PDA

Zobacz pełną wersję : [MkIII] Co ile wymieniać poszczególne części eksploatacyjne?



Pawel_LPU
15-04-2019, 01:05
Kiedyś na innym forum znalazłem tabelkę dot. częstotliwości wymiany części i serwisowania auta. Czy coś takiego jest dostępne gdzieś na tym forum, dotyczące mondeo mk3, a zwłaszcza ST 220? Planuję teraz doprowadzić do ładu mojego STka, bo ostatni rok miał dość ciężki (prawie 50 tys km, z czego połowa z trójką dzieci na pokładzie) i pomyślałem, że takie zestawienie byłoby bardzo pomocne, również na później. Dodam, że auto jest bez modów (oprócz instalacji LPG), staram się robić wszystko na czas, także jak na ten czas wszystko pracuje w porządku. Chodzi mi o taką "profilaktykę", żeby ustrzec się niespodzianek.

Poniżej spisałem to, co najbardziej mnie interesuje. Jeśli uważacie, że warto dodać jeszcze coś innego, to śmiało. Za wszelkie odpowiedzi będę wdzięczny :)

- olej silnikowy
- filtr oleju
- filtr paliwa
- filtr kabinowy
- filtr powietrza
- świece iskrowe
- kable WN
- sprężyny
- amortyzatory
- poduszki
- końcówki drążków
- płyn hamulcowy
- płyn chłodniczy
- olej w skrzyni
- tarcze przód
- tarcze tył
- klocki przód
- klocki tył
- piasty
- łożyska
- przeguby
- inne?

CzarekJ
30-06-2019, 12:35
Hej.
Zadałeś dość rozbudowane pytanie,na które ciężko odpowiedzieć.
Najlepiej zdobądź,ściągnij książkę Sam naprawiam"(mogę Ci spróbować przesłać na maila)
Tam znajdziesz odpowiedzi .

sokoleokoo2
03-07-2019, 21:59
- filtr oleju - co wymiana
- filtr paliwa - co 2 - 3 lata
- filtr kabinowy - co rok max co 2
- filtr powietrza - co 2 wymiane
- świece iskrowe BRAK
- kable WN - BRAK
- sprężyny - ŚREDNIO walną po 4 - 5 latach - przód
- amortyzatory - jak wyżej (poza tyłem bo tam fabryka) a pół miliona już lada moment
- poduszki - jak wyżej
- końcówki drążków - będziesz wiedział
- płyn hamulcowy - co wymiana klocków
- płyn chłodniczy - średnio co 3 lata bo zawsze coś wyskoczy
- olej w skrzyni - nigdy raz dolewałem
- tarcze przód - 4 lata
- tarcze tył - 4 lata
- klocki przód - 3 lata
- klocki tył - 4 lata
- piasty - tył tylko raz
- łożyska - przód tylko raz ale będzie trzeba z piastą kupiś
- przeguby - 1 x
- inne?[/quote]


OLEJ 1x do roku lub 15 k
żarówki H7 kupuje tylko w salonie na pudełku ma być napisany producent, fiat, kia cokolwiek średnio sztuka ok 35-45 pln wytrzymuje 3 - 4 lat
opony - średnio max 4 lub 5 sezonów (najtańsze markowe raz chińczyki hankooki i goodridy dziasostwo)

PS ja już ze 250 kkm swoim zrobiłem i różne historie już miałem czasem kosmiczne

MikiS93
04-07-2019, 07:12
filtr oleju - co wymiana

- filtr paliwa - co 2 - 3 lata

- filtr kabinowy - co rok max co 2

- filtr powietrza - co 2 wymiane

Tutaj zdecydowane nie!

Paliwa co jesień tak samo
Kabinowy, powietrza oraz oleju wraz z olejem na jesieni.



Wysłane z mojego XS Max przy użyciu Tapatalka

CzarekJ
04-07-2019, 10:53
Panowie.
Podaliście informacje zwłasnych doświadczeń i dotyczące Waszych dieselków a kolega ma ST.
Możliwe,że będzie to dla Niego pomocne chociaż jak dla mnie nie bardzo.
Dlaczego?
Otóż co znaczy wymieniamy co jakiś okres?
Przecież wiele zależy od sposobu eksploatacji - przebiegu,stylu jazdy jak i miejsca.
Bo przecież na komplecie opon czy hamulców można przejechać i 100k km a można je stracić po 10 czy 20k.Podobnie elementy zawieszenia czy układu jezdnego .

Dziergi
08-07-2019, 15:31
Olej w silniku jak i wszystkie filtry najlepiej wymieniać razem. O ile dobrze pamiętam to producent w ST220 zaleca co 20000 kilometrów ale wiadomo, wszystko zależy od stylu jazdy. No i maksymalnie nie później niż 12 miesięcy. Czyli co rok lub co 20k.
Natomiast cała reszta to wszystko zależy od zużycia i przede wszystkim od stylu jazdy.
Co roku jesteś na SKP więc tam będziesz widzieć, co się kwalifikuje do wymiany. Sprawdzają tam klocki, zawieszenie, układ skrętny, stan opon a czasami zużycie amrotyzatorów (nie jest obowiązkowe ale u mnie i tak to robią). Poza tym w każdej chwili możesz sprawdzić auto na stacji (koszt 50 - 100 PLN). A jeśli masz zaufanego mechanika to jeszcze lepiej. Przy najbliższej wizycie poproś, by sprawdził stan auta i niech Ci powie, co się kwalifikuje do wymiany a co jeszcze jest dobre.