PDA

Zobacz pełną wersję : [MkII] Black STeck - wykres z hamowni



MAG
22-02-2007, 00:00
Jak już wcześniej pisałem, dwa tygodnie temu odwiedziłem hamownię w celu dokonania pomiarów autka - wyniki mnie nie zachwyciły (zresztą się tego nie spodziewałem, bo autko nie jeździło tak jak powinno było legitymując się fabryczną mocą ponad 200KM)
Zadowolony jestem natomiast bardzo z tego w jaki sposób jest dobrana instalka LPG - jak widać na załączonym wykresie na LPG jest praktycznie idealne odwzorowanie przebiegu krzywej mocy i momentu w porównaniu z benzyną.

Nie podoba mi się natomiast to, że krzywa momentu po dziurze związanej z otwarciem drugiego dolotu nie wznosi się powyżej poziomu sprzed dziury (widać, że jeśli chodzi o moc to gwałtownie ona wzrasta, ale moment wzrasta tylko troszkę). Jakiś pomysł dlaczego?
Ewentualnie jak to się ma do wykresu fabrycznego określonego przez Ford'a?

No i pytanie dlaczego taki słaby wynik?
Są dwie rzeczy i których wiem, że mogły mieć wpływ na ten wynik.
1. Autko może być jeszcze troszkę zmulone po poprzednich właścicielach - głównie wożenie dzieci do szkoły przez żony właścicieli :) . Chociaż tutaj powienienem już po przejechaniu ponad 15tys km tym samochodem sobie z tym poradzić, no ale na co dzień "nie katuję" auta :satan:
2. Człowiek od którego kupiłem samochód (jego drugi właściciel) dokonał w 2004-tym roku w serwisie Forda aktualizacji oprogramowania sterownika silnika i może ten nowy program więcej popsuł niż poprawił :getsome:

http://img248.imageshack.us/img248/1531/st200hamowniazx9.th.jpg (http://img248.imageshack.us/my.php?image=st200hamowniazx9.jpg)
czerwone linie - pomiar na benzynie
zielone - na LPG

norbi333
22-02-2007, 09:59
dobrze ,że u mnie nie ma hamowni,bo jeszcze i u mnie b ysieokazało ,ze jakoś brakuje koników,a tak jak nie wiem to lata jak rakieta(jak by miał 205 kucyków)

airzocho
22-02-2007, 19:31
Na jakims spocie mozemy poównac ten wynik do pomiarow wykonanych przy pomocy ELMa :bigok:

Moze poprzedni wlasciciel wgral softa od zwyklego V6, bo moc stoi na takim poziomie :satan:

dave_go
22-02-2007, 20:47
Na jakims spocie mozemy poównac ten wynik do pomiarow wykonanych przy pomocy ELMa :bigok:

a co udało się odpalić ProScana ? :hmm: Gadaj jak na spowiedzi.


Moze poprzedni wlasciciel wgral softa od zwyklego V6, bo moc stoi na takim poziomie :satan:

Zwykłe V6 na hamowni wyciąga ok 150 - max. 160 HP. Chyba że cały komputer podmieniony.

Jeśli chodzi o brak momentu po otwarciu IMRC to faktycznie coś tu nie halo. Obstawiał bym na zacięte przepustniczki w jednej z głowic.
Poza tym czy sprawdzałeś cięgna od otwierania przepustnic ? - u mnie było tak że jedna plastikowa tulejka się zdarła i cięgno spadło więc otwierał przepustniczkę tylko w jednej głowicy.

Taki wykres dla V6 ktoś umieścił kiedyś na naszym Forum:

http://img114.imageshack.us/img114/3456/v6hamowniaph2.th.jpg (http://img114.imageshack.us/my.php?image=v6hamowniaph2.jpg)

Jak widać jest powrót momentu po otwarciu przepustnic.

Przy jakich obrotach ST powinien osiągać max. moc i moment ? bo u Ciebie to coś nie tak, moc przy 6700 a moment przy 2700 (diesel normalnie).

Wszystko wskazuje na przyciętą przepustnicę dodatkowego dolotu - krótkie kanały.

