PDA

Zobacz pełną wersję : CB Sunker czy warto?



Monkin
11-04-2007, 09:14
Jako że jestem nowy na forum, to się z wszystkimi serdecznie witam :pa: . W temacie CB jestem "zielony".
Pytanko jak w temacie, czy ktoś może coś powiedzieć na temat CB Sunker?. Czy warto w to wchodzić bo cena jest śmieszna ok. 215 zł na alledrogo, czy też dopłacić trochę więcej kasy i kupić coś innego?Sprzedawca twierdzi, że na razie nie miał żadnych reklamacji tego CB i jego klienci sa zadowoleni, ale tak mówi każdy, kto handluje towarem. CB oczywiście do klekocika MK III, nie muszę mieć zasięgu do 15-20 km ale nie chciałbym słyszec tylko szumów w eterze... Dzięki z góry za konkretne uwagi :)

BS
11-04-2007, 09:23
radio jak radio ... osobiście polecę troszkę droższe TTI 770 ... podstawa to antena i to w 90% od niej zależą osiągi sprzętu ... nie kupuj anten krótszych niż metr i tańszych niż 130-140 złotych ... no chyba ze weźmiesz sobie lemma at-71 + mocowanie do klapy... pewnie chcesz taką antenkę z podstawą magnesową-od razu mogę CI powiedzieć żebyś odpuścił sobie antenty typu hustler czy wilson i maleństwa poniżej metra ...

norbi333
11-04-2007, 09:27
radio jak radio ... osobiście polecę troszkę droższe TTI 770 ... podstawa to antena i to w 90% od niej zależą osiągi sprzętu ... nie kupuj anten krótszych niż metr i tańszych niż 130-140 złotych ... no chyba ze weźmiesz sobie lemma at-71 + mocowanie do klapy... pewnie chcesz taką antenkę z podstawą magnesową-od razu mogę CI powiedzieć żebyś odpuścił sobie antenty typu hustler czy wilson i maleństwa poniżej metra ...

Dokładnie tak :bigok:

krzys-68
11-04-2007, 10:22
Sunker to kolejny klon Alan 100+ vel Onwa MK3,prosty sprzet wystraczajacy do uzytku na drodze jesli chcesz monitorowac sytuacje przed sobą.Roźnice generalnie tkwią w wygladzie plyty czolowej :satan:

raulo
12-04-2007, 08:13
nie muszę mieć zasięgu do 15-20 km ale nie chciałbym słyszec tylko szumów w eterze.
Powiem tak.
Jeśli radyjko ma służyć głównie jako antyradar to śmiało kupuj najtańszą antenę np. Floridę - to najlepsza antena z ultrakrótkich anten.
Zasada jest prosta im dłuższa antena tym lepsza ale również zbiera więcej zakłóceń. Jeśli nie chcesz mieć zakłóceń to zainwestuj w długą antenę i radio z RF-gain lub w krótką antenę i zwykłego Alana 100+, którego można samemu i tanim kosztem tuningować.

BS
12-04-2007, 09:15
jeżeli twierdzisz że mała antena=mniej zakłóceń to poważnie się mylisz ... krótsze anteny mają najczęściej kiepską charakterystykę i zbierają wszelkie śmieci z eteru -a w dodatku kiepsko się stroją- mam to na własnej skórze na hustlerze ... a w trasie niestety krótka antena, która łapie kontakt tylko w zasięgu wzroku nie wystarczy...

krzys-68
12-04-2007, 09:23
nie muszę mieć zasięgu do 15-20 km ale nie chciałbym słyszec tylko szumów w eterze.
Powiem tak.
Jeśli radyjko ma służyć głównie jako antyradar to śmiało kupuj najtańszą antenę np. Floridę - to najlepsza antena z ultrakrótkich anten.
Zasada jest prosta im dłuższa antena tym lepsza ale również zbiera więcej zakłóceń. Jeśli nie chcesz mieć zakłóceń to zainwestuj w długą antenę i radio z RF-gain lub w krótką antenę i zwykłego Alana 100+, którego można samemu i tanim kosztem tuningować.Co do Floridy to powiem jedno: droga kosztuje i bez rewalacji.mam taki zestaw z Alanem 100+ w Toyocie i zasiegi 3-5km są troszke niewystarczajace przynajmniej w sobote i niedzielę kiedy "duzych mobilkow" mało.Ma jednak tez ogromna zalete: nie potrzeba zdejmowac przy wjeżdzaniu do garażu :hehe:

