PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] Temperatura a klima a obroty



Blejdzik
29-05-2007, 19:41
Jako, że poznaję nowy samochodzik chcę wiedzieć o co biega, czy to jest normalne, a jeżeli nie to od czego zacząć :)
Temat połowicznie powiązany z klimatyzacją, ale jak nie pasuje do tego działu to bardzo proszę o przeniesienie :)
Aha-szukałem po starych tematach, ale nie znalazłem odpowiedzi na moją wątpliwość :)
Żeby nie przynudzać-co się dzieje?
Podczas jazdy bez klimy wszystko jest ok-wskaźnik temperatury jest dokładnie w połowie skali. Natomiast po włączeniu klimatyzacji temperatura dochodzi do "A" i co minutę włącza się wiatrak. Włącza się na około 10-15 sekund, czemu towarzyszy przez chwilę opad obrotów do około 650 rpm.
Czy to jest normalne? :niewiem:
A jeżeli nie jest normalne to od czego zacząć? :)

Ufo
29-05-2007, 19:49
jak wlączysz klime od razu powinny zalaczyc sie wentylatory obroty silnika u mnie wzrastają do niecałego 1000.

Blejdzik
29-05-2007, 19:54
Obydwa?
Bo ten wentylator o którym mówię to nie od klimy a od układu chłodzenia :niewiem:
Obroty są w okolicach 950 rpm, a gdy włącza się wentylator właśnie co minutę, to spadają na chwilę do 650-700rpm.
Krokowiec walnięty?
A może zrobić reset kompa? :niewiem:

Netoper
29-05-2007, 19:58
Po włączeniu klimy powiny Ci obydwa wentyle zastartować jak nie startują to ...... szukaj rozwiązania w dziale klimatyzacja.
Pozdro Netoper

Blejdzik
29-05-2007, 20:07
Po włączeniu klimy powiny Ci obydwa wentyle zastartować jak nie startują to ...... szukaj rozwiązania w dziale klimatyzacja.
Pozdro Netoper
I obydwa wentylatory mają pracować cały czas? :niewiem:

Netoper
29-05-2007, 20:15
Jak masz włączoną klimę-obydwa
Temperatura Ci wzrasta bo nagrzewa się chłodnica klimy a wiatrak nie startuje, co jest przyczyną to nie wiem bo o klimie mam małe pojęcie, tyle co wyczytam z innych postów.
W dziale klima było o tym, ale nie mogę trafić.
Pozdro Netoper

Blejdzik
29-05-2007, 20:20
Przepraszam za głupie pytanie, ale to moje pierwsze auto z klimą-wiem, że są wersje z jednym i dwoma wiatrakami. Jak są dwa to obydwa są za chłodnicą?
Jeżeli tak to ja mam jeden-jeżeli to pomoże w rozwiązaniu zagwozdki :)
EDIT: znalazłem coś takiego:KLIK (http://www.mondeoklubpolska.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=16536&highlight=wentylator)
A więc czynnik, czy rezystor? :jezyk1:

Netoper
29-05-2007, 20:29
Tu Ci nie pomogę wszystkie auta z klimą jakie widziałem miały dwa wentyle. Czy są wersje z klimą i 1 wentylem nie mam pojęcia.
Przy wersjach 2-wentylowych zawsze były za chłodnicą.
W kadecie mieliśmy chłodnicę od klimy położoną lekko obok tej "normalnej" i wiatrak był też za chłodnicą.
Jedno jest pewne jak się załącza sprężarka od klimy to wentyl(e) muszą cały czas chodzić.
Pozdro Netoper

lyssy
29-05-2007, 20:33
Wentylatory (oba) startują na wolny bieg razem z klimą i pracują cały czas.
Jeśli nie startują, rośnie temperatura skraplacza i ciśnienie w klimie - jak przekroczy zadaną wartość, wentyle ruszają na szybki bieg. Zbiją temperaturę, ciśnienie spadnie, wyłączą się itd.
Oczywiście źle chłodzony skraplacz ma wpływ na chłodzenie silnika (bo "nagrzewa" chłodnicę wody).

