PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Centralny zamek nie działa w żaden sposob



Matys1990
22-02-2019, 17:42
Witam,
Mam problem z centralnym zamkiem, a mianowicie kupiłem forda z uszkodzonym zamkiem. Myślałem ze przyczyna lezy po stronie zamka kierowcy no ale niestety.

Kluczyk zakodowałem tz. jak próbuje zamknąć/otworzyć to słychać przekaźniki i migają kierunki. Myślałem ze wina lezy po stronie zamka kierowcy wiec go wymieniłem (dwa razy) i jak centralny nie żył to dalej nie żyje.

Zamek nie reaguje na zamkniecie z pilota, bezpośrednie zamkniecie z wkładki kluczyka czy z pstryknięciem blokady kolo klamki wewnętrznej.

Podczas próby zamknięcia czy otwarcia żaden zamek nie reaguje (tylko słychać przekaźniki) tylna klapa tez nie działa z pilota/przycisku w kabinie jak i z przycisku w klapie.

Macie jakieś pomysły gdzie może leżeć przyczyna? Albo co gdzie pomierzyć?

AndreRe
24-02-2019, 22:47
Zamek nie reaguje na zamkniecie z pilota, bezpośrednie zamkniecie z wkładki kluczyka czy z pstryknięciem blokady kolo klamki wewnętrznej.

a jak stan baterii? Ja miałem kiedyś brak reakcji centralnego zamka na pilota, ale z klucza zamek centralny zamykał wszystkie drzwi poprzez włożenie klucza do zamka lewych przednich drzwi,


Podczas próby zamknięcia czy otwarcia żaden zamek nie reaguje (tylko słychać przekaźniki) tylna klapa tez nie działa z pilota/przycisku w kabinie jak i z przycisku w klapie.

druga kwestia jaka mi przychodzi z doświadczenia to stan akumulatora, jak jest słaby to też pojawiają się problemy ze sterownikiem centralnego zamka, dodałbym do tego stan samego sterownika (wiek, stan styków - u mnie były przebicia i spadki napięć), u mnie wystarczyła konserwacja (cokolwiek to znaczy - elektryk nie rozwiajał tematu, ale zapytał się, gdzie stoi samochód, bo z biegiem lat w sterowniku styki ulegają korozji i tracą swoje właściwości), na razie konserwacja wystarczyła, ale na drugi raz zaleca wymianę sterownika i nowe programowanie kluczy (drzwi plus stacyjka, a to wydatek ponad 1200 zł + VAT),

tyle ode mnie z moich doświadczeń, pozdrawiam,

RadkoR
24-02-2019, 23:14
wymianę sterownika i nowe programowanie kluczy (drzwi plus stacyjka, a to wydatek ponad 1200 zł + VAT),
GEM (sterownik) kupisz za 50zł. Programujesz do niego własne piloty i tyle. Prosto i tanio. Żadnych stacyjek, bębenków, itp.
Mam zresztą GEMa do Mk3 w najwyższej wersji, po drugim lifcie do oddania za darmo...

AndreRe
24-02-2019, 23:42
GEM (sterownik) kupisz za 50zł. Programujesz do niego własne piloty i tyle. Prosto i tanio.

być może, mnie w serwisie Forda powiedzieli, że wymiana wkładu zamka to też nowy wkład stacyjki, bo stare klucze nie będą pasować, a te po wymianie będą musiały być dorobione i zaprogramowane na nowo do nowego sterownika, bo podobno nie da się wymienić sterownika bez wkładu w drzwiach, są zintegrowane, zatem mam inne informacje,

ale wracając do sedna sprawy kolegi nie wiadomo co nie gra u kolegi, czy klucz, czy sterownik, czy zamek, czy to o czym pisałem, a mianowicie bateria w pilocie albo słaby akumulator (takie były moje doświadczenia), czy też problem z zamkiem w drzwiach, a to już nie jest tania sprawa, przynajmniej tak dowodzą moje skromne doświadczenia, bo mało kto chce się bawić w naprawę czy też konserwację zamka drzwi, czy jak kto woli sterownika, mnie oficjalnie serwis Forda zaśpiewał ponad 1200 zł za wymianę zamka drzwi i co za tym idzie kompletu kluczy wraz z ich zaprogramowaniem, nie bawią się w naprawę czy też szukanie usterek tylko od razu wymiana i za to sobie krzyczą dużą forsę, dlatego Ja poszukałem prywatnie elektryka i mi akurat pomógł, bo dało radę, toteż dziele się swoimi doświadczeniami,