raulo
12-04-2007, 14:55
Co do Floridy to powiem jedno: droga kosztuje i bez rewalacji.mam taki zestaw z Alanem 100+ w Toyocie i zasiegi 3-5km są troszke niewystarczajace przynajmniej w sobote i niedzielę kiedy "duzych mobilkow" mało.Ma jednak tez ogromna zalete: nie potrzeba zdejmowac przy wjeżdzaniu do garażu :hehe:
Napisałem, że to najlepsza antena z ultrakrótkich anten i jeśli chodzi o na prawdę małą antenkę to Floroda jest zdecydowanie najlepszą anteną.
Ja osobiście nigdy mym jej nie kupił. Już lepiej sirio AS10. Ta z kolei jest jedna z najlepszych anten powiedzmy do 1m.
3-5 km są nie wystarczające na co ? Jeśli można wiedzieć :)


jeżeli twierdzisz że mała antena=mniej zakłóceń to poważnie się mylisz ... krótsze anteny mają najczęściej kiepską charakterystykę i zbierają wszelkie śmieci z eteru -a w dodatku kiepsko się stroją- mam to na własnej skórze na hustlerze ... a w trasie niestety krótka antena, która łapie kontakt tylko w zasięgu wzroku nie wystarczy...
Nie mylę się. Doskonale wiem co mówię. A odpowiedź tak na prawdę masz w treści własnego posta ;) Odpowiedzią jest Hustler. Jest to najgorsza na rynku antena magnesowa do 1m. Bardzo źle wykonana. Bardzo szybko rdzewieje od środka i to ma bardzo duży wpływ na pracę anteny i SWR.
A co do charakterystyki małych anten to właśnie dlatego, że mają taką jak mówisz to "mniej słyszą" a nie wszystko. Wszystko słyszy duża antena z porządną charakterystyką pracy - i to jest właściwe jej zachowanie.
Zapraszam na nasze forum w celu potwierdzenia moich informacji ;)
www.cb-radio.pl

krzys-68
12-04-2007, 20:39
Dlaczego zasieg 3-5km jest niewystarczający? Spróbuj wywołac mobilka w niedziele rano w trasie? Trzeba mieć sporo szczescia a zanim trafisz to nie zdazysz monitorowac drogi przed sobą.Poza tym przy dwóch mijajacych sie pojazdach nie zdazysz czesto wymienic info,po 1 min juz sa za daleko od siebie :satan:

Luca
12-04-2007, 22:52
Dlaczego zasieg 3-5km jest niewystarczający? Spróbuj wywołac mobilka w niedziele rano w trasie? Trzeba mieć sporo szczescia a zanim trafisz to nie zdazysz monitorowac drogi przed sobą.Poza tym przy dwóch mijajacych sie pojazdach nie zdazysz czesto wymienic info,po 1 min juz sa za daleko od siebie :satan:

Wyjatkowo dobrze ilustruje to napotkanie na drodze użytkownika "uzbrojonego" w M 18-244 :satan:

- Kolego, jak tam dróżka za Tobą?
- Czysssss........

Pozdrawiam wszystkich krótkobadylarzy :jezyk1: :)) :)) :)) :)) :))

norbi333
13-04-2007, 00:25
Dlaczego zasieg 3-5km jest niewystarczający? Spróbuj wywołac mobilka w niedziele rano w trasie? Trzeba mieć sporo szczescia a zanim trafisz to nie zdazysz monitorowac drogi przed sobą.Poza tym przy dwóch mijajacych sie pojazdach nie zdazysz czesto wymienic info,po 1 min juz sa za daleko od siebie :satan:

Wyjatkowo dobrze ilustruje to napotkanie na drodze użytkownika "uzbrojonego" w M 18-244 :satan:

- Kolego, jak tam dróżka za Tobą?
- Czysssss........