Zapewne rezystor wolnego biegu zakończył żywot - więcej w kilku wątkach w dziale Klimatyzacja :)

Netoper
29-05-2007, 20:35
Marcinie tylko Blejdzik pisze że ma jeden wentylator, możliwe takie coś?
Pozdro Netoper

Blejdzik
29-05-2007, 20:42
Marcinie tylko Blejdzik pisze że ma jeden wentylator, możliwe takie coś?
Pozdro Netoper
Zacząłem szukać po forum, tym razem hasła wentylator i widzę, że nie tylko ja mam jeden wiatrak :niewiem:

Netoper
29-05-2007, 20:47
A, no to się wyjaśniło nie wiedziałem że są z jednym. Też jestem świeży w temacie mondka i z każdym dniem dowiaduję się coraz więcej
Pozdro Netoper

NikolayS
29-05-2007, 21:06
Marcinie tylko Blejdzik pisze że ma jeden wentylator, możliwe takie coś?
Pozdro Netoper

Ja mam jeden "wentyl" z klimą. Przy załączeniu klimy automatyczne się załącza i pracuje cały czas :)

Blejdzik
30-05-2007, 14:26
Zgodnie z tym co zostało napisane w temacie, do którego dałem linka,

1 mozesz miec walniety przekaznik wentylatorow (pierwszego biegu) w skrzynce bezpiecznikow
2. (choc nie wiem jak to jest w Pb) u mnie padl rezystor webtylatora chlodnicy odpowiedzialny za regulowanie biegami wentylatora
sprawdzę przekaźnik, a później rezystor.
I oczywiście mam pytania :)
Na stronie klubowej jest schemat bezpieczników i przekaźników. Są dwa rodzaje do 98 roku i po 98 roku.
To jest sprzed 98 roku:
http://www.raftaj.republika.pl/44.gif
Który z tych przekaźników muszę sprawdzić?
R5-wentylator chłodnicy?
Zaznaczam, że wentylator u mnie działa, ale nie włącza się przy włączeniu klimy, tylko po jakimś czasie od razu drugi bieg.

I drugie pytanie: jak to nie będzie przekaźnik, to gdzie szukać rezystora?
Czy jest możliwość samodzielnie go wymienić?
Jeżeli tak, to może spróbować podmienić na chwilę od innego Mondeomaniaka, żeby sprawdzić czy to na pewno ten rezystor?
Rezystory w przypadku układów z jednym wentylatorem i dwoma są takie same?
Ufff....popisałem trochę :)

kociou
30-05-2007, 15:19
tu poczytaj:
http://mondeoklubpolska.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=340991

Blejdzik
30-05-2007, 15:24
Podziękował :pad: :pad: :pad: :pad: :metal

Blejdzik
31-05-2007, 13:18
Wczoraj przywiozłem autko od znajomego i jeszcze raz dokładnie go pooglądałem.
Co wynikło:
1. Wentylator jest jeden.
2. Przekaźniki są dwa-wyciągnąłem jeden, a później drugi i wentylator ani nie drgnął.
3. Dzisiaj pojeździłem trochę po mieście i stwierdzam, że wentylator w ogóle nie włącza się na pierwszy bieg.
a) przy włączeniu klimy wiatrak się nie kręci, tylko jak dojdzie do "A" to włącza się drugi bieg, tak jak opisywałem wcześniej
b) przy wyłączonej klimie, w trakcie jazdy w korku temperatura do chodzi do "A" i włącza się też drugi bieg.
Pytanie: rezystor od wentylatora mam jednak do wymiany?

KOKOT
31-05-2007, 13:31
poczytaj ten wątek http://www.mondeoklubpolska.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=32053