RadkoR
25-02-2019, 20:22
Bzdury gadają. Moduł centralnego nie ma absolutnie nic do immobilisera, sterownika silnika, itp.
Zmieniasz moduł GEM, programujesz do niego piloty zamka i tyle. Immo w ogóle nie dotykasz. Nie spodziewaj się po ASO najprostszych i najtańszych rozwiązań. Oni gotowi są wymienić Ci pół samochodu z powodu przepalonej żarówki. :boshe:

---------- Post added at 20:22 ---------- Previous post was at 20:19 ----------


za wymianę zamka drzwi i co za tym idzie kompletu kluczy wraz z ich zaprogramowaniem
Chcą dawać nowego pilota z immo, gdzie można sobie samemu nawet używanego pilota i pestkę immo zaprogramować?
Oni chyba frajerów szukają...
Można wymienić jedno i drugie niezależnie od siebie.


tomzyl, Ty ogarniałeś GEMa. Napisz coś więcej, chyba, że w błędzie jestem. :)


PS. Wracając do problemu to zacznij od podstaw - sprawdzenie wiązek. Skoro słyszysz przekaźniki i migają kierunki to GEM jest sprawny.
Sporo powie tutaj podłaczenie interfejsu i odczytanie błędów.

Bardzo możliwe, że był dokładany alarm i ktoś go wyciął razem z wiązką nie naprawiając tej od GEMa do zamka. Tu bym szukał problemu. Sprawdź czy w ogóle prąd dochodzi do wtyczki zamka w drzwiach którychś. GEM jest za schowkiem pasażera. Wygląda tak:

https://data.motor-talk.de/data/galleries/0/216/622/48365810/gem-998503153415936659.jpg

tomzyl
25-02-2019, 20:31
A proszę Was bardzo :)
Jak wymieniałem GEMa z przedlifta (całkiem pokaźnego, ale za bardzo nie było tam czego dorzucać) na polifta (chyba jeden z bogatszych) musiałem programować kluczyki, w znaczeniu piloty (no i szyby i jakieś tam bzdury). Immo powiązane jest z PCM, którego nie ruszamy.
Sam miałem problemy z zamykaniem i otwieraniem z pilota (jednego miałem), a przez to, że dzyndzle + i - w pilocie były zwalone i odgięte tak, ze bateria zwierała... No i problem z masą przy tylnej wycieraczce, ale to przez swoje niedopatrzenie, bo pociąłem kable i wypadła masa...
Odnośnie zamków, tam nie ma wkładek do kluczyków.

Matys1990
26-02-2019, 15:08
Kupiłem już nowego GEM`a (koszt nie duży) dzisiaj będę montował i zobaczę czy pomoże.
Może ktoś ma rozpiske która wtyczka jest do czego? I jakie napięcia maja panować w danej wtyczce?

tomzyl
26-02-2019, 20:03
w GEM? tam jest od cholery kabelków. Zasadniczo chyba 2 od prawej (frontem do klienta, znaczy przodu auta) ma w sobie kabelek od zamykania zamków, znaczy sygnał z centralnego. Przy odpinaniu i zapinaniu będzie dyskoteka na awaryjnych, jeśli robione przy podpiętym akumulatorze, ale wtedy tez zamki mają "test" :hmm:

Matys1990
27-02-2019, 18:10
Więc tak nowy GEM założony i........ Cisza ;) zamki jak nie działały tak nie działają. Słychać tylko tykanie przekaźników. Tak jakby napięcie na zamki nie dochodziło. Zamki w mondeo są sterowane +12v czy masa?


Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Netoper
27-02-2019, 18:12
+12v czy masa?
Zależy od rocznika.
A odpinałeś i oczyściłeś "słoniki" na słupkach?