Pozdrawiam wszystkich krótkobadylarzy :jezyk1: :)) :)) :)) :)) :))

Dokładnie tak,zwłaszcza u nas na podlasiu to widoczne jest w weekendy.Niech żyją 1,5-ra metrówki :satan:

raulo
13-04-2007, 02:05
Dlaczego zasieg 3-5km jest niewystarczający? Spróbuj wywołac mobilka w niedziele rano w trasie?
Moim skromnym zdaniem jest to teoria względna i znam ten temat z autopsji. Sam zaczynałem od krótkich anten.
Wszystko zależy od miejsca w którym akurat się znajdujesz.


Trzeba mieć sporo szczescia zanim trafisz to nie zdazysz monitorowac drogi przed sobą.
Szkoda, ze większość ludzi tak właśnie myśli o CB jako antyradarze :(
Ale to również zależy od miejsca w którym się znajdujesz. Jak jest małe natężenie ruchu lub zakaz poruszania się traków po drogach to nawet z pełną 1/4 fali nie porozmawiałbyś sobie.


Poza tym przy dwóch mijajacych sie pojazdach nie zdazysz czesto wymienic info,po 1 min juz sa za daleko od siebie :satan:
Jak to nie ?
Włącz stoper i zapytaj jak tam ścieżka do.... i zaczekaj na odpowiedź (skoro się mijacie to mniemam, ze gość zaraz odpowie ;) ).
Taka operacja jak trwa 30 sek to jest huk.
Druga sprawa, ze to co mówisz to wynika z tego, że jeździsz 300 km/h skoro po minucie nie możesz dogadać się z kimś kto ma 5km zasięgu.
:) TO czysta matematyka.
Oczywiście sam wolę długie anteny, ponieważ jest to moja pasja i lubię rozmawiać z ludźmi z domu i z mobila. Dłuzsza antena daje znacznie więcej mozliwości ale krótkie antenynie są tak złe jak opisujesz. O ile Florida to zasięg spokojnie 8 km w sprzyjających warunkach to 18-244 jest byblem ale i tak na 5 km pociągnie z radiem o dobrej modulacji.

Monkin
13-04-2007, 11:53
Dziekuję wszystkim za cenne uwagi. :) Po przeanalizowaniu treści forum zdecydowałem się na Unidenka 520 Pro XL plus magnesówka (nie chcę dziury) President Alaska. Po dwudniowych testach jestem b. zadowolony. Śmiga aż miło :pa:

raulo
13-04-2007, 14:58
Po dwudniowych testach jestem b. zadowolony. Śmiga aż miło :pa:
I o to chodzi.
Najważniejsze abyś Ty był zadowolony ze sprzętu.

Luca
13-04-2007, 17:53
Cytat:
Trzeba mieć sporo szczescia zanim trafisz to nie zdazysz monitorowac drogi przed sobą.

Szkoda, ze większość ludzi tak właśnie myśli o CB jako antyradarze Sad


Przepraszam bardzo, ale Krzyś wypowiadał się w kwestii monitorowania drogi, a nie misiaczków - to Ty jako jedyny w tym wątku zastosowałeś takie proste równanie :satan:
Monitorowanie drogi to nie tylko (i nie przede wszytkim) miśki, ale również korki, wypadki, blokady tras (ciepło się robi i zaraz fan club Mulata może wyjechać na drogi :dres: ), zakręty pokryte w zimie językami nawianego śniegu, pijani tubylycy na swych wspaniałych rowerach kontrolujący szerokość drogi, wzajemna pomoc mobilków w trasie i w mieście (awarie, brak paliwa, funkcje nawigacyjne) - można by tak wymieniać w nieskończoność :)
W sumie na Forum cb-radio (czasem tam sobie "węszę" w wolnym czasie :satan: ) zastosowanie "antymiśkowe" jest chyba najbardziej popularne :jezyk1: , więc nie zgrywajmy świętszych od Papieża :)) :)) :)) :))
Powiedzmy sobie jasno - z "mobila" nikt DXów nie będzie raczej uskuteczniał :)
A ten dział na Forum powstał zarówno z chęci pomocy przy wyborze sprzętu, usuwaniu problemów - ale również w celu nadania odpowiednich "szlifów" CB Mondeomaniakom :metal

PS W przypadku zbyt dużej ilości "śmiecia" w eterze długa antenka też nie przeszkadza :terefere: , zawsze można "skręcić" radyjko. Ale w drugą stronę to już nie działa :satan: , dlatego raczej staramy się odwodzić od zakupu różnych "wynalazków", po co marnować $$ :)) :)) :)) :))

73!

raulo
14-04-2007, 00:44
Cytat:
Trzeba mieć sporo szczescia zanim trafisz to nie zdazysz monitorowac drogi przed sobą.

Szkoda, ze większość ludzi tak właśnie myśli o CB jako antyradarze Sad


Przepraszam bardzo, ale Krzyś wypowiadał się w kwestii monitorowania drogi, a nie misiaczków - to Ty jako jedyny w tym wątku zastosowałeś takie proste równanie :satan:
To nie był przytyk dla Krzysia tylko ogólne stwierdzenie, które nie ukrywam mnie irytuje.

W sumie na Forum cb-radio (czasem tam sobie "węszę" w wolnym czasie :satan: ) zastosowanie "antymiśkowe" jest chyba najbardziej popularne :jezyk1: , więc nie zgrywajmy świętszych od Papieża :)) :)) :)) :))
Dlatego trzeba propagować towarzyskie rozmowy na CB a nie tylko misiaki i rzucanie mięsem na 19.

Powiedzmy sobie jasno - z "mobila" nikt DXów nie będzie raczej uskuteczniał :)
Dlaczego - ja jak najbardziej uskuteczniam ;)

A ten dział na Forum powstał zarówno z chęci pomocy przy wyborze sprzętu, usuwaniu problemów - ale również w celu nadania odpowiednich "szlifów" CB Mondeomaniakom :metal
Właśnie o takie szlify mi chodzi, ze Radio to nie tylko antyradar itp ;)

Luca
14-04-2007, 01:03
Propagować kulturalne łączności jak najbardziej, sam na koniec rozmowy obowiązkowo pozdrawiam rozmówcę i dziękuję za uzyskane informacje, ale tu znowu wracamy niejako do punktu wyjścia - jak mam to zrobić, kiedy po drugiej stronie mamy "kikuta", do którego nie doleci połowa naszych wypowiedzi, nie mówiąc o końcowych pozdrowieniach :)) :)) :)) :))
Mięcho to najczęściej produkt uboczny przewoźników buraków cukrowych i piasku (żwiru, gruzu - niepotrzebne skreślić :satan: ) - to że mamy niektórzy Mondziaki w wersji ciężarowej, nie oznacza że zachowujemy ich "standardy" :)) :)) :)) :)) :))
Fanatyków DX z mobila raczej tu dużo nie znajdziesz :jezyk1: - nie ten kierunek Forum :)

Zasadniczo :beer: :beer: i miłego łykendu :bigok:

raulo
14-04-2007, 01:50
Propagować kulturalne łączności jak najbardziej, sam na koniec rozmowy obowiązkowo pozdrawiam rozmówcę i dziękuję za uzyskane informacje, ale tu znowu wracamy niejako do punktu wyjścia - jak mam to zrobić, kiedy po drugiej stronie mamy "kikuta", do którego nie doleci połowa naszych wypowiedzi, nie mówiąc o końcowych pozdrowieniach :)) :)) :)) :))
Zasięgi np krótkiej floridy pozwalają na łączności w granicach 8 km. Myślę, że to wystarczy aby zapytać i podziękować nawet w niedzielę.
W takim razie dziękuję kolego i 73 dla Ciebie.

P.S Nawiasem mówiąc myślałem, że wsród Mondeomaniaków - właśnie do takiego stanu dorastam ;) uda mi się zaszczepić jakiś DX ;)

Luca
14-04-2007, 02:56
Zasięgi np krótkiej floridy pozwalają na łączności w granicach 8 km. Myślę, że to wystarczy aby zapytać i podziękować nawet w niedzielę.


