PDA

Zobacz pełną wersję : wiedza na temat budowy i zasady dzialania klimatyzacji w mon



specjalforce
19-06-2005, 22:16
Witam klubowiczow. czy moze mnie ktos poratowac wiedza na temat budowy i zasady dzialania klimatyzacji w mondku. jesli ktos moze mi przeslac jakies adresy internetowe badz wlasne materialy na specjakforce@poczta.fa to bede bardzo wdzieczny . jak na razie zielono mi w glowie na ten temat :wall: Pozdrawiam serdecznie

szczerba
19-06-2005, 22:21
Witam klubowiczow. czy moze mnie ktos poratowac wiedza na temat budowy i zasady dzialania klimatyzacji w mondku. jesli ktos moze mi przeslac jakies adresy internetowe badz wlasne materialy na specjakforce@poczta.fa to bede bardzo wdzieczny . jak na razie zielono mi w glowie na ten temat :wall: Pozdrawiam serdecznie

Klimatyzacje we wszystkich autach (nie tylko w Mondeo) działają wg tych samych zasad. TUTAJ (http://www.alpo.ig.pl/klima.html) masz troche teorii. Jeśli potrzebujesz dokładnych informacji to pytaj o szczegóły.
Zobacz jeszcze TUTAJ (http://www.kulej.peugeot.com.pl/poradnik_klimatyzacja.php)

STraits
20-06-2005, 08:46
Napisz czego nie wiesz lub co konkretnie chcesz wiedzieć. Generalnie wspólnymi siłami jesteśmy w stanie odpowiedzieć praktycznie na każde pytanie z tematu klimy w mondeo.

HEVA
20-06-2005, 14:07
A takie pytanko mam:
czy jak klima jest nieszczelna, to gaz ucieka tylko podczas pracy klimatyzacji, czy nie ważne czy klima jest włączona czy nie?

zack29
20-06-2005, 14:14
A takie pytanko mam:
czy jak klima jest nieszczelna, to gaz ucieka tylko podczas pracy klimatyzacji, czy nie ważne czy klima jest włączona czy nie?

jeżeli jest nieszczelna bedziesz miał ubytki, jeżeli nie masz w przewodach to każde uruchomienie spowoduje dobicie, no i bedzie uciekało podczas pracy.
Wypowiedź na mój chłopski rozum :)
pozdro :beer:

szczerba
20-06-2005, 14:54
A takie pytanko mam:
czy jak klima jest nieszczelna, to gaz ucieka tylko podczas pracy klimatyzacji, czy nie ważne czy klima jest włączona czy nie?


Jeśli obejrzałeś sobie tę stronkę (http://www.kulej.peugeot.com.pl/poradnik_klimatyzacja.php) to wiesz, że klima składa się z kilku elementów i systemu przewodów. Na każdym połączeniu tych przewodów może dojść do rozszczelnienia, ponadto na uszczelnieniu sprężarki i zaworach wejścia-wyjścia. Przy nieszczelnościach przewodów, połączeń i poszczególnych urządzeń czynnik chłodniczy ulatnia się bez względu na to czy klima jest załączona, czy nie. Natomiast dodatkowo podczas pracy sprężarki czynnik może uciekać do atmosfery przez uszczelnienia wałka.

specjalforce
21-06-2005, 16:44
Witam wszystkich. Panowie zrobilem to sam, sam odgrzybilem klime poniewaz jak slyszalem metody i zdzierstwo za pare ruchow reka przy moim mondkuto wolalem to sam zrobic i nie zaluje. Nic strasznego.Dzieki "Szczerbie" za materialy na temat klimy.Dzieki nim poznalem zasade i budowe dzialania klimy i wykorzystalem to przeciwko zdzierca i bajkopisarzom. Najlepiej udac ze nic sie niewie na ten temat i grac glupa jednoczesnie zadawac pytania na temat np sposobu wykonania uslugi badz uzyawnych materialow do tego, ale tak aby goscie nie zatrybili ze masz mniej wiecej pojecie o tym i ze wiesz co masz w swoim autku. Przy okazji mozna naprawde dobrze bawic i smiac sie po odejsciu od mechanika. A wiec kupilem nowy filtr przeciwpylowy za 37 zt w serwisie wolaja 105 zl. Na jednym z serwisow pogadalem jak czlowiek z czlowiekiem i sprzedal mi srodki dwa rodzaje za w sumie 23 zl( w sklepie 0,4 l kosztuje 80 zl )z korzyscia dla niego i do mnie i sciagnalem stary filtr i przystapilem do dziela. Postepowalem z godnie zastosowaniem i sposobem uzycia zapisanym na srodku do odgrzybiania.Zalozylem nowy filtr i jestem zadowolony bo zaoszczedzilem troche kasy.W porownaniu z pierwszym fachmanem to za samo odgrzybianie zaplacil byn 150 zl a wiec zaoszczedzilem 90 zl.. Pozdeawiam wszystkich i nie dajcie sie nabierac.

Tom_alfik
21-06-2005, 23:57
Pozwolę sobie również zadać pytanie na temat klimy - choć nieco innej natury. Otóż klima pracuje świetnie, zwłaszcza teraz w te gorące dni ją doceniam. Jednak jest jedna niepokojąca rzecz: kondensat (skropliny) zamiast wydostawać się pod auto, płyną pod nogi pasażera - ale pod wykładziną, po blasze :zly: Wyeliminowałem już inne przyczyny w rodzaju nieszczelności nadwozia, obudowa filtra itp. Wodę wysuszyłem i dalej mam mokro. Nie mogę znaleźć źródełka :wall:
W związku z tym proszę o jakieś sugestie i pomysły, które mogłyby mnie naprowadzić na właściwą ścieżkę.

Acha, aby uprzedzić uwagi typu "JUŻ BYLO" - śledziłem i czytałem pokrewne tematy :pc:

Życzę przyjemnych upałów :banan:

waldemarz
21-06-2005, 23:59
Pozwolę sobie również zadać pytanie na temat klimy - choć nieco innej natury. Otóż klima pracuje świetnie, zwłaszcza teraz w te gorące dni ją doceniam. Jednak jest jedna niepokojąca rzecz: kondensat (skropliny) zamiast wydostawać się pod auto, płyną pod nogi pasażera - ale pod wykładziną, po blasze :zly: Wyeliminowałem już inne przyczyny w rodzaju nieszczelności nadwozia, obudowa filtra itp. Wodę wysuszyłem i dalej mam mokro. Nie mogę znaleźć źródełka :wall:
W związku z tym proszę o jakieś sugestie i pomysły, które mogłyby mnie naprowadzić na właściwą ścieżkę.

Acha, aby uprzedzić uwagi typu "JUŻ BYLO" - śledziłem i czytałem pokrewne tematy :pc:

Życzę przyjemnych upałów :banan: podejrzewam ze masz zapchany spust czyli ujscie zapomnialem jak to sie nazywa i zamiast na zewnatrz leci ci do srodka.

Tom_alfik
22-06-2005, 00:20
masz zapchany spust czyli ujscie zapomnialem jak to sie nazywa i zamiast na zewnatrz leci ci do srodka.
O właśnie - tylko jak do tego spustu się dobrać :niewiem:

BJSusel
22-06-2005, 08:31
Musisz wejś pod auto i znaleźć dziurkę nad linkami od dźwigni zmiany biegów na przegrodzie czołowej.

davcio
22-06-2005, 17:40
Witam
A propo klimy w mkII i ja mam kilka pytan !! :wall:
Dwa miesiące temu zobaczyłem ze nie działa mi klima, wieć pojechałem do mastacha i napełnił mi czynnikiem no i chodzi !! Coż z tego jak za 3 tygodnie sielanka sie skończyła no i znowu nie ma klimy !!
Chyba w mondeo sprężarka sie nie włacza jak jest za mało czynnika i wychodzi na to że jest jakaś nieszczelność ??
Panowie jak to sprawdzić, i czy to samemu sprawdzić ewentualnie na co zwracać uwagę jak bedzie to robił fachowiec ??

Pozdrawiam
davcio

davcio
22-06-2005, 17:40
Witam
A propo klimy w mkII i ja mam kilka pytan !! :wall:
Dwa miesiące temu zobaczyłem ze nie działa mi klima, wieć pojechałem do mastacha i napełnił mi czynnikiem no i chodzi !! Coż z tego jak za 3 tygodnie sielanka sie skończyła no i znowu nie ma klimy !!
Chyba w mondeo sprężarka sie nie włacza jak jest za mało czynnika i wychodzi na to że jest jakaś nieszczelność ??
Panowie jak to sprawdzić, i czy to samemu sprawdzić ewentualnie na co zwracać uwagę jak bedzie to robił fachowiec ??

Pozdrawiam
davcio

Tom_alfik
22-06-2005, 21:32
Podstawowe sprawdzenie to nabicie układu gazem obojętnym z barwnikiem UV. Lampy nie da się oszukać :terefere: Jeśli gdzieś ucieka - będzie widać. Ale to może zrobić tylko fachowiec w serwisie klimy.
Jak już wyjdzie gdzie leci to możma dyskutować s serwisantem o naprawie, ale - nie chcę straszyć - cokolwiek sie wymienia w układzie to są koszta :zly: czy to parownik, czy przewody, itp.

Ale czasem można te koszta ograniczać:
U mnie na ten przykład ułamał się wentyl na przewodzie niskiego ciśnienia, serwisant troszkę po znajomości stwierdziłą że bez tego wentyla też można się obejść - i uszkodzoną rurkę zamienił na przewód giętki, fachowo zacisnął obejmy i chula aż miło. Koszt - niemal gratis, wtedy napełniałem układ gazem. :banan:

HEVA
23-06-2005, 17:54
Co jaki czas wyłącza się kompresor podczas pracy klimy w naszych furach?
U mnie z nawiewu po ustawieniu sobie temp. np 23 stopnie (dodaję trochę ciepełka nawiewem) raz leci 23, potem 24,5 np., a potem z znów 23 to 25 i tak w kółko. To norma? Oczywiście przy wyłączonym ciepełku leci +4 :) Ale tego moje gardło nie wytrzymuje niestety i nie używam takich extremów :satan:

waldemarz
23-06-2005, 17:59
Witam
A propo klimy w mkII i ja mam kilka pytan !! :wall:
Dwa miesiące temu zobaczyłem ze nie działa mi klima, wieć pojechałem do mastacha i napełnił mi czynnikiem no i chodzi !! Coż z tego jak za 3 tygodnie sielanka sie skończyła no i znowu nie ma klimy !!
Chyba w mondeo sprężarka sie nie włacza jak jest za mało czynnika i wychodzi na to że jest jakaś nieszczelność ??
Panowie jak to sprawdzić, i czy to samemu sprawdzić ewentualnie na co zwracać uwagę jak bedzie to robił fachowiec ??

Pozdrawiam
davcio Najczesciej w modelach 98-99 r leci chlodniczka od spodu, tam sa takie bolczyki ktore rdzewieja i tamtedy leci, to jest wada fabryczna tego auta.