Matys1990
27-02-2019, 18:13
Rocznik 2003 późna jesień heh ;) słoniki co masz na myśli?


Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

tomzyl
27-02-2019, 18:50
to z budy do drzwi. gumowe.
kurde, bezpieczniki? kable? weryfikowanie ciągłości wiązki? no nic innego mi na mysl przechodzi.

Matys1990
27-02-2019, 21:39
Na moje oko i logikę do przekaźników nie dochodzi zasilanie, ale niestety nie wiem gdzie tego szukać.
Wnioskuje tak bo każdy sygnał z zamka jest potwierdzony kliknieciem przekaźnika. Tylko tak jakby przekaźnik nie miał napięcia czy masy do sterowania

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

tomzyl
27-02-2019, 22:06
RadkoR schematy zapodasz? bo to chyba jedyne wyjście na prześledzenie tego.
znacyz mam jeszcze jeden pomysł, ale wydaje się być absurdalny. Zamek kierownika padł w środku tak, ze żaden z zamków nie ogarnia otwierania. Czasem tak się działo, bodaj 3 mikrochipy są w środku. Tylko ten wariant nie zgrywa się z tyną klapą.

diff2
27-02-2019, 22:09
Moduł centralnego blokowania zamka-zasilanie zamków wychodzi z GEM i jest rozdzielone a jedynym wspólnym połączeniem jest ten moduł.Napisałem w oparciu o schemat z sam naprawiam-czy schemat jest aktualny? W moim Mondku tego modułu raczej nie ma więc może koledzy coś pomogą.

Matys1990
27-02-2019, 22:28
RadkoR schematy zapodasz? bo to chyba jedyne wyjście na prześledzenie tego.
znacyz mam jeszcze jeden pomysł, ale wydaje się być absurdalny. Zamek kierownika padł w środku tak, ze żaden z zamków nie ogarnia otwierania. Czasem tak się działo, bodaj 3 mikrochipy są w środku. Tylko ten wariant nie zgrywa się z tyną klapą.Moja pierwsza myśl była że zamek kierowcy, więc kupiłem inny. Też nie działa więc myślę sobie pewnie sprzedali mi zepsuty, nie kłuciem się już i kupiłem jeszcze inny. Więc sterowanie nie działa na 3 zamkach kierowcy i 2 GEMach

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Matys1990
28-02-2019, 11:10
Schematy mam, ale niestety nie ma opisu stanów. Macie może schemat samego GEMa?

Mischel
28-02-2019, 14:45
Mam rozpiskę pinów kostek gema tylko że są po niemiecku, jak chcesz to daj maila na pw to podeślę.

perials
28-02-2019, 15:09
Może Masz ale podsyłam: http://focus.korona-pl.com/TIS/#top - w Mondeo i rozdziale 4.19.10 będzie diagnostyka GEM (przerw w instalacji i mas)

Matys1990
28-02-2019, 15:37
Zawsze jakiś punkt podparcia podeślij te opisy na maateeusz@gmail.com
dzieki

Mischel
01-03-2019, 07:24
Wysłane, jakby nie doszło to daj znać.

Matys1990
01-03-2019, 20:24
Rozbebeszylem dzisiaj połowę auta żeby się dostać do wiazek, co znalazłem ktoś wcześniej łapki wkładał w instalacje, a mianowicie ktoś kiedyś dołożył alarm i obstawiam że to on ma coś wspólnego z zamkami. Alarm powycinalem, przewody doprowadziłem do ładu i niestety dalej .
Przeskanowałem też auto forscanem i w GEMIE mam zapisany błąd P155(chyba taki) zwarcie obwodu lampki do masy. Może tu gdzieś leży problem, albo gdzieś sobie lezy ucięty kabelek.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Matys1990
02-03-2019, 18:42
Po długich godzinach walki problem rozwiązany. Tak jak przewidywałem ktoś przy montażu dodatkowego alarmu poprzedni monter przeciął przewód zasilający do GEM.
W razie W dla potomnych żółto zielony przewód u mnie był przerwany.


Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka