PDA

Zobacz pełną wersję : [MkI] [MKI] Kabelki głośników raz jeszcze



Fire Crow
25-07-2007, 17:07
Hejka! Mam angielską wersję Mondeo MKI, wymieniam oryginalne pierdziawki i ku mojemu zdziwieniu wszystkie głośniki (tył, przodu jeszcze nie sprawdziłem) mają te same kolory kabelków... znaczy przy każdym głośniku jest kabelek biały z fioletowym paskiem i brązowy z białym paskiem... Jak tu dojść który jest + a który - :wall:

Próbowałem czyjejś mądrej rady na temat diody, bo miernika nie posiadam, niestety dioda mryga podłączona i tak, i odwrotnie... Niestety szukajka mi nie pomogła! Ratunku!

Fire Crow
29-07-2007, 11:54
To może inaczej, we wtyczce Fordowskiej który kabelek jest + a który minius? Bo wtyczka ma kształt literki T. Więc może ktoś mi podpowie w ten sposób? Błagam! :pad: :pad: :pad:

pleban
29-07-2007, 12:28
Kiedyś słyszałem że można radyjko ustawić na szumy(bez żadnej stacji) i podkręcić głośność na maksa.Poprawne podłączenie głośników objawia się tym że membrana jest wypychana na zewnątrz (złe membrana jest wciągana do wewnątrz)
Pozdrawiam

Fire Crow
29-07-2007, 12:31
Dzięki, spróbuję tego pomysłu w po niedzieli... Ale jakby ktoś wiedział jeszcze coś, to bardzo proszę o podpowiedzi :pc:

RockFord
29-07-2007, 15:33
Pleban trochę namieszał. Są dwa sposoby na ustalenie prawidłowej biegunowości. Pierwszy to doprowadzenie do głośnika napięcia z baterii i obserwowanie jak wychyla się membrana, jeśli na zewnątrz to biegun do którego podpięty jest plus baterii jest plusowym biegunem głosnika. Drugi sposób na właściwe określenie biegunowości to włączenie szumu między stacjami radiowymi ustawienie głowy pośrodku głośników i jeśli szum dobiega z miejsca gdzie mamy głowę to głośniki sa podłączone dobrze a jeśli szum dobiega z obu głosników i do tego odczuwamy pewien dyskomfort jakby na uszy wyrywało :) to głośniki sa połączone w przeciwfazie. Drugi sposób nie określa biegunowości głośników a jedynie jednakowe ich podłączenie. I żeby było jasne, jeśli wszystkie głośniki podłączymy odwrotnie tzn. plus głosnika z minusem radia to nic się nie stanie i dźwięk będzie dokładnie taki sam jak przy "prawidłowym" podłączeniu, ważne jest jednak aby WSZYSTKIE głosniki były podłączone jednakowo.

STraits
29-07-2007, 16:03
Ja ustaliłem to inaczej. W moich głośnikach (HERTZ HSK, Infinity) miałem przy membranie kondnsator w środku przy głośniku. Logicznym jest że kondensator się ładuje, więc przewod który dochodzi do kondensatora musi być + :satan:

RockFord
29-07-2007, 16:50
Kondensatory w zwrotnicach nie są elektrolityczne więc nie mają bigunowości. Jednak logicznym jest to co napisał Straits, plus idzie do kondensatora. Problem jednak w tym, że oryginalne głośniki w Mondeo nie mają kondensatorów :( więc ten sposób nie pomoże wykryć plusa głośnika.

incognitto
29-07-2007, 19:23
Lepiej kupic adapter glosnikowo do FOrd/Mazda i nie miec tego problemu :satan:

Fire Crow
30-07-2007, 11:14
Dzięki koledzy. Ale widzę że rozwinął się strasznie temat biegunowości głośników (co do której nie mam problemów), a nie wtyczki Fordowskiej (o którą rozbiegało mi się najbardziej). :glupi: W każdym razie chyba najbardziej pomocna będzie dla mnie ta porada


jeśli wszystkie głośniki podłączymy odwrotnie tzn. plus głosnika z minusem radia to nic się nie stanie i dźwięk będzie dokładnie taki sam jak przy "prawidłowym" podłączeniu, ważne jest jednak aby WSZYSTKIE głosniki były podłączone jednakowo.

czyli że znaczyć to będzie że nie muszę się martwić, jeśli nawet przez przypadek zamienię + z -, najważniejsze żeby wszystkie były tak samo podpięte? :banan:

Podziękował :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

jackuno
30-07-2007, 11:24
Cytat:
jeśli wszystkie głośniki podłączymy odwrotnie tzn. plus głosnika z minusem radia to nic się nie stanie i dźwięk będzie dokładnie taki sam jak przy "prawidłowym" podłączeniu, ważne jest jednak aby WSZYSTKIE głosniki były podłączone jednakowo.


czyli że znaczyć to będzie że nie muszę się martwić, jeśli nawet przez przypadek zamienię + z -, najważniejsze żeby wszystkie były tak samo podpięte?

Dokładnie tak :metal Nawet firmy CA z tego sposobu korzystają :satan:

rc23
30-07-2007, 11:25
poszukaj postów fuel111 w tym dziale
jest wszystko opisane

jackuno
30-07-2007, 11:30
poszukaj postów fuel111 w tym dziale
jest wszystko opisane

Robert, chyba wszystko oprócz kolorów w drzwiach właśnie :satan:
Chyba sam wtedy brałem udział w tej dyskusji. Co z radia, wiadomo, co w drzwiach :niewiem: :wall: wszystko szare z paseczkami :zly:
Ja swoje kable wymieniam, więc się nie pomylę :) ale jak by ktoś miał drzwi rozebrane to mógłby mierniczkiem pomierzyć, aby wszystko było jasne.

rc23
30-07-2007, 11:34
poszukaj postów fuel111 w tym dziale
jest wszystko opisane

Robert, chyba wszystko oprócz kolorów w drzwiach właśnie :satan:
Chyba sam wtedy brałem udział w tej dyskusji. Co z radia, wiadomo, co w drzwiach :niewiem: :wall: wszystko szare z paseczkami :zly:
Ja swoje kable wymieniam, więc się nie pomylę :) ale jak by ktoś miał drzwi rozebrane to mógłby mierniczkiem pomierzyć, aby wszystko było jasne.

dzizas poważnie sa inne niż w samym samochodzie?
muszę powiedzieć że nie zauważyłem
korzystam z płyty testowej jak zakładam audio w samochodzie :palacz: