PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o poradę w wyborze sprzętu



KRZYHO
12-04-2007, 23:37
Proszę o poradę w kwestii doboru sprzętu CB.
Radia nad którymi się zastanawiam to Uniden 520 xl pro i President JohnnyII asc.
Natomiast antena którą mam zamiar zastosować to President New Alaska.
Antena będzie zamontowana na uchwycie bagażnikowym CB KF150.
Proszę o opinie na temat sprzętu. Może coś innego w podobnym przedziale cenowym godnego polecenia.
Chciałbym się zamknąć w przedziale ok 600 zł.

norbi333
13-04-2007, 00:22
Z tych dwóch to tylko president :)

raulo
13-04-2007, 02:24
Zadaj sobie najpierw pytanie czego oczekujesz od radia.
Uniden to dobre radio i prostota obsługi. President to prawie to samo tyle, ze z ASC, które po zakupie i tak trzeba oddać do serwisu, ponieważ ucina początek rozmowy.
Jeśli masz kasę to bierz Presidenta jeśli nie to spokojnie Uniden wystarczy - ale model 520 XL.
Co do anteny to Alaska jest dobrą anteną ale jest wiele innych tańzych dorównujących jej w parametrach pracy. Jest cała gama anten Lemm. Są one dużo tańsze a niczym nie ustępują Presidentom.
Uchwyt bym odradzał ale skoro trzeba to zamontowałbym go na środku klapy na krawędzi.

welshman2
13-04-2007, 10:21
Jeżeli chodzi o zestaw to Uni 520XL i New Alaska to idealne połączenie - jeździłęm na czymś taki w poprzednim aucie i było super - poprawnie zestrojona Alaska i Uni 520 to bardzo wdzięczna para na nasze drogi.
Może głupio to zabrzmi ale nie widze lepszej stałej anteny niż President New Alaska. Mam ją obecnie w Mondeo w połączeniu z Intekiem M-490 Plus i jest wręcz idealnie. Różnie mówią o tym CB-ku ponieważ nafaszerowane jest elektroniką co stanowi dla niektórcyh zalete a dla innych wadę. Ja jestem zadowolony, bo zależało mi na ESP, DW i innych podobnych pierodłach.
Co do Unidena i Presidenta to wybrał bym Unidena - u Presiedenta trzeba zapłacić za nazwę a bebechy ma dokładnie takie same jak Uni, bo jak powszechnie wiadomo Uni robi wszystkie części dla Presidenta. Jedyny odwieczny problem w Uni jak i ostatnio w większości CB to homologacja. Niby jest, niby nie ma i nikt nie wie oco chodzi.
Nie mniej jednak ze szczerego serca polecam Ci Unidena 520 oi New alaskę!

RoSt
13-04-2007, 14:17
Witam!
Mam właśnie ten sam problem: jakie CB radio wybrać?
A jeśliby doszło takie kryterium, ze mam trochę więcej pieniędzy na CB, to jak kształtowałyby się wtedy Wasze typy?
Aha! CB musi być zainstalowane pod lub nad radiem/CD.
Co sądzicie o tej antenie? Gdzie najlepiej ją wkręcić - na stałe, lub odkręcając "motylka".
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2b1a5d20f505a869.html
Kabel RG58, czy inny.
Proszę o rady.
Pozdrawiam. 8O

BS
13-04-2007, 14:59
Witam!
Mam właśnie ten sam problem: jakie CB radio wybrać?
A jeśliby doszło takie kryterium, ze mam trochę więcej pieniędzy na CB, to jak kształtowałyby się wtedy Wasze typy?
Aha! CB musi być zainstalowane pod lub nad radiem/CD.
Co sądzicie o tej antenie? Gdzie najlepiej ją wkręcić - na stałe, lub odkręcając "motylka".
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2b1a5d20f505a869.html
Kabel RG58, czy inny.
Proszę o rady.
Pozdrawiam. 8O

zdjęcie się nie ładuje ... radio- osobiście polecam TTI-770 lub 880 -są na prawdę dobre jakościowo ... kabel RG58 w zupełności wystarczy

raulo
13-04-2007, 15:25
No z przewodem R213 w samochodzie byłoby trochę Ciężko :)

RoSt
13-04-2007, 16:34
Witam!
Dzięki BS !
Zdjęcie już znowu „się ładuje” - spójrz na tą antenę krytycznym okiem. Jeśli to czang, to kupię inną.Nie chciałbym "pozostawiać jej" na aucie, ale nie chcę też żadnej z magnetyczną stopką. Nie ma jakiś anten na "szybkozłączkę", jak np. BNC,tyle,że większe, czy coś tp. Nie boję się dziur w karoserii - to w końcu tylko sprzęt - nie ołtarzyk.
Czy zestrojenie instalacji antenowej lepiej powierzyć fachowcom (wiadomo jacy bywają!), czy robić samemu. Ostatnio interesowałem się tymi sprawami jakieś 15 lat temu - też była wariacka moda na CB - ale wtedy albo się ta tym znałeś i miałeś sprzęt, albo na zestrojenie układu antenowego nie miałeś szans! (Nie mogłeś porządnie nadawać,tylko grzecznie słuchać, inaczej fajczyły się końcówki mocy...) Nie zdziwiłbym się gdyby nowoczesne CB miały układ odpowiedniej do tego automatyki. Jak jest nie wiem.
Pozdrawiam. :pub:

