jakie może mieć,gdy pracuje na lpg wynoszą 15%(tak mówi norma) a u mnie ma odchyły rzędu 7%.Wiec chyba już jestem skazany na taką prace silnika.
Na nic nie jesteś skazany - no, może na zmianę gazownika, ewentualnie na zmianę (elementów/montażu) instalacji :satan:

Skoro kalibracja gazu powoduje że komp Pb się przeprogramowuje (bo gaz jest źle dawkowany), to trzeba dotąd regulować gaz aż będzie dobrze. To nie II generacja że można ją ustawić "ubogo" czy "bogato" - komp Pb będzie korygował czas wtrysku aż mieszanka będzie poprawna (albo aż oprze się o granice regulacji - wtedy świeci się "check engine"), ale jak "przyzwyczai się" do parametrów dawkowania na LPG, to potem nie będzie jeździł na Pb...

Czy ten gazownik jeździł z Tobą i robił kalibrację podczas jazdy?

PS. Jaka norma???

87kamil87
16-02-2007, 12:20
tak kalibracja była robiona podczas jazdy.Najpierw na pb sprawdzał parametry na tym komputerku swoim,potem na gazie podczas jzdy.

lyssy
16-02-2007, 13:02
Skoro po resecie jeździsz na Pb i nie ma problemów, a pojawiają sie po "użyciu" gazu, to obstawiałbym jednak nieprawidłową kalibrację LPG - mimo że wygląda na zrobioną poprawnie...
Poza tym piszesz że gazownik sam się przyznał że gaz jest źle wyregulowany - więc o co chodzi? Niech reguluje dalej... :satan:

sebkra
16-02-2007, 14:08
Może napisz wreszcie co to za instalacja i z jakich komponentów się składa, w niektórych sterownikach jest możliwość blokowania map, może też masz tą opcję i to coś pomoże. Przy niezablokowanych mapach sterownik podczas pracy na gazie sam będzie troszkę ingerował w mapy benzynowe (autoadaptacja).

CzarekJ
16-02-2007, 15:37
Sporo porad,ale dodam swoje trzy grosze.....najpierw muuusisz mieć wszystko OK na PB a dopiero później niech ,,gazownik"ustawia do skutku.
Na forum niewiele sie dowiesz jezeli oddajesz się w rece fachowców ,a nie próbujesz czegos samodzielnie.

87kamil87
16-02-2007, 15:47
Nie wiem jaka to instalacja.Musiałbym poszukać gdzieś kwitów na ten temat.Postaram się to zrobić:)