Niestety, praktyka pokazuje, że jednak nie zawsze :satan:



wsród Mondeomaniaków - właśnie do takiego stanu dorastam

:brawo: :brawo: :brawo: :brawo:



uda mi się zaszczepić jakiś DX

Próbować zawsze możesz - przecie nikt nie zabrania :)) :)) :)) :)) :)) , powodzenia :bigok:

73! i miłego łikendu :metal

raulo
14-04-2007, 04:11
Niestety, praktyka pokazuje, że jednak nie zawsze
TO samo można z powodzeniem powiedzieć o długich antenach. Nie zapominajmy, że dużą rolę w CB pełnią warunki pogodowe i ukształtowanie terenu.


73! i miłego łikendu
Dziękuję wzajemnie ;)

P.S widzę, że pojawiło się cytowanie selektywne - zawsze popieram zmiany na lepsze ;)

Luca
14-04-2007, 13:23
Niestety, praktyka pokazuje, że jednak nie zawsze
TO samo można z powodzeniem powiedzieć o długich antenach. Nie zapominajmy, że dużą rolę w CB pełnią warunki pogodowe i ukształtowanie terenu.


Owszem, ale w przypadku długich bacików takie ryzyko zostaje w dużym stopniu zminimalizowane :) - zawsze można dolecieć z sygnałem (a co najważniejsze odebrać odpowiedź :satan: ) od jakiegoś dalszego mobila :metal

Paolo
14-04-2007, 13:53
Podobno im dłuższe tym lepsze :satan: 1.5 m bacik mam odbiór i wysyłanie do 15 km sprawdzone :metal :metal , nie ma co kupować antenek "kolumnowych" zasięg na odległośc wzroku :)) :)) i pozatym musi byc dobry zysk (w dB) na takiej antence.

Monkin
24-04-2007, 10:46
Podobno im dłuższe tym lepsze :satan: 1.5 m bacik mam odbiór i wysyłanie do 15 km sprawdzone :metal :metal , nie ma co kupować antenek "kolumnowych" zasięg na odległośc wzroku :)) :)) i pozatym musi byc dobry zysk (w dB) na takiej antence.

I to są świete słowa. W sobotę 21 maja jechałem przez woj. świętokrzyskie. Ok. 1,5 km przed Działoszycami (teren pagórkowaty, dolinki i wzniesienia) złapałem gościa, który robił próbe radia. Okazało się, że miejscowy chłopak robił próbę radia ze swojego mobilka w miejscowości Czarnocin. Odległość w prostej linii od Działoszyc 15 km... Miał Prezydenta Johnnyego plus magnesówka 1,5 m Sirio na dachu. Łącznośc bardzo dobra, modulacja ok. Ja mam WC pikera :) na klapie bagażnika. Pogratulowaliśmy sobie dobrego zestrojenia sprzętu i przy okazji dowiedziałem gdzie w okolicy stoja misiaczki :) . Czyli magnes też nie jest taki zły.

formit04
25-04-2007, 01:38
nie to zebym sie czepial, ale jak juz jechales w sobote 21 maja to niezle musiales grzac, bo u mnie jest dopiero 25 kwietnia :-P

73!!

piotras
25-04-2007, 11:55
A co sądzicie o antence Alan Mini Mobile ?? Ktoś z was może urzywał takiej? chce taką nabyć bo nie musiał bym jej sciągać przy wjeździe do garażu. Z info jakie znalazłem podają że przy 68 cm długości ma 3dB zysku więc jak na taki krótki bacik to chyba nieźle.

Majk82
07-05-2007, 23:39
Ja zakupilem dziś zestaw CB Sunker i antenę metrowkę odpowiednik Hustlera i jestem bardzo zadowolony gdyż w mieście Katowicach miałem ok 5-6 km, a za miastem na wylocie z Pszczyny słyszalem Żory co oznacza zasięg w terenie plaskim lekko zalesionym ok 15 km. dla mnie bomba za cenę mniejszą niż samo radi Itt!

Pozdrawiam i szerokości życzę!