BS
13-04-2007, 18:32
mam taką samą antenę w domu-to jest stary długi sirtel-antena świetna ale bardzo ciężka-bat jest gruby i na prawdę ciężki i jeżeli zamontujesz ją na dachu to CI go zwyczajnie powygina ... na relingu się urwie zwyczajnie z mocowania albo z mocowaniem :satan: a jeżeli masz kombi i zamontujesz to na klapie (to chyba jedyne rozsądne wyjście) to musisz ją zamocować jeszcze w połowie długości żeby się nie bujała... mam takiego bata i aż żal że nie ma tego jak zmocować :wall:

zestrojenie anteny to teraz koszt 10 złotych ... ja sobie zafundowałem swr miarkę i sam mogę sobie stroić ...

KRZYHO
14-04-2007, 00:24
W takim razie postanowiłem . Zakupię radyjko Uniden 520 xl pro i antenkę President New Alaska. Antenke mam zamiar założyć na uchwycie bagażnikowym. Czy jeśli zamontuje ją w ten sposób będzie możliwe szybkie zdjęcie antenki i pozostawienie jedynie uchwytu na samochodzie. Nie chciałbym zostawiać anteny na noc na aucie. Czy może lepiej(rozwiązanie które mniej mi się podoba)założyć tą antene na magnesie.
Dzięki za radę.

raulo
14-04-2007, 00:50
Koledzy daję głowę, ze dach się nie powygina.
Nie takie anteny miałem już na dachu ;)
Obecnie mam na Mondku na wysokości słupków C (między nimi) dziurę w dachu i zamocowaną do niej chyba najdłuzdzą antenę dostępną bez problemów czyli Sirio Megawatt 4000 . Antena jest ciężka a mimo to dach na MKI wytrzymuje bez problemów.

BS
14-04-2007, 08:45
Koledzy daję głowę, ze dach się nie powygina.
Nie takie anteny miałem już na dachu ;)
Obecnie mam na Mondku na wysokości słupków C (między nimi) dziurę w dachu i zamocowaną do niej chyba najdłuzdzą antenę dostępną bez problemów czyli Sirio Megawatt 4000 . Antena jest ciężka a mimo to dach na MKI wytrzymuje bez problemów.

no to chyba nie bardzo wiesz jak ten sirtel, którego ma kolega wygląda ... sirio megawatt ma krótką cewkę i długi promiennik-cieniutki (ok 2 mm grubości, może niewiele więcej) a cewka siedzi nisko przy dachu i nie buja całą anteną... a ta antena sirtela, którą ma kolega to 150 cm cewki-ma to grubość małego palca (8-10 mm) i stawia spory opór na wietrze (a blacha na dachu cienka jest...) -cienki promiennik to tylko ok 15 cm na jej końcu ... ja zamontowałbym tą antenę tylko i wyłącznie na klapie i to uchwyconą w dwóch miejscach bo inaczej ciężar powygina klapę...

RoSt
14-04-2007, 15:29
Witam!
Mam kombi (Turnier,czy coś takiego?) Jaka antena byłaby tu godna polecenia, przy założeniach jak w poprzednim poście. To rozwiązanie z montażem z tyłu na klapie już gdzieś widziałem... Może jakieś szczegóły? Co do anteny, jak na zdjęciu, to też nie wierzę ,aby dach był dla niej odpowiednim miejscem,ale czy zamontowana z tyłu nie nabrałaby tymsamym własności „kierunkowych” tj. pudło nie ekranowałoby „do przodu” i maksimum zasięgu nie byłoby „do tyłu”.A może na dach tyle,że cieńszą antenę?
A co do TTI 770 (880 zdaje się byłoby za duże?): Swego czasu głośno było, że radio CB mające modulację AM, po wejściu do Unii będę „nielegalne”.To jeśli jednak nadal są dostęne to,czy można z nimi wjeżdżać do Niemiec czy Austrii?
(Moze jakiś link?).A może są jakieś radia bez AM?
Pozdrawiam

BS
14-04-2007, 22:14
Witam!
Mam kombi (Turnier,czy coś takiego?) Jaka antena byłaby tu godna polecenia, przy założeniach jak w poprzednim poście. To rozwiązanie z montażem z tyłu na klapie już gdzieś widziałem... Może jakieś szczegóły? Co do anteny, jak na zdjęciu, to też nie wierzę ,aby dach był dla niej odpowiednim miejscem,ale czy zamontowana z tyłu nie nabrałaby tymsamym własności „kierunkowych” tj. pudło nie ekranowałoby „do przodu” i maksimum zasięgu nie byłoby „do tyłu”.A może na dach tyle,że cieńszą antenę?
A co do TTI 770 (880 zdaje się byłoby za duże?): Swego czasu głośno było, że radio CB mające modulację AM, po wejściu do Unii będę „nielegalne”.To jeśli jednak nadal są dostęne to,czy można z nimi wjeżdżać do Niemiec czy Austrii?
(Moze jakiś link?).A może są jakieś radia bez AM?
Pozdrawiam

tti mają multisystem ... wybierasz w jakim kraju jesteś i automatycznie ustawia kanały wywoławcze, ratunkowe, modulację i częstotliwości (zera i piątki) więc nie masz się o co martwić ... wszystko jest legalne ...