PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIV] Kalibracja prędkościomierza



batek89
23-10-2018, 09:41
Witam. Chciałbym zapytać w jaki sposób odbywa się kalibracja prędkościomierza w mondeo 2012
Otóż na opinie 235/40/19 jadąc 100 km/h faktyczna prędkość to 96km/h
Porównując ta oponę z fabrycznym rozmiarem 215/50/17 różnica w srednicy opony wynosi 23.8 mm co skutkuje różnica prędkości kolejne -3.8 km/h
Łączna różnica wynosić będzie prawie 8km/h

Stad moje pytanie . Lepiej kupić oponę 215/55/17 nie zalecana prze producenta czy bawić się w kalibrowanie licznika. JeEli to drugie to czy ktoś mógłby wytłumaczyć jak to zrobić? Mam kabel do autka

splitu
23-10-2018, 13:01
trzeba zakupić osobny moduł zakładany na wtyczkę czujnika prędkości i przeprowadzić kalibrację
o ile się nie mylę (bo pewności nie mam) ori komputerem nic się nie zmieni.

z ciekawości, w jakim celu chcesz kalibrować wskazania? w każdym aucie (po za ciężarowymi) wskazania są zawyżone względem rzeczywistości o ~10%

batek89
23-10-2018, 19:51
Już nie chce tego zmieniać, za dużo zabawy. Chciałem żeby ta różnica była mniejsza. A jest sens zakładać wyższa oponę? Żeby ta różnica nie była większa a została jak jest?
215/55/17 ma taka sama średnice

RadkoR
28-10-2018, 17:08
Interfejs ELM327 STN1170 + darmowy program ELMConfig. Łączysz się z autem i zmieniasz w centralnej konfiguracji auta (CCC w BCMii) rozmiar opony i obwód koła. :)
Zegary zaczytują sobie główną konfigurację i wskazania będa prawidłowe. Warto wspomnieć, że gdy założymy inne koła niż mamy zaprogramowane zmienia się także zliczanie przebiegu i wskazania spalania. Trochę lipa gdybyś przejechał 100km a licznik by wskazał 108km. ;) Nabijasz sobie dodatkowy przebieg wtedy, którego tak naprawdę nie przejechałeś. :D

splitu
28-10-2018, 17:57
wskazania z prędkościomierza i odczyt na komputerze prędkości jest inny (przynajmniej u mnie w mk2) tak więc nie wiem czy taka korekta jest ok

RadkoR
28-10-2018, 20:14
Wskazówka zawsze pokaże więcej - to celowe. Ale gdy nie zrobi się korekty w sofcie to odległość jest źle zliczana. Wiadomo, że gdy koło ma mniejszy obwód to na danym odcinku wykona więcej obrotów niż koło z większym obwodem. A czujniki właśnie liczą obroty kół. Z tego powodu są dopuszczane jedynie zamienniki oryginalnych kół o podobnych rozmiarach, chyba +/-2%.

splitu
29-10-2018, 00:50
Wskazówka zawsze pokaże więcej - to celowe.
a wlaśnie o oszukanie wskazówki chodzi autorowi, więc korektę w sofcie trzeba by wykonać na minus, co poskutkuje tym że auto będzie liczyć zbyt mało kilometrów względem faktycznie przejechanej odległości.

Ale gdy nie zrobi się korekty w sofcie to odległość jest źle zliczana.
nie wypowiadam się odnośnie mk4, ale w mk2 przy seryjnym kapciu (205/50R16) komputer pokazuje prędkość identycznie z GPS i podejrzewam że tak samo będzie z wskazaniami z tripa oraz licznika przebiegu dziennego i ogólnego, a wskazówka leci sobie w kulki i zawyża o ~10%.