Bajdełej - jaki koszt hamowania autka ? - chociaż może lepiej się nie załamywać.

norbi333
22-02-2007, 23:18
moc (kW / ot/min): 151 / 6500
moment (Nm / ot/min): 235 / 5500
według danych jakie znalazłem

MAG
22-02-2007, 23:39
dobrze ,że u mnie nie ma hamowni,bo jeszcze i u mnie b ysieokazało ,ze jakoś brakuje koników,a tak jak nie wiem to lata jak rakieta(jak by miał 205 kucyków)
Wiesz, u mnie jest taki problem, że w pracy za często mam okazję pojeździć mocnymi autami i stąd porównania z Mondziałkiem :)

Dave_go - standardowy koszt hamowania to 100zł, ale ja mam specjalną stawkę :satan:

Mogę załatwić rabat na pomiar w tej firmie, a zresztą zastanawiam się nad organizacją w którąś sobotę (aczkolwiek w troszkę "cieplejszym terminie" :jezyk1: ) spotu "hamownianego" w trakcie którego koszt pomiaru przy minimum 10-ciu mierzonych autkach wyniesie 50zł za autko.

BTW - Sprawdzę te przepustnice, może rzeczywiście tam jest problem, chociaż czuć bardzo wyraźnie, że dostaje porządnego "kopa" po ich otwarciu.

airzocho
23-02-2007, 07:11
a co udało się odpalić ProScana ? :hmm: Gadaj jak na spowiedzi.


Ano udało :) Śmiga jak ta lala, robi wykresy mocy i momentu, mierzy przyspieszenie do 100km/h, czasy i predkosci na 1/4 i 1/8 mili i takie tam...

Jak masz problemy z odpaleniem proscana pisz na email. :bigok:

bosman
23-02-2007, 09:52
[quote=norbi333]

Dave_go - standardowy koszt hamowania to 100zł, ale ja mam specjalną stawkę :satan:

Mogę załatwić rabat na pomiar w tej firmie, a zresztą zastanawiam się nad organizacją w którąś sobotę (aczkolwiek w troszkę "cieplejszym terminie" :jezyk1: ) spotu "hamownianego" w trakcie którego koszt pomiaru przy minimum 10-ciu mierzonych autkach wyniesie 50zł za autko.


Jestem za tylko jak będzie cieplej może.

MAG
23-02-2007, 09:58
a co udało się odpalić ProScana ? :hmm: Gadaj jak na spowiedzi.


Ano udało :) Śmiga jak ta lala, robi wykresy mocy i momentu, mierzy przyspieszenie do 100km/h, czasy i predkosci na 1/4 i 1/8 mili i takie tam...

No to trza będzie jak się ociepli zrobić spota z pomiarami - porównamy z wykresem z hamowni i zobaczymy jak to wygląda :satan:

MAG
23-02-2007, 17:00
Znalazłem wykres fabryczny na www.st200.net

Po tej dziurze na otwarcie przepustnic, moment powinien rosnąć do 235Nm przy 5500 obrotach, a moc powinna bardziej ostro iść do góry do 205-ciu koników.

Prawdopodobnym powodem moze być nie otwarcie się do końca drugiego dolotu - będę to sprawdzał w przyszłą sobotę (bo w tą pracuję :wall: )

dave_go
23-02-2007, 22:49
Znalazłem wykres fabryczny na www.st200.net

Po tej dziurze na otwarcie przepustnic, moment powinien rosnąć do 235Nm przy 5500 obrotach, a moc powinna bardziej ostro iść do góry do 205-ciu koników.

Prawdopodobnym powodem moze być nie otwarcie się do końca drugiego dolotu - będę to sprawdzał w przyszłą sobotę (bo w tą pracuję :wall: )

Będziesz zdejmował kaloryfer ?
Porób fotki proszę - jest mi to potrzebne do własnych doświadczeń :satan:

Może warto też sprawdzić ciśnienie paliwa na szynach wtryskowych oraz ciśnienie sprężania. Ale najpierw sprawdź te doloty - na to bym obstawiał.

Informuj co i jak.

MAG
24-02-2007, 08:35
Będziesz zdejmował kaloryfer ?
Porób fotki proszę - jest mi to potrzebne do własnych doświadczeń :satan:

Może warto też sprawdzić ciśnienie paliwa na szynach wtryskowych oraz ciśnienie sprężania. Ale najpierw sprawdź te doloty - na to bym obstawiał.

Informuj co i jak.
Może zbyt szumnie napisałem, że będę to sprawdzał - będą mi to sprawdzać w zaprzyjaźnionym warsztacie :)

Nie wiem czy będę miał czas być przy tym, ale jesli tak, to porobię zdjęcia.

Sprężanie, spadki szczelności i ciśnienie na listwie wtryskowej też sprawdzę, ale co do samego silnika raczej nie ma problemów, bo porównując mój wykres z seryjnym, do ok. 3,5-4tys obrotów jest prawie idealnie, problem robi się dopiero po pełnym (albo niepełnym właśnie)otwarciu drugiego dolotu.

Będę informował o postępach w "recyclingu mocy